Sponzorováno

Jak na suchý kašel? Poradíme vám! 4.78/5 (27)

Jak si poradit se suchým kašlem? Máme pro vás několik rad.

Jak si poradit se suchým kašlem? Máme pro vás několik rad.

Suchý kašel poznáte tak, že při něm produkujete jen velmi málo nebo dokonce žádný hlen. Je často způsoben podrážděním nebo zánětem v krku a hrudníku. Může být ale také způsoben infekcí nebo alergií. Tento typ kašle je někdy označován jako „neproduktivní“.

Co přesně je to suchý kašel?

Suchý kašel je nejčastěji výsledkem infekce virem chřipky (či podobným virem). Může být také vyvolán různými znečišťujícími látkami (jako je třeba kouř z cigaret), které dráždí váš krk. Ve většině těchto situací se vyskytuje právě suchý kašel, protože zadní část hrdla (nebo hltanu) se podráždí či zanítí. V některých případech může mít suchý kašel příčinu i hlouběji v hrudníku.

Příčiny suchého kašle

Mezi časté příčiny suchého kašle patří:

 • Virové infekce, jako běžné nachlazení a chřipka. Nepříjemný suchý kašel se může objevit prakticky kdykoliv v průběhu onemocnění.
 • Alergie může také vést k suchému kašli. Typicky alergie na trávu a pyl stromů způsobuje podráždění očí a nosu, je podrážděné hrdlo – pak dochází k tomuto kašli. I citlivost na jiné látky, jako jsou částečky v srsti zvířat, může vést ke stejnému symptomu.
 • Látky znečišťující ovzduší. Ty mohou nepříjemně dráždit zadní část krku a způsobit suchý kašel. Toto je typicky situace, kdy nekuřáci vstoupí do zakouřené místnosti.
 • I reflux je někdy příčina suchého kašle. Reflux nastane, když se kyselý obsah žaludku pohybuje směrem vzhůru ke krku. Menší množství kyseliny pak může proniknout do horních cest dýchacích, a to způsobí kašel. Tento případ pak nastává zejména v případech, když člověk leží.

Mezi další (méně časté) příčiny suchého kašle patří:

 • Vedlejší účinek léků – některé léky, zejména ty na vysoký krevní tlak, mohou způsobit suchý kašel.
 • Psychologické podmínky – tento typ kašle je také někdy označován jako psychogenní kašel. V tomto případě neexistuje žádná fyzická příčina suchého kašle a často si člověk ani neuvědomuje, že kašle. Typickým příznakem tohoto druhu kašlete je to, že se nevyskytuje se v noci, když spíte. Účinnou léčbou může být psychoterapie.
 • Nervy a stres – mnoho lidí začne kašlat, když jsou ve stresové situaci. Někteří lidé mají jednoduše tendenci být více úzkostliví a citlivý na stres či tlak než jiní. Pro ně je pak kašel přirozenou reakcí, pokud se ocitnou v nepohodlné situaci. I stres tak může být příčinou suchého kašle.
 • Některá vážná onemocnění – dalšími závažnými příčinami vyvolávající suchý dráždivý kašel mohou být astma nebo srdeční potíže.

Často se samozřejmě musí vyřešit základní problém, aby se vyléčil suchý kašel.

Jak léčit suchý kašel?

Pokud je příčina kašle zřejmá, vyšetření základního problému vám poskytne nejlepší šanci na úlevu od tohoto druhu kašle. My nyní doporučíme několik možností, jak si od suchého kašle ulevit:

1. Bylinky

Ano, i bylinky vám mohou pomoci se suchým kašlem. A dokonce velice efektivně. Například echinacea může pomoci se symptomy běžného nachlazení (včetně suchého kašle). Pijte šálek čaje z echinacei 3x denně. Podle některých studií stimuluje echinacea imunitní systém vašeho těla a pomáhá mu bojovat proti nemocem. Tato všestranná bylina obsahuje celou řadu látek, které mohou také snížit bolest a zánět, mohou zabíjet viry a houbové infekce. Echinacea je široce používána ke zkrácení doby nachlazení a chřipky. Přidejte si do čaje z echinacei kvalitní med, ten také pomůže s uklidněním vašeho suchého kašle.

Dále výtažky ze smrku nebo borovicových výhonků, jsou ideální pro léčbu suchého a trpkého kašle pocházejícího z krku. V dobách minulých se borovice běžně používala jako lehce dostupný lék na kašel.

A dále také byliny jako divizna, tymián a ibišek se často používají k léčbě suchého kašle pocházejícího jak z hrdla, tak z hlubších míst v hrudníku.

Sponzorováno

Doporučujeme také kořen lékořice. Ten uklidňuje vaše dýchací cesty. Může také zmírnit jakékoli záněty, které mohou dráždit krk. Jeho hlavní složka, glycyrrhizin, je zodpovědná za většinu jeho účinků.

A konečně, zkuste také mátu. Pijte šálek mátového čaje několikrát denně. Tento nápoj má uklidňující vlastnosti, které vám mohou pomoci zbavit se kašle.

2. Konvenční léky

Konvenční léky snižují aktivitu kašlacího reflexu. Odborně se jim říká antitusika. Tyto přípravky mohou být předepsány lékařem, některé jsou dostupné i bez lékařského předpisu (koupíte je v lékárně). U nás jsou oblíbené například Stoptussin nebo Ambrobene. V lékárně vám určitě dobře poradí.

3. Lžíce medu

Med už jsme doporučovali v článku výše. A zmíníme ho ještě jednou. Med je silný prostředek, který odvádí skoro až neuvěřitelnou práci při uklidňování podrážděných sliznic. Díky enzymu přidávanému včelami, když sklízí med, má také antibakteriální vlastnosti, což může zkrátit dobu, po kterou vás bude kašel trápit (pokud je způsoben bakteriálním onemocněním).

Poznámka: Med je vynikající alternativní léčbou pro děti i dospělé, ale nikdy by neměl být podáván dětem mladším 2 let kvůli riziku botulismu.

Dejte si 1 lžíci medu 1-3 krát denně.

4. Kloktejte slanou vodu

Také populární lék na bolest v krku. Kloktání slanou vodou může zmírnit nepříjemné pocity způsobené kašlem, stejně jako pomáhá na bolest v krku. Může také pomoci odstranit jakýkoliv hlen.

Budete potřebovat 1 lžičku soli a šálek horké vody. Sůl rozpusťte do vody. Počkejte, dokud není důkladně rozpuštěna. Zamíchejte a kloktejte po dobu 15 sekund, vyplivněte a opakujte se zbývající vodou. Pak si vypláchněte ústa čistou vodou.

5. Zkuste masáž hrudníku a zad

Nekontrolovatelný, opakující se kašel může způsobit bolesti hrudníku a zádových svalů. Chcete-li se cítit lépe, požádejte někoho o masáž hrudníku a zádových svalů (ideálně několikrát denně). Ačkoli to nemusí pomoci potlačit váš kašel, oceníte úlevu od bolesti, uvidíte.

6. Jezte více mrkve nebo si udělejte mrkvový džus

Toto funguje zvláště u kuřáků. Z průzkumu provedeného v Norsku vyplývá, že skokové zvýšení vitamínu C ve stravě snížilo kašel u kuřáků, možná kvůli jeho antioxidačním složkám. I když v mrkvi převažuje vitamín A, syrová mrkev obsahuje téměř 6 g vitaminu C na každých 100 g – poměrně významné množství.

7. Hodně pijte

Toto je první pomoc při suchém kašli. Suchý kašel a bolest v krku mohou být způsobeny dehydratací, takže prvním krokem při zmírnění těchto příznaků je vypít více tekutin. Voda je nejlepší, ale také zředěné džusy a vývar pomohou.

8. Aromaterapie

Aromaterapie vám může při kašli pomoci. Mezi oleje, které pomáhají patří cedrové dřevo, bergamot, eukalyptus, myrhový olej, jasmín, levandule, tea tree (čajovník) a majoránka. Toto je obzvláště účinné v noci.

9. Napařování

Napařování je tak trochu tip od našich babiček. Člověk sedí nad hrncem s horkou vodou a poté vdechuje páru. V důsledku sucha v krku a odtoku hlenu dochází k úlevě. Další možnosti je si dát horkou sprchu nebo koupel.

10. Dejte si bonbón nebo pastilku

Existuje důvod, proč se při suchém kašli doporučují různé bonbóny nebo pastilky. Ty jednoduše pracují tak, že přidají vlhkost do krku, což odstraňuje nutkání kašlat.

Sponzorováno

A co vy? Jak suchý kašel (https://www.ambrobene.cz/suchy-kasel.php) řešíte vy? Budeme rádi za doporučení v komentářích.

Co si dále přečíst o kašli?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva