Sponzorováno

Tyrkys – jaké účinky a vliv na zdraví má tento kámen? 4.75/5 (12)

Tyrkys je oblíbeným kamenem do různých šperků.

Tyrkys je oblíbeným kamenem do různých šperků.

Tyrkys je možná nejstarší kámen v historii člověka, talisman králů, šamanů a válečníků. Je to kámen ochranný, silný a také uklidňující na dotek – prostě jako by ho někdo vytesal z azurového nebe a hodil z oblohy na zem. Jeho jedinečný odstín modré, často modrozelené, mu dává jeho jméno – tyrkys.

Pár slov o historii tyrkysu

Název tyrkys (v angličtině a francouzštině „turquoise“) pochází z francouzštiny, pierre turquoise znamená „turecký kámen“, protože obchodní cesty, které přinesly tyrkys až k nám do Evropy, přišly ze střední Asie, projely Tureckem a benátští obchodníci často zakoupili kámen právě v tureckých bazarech. Odtud tedy tento kámen získal svůj název.

Mnoho kultur světa používá tyrkys pro různé účely už tisíce let – je to symbol moudrosti, urozenosti. U starověkých Egypťanů, Peršanů, Číňanů, Aztéků, Inků, i u domorodých severoamerických Američanů, byl tyrkys posvátný – jeho používání vedlo k síle, štěstí a ochraně. Odhaduje se, že korálky z tyrkysu, které byly nalezeny v Iráku, byly vyrobeny někdy v období 5000 let před naším letopočtem. Egypťané těžily tyto kameny v Sinaji už někdy v roce 3200 př.n.l.

Jeho krásný modrozelený odstín se objevil ve starověkém Egyptě už kolem roku 6000 př.n.l., kdy byl vpravován do ochranných amuletů a krále Tutanchamona a Kleopatry.

Takže síla a vlastnosti tyrkysu jsou opravdu lidmi využívané už tisíce let.

Účinky a vlastnosti tyrkysu – proč ho používat?

Tyrkys je krásný kámen. A má mnoho účinků, které můžete využít. Podívejte se na přehled vlastností a účinků tyrkysu.

1. Ochranné vlastnosti

U historie ještě chvíli zůstaneme. Tyrkys byl po celá staletí ceněn jezdci na koni? Proč? Tradovalo se, že má sílu chránit jezdce před zraněním způsobeným pádem. Nejprve používaly amulety s tyrkysem turečtí vojáci, kteří se kameny připoutali k uzdě, později se tyrkys používal k ochraně proti pádům jakéhokoli druhu. Tyrkys je také údajně ovlivňován fyzickým stavem osoby, která ho nosí, používá. Traduje se, že kámen je bledý, když je jeho majitel nemocný nebo smutný, při smrti pak ztrácí veškerou barvu a postupně se „zotavuje“ do barvy, když je převeden na nového zdravého majitele a jeho barva se prohlubuje a mění každý den.

V Orientu se nosil tyrkysový prsten jako ochránce proti všemu zlu. A také pro čištění mysli. Lidé věřili, že tento kámen obnoví jasnou vizi a mysl, když se myšlení člověka stalo zmateným.

2. Pro posílení těla i ducha

Tyrkys byla vždy ceněn jako ornamentální klenot, často považovaný za symbol mužské moci. Dnes víme, že tyrkys posiluje muže i ženy stejně. Kdo je jeho nositelkou nebo nositelem, tomu tyrkys přináší štěstí, úspěch, ambice a dodává na tvořivosti.

Tyrkys je posilující kámen, vhodný při vyčerpání, depresi nebo záchvatech paniky. Zlepšuje imunitní systém, podporuje fyzickou i psychickou stránku člověka, podporuje asimilaci živin, zmírňuje znečištění a virové infekce. Je protizánětlivý a detoxikující, snižuje nadměrnou kyselost a má prospěch při dně, revmatismu a problémech žaludku.

Tyrkys pomáhá při řešení problémů mozku, uší, krku, očí, zejména při kataraktě, migrénách, bolestech hlavy a problémech s rovnováhou.

Tento kámen je také užitečný pro dýchací systém a pomáhá při léčbě poruch plic a alergií. Nošení tyrkysového náhrdelníku pomáhá předcházet tracheitidě a dalším bronchiálním útokům. Dokonce se traduje, že tento kámen může vyléčit poruchy řeči, jako je koktání.

3. Čistí a léčí

Tyrkys je efektivní léčitel, který poskytuje útěchu duchu a prospívá blahu těla. Prospívá celkové náladě a emocím tím, že vyrovnává a vyvolává pocit klidu a míru. Držení nebo nošení tyrkysu pomáhá obnovit vyčerpanou vitalitu a zbavuje stresu. Je empatický a vyrovnává, pomáhá člověku rozpoznávat příčiny štěstí a neštěstí.

Jako čistící kámen tyrkys rozptyluje negativní energii a odstraňuje elektromagnetický smog z prostředí. Podporuje seberealizaci a pomáhá při řešení tvůrčích problémů, čímž uklidňuje nervy. Pomáhá stabilizovat změny nálad. Je také vhodný pro posílení sebevědomí, jestliže se cítíte šikanovaní nebo trpíte předsudky. Mnoho lidí doporučuje tyrkys pro lidi, kteří mají strach z veřejného mluvení.

TIP: Protože uklidňuje mysl, tyrkys je super kámen při jet lagu a obecně při obavách z létání.

Sponzorováno

4. Čakry, spiritualita a energie

Tyrkys posiluje meridiány těla a jemná energetická pole, posiluje komunikaci mezi fyzickým a duchovním světem. Umístěn na Třetí oko, podporuje intuici a meditaci. Stimuluje a harmonizuje čakru hrdla.

Tyrkys zlepšuje schopnost vidět všechny aspekty sebe sama, dobré i špatné, a integrovat tyto aspekty do soudržného celku. I když je lákavé se snažit zbavit se vlastností, které nejsou zcela osvícené, tyrkys, jako starý mudrc, nám stále připomíná, že všechny zkušenosti a vlastnosti jsou stále zde, a že chyby jsou prostě jen další zkušeností. Celistvost může přijít jen tehdy, když budeme ochotni přijmout všechny aspekty a naše vlastnosti, to, čím jsme, co jsme se naučili a čím jsme prošli. To nás dělá člověkem.

Záleží také na barvě tyrkysu. Ve světlejších odstínech, tyrkysová energie podporuje vnitřní harmonii a mír díky duchovnímu porozumění. Tmavší, bohatší tóny přinášejí značnou sílu a flexibilitu.

Pokud jste plachý člověk, tyrkysové kameny vám mohou pomoci přispět k odvaze v rozhovorech, budete si vědomi toho, že to, co máte na mysli, má hodnotu. Tyrkys dále pomáhá udržovat stabilitu a soulad v manželství tím, že pomáhá prohloubit porozumění mezi partnery. Uklidňující a povznášející barva tohoto může přinést mír a porozumění vlastně do jakéhokoli vztahu.

5. Tyrkys a feng shui

Ve feng shui je tyrkys používán díky své barvě – pro krásné vyjádření prvku vody. Jako takový je tyrkys používán ve feng shui pro přilákání bohatství a peněz, stejně jako lék na zlepšení zdraví a pohody. Uklidňující a povznášejíc tyrkys je dobrá volba pro dětské pokoje (zejména pro dospívající), pro domácí kancelář nebo pro ložnici.

TIP: Buďte opatrní, abyste svůj tyrkys nedávali na přímé sluneční světlo, chraňte ho také před poškrábáním a pády.

Takto může vypadat tyrkys v přírodě.

Takto může vypadat tyrkys v přírodě.

Několik zajímavostí a faktů o tyrkysu

Podívejte se na pár zajímavostí o tomto krásném kameni:

 • ✔️ Živé a výrazné barvy tyrkysu najdete na různých svatých stavbách, například tento kámen najdete na indickém Taj Mahalu.
 • ✔️ Jeho modrá a zelená barva se mění v závislosti na obsahu mědi a železa. Modrá tyrkysová se tvoří, když je přítomna měď, zelená tyrkysová se tvoří, když je přítomno železo.
 • ✔️ Tyrkys najdete také v mnoha špercích u evropských panovníků. Císařovna Marie Luisa Habsbursko-Lotrinská ho měla třeba v královském diadému, byl to svatební dar od jejího manžela Napoleona I.
 • ✔️ Nejlepší kameny pocházejí z Austrálie, Íránu, Afghánistánu, Tibetu a jihozápadní části USA. Naleziště jsou také ve Francii, Británii, Rusku, Polsku, Arábii, Egyptě, Číně, Peru a Mexiku.
 • ✔️ Je dokonalým společníkem pro ty, kteří hodně cestují. Chrání je před krádežemi a nehodami. Tento kámen byl používán jako talisman k ochraně cestujících už od středověku. V našem moderním světě si získal pověst jako ochranný kámen pro cestovatele letadlem.
 • ✔️ Ti, kteří trpí astmatem, depresí, zubními problémy, alkoholismem, vysokým krevním tlakem, infekcemi, ozářením nebo jsou pod vlivem nějakých toxinů, mohou překonat tyto problémy pomocí tohoto kamene.
 • ✔️ Záchvaty paniky, častá únava a problémy s nízkými energetickými hladinami mohou být také eliminovány s pomocí tyrkysu.
 • ✔️ Tyrkys posiluje přátelství.
 • ✔️ Energie tyrkysu může usnadnit lepší tok energie ve vašem těle, čímž podporuje jemnou detoxikaci a zlepšuje stav imunitního systému.
 • ✔️ Tyrkys je kamenem měsíce prosince.
 • ✔️ Ve své knize „Apache Medicine-Men“ její autor John Bourke tvrdí, že šamani u kmene Apačů na sobě měli tyrkysové korálky. Věřili, že tyto korálky jim dávají sílu, kterou potřebují k léčení nemocných.
 • ✔️ Apačové také věřili, že když upevní malé korálky tohoto kamene na své luky, umožní jim to zasáhnout jejich cíl.

Sponzorováno

A co vy? Máte svůj oblíbený kámen? Který to je? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále o kamenech přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva