Jantar a jeho vliv na naše zdraví – jaké má účinky? 4.7/5 (23)

Sponzorováno

Jantar je talisman krásy a je přirovnáván ke ztuhlému slunečnímu světlu.

Jantar je talisman krásy a je přirovnáván ke ztuhlému slunečnímu světlu.

Jantar vlastně není kámen v pravém slova smyslu. Je to fosilizovaná pryskyřice. Dá se ale říci, že jantar připomíná drahokam, takže se jako drahokam také prodává a používá.

Je to populární hodně populární kámen (i když to není kámen, jasně), protože má úžasné metafyzické vlastnosti pro psychickou ochranu. Ulehčuje od stresu tím, že odstraňuje strach a obavy, a je to krásný teplý kámen. Jantar také pomáhá vyrovnávat emoce, vyčistit mysl a uvolňovat negativní energii. O tom ale bude řeč níže ve článku. Podívejme se nyní na historii jantaru jako takového.

Historie jantaru

Ačkoli je třeba baltský jantar velmi dobře známý, historie jantaru zasahuje do mnoha zemí a kultur, a to nejen v oblasti Baltského moře. Archeologové nalezli v mnoha hrobech po celém světě krásně tvarované jantarové kameny – výrobky pocházející z roku 2000 před naším letopočtem nebo i dříve. I archeologické nálezy tohoto kamene jsou dobře zdokumentovány.

Jantarové artefakty a šperky byly nalezeny na mnoha místech světa. Přestože jeho časté použití může být přičítáno zejména jeho kráse, jeho léčebné vlastnosti mohly být také jedním z důvodů, proč si ho lidé v minulosti tolik vážili. Léčebné vlastnosti jantaru jsou dobře známé, protože se používá již od starověku. V egyptských hrobech, dokonce i v Tutanchamonově hrobce se jantar objevil.

Nejstarší jantar objevený na Zemi je asi 320 milionů let starý. Představte si tu neuvěřitelně silnou energii, kterou tento jantar obsahuje!

Mladé jantarové kameny jsou starší než 100 000 let. Nejcennější kusy jantaru jsou ještě mnohem starší – trvá opravdu dlouho, než stromová pryskyřice dostane pravou žlutou barvu.

Čím je jantar tak zvláštní?

Super na jantaru je právě to, jak je jeho energie stará (velmi stará!). A s tím ruku v ruce přichází nahromaděná moudrost země. Možná jste někdy viděli malý hmyz uvězněný v jantaru. To byl ještě ve formě tekuté stromové pryskyřice. Jen si vzpomeňte na první díl Jurského parku. John Hammond (ten starý pán, který park založil) měl u sebe hůl s kouskem jantaru, ve kterém byl komár s dinosauří krví. Tato skutečnost dává jantarovému kameni poměrně silné magické vlastnosti.

Nejoblíbenější jantarové kameny mají teplé barvy – různé žluté, oranžové a slunečné hnědé tóny, proto je také od nepaměti jantar považován za kámen slunce.

Víte ale, že existují i jantarové kameny, které mají modrou, červenou a zelenou barvu?

Zdroje a původ jantaru

Hlavní zdroj vysoce kvalitního jantaru je v pobaltských zemích v severní Evropě (například v Litvě, zde je ostatně proslulé jantarové muzeum – v městě Palanga). Dominikánská republika je také dobrým zdrojem jantaru, zejména vzácného a vysoce ceněného modrého jantaru.

Jantar se také nachází v Británii, Polsku, Rusku, Itálii a Německu.

Zdravotní přínosy jantaru

Jak jsme již v tomto článku uvedli, zdravotní přínosy jantaru byly lidem známé už před několika tisíci lety. Lidé věřili, že jim může pomoci léčit mnoho různých zdravotních stavů. Dnes mnozí lidé přemýšlí, zda je na tom něco pravdy nebo je to jen mýtus. Ale v minulosti tomu věřili všichni. Tradovalo se, že šperky vyrobené z jantaru mohou účinně pomoci při minimalizaci bolesti v oblasti krku, hlavy a hrtanu. Náramky vyrobené z této přírodní pryskyřice se nosí hlavně proto, že se traduje, že snižují bolest u artritidy, revmatismu a kloubů. A dále nošení šperků z jantaru může pomoci minimalizovat úzkost a překonat únavu.

Někteří lidé také nosí jantarový náhrdelník, protože se domnívají, že může přispět ke zlepšení funkce štítné žlázy. Pokud používáte náhrdelník s jantary pro tento konkrétní účel, doporučuje se zvolit si kratší náhrdelník, který by byl co nejblíže štítné žláze.

Aby byla zajištěna maximální šance na účinky na zdraví z jantarových šperků, je důležité zajistit, aby korálky nebo kameny v nich byly vyrobeny z originálního baltského jantaru. To je důležité, protože jiné druhy jantaru v sobě nemají tolik kyseliny jantarové. Je známo, že jantar pocházející z Baltského moře obsahuje až 3 až 8% této kyseliny. Když nosíte šperky z jantaru, je také důležité, abyste je nosili tak, že jsou v kontaktu s nějakou částí těla. To je opravdu důležité, protože jantar je schopen uvolňovat kyselinu jantarovou pouze tehdy, když je v kontaktu s teplem z vaší pokožky. Takže v podstatě čím déle budete nosit jantarové šperky, tím více zdravotních výhod od něj můžete očekávat.

Zdravotní výhody jantaru pro děti

Účinky jantaru na dětské zuby byly známy ještě před druhou světovou válkou. Děti v Německu, i v některých dalších zemích, dostávaly jantarové korálky, o kterých se věřilo, že pomáhají dětským zubům být silnější a hlavně také pomáhají méně bolestivému růstu zubů. V zemích, jako je Litva, byly dětské zuby dokonce pravidelně masírovány jantarovými šperky, aby se snížila bolest a otoky, které jsou spojeny s růstem zubů u dětí. Dokonce i dnes jsou náhrdelníky z jantaru velmi oblíbené u rodičů v České republice – mnoho z nás věří, že je to přirozené řešení bolestivého růstu zubů i slintání u kojenců.

Stojí za zmínku, že některé celebrity tento trend podporují také tím, že si fotí jantarové šperky (typicky náhrdelníky) na svých dětech, což opět pomáhá zvyšovat popularitu těchto doplňků. Je to právě kyselina jantarová, která je považována za odpovědnou za většinu přínosů v oblasti zubů u dětí. Když se tato přírodní pryskyřice nosí blízko pokožky, předpokládá se, že dokáže uvolnit hojivé látky (kyselinu jantarovou) do krevního řečiště. Tento účinek způsobuje to, že se nadměrné slinění a bolest zastaví, nebo alespoň minimalizuje.

Sponzorováno

Jaké jsou specifické vlastnosti jantaru?

Stejně jako u jiných populárních drahokamů, které mají dlouhou historii použití v různých kulturách, i jantaru jsou přisuzovány mystické vlastnosti. Jantar je v asijských kulturách považován za „duši tygra“ a je tedy považován za kámen odvahy. Části jantaru byly přepravovány za účelem ochrany při dlouhých cestách, stejně jako pro léčbu žloutenky. Traduje se, že jantar:

 • Vyvažuje emoce
 • Přitahuje štěstí
 • Eliminuje obavy
 • Zbavuje bolesti hlavy a zubů. Je známo, že je užitečný i při revmatoidní artritidě a při uvolňování bolesti v oblasti vazů a kloubů.
 • Vymazává mysl
 • Rozpouští negativní energii
 • Pomáhá rozvíjet trpělivost a moudrost
 • Rozpouští všechny stopy tělesného a duševního vyčerpání a pomůže vám eliminovat vaše obavy a starosti.
 • Jantar je také velmi užitečný kámen, pokud trpíte depresí. Stabilizuje vaše emoce a neustále vám připomíná, proč je váš život tím nejcennějším, co máte!
 • Jantar je také kámen, který zvýší vaši kreativitu. Když budete pracovat s energií tohoto kamene, budete vždy mít múzu a vždy budete mít zdroj inspirace.
 • Je známo, že čistí krev a pomáhá přemísťovat energii v těle.

Jantar je považován za kámen astrologického znamení Raka, protože odráží energii nejteplejšího a nejslunnějšího měsíce roku (samozřejmě na severní polokouli).

Pokud máte pocit, že jste přitahováni k teplé a moudré energii jantaru, prozkoumejte různorodost jantarových šperků a zjistěte, jestli má vliv na vaši energii. Jako vždy je nejlepší koupit si nejvyšší kvalitu kamene, kterou si můžete dovolit. Vyberte si ideálně přírodní, neupravený jantar.

Nejlepší způsob, jak těžit z energie jantaru, je nosit ho jako šperk.

Jantar i na alergie

Jantar se také používá ke stimulaci metabolismu a řešení jakýchkoli metabolických problémů. Je účinný při léčbě příznaků alergií, zejména těch, které postihují dýchací systém.

Jantar – láska a vztahy

Pokud jde o lásku a vztahy, jantar může být velmi silným a prospěšným kamenem. Pomůže vám dosáhnout více trpělivosti a porozumění vůči osobě, kterou milujete. Jantar přinese stabilitu do vašeho vztahu. Bude podporovat flexibilitu a trpělivost a přinese více důvěry a štěstí. Budete klidnějším a tolerantnějším partnerem.

Přínosy jantaru pro domácí zvířata

Jantar může být přínosem nejen pro lidi, ale i zvířata mohou mít prospěch z tohoto krásného kamene. Náhrdelníky vyrobené z jantaru jsou považovány za účinné při prevenci a potírání blech a klíšťat u domácích zvířat. Takový jantarový „límec“ elektrizuje zvířecí srst, což ve finále pomáhá eliminovat blechy a jiné parazity. Jantarové korálky také rozptylují specifický pach, když jsou ohřívány na pokožce zvířat, což není klíšťatům a blechám vůbec příjemné. Vzhledem k těmto skutečnostem jsou náhrdelníky vyrobené z této přírodní pryskyřice stále více a více populární i mezi majiteli koček a psů. Ačkoli v porovnání s klasickými obojky proti klíšťatům může trvat o dost déle, než začnou ty jantarové pracovat, jsou zcela přirozené, což je jejich veliké plus.

Hmyz v jantaru.

Hmyz v jantaru.

Jak používat jantar?

Jantar by nikdy neměl zůstat na slunci příliš dlouho, protože to způsobí, že kámen bude křehký. Pokud použijete jantar k čištění prostoru, můžete umístit kusy jantarových kamenů v různých částech vašeho domu nebo vaší kanceláře.

Klasikou je pak použití jantaru jako šperku (na těle). Můžete se také stříkat jako elixír nebo použít jako kadidlo.

Zajímavá fakta o jantaru

Pojďme se podívat na zajímavá fakta o jantaru:

 • Zajímavost: Jantar se může se také začít zatemňovat, když je vystaven negativní energii.
 • Řekové říkají jantaru „elektron“, protože když s ním třete o tkaninu, vzniká elektřina. Přitahuje také malé částice.
 • Dominikánský filozof Albert Veliký, který žil mezi lety 1193 až 1280, označil jantar za velmi účinný lék.
 • Otec medicíny, Hippocrates, popsal léčebné vlastnosti a různé způsoby použití jantaru.
 • Existuje spousta věcí, které byly nalezeny v jantarových kamenech, které se datují do 130 milionů let. Patří sem malé organismy, hmyz, žáby, pavouci a jejich sítě, korýši, bakterie, dřevo, ovoce, květy, chlupy a peří.
 • Když položíte k pokožce kousek jantaru, budete cítit teplo, na rozdíl od skla a jiných minerálů.
 • Hořící jantar voní jako borovice.
 • Jantar je k dispozici ve více než 300 různých odstínech.
 • Jantar je úzce spojen se „zachováním“. Často se nosí jako ornament nebo talisman, který podporuje věčné mládí.
 • Jantar se nosí pro štěstí a ochranu před zlem.
 • Tento kámen je desetiletým kamenem – symbolizuje obnovenou a trvalou víru v lásku a manželství.

A co vy? Máte jantar rádi? Nebo nosíte jiný kámen? Jaký? Budeme moc rádi za komentáře.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Hledání jantaru u Baltského moře

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva