Sponzorováno

Struma (zvětšená štítná žláza) – příznaky, příčiny, léčba 4.83/5 (18)

Struma (zvětšená štítná žláza) - příznaky, příčiny, léčbaStrumou označujeme každé zvětšení štítné žlázy, může být spojeno se zvýšenou jakož i sníženou činností štítné žlázy. Rozlišuje se struma difúzní (víceméně rovnoměrně zvětšena) a uzlová (v laloku žlázy je hmatný uzel nebo několik uzlů. Častěji se vyskytuje u žen. Tato největší žláza endokrinního systému se může zvětšit z několika důvodů. V minulosti jím byl zejména nedostatek jódu.

Jaké jsou příznaky strumy

 • Malé strumy většinou nezpůsobují potíže
 • Velké strumy tlačí na okolní struktury, na průdušnici, jícen, na cévy a nervy. Nemocní si stěžují na kašel, dušnost, bušení srdce nebo poruchy polykání/li>

Příčiny vzniku strumy

Vznik strumy způsobují mnohé vnější a vnitřní faktory. V minulosti hlavní příčinou strumy byl nedostatek jódu. V České republice díky jodové profylaxi (jodizace kuchyňské soli) tuto příčinu vzniku již nemůžeme brát příliš v úvahu.

Příčin vzniku strumy může být hned několik:

 • Nedostatek jódu v potravě
 • Nadbytek strumigenů v potravě (strumigeny – látky působící vznik strumy), které snižují tvorbu hormonů štítné žlázy
 • Hormonální faktory – zvýšená spotřeba hormonů štítné žlázy v pubertě, během těhotenství a kojení
 • Dědičné faktory – výskyt strumy u příbuzných

Diagnostika strumy

Jak se dá struma diagnostikovat?

 • Lékař nahmatá na přední straně krku zvětšený, nebolestivý útvar
 • Stanovení hormonů štítné žlázy
 • Ultrasonografie
 • Rtg vyšetření ukáže tlak strumy na okolní struktury
 • Scintigrafie (gamagrafie) po podání radiojódu nebo radioaktivního technecia se zjistí distribuce funkce v jednotlivých částech štítné žlázy
 • Vychytávání radiojódu ve štítné žláze
 • Biopsie

Při hodnocení strumy zrakem a hmatem můžeme rozlišit čtyři stupně:

 1. struma není hmatná ani viditelná,
 2. struma je hmatatelná (struma je hmatná, ale není viditelná ani při záklonu hlavy, nebo struma je hmatná, ale také viditelná při záklonu hlavy),
 3. struma je viditelná při normálním držení hlavy,
 4. velká struma, kterou vidět z dálky, případně způsobuje výraznou deformitou krku a mechanickou překážku.
 5. Dělení strumy podle funkce

  Podle funkce dělíme strumu na:

  Sponzorováno

  • eufunkční – s nezměněnou funkcí,
  • hypofunkční – se sníženou funkcí,
  • hyperfunkční – se zvýšenou funkcí štítné žlázy.

  Léčba strumy

  • Podávání hormonů štítné žlázy (hormonů štítné žlázy) nebo přípravků snižujících produkci hormonů štítné žlázy
  • Chirurgická léčba

  Eufunkční struma

  Eufunkční struma je zvětšení štítné žlázy při normální tvorbě její hormonů, bez zánětlivých nebo nádorových změn. Může se vyskytovat endemicky – v oblastech s nedostatečným příjmem jódu, tedy roli zde hrají faktory prostředí. Vzniká jako adaptační onemocnění s aktivací místních adaptačních mechanismů, jejichž následkem je zvětšování štítné žlázy.

  Sporadický výskyt je multifaktoriální. Roli hrají genetické faktory (vyšší výskyt u žen), snížený příjem jódu, zvýšení potřeb organismu (puberta, těhotenství …), nadměrný denní příjem strumigenů (jsou to látky obsažené v některých potravinách, které snižují využití jódu např. Květák, zelí, kedlubny, řepka, sója …).

  Příznaky eufunkční strumy

  Malá eufunkční struma nemusí dělat žádné potíže, při jejím růstu se postupně objevují lokální příznaky, pocit tlaku na dýchací cesty, dechové potíže, bolesti a nepříjemné pocity v krku a při polykání a pod.

  Diagnóza eufunkční strumy

  Při zjišťování diagnózy je nejdůležitější odlišit nezávazné strumu bez změny funkce od jiných nemocí štítné žlázy spojených s jejím zvětšením. U dětí a mladých je struma způsobena často autoimunitním zánětem. U uzlové strumy se za uzlem může skrývat nádor.

  Léčba eufunkční strumy

  Léčbu můžeme rozdělit na konzervativní a operační. Lékař – endokrinolog se rozhoduje o léčbě podle klinických příznaků a výsledků laboratorních vyšetření.

  Konzervativní léčba – při nedostatku jódu podáváme dlouhodobě kalium jodid. Pokud není příčinou strumy nedostatek jódu podáváme tyroxin kterým tlumíme produkci hormonu TSH a tím i zvětšování štítné žlázy, případně použijeme kombinaci obou.

  Operační řešení přichází v úvahu v případě velké strumy, která roste, utlačuje okolní orgány nebo pokud jsou pochybnosti o povaze strumy.

  Léčba radiojodem – v případě opakující se strumy, nemožnosti provést operaci nebo jejím odmítnutí, při vysokém věku, kdy stejně jako u konzervativního léčení můžeme dosáhnout zmenšení strumy. Od této metody se upouští pro možný rozvoj nádoru v pozdějším věku.

  Důležité jsou pravidelné kontrolní vyšetření zaměřené na somatické, vegetativní a psychické změny a laboratorní parametry – kontrola nálezu na krku pohmatem a sonograficky, kontrola hmotnosti a celkového stavu, laboratorní vyšetření hormonů štítné žlázy, které nás informuje o správnosti léčby.

  V případě uzlové strumy vždy děláme biopsii pro vyloučení zhoubného nádoru. V případě negativního nálezu pacienta sledujeme, pokud se dále struma zvětšuje zvýšíme dávku hormonů. V případě, že se nám nedaří ovlivnit funkci štítné žlázy, konzervativní přistupujeme k operačnímu odstranění celé štítné žlázy, po kterém celoživotně nahrazujeme hormony štítné žlázy léky.

  Přečtěte si i další zajímavé články o štítné žláze

  VIDEO: Tipy pro správnou funkci štítné žlázy

  Sponzorováno

  Studie a zdroje článku

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva