Sponzorováno

Záhněda a její léčivé účinky – v čem vám může tento kámen pomoci? 4.8/5 (15)

Jaké účinky může mít záhněda?

Jaké účinky může mít záhněda?

Záhněda je forma křemene, což je jeden z nejběžnějších a nejpopulárnějších krystalů v přírodě. Zatímco tradiční křemen má průhlednou nebo bělavě zakalenou barvu, záhněda má šedou či šedohnědou (kouřovou) barvu. Některé typy záhnědy jsou velmi jasné a průhledné, zatímco jiné jsou téměř neprůhledné a některé kousky jsou dokonce téměř úplně černé.

Křemen je druhý nejběžnější minerál na Zemi – po živci (surovina používaná ve skle, keramice, plastech, barvách, kaučuku a prakticky ve všem, co si dokážete představit). Dokonce asi dvacet procent zemské kůry je tvořeno z křemene! Křemen se na Zemi nachází v obrovském množství barev a záhněda je dle odhadů třetí nejznámější druh křemene, hned po klasickém čirém křemeni a růžovém růženínu (ten je také odrůdou křemene).

Nenechte se oklamat jeho trošku nudnou barvou. Tento drahokam je docela vzácný, protože hnědá (kouřová) barva se do krystalů dostane jen zřídka.

Křemen se skládá hlavně z oxidu křemičitého, který je hlavní složkou písku (křemenné krystaly jsou v podstatě obrovská zrna písku). Výrazná tmavá (kouřová) barva záhnědy pochází z volných silikonových usazenin v něm. Hloubka a konzistence barvy krystalu závisí na množství volného silikonu v něm. Záhněda (SiO2) je tedy odrůda křemene (oxid křemičitý), která je zabarvená příměsí hliníku, sodíku a lithia.

Záhněda a troška z historie

Když je záhněda extrémně tmavá a téměř neprůhledná, nazývá se morion (což je také název záhnědy v němčině i španělštině). Záhněda se vyskytuje prakticky po celém světě. Historicky bylo jeho použití docela praktické – první sluneční brýle byly vynalezeny v Číně (byly z dvanáctého století) a pro čočky byly použity právě kousky záhnědy! Je to také populární kámen v klenotnictví, používá se do tradičních šperků (prsteny, náhrdelníky) a i do slavnostně ozdobených nožů.

Záhněda byl populární kámen ve starověku, protože bylo snadné ji rozřezat a tvarovat na různé předměty. Mnoho kultur na celém světě, od Číňanů, Egypťanů, Římanů až třeba po Sumery, měli pro tento krystal praktická využití, ale zejména druidové na něj kladli velký význam – pro ně to byl kámen posvátný. Ve skutečnosti je tak posvátný, že je to skotský národní kámen.

Stejně jako kámen selenit, což je kámen hodně spjat se Zemí, tak i záhněda zlepšuje spojení uživatelů s fyzickým světem. To není ale asi žádným překvapením, protože tento minerál tvoří tolik ze zemské kůry!

Záhněda je nesmírně ceněna kvůli tomu, jak vám pomáhá prokouknout iluze v životě, a stejně tak s pomocí ní můžete zůstat soustředěni, když narazíte na nové myšlenky, které by vás jinak trochu rozhodily. Záhněda je také skvělý kámen pro meditaci. Jedná se o všestranný kámen, který moc dobře funguje i s jinými krystaly – jejich energie se často velmi doplňují a finální energii lze obrátit k čemukoli, co budete potřebovat.

Kámen křemen obecně zlepšuje vědomí, ale záhněda přidává další výhody, které přicházejí spolu s jeho tmavou barvou.

Proč používat záhnědu?

Někteří kritici si stěžují, že záhněda není příliš duchovně užitečný kámen, preferují spíše kulturní historii vázanou na růžový křemen (růženín) nebo čistý křemen. I když tito lidé mohou mít pravdu, že záhněda nemá v tomto ohledu kulturní historii, rozhodně to ale je užitečný kámen.

Je to krystal, který vám umožňuje vidět i to, co je v životě často zahaleno – jako by kouř uvnitř kamene pohltil veškerou rozpačitost, která často brání našemu pochopení intuice a psychického vhledu.

Záhněda je také známa tím, že je to něco jako skotský národní klenot, často se používá v jejich národních v klenotech a má pro Skoty obecně velký kulturní význam.

Záhněda je v mnoha kulturách známa pro spojitost s posmrtným životem, dává živým jedincům možnost spojení s jejich předky a těmi, kteří nedávno zemřeli. Používá se také v šamanistických a jiných typech náboženských obřadů, jako prostředek k přenášení energií mezi různými formami života. Může být také použita k tomu, aby uživateli pomohla duchovně se spojit s okolním světem.

Sponzorováno

Účinky záhnědy – jak vám může pomoci?

Podívejte se, v jakých ohledech pro vás může být záhněda užitečná.

Absorbuje negativní energii

Záhněda je nejznámější tím, že zadržuje negativní a jiné rušivé myšlenky, které mohou v bouřlivých okamžicích způsobit velký stres. Může absorbovat spoustu negativní energie – ale může absorbovat i mnoho dalších forem špatné energie, které se mohou v lidech držet, aniž by si to uvědomovali – záhněda vám pomůže zmírnit obecnou negativitu, o které nemusíte ani vědět.

Záhněda je pravděpodobně nejvíce známou pro svou schopnost „uzemnit“ energii neutralizací negativních vibrací.

Záhněda je také známá svým vztahem k ekologii – může pomoci absorbovat nebo zpracovávat energii, kterou cítíte pokud je kolem vás hodně industrializace. Pokud žijete v rušném, přeplněném městě, můžete se s pomocí záhnědy cítit blíž k přirozenému prostředí (dokonce i když jste uprostřed města se smogem a s technologickým rozptýlením).

Pomoc s fyzickými problémy

Záhněda může také mít příznivé účinky na části těla, které mohou jsou doslova zahlceny problémy, jako je chronická bolest či bolesti hlavy. Tento drahokam dále pomáhá zmírnit křeče a uklidnit nervový systém. Pomáhá také zmírnit bolesti hlavy, prospívá srdci a absorbuje elektromagnetické záření z elektroniky..

Pomoc s emocionálními problémy

Jednou z nejpříznivějších vlastností záhnědy je to, že ji lze použít nejen k odvrácení negativní energie, ale také k rozptýlení a rozpuštění všech současných energií, které mohou být pro uživatele nějakým způsobem ochromující.

Má schopnost pozvednout vás ze spárů deprese, strachu, úzkosti a přináší emoční rovnováhu. Podporuje pozitivní myšlení.

Záhněda také může také pomoci zmírnit přetrvávající obavy a usnadnit tak lidem pohodlnější budoucnost a další nejistoty. Výsledkem je, že ti, kdo používají záhnědu k emocionálnímu uzdravení, zjistí, že se stali více spokojenými, a že se cítí více inspirováni. A konečně záhněda může podpořit obecný pocit stability. S pomocí tohoto kamene se budete cítit nejen celkově klidnější, ale také cítit se více propojeni s přírodním světem a méně zatíženi prvky industrializace a urbanizace.

Záhněda je skvělou pro podporu meditace a relaxace

Při meditaci se záhnědou lépe uživatel dosáhne toho, co chce zažít, ať už je to během osobní nebo skupinové meditace. Jednou z výhod je použití kamene pro věci související s přírodním světem a zemí.

Kousky záhnědy

Kousky záhnědy

Jak používat záhnědu?

Nošení záhnědy kolem krku je jednoduchý a efektivní způsob, jak využít jeho energii (je to také levný a snadno dostupný způsob nošení kamene). Ano, stejně jako většina léčivých drahokamů lze i záhnědz použít přímým kontaktem s pokožkou.

V obchodech s minerály pravděpodobně najdete volně prodejné kusy záhnědy, které nijak nejsou zasazeny do šperků. I ty jsou skvělé. Tyto kusy jsou ideální pro umístění ve vašem bytě či domě na místech, kde se zdá, že je nějak narušena energie.

Například, pokud máte velký stolní počítač, je super umístit kousek záhnědy k němu, aby se snížil rušivou elektrickou energii (poznámka: můžete záhnědu dát i ke svému notebooku!). Když se zdá, že některé pokoje mají špatnou nebo podivnou energii, umístění záhnědy do těchto pokojů může tuto energii buď uvolnit.

Držte záhnědu při meditaci, pomůže vám k lepšímu prožitku.

Sponzorováno

A co vy? Máte rádi záhnědu? Nebo je váš favorit jiný kámen? Který? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem k tomuto tématu.

A co si dále o kamenech přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva