Sponzorováno

Petroterapie – léčivé vlastnosti a schopnosti přírodních kamenů 4.81/5 (16)

Léčivé vlastnosti a schopnosti přírodních kamenů (petroterapie)Stejně jako rostliny i kameny mají svou energii, která se stále častěji používá i na léčení a hojení. Léčivé kameny jsou přírodní, vzácné nebo polo vzácné kameny, jejichž léčivé vlastnosti jsou známé a používají se na rovnováhu, obnovení a zachování fyzického, mentálního, citového či duševního zdraví. Minule jsme si už co to řekli o léčivých kamenech a tzv. petroterapii. Nyní vám nabízíme stručný přehled použití kamenů, minerálů na problémy některých orgánů našeho těla.

Jaký přírodní kámen na co použít?

1. Kameny s vlivem na cévy

Kameny, jako variscit, pyrolusit, obsidián mají vliv na cévy.

2. Kameny s vlivem na čelisti

Akvamarín na čelisti.

3. Kameny s vlivem na střeva

Beryl, olivín, celestit, zelený fluorid.

4. Kameny s vlivem na brzlík

Avaturín a modrý turmalín na brzlík.

5. Kameny s vlivem na epifýzu

Šperk s rodonitem ovlivňuje epifýzu (malá žláza skrytá v mozku v blízkosti malého lebečního otvoru na temeni hlavy).

6. Kameny na bolesti hlavy

Pokud vás bolí hlava, pomůže akvamarín, beryl, lapis lazuli, modrý turmalín, jantar či zelený jaspis.

7. Kameny na bolesti zad

Na záda je vhodný malachit, safír, pyrolusit, lapis lazuli a na páteř zase granát, turmalín, labradorit a beryl.

8. Kameny na imunitní systém

Imunitní systém podpoří ametyst, černý turmalín, lapis lazuli, malachit, tyrkys.

9. Kameny na klouby a kostní dřeň

Problém s klouby ovlivní kalcit, azurit, rodonit a magnetit. Kostní dřeň fialový fenorit, kosterní systém zase amazonit, Azurit, kalcit, fluorit, větvičkový achát, sardonyx, pyrit.

10. Kameny na kůži a pokožku

Na kůži je dobrý Azurit, hnědý a zelený jaspis, na krk akvamarín a horský křišťál

11. Kameny na podporu metabolismu

Na fungování metabolismu ametyst, sodalit a pyrolusit.

12. Kameny na mozek a jeho činnost

Mozek ovlivňuje jantar, zelený a tmavomodrý turmalín, beryl, modrý krajkový achát.

13. Kameny na nervy a nervovou soustavu

Na nervovou soustavu jantar, zelený jadeit, lapis lazuli, zelený turmalín a Větvičkový achát.

14. Kameny na ledviny

K dobrému stavu ledvin přispívá akvamarín, beryl, heliotrop, hematit, jadeit, nefrit, růžový křišťál, citrín, oranžový kalcit či jantar.

15. Kameny na játra

Játra ovlivňuje např. akvamarín, beryl, heliotrop, červený jaspis, plíce růžový a modrý turmalín, olivín, jantar, tyrkys, smaragd, sardonyx.

16. Kameny na prostatu

Na prostatu a vejcovody má vliv chrysopras.

17. Kameny na štítnou žlázu

Na bránu zdraví – státní žlázu zase jantar, akvamarín, Azurit, modrý turmalín a citrín.

18. Kameny na zažívání

Na zažívací trakt jsou vhodné minerály jako chryzokol, červený jadeit a zelený jaspis, na zuby akvamarín, sagenit a fluorit.

19. Kameny na žaludek

Na žaludek zelený fluorit, ohnivý achát a beryl.

20. Kameny na žlučník

Žlučník určitě „přivítá“ pomoc karneolu, jaspisu, topasu, kalcitu, citrínu, žlutého křišťálu, tygřího oka nebo chalcedonu.

Popis jednotlivých kamenů a na co v těle mají vliv

Achát

Celkově posiluje organismus. Pomáhá při odstraňování neklidu nebo apatie, nemocech očí, dýchacích potížích a skleróze, léčí citové problémy. Léčí nespavost a přináší příjemné sny. Doporučuje se pro nemocné rakovinou (zvláště bílý achát). Posiluje zrak. Pomáhá při problémech s kůží a s trávením (žaludek, tlusté střevo, slezina a ledviny). Dobře pomáhá při problémech s dásněmi a zuby.

Akvamarín<

Pomáhá při bolestech v krku, dýchacích cest, kašli, zmírňuje astma. Uvolňuje napětí v šíji a čistí hlas. Kamínek v ústech ulevuje při bolestech zubů a dásní. Pokud máte problém s játry dejte si ho na břicho. Voda, ve které louhuje akvamarín má dobrý účinek na kožní alergie.

Amazonit

Amazonit je vhodný pro udržení si zdraví a pohody. Tlumí přebytek energie. Dobře působí na hrdlo, štítnou žlázu, nervy a mozek. Léčí srdce, plíce a nadledvinky. V období stresu pomáhá uklidnit se a relaxovat.

Ametyst

Pomáhá vyčistit energii kolem vás, pročistit čakry a auru. Je silným kamenem ochrany před negativními energiemi ostatních. Je kamenem duchovní čistoty a meditace. Má sílu vnést rovnováhu a stabilitu do vztahu mezi mužem a ženou, harmonicky působí na milostný život. Má silné účinky přinášející obecné zdraví: pomáhá při bolestech hlavy, migréně, nespavosti, nemocech jater a střev, při cukrovce, omezuje účinky radioaktivního záření, podporuje imunitní systém, detoxikuje organismus, pomáhá při problémech, které souvisejí s dýchacími potížemi a plícemi a při trávicích problémech (pokládá se na žaludek nebo na střevo), při neurotických projevech (hysterie, fobie, zuřivost) a epilepsii.

Aventurín

Má pozitivní vliv na finance, posiluje schopnosti které jsou potřebné k řízení druhých lidí, k rozhodování. Pomáhá lépe komunikovat, podporuje kreativitu, vnímavost, ulevuje od zlosti, podrážděnosti, používá se při ochraně zahrad, domů, ochraňuje před elektrosmogem. Pomáhá při regeneraci srdce, léčí štítnou žlázu, vyrovnává krevní tlak, snižuje hladinu cholesterolu, léčí nadledviny, plíce, dutiny, urogenitální systém. Voda připravená z aventurínu zeleného pomáhá při padání vlasů.

Citrín

Starším lidem dodává energii, chrání před negativními účinky různého záření, pomáhá při depresi, nervozitě a únavě. Citrín oživuje látkovou výměnu a působí příznivě při zažívacích potížích a léčí záněty slepého střeva. Používá se k pročištění střevního traktu a podporuje vylučování jedovatých látek. Rovněž podporuje imunitní systém. Čistí pokožku a doporučuje se k vyrovnání tvorby inzulínu a při cukrovce. Používá se i při nadýmání a žaludečních křečích.

Fluorit

Fluorit je vynikající prostředek k odstraňování mozkových poruch a všech možných druhů duševního zmatku. Zpomaluje růst rakovinných buněk, zpevňuje kosti a je vhodný při zánětech, chřipkách či viróze.

Hematit

Používá se při bolestech ledvin, neklidném spánku, vředových onemocněních a bolestech kloubů. Používá se na zastavení krvácení a pomáhá při špatné srážlivosti krve a chudokrevnosti, při nervových poruchách a nespavosti.

Chalcedon

Posiluje organismus, zahání depresi a nervozitu. Zmírňuje problémy dýchacího traktu, např. nachlazení nebo důsledky kouření. Používá se při léčení očí (glaukom) a uší a problémů s rovnováhou. Má protizánětlivé účinky a snižuje teploty. Chalcedónová voda s trochou soli, povařená jako čaj, zlepšuje škrábání v krku, suchý kašel a onemocnění průdušek.

Jaspis

Chrání před těžkými sny, užívá se při zastavení nejrůznějších krvácení a léčbě ženských chorob. Pomáhá při nechutenství.

 • Jaspis červený pozitivně ovlivňuje léčbu ledvin a močového měchýře, pomáhá při vyplavování ledvinového písku a kamenů, je účinný při chorobách vaječníků a vejcovodů. Také je používán při překonávání nevolnosti v průběhu těhotenství a při porodu.
 • Dalmatský jaspis se používá k regeneraci a léčení poškozených tkání. Čistí krev. Pomáhá udržet si dobrou paměť do vysokého věku a celkově povzbuzuje nervový systém. Působí proti depresi.
 • Brekciový jaspis se používá při léčení problémů s krví a krvetvorbou, u hemofilie a problémech se srdcem. Zvyšuje fyzickou výdrž a snižuje dehydrataci organismu.
 • Pralesní jaspis čistí a regeneruje játra a ledviny. Pomáhá při chřipkových onemocněních a nachlazení. Zlepšuje svalový tonus.
 • Jaspis leopardí pomáhá eliminovat toxiny z těla a snižuje možnost onemocnění. Podporuje sebeléčení. Pomáhá stabilizovat příjem živin v těle a zlepšuje trávení. Regeneruje tkáně.

Jadeit

Jadeit je symbolem čistoty a vyrovnanosti. Zklidňuje nervový systém. Říká se, že je kamenem velkého štěstí – plní přání a touhy. Už ve staré Číně byl považován za nejcennější drahokam. Zosobňuje moudrost získanou během rozjímání a meditace. Podle Číňanů je prý Jadeit prototyp drahokamu, čínské slovo „Yu“ znamená zároveň jadeit a i drahokam. Pod vlivem jadeitu můžeme objevovat a lépe prožívat krásu světa ve všech jeho formách a projevech, na všech jeho úrovních.

Jde o ochranný kámen, který udržuje svého nositele mimo nebezpečí a vnáší do jeho života harmonii. Jadeit přitahuje štěstí a přátelství. Pokud jste neklidný a křečovitý, jadeit nás uklidňuje, poskytuje rovnováhu, dodává nám pocit blažené a vyrovnané spokojenosti, dodává energii. Parapsychologové tvrdí, že usnadňuje rozpomínání si na minulé inkarnace – díky jadeitu si snadněji vzpomínáme na minulé životy. Pomáhá usnadňovat komunikaci, je symbolem boží lásky, je nápomocný když si chceme být vědom vyšších úrovní bytí. Spojuje se s hudbou, symbolizuje i hudbu.

Léčivé schopnosti: léčí choroby ledvin, protože vyvažuje metabolismus vody, solí a poměr kyselých a zásaditých látek v organismu, používá se i na léčení ledvinových kamenů. Odstraňuje z těla jedovaté látky, uzdravuje buněčný a kosterní systém, pomáhá hojit stehy. Zvyšuje plodnost, příznivě působí při porodu, pozitivně působí na slezinu, udržuje v rovnováze tekutiny a poměr kyselého a zásaditého prostředí. Zlepšuje spánek.

Sponzorováno

Jantar

Jantar pomáhá tělu, aby se vyléčilo samo. Uklidňuje nervy. Pomáhá při problémech s trávením, žaludkem, slezinou, ledvinami, játry a při problémech s kůží, které jsou zapříčiněny špatným metabolismem. Používal se při léčení strumy a jiných nemocí krku (jako náhrdelník). Externě se aplikoval na zastavení krvácení. Pomáhá při problémech s klouby, posiluje sliznice, urychluje hojení ran a snižuje u malých dětí bolesti, když se jim prořezávají zuby.

Karneol

Karneol je kamenem energie, vitality, kamenem výborným proti depresím. Podporuje pozitivní pohled na svět, potlačuje negativní myšlení, pocity, posiluje radost ze života. Je velmi účinný proti depresím, pesimismu, melancholii, odhání noční můry. Má velmi pozitivní vliv na přátelství, rodinné vztahy, tvořivost.

Karneol nás učí zaměřit pozornost na současnost, prožívat naplno dnešní den – „tady a teď“ a s radostí plnit naše úkoly a povinnosti. Dodává vitalitu, činorodou energii a schopnost soustředit se. Jeho zemnící síla má obzvláště význam pro ty, kteří mají nestálého ducha, jsou roztržití nebo zmatení a těžko hledají v životě směr. Karneol probouzí naše tvůrčí schopnosti. Karneol můžeme používat na vybíjení jiných kamenů, protože z nich vytahuje negativitu.

Léčebné účinky: karneol je nositel oranžového paprsku. Výborně pomáhá při léčení problémů s břišní dutinou, s problémy s trávením a onemocněními střev. Léčí artritidu, revmatismus, problémy s dolní částí zad, kříži, zmírňuje menstruační bolesti. Vzbuzuje sexuální chuť, zvyšuje plodnost, ovlivňuje ženské reprodukční orgány, také frigiditu u žen a impotenci u mužů. Pomáhá snižovat horečku, křeče, je dobrý lék na alergie a infekce. Pomáhá čistit krev, čímž zlepšuje činnost ledvin a sleziny. Zvyšuje chuť k jídlu. Je nápomocný při astmatu, vysokém krevním tlaku a krevních sraženin, při onemocněních krve. Snižuje hladinu cukru v krvi, zmírňuje otravu krve, krvácení nosu, urychluje hojivost ran. Povzbuzuje činnost jater, i činnost slinivky.

Křišťál

Křišťál symbolizuje světlo na Zemi, jeho očistnou a léčivou energii. Působí jako katalyzátor, který urychluje výměnu energií, přičemž negativní odebírá a pozitivní nabíjí. Vyrovnává, čistí a chrání auru, odstraňuje zábrany a blokády brzdící volný tok energie. Vnáší do duše jasno a čistotu. Nabíjí nás neustále novou energií a silou. Zbaví nás nespavosti a postará se o příjemné sny, pokud ho umístíme na noční stolek. Do snů vnese jasno a pozitivní energii, pokud se v noci nachází v naší blízkosti. Zneškodňuje také záporné zemské záření a geopatogenní zóny.

Léčebné účinky: Křišťál nabíjí tělo pozitivní energií, vitalitou a silou. Léčí a zmírňuje bolesti, popáleniny a kožní onemocnění – pro tento účel myjte rány léčivým elixírem z Křišťálu. Používá se i k zastavení krvácení. V centru hrdla pozitivně působí na funkci štítné žlázy, v srdečném centru na srdce, na krevní oběh, plíce, v pupeční oblasti na zažívací ústrojí. Čistí a léčí cévní systém, ledviny, podporuje látkovou přeměnu a trávení, pomáhá zbavovat tělo jedů, nečistot a škodlivin. Působí nejen preventivně ale i léčebně při nádorových onemocněních. Pomáhá při migréně. Způsobem pomoci Křišťálu máme možnost ještě v počátečním stádiu spolehlivě určit blokády a oblasti, které nejsou zdravé. Pití léčivého lektvaru z křišťálu po doušcích nalačno výborně pomůže při průjmech a žaludečních nevolnostech.

Lazurit

Lazurit harmonizuje činnost štítné žlázy a posiluje celou oblast hrdla (hlasivky, mandle). Čistí krev. Snižuje krevní tlak. Zbavuje tělo toxinů.

Pomáhá při depresích, bolestech hlavy, menstruačních bolestech, bolestech končetin, píchnutí hmyzem a jiných zánětech. Při zánětech se nosí přímo na daném místě. Potírají se jím bradavice, prospěšný je pro pokožku (ekzémy, dermatózy), slezinu, srdce, vlasy. Pomáhá při astmatu a posiluje nervový systém.

Malachit

Zvyšuje vytrvalost a dodává energii. Pomáhá při nemocech srdce, odstraňuje škodlivé látky z těla a omezuje růst tukové tkáně. Příznivě působí proti bolesti a je to nejlepší kámen pro problémy se zrakem a očima. Pomáhá při astmatu, odstraňuje křeče (i menstruační a astmatické), pomáhá při onemocněních sleziny, revmatu, artritidě, zánětech kloubů a plotének a otravě. Předchází onemocněním vnitřních orgánů. Posiluje srdeční sval a krevní oběh.

Magnezit

Magnezit uvolňuje napětí a stres. Podporuje pozitivní přístup k sobě samému, trpělivost a oddanost a schopnost naslouchat. Stimuluje nesobeckou, procítěnou lásku.

Léčebné účinky: podporuje buněčnou očistu a čistí krev. Urychluje hojení kostí, zmírňuje bolesti zubů a problémy s játry, odstraňuje křeče v lýtkách. Posiluje krevní oběh, snižuje hladinu cholesterinu v krvi a reguluje trávení.

Měsíční kámen

Měsíční kámen vytváří emocionální rovnováhu. Pomáhá vyrovnat se se změnami na všech úrovních. Je zároveň kamenem přání a naděje. Přináší vše, co potřebujeme (pozor – ne všechno, co si přejeme). Používá se jako ochrana při dlouhých cestách. Dobrý kámen pro lidi, kteří pracují v zemědělství. Vytváří v nich cit pro měsíční fáze a jejich působení na vše živé.

Měsíční kámen je velmi vhodný pro ženy: zmírňuje stres, emocionální napětí a emocionální výkyvy. Podporuje cítění, intuici a emocionalita, ne racionalitu. Výrazně zlepšuje naši vnímavost. Pomáhá nám dostat pod kontrolu náhle a prudké citové výkyvy. Aktivuje jasnozřivé schopnosti. Velmi vhodný kámen na rozhodování a řešení problémů. Stačí ho držet v receptivní ruce nebo si ho dát na noc pod polštář – odpovědi se dostaví. V případě náramku, ho stačí nosit mě ruce … Čistí od negativní energie. Posiluje „ženskou“ stránku – akceptaci, přizpůsobivost, dosahování přes postupné usměrňování. Nastoluje klid mysli, vyrovnanost a harmonii a podporuje telepatii.

Léčebné využití: měsíční kámen vyrovnává hormonální nerovnováhy a zmírňuje menstruační problémy. Používá se na onemocnění spojené s vodou, např. na otoky. Redukuje nadbytečnou vodu v organismu. Měsíční kámen pozitivně ovlivňuje trávicí a reprodukční systém, pomáhá vstřebávat živiny, vylučovat z těla jedovaté látky a zadržovat tekutiny. Přináší úlevu při degenerativních změnách kůže, vlasů, očí a některých orgánů, jako je například játra a slinivka břišní. Má výborný vliv na početí, těhotenství, porod a také na kojení.

Onyx

Onyx se považuje za velmi silný magický kámen. Spojuje vnitřní svět s vnějším a tím zvyšuje naši odolnost. Posiluje naši intuici, usnadňuje přístup do našeho podvědomí. Podporuje naši disciplínu, řád a naladí náš k vážnému postoji k životu. Pohlcuje negativní energii. Chrání před těžkými nemocemi, neštěstím.

Léčebné účinky: zmírňuje bolesti srdce, uklidňuje nervovou soustavu.

Opál

Opál podporuje celkové zdraví, protože posiluje chuť do života. Spaluje infekce, čistí krev a ledviny a pomáhá při jejich onemocněních, zejména při rakovině krve. Reguluje produkci inzulínu a celkově udržuje metabolismus v rovnováze. Zlepšuje zrak a zmírňuje problémy při porodu.

Rodonit

Rodonit léčí srdce, plíce, hrdlo a záněty kloubů. Posiluje srdeční činnost a krevní oběh. Zlepšuje látkovou výměnu. Také zmírňuje noční můry a stres, pocit ztráty a bolavé srdce. Posiluje nervový systém a pomáhá při problémech s mluvením a sluchem.

Růženín

Růženín pomáhá čistit orgány těla. Posiluje vitalitu pohlavních orgánů a údajně zvyšuje plodnost. Podporuje činnost ledvin a nadledvinek po onemocněních. Zmenšuje vrásky a celkově potlačuje příznaky stárnutí. Pomáhá při bolestech hlavy, hlavně migrenózního typu. Potlačuje deprese, problémy hrdla, bolesti uší …

Sluneční kámen

Je vhodný pro celkovou podporu zdraví a zvýšení fyzické energie. Při sexuálních dysfunkcích zvyšuje sexuální energii. Používá se na zmírnění otoků, hlavně na kloubech, ale i otoků hrdla. Pomáhá při nádorech a vředech. Zmírňuje revma a bolesti kloubů a páteře. Snižuje napětí v žaludeční oblasti, podporuje činnost jater a ledvin a pomáhá čistit organismus od toxinů.

Sodalit

Soladit se používá při potížích s trávicím systémem, pomáhá při poruchách spánku a při nedostatku vápníku. Pomáhá rychleji vyléčit nachlazení hlavy, potlačuje infekce a záněty. Snižuje krevní tlak. Posiluje a vyvažuje lymfatický systém a pomáhá i při nadváze.

Sokolí oko

Pomáhá při problémech s hrdlem, čelistí, krevním oběhem, střevy a nohama. Posiluje a ochraňuje zrak, uklidňuje přetížené oči a pomáhá i při poraněních očí. Brzdí tok energie v těle, čímž pomáhá při hormonálních poruchách, nervozitě, třesu. Zmírňuje bolesti.

Tygří oko

Pomáhá léčit astma, deprese a oční nemoci. Zahřívá tělo a pomáhá rychleji překonat nachlazení. Odstraňuje citové blokády.

Tyrkys

Tyrkys je jeden z mistrů-léčitelů, vydávající očistnou energii a rozpouštějící negativní energii.
Pomáhá regenerovat poškozené vazivo, zlepšuje zásobování svalstva živinami, zmírňuje bolesti hlavy, uší a zubů. Pomáhá léčit problémy se zrakem. Zvyšuje ohebnost a obratnost končetin, zlepšuje pohyblivost v případě artritidy, pomáhá při ztrátě rovnováhy následkem roztroušené sklerózy nebo obrny a pomáhá potlačit začínající epileptické záchvaty nebo dětské křeče. Detoxikuje a působí protizánětlivě.

Unakit

Unakit se používá na zotavení se po těžkých nemocech nebo dlouhodobém vyčerpání (i ze stresu). Posiluje imunitní systém a působí podpůrně při léčení. Stimuluje játra, zlepšuje proces trávení, pomáhá přibírat, používá se i pro nárůst svalstva.

Záhněda

Záhněda se používá proti sklíčenosti a proti depresím. Pomáhá také při infekčních chorobách. Odstraňuje nervozitu, posiluje schopnost koncentrace. Zmírňuje bolesti, pomáhá při infekčních onemocněních a rakovině. Posiluje krevní oběh. Harmonizuje také množství tekutin a minerálů v těle. Pomáhá při chemoterapii.

TIP: Léčivé kameny podle nemocí – jaký kámen na jakou nemoc?

VIDEO: Léčivá energie kamenů

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva