Turmalín – jaké má účinky a vliv na zdraví? 4.78/5 (40)

Turmalín může mít opravdu hodně barev. Časté jsou u turmalínu i kombinace různých barev.

Turmalín může mít opravdu hodně barev. Časté jsou u turmalínu i kombinace různých barev.

Zatímco geologové oceňují turmalín kvůli jeho vzhledu, jiní věří, že tento kámen nabízí léčebné vlastnosti. Jedním z rysů, které odlišují turmalín od ostatních minerálů, jsou jeho jakoby hranolovitý vzhled a jeho vertikální proužky. Z metafyzického hlediska se toto považuje za silné energetické kanály, které mají vliv na naše očištění. Traduje se, že turmalín je účinný léčitel těla i duše, zlepšuje imunitu, léčí dětská onemocnění, příznivě působí na srdce a páteř, usnadňuje porod, pomáhá při dyslexii.

Turmalín je polodrahokam, který se vyskytuje v mnoha barvách, od černé, přes modrou, až po růžovou. Ačkoli rozdíly v barvách lze vysvětlit minerálními složkami kamene, někteří věří, že význam turmalínu a terapeutické použití jednotlivých barev kamene se mohou lišit od barvy k barvě. Jednoduše – každá barva má jiný terapeutický účinek a použití.

Turmalín a jeho použití

V mnoha zemích na světě se traduje, že turmalín je schopen chránit a léčit. Různé barvy turmalínu mají své vlastní speciální vlastnosti. Pojďme se na ně podívat detailněji.

Černý turmalín (skoryl)

Ve skutečnosti, co se týče barev skorylu, pohybuje se od tmavě modré, přes tmavě hnědou, až po sytě černou – je považován za kámen, který poskytuje spojení mezi zemí a lidským duchem. Je to nejběžnější odrůda turmalínu. Má pomáhat lidem nalézt pocit sebedůvěry, vidět svět jasněji a cítit se sebevědoměji během obtížných situací. Starověcí kouzelníci údajně používali kámen k ochraně před „démony Země“ a stále se předpokládá, že má tyto ochranné vlastnosti. Dále posiluje imunitu, chrání před virovými onemocněními, potlačuje bolesti, posiluje nervový systém, chrání svaly a šlachy.

Skoryl se používá do smutečních šperků.

Růžový turmalín (rubelit)

Rubelit, co se týče sytosti barev, může mít barvu od světle růžové až po tmavě červenou. Všechny tyto odstíny turmalínu se vztahují k záležitostem srdce. Růžový turmalín podporuje soucit a jemnost, stejně jako propojení lásky a duchovnosti. Jedna variace růžového turmalínu je označována jako turmalín melounový, protože má růžový střed obklopený vnější zelenou „kůrou“. Vyvažuje mužskou a ženskou energii v těle, přitahuje lásku, aktivuje srdeční čakru, posiluje něhu a přátelství, prohlubuje trpělivost, učí taktu a diplomatickému jednání. Zmírňuje strach a deprese, léčí citová zranění a staré bolesti, regeneruje nervy.

Fialový turmalín (siberit)

Fialový turmalín je o klidné energii. Chrání nás, stejně jako vám pomůže hluboce relaxovat. Díky tomu siberit pomáhá uvolňovat emocionální připoutání, takže se můžete podívat na svět s novým pohledem, bez soudu. Navíc někteří lidé používají fialový turmalín ke snížení bolesti hlavy a příznaků migrény.

Světle modrý / modrozelený turmalín (indigolit)

Barva tohoto turmalínu představuje klid vody. Modrý turmalín má představovat jasnou, upřímnou komunikaci a schopnost mluvit z hloubi srdce. Také má podporovat otevřenou mysl. Zbavuje stresu, navozuje klid, učí věrnosti, toleranci, pomáhá při komunikaci, působí na ledviny, močový měchýř, brzlík, dutiny, hrtan, jícen, plíce, zrak, jizvy, popáleniny a mozek. Pomáhá při vadách řeči, harmonizuje jakoukoliv nerovnováhu v těle, přináší klidný spánek.

Zelený turmalín (verdilit)

Zelený turmalín je údajně nejzdravější pro srdce (ze všech krystalů). Je to mužský protějšek ženského růžového turmalínu, má zvýšit odvahu, sílu, vytrvalost a vitalitu. Jeho barva může být od světle zelené až po olivové odstíny. Dále přitahuje peníze a obchodní úspěch, přináší hojnost a prosperitu, podporuje otevřenost, kreativnost, trpělivost, detoxikuje, zahání únavu, snižuje hmotnost, léčí oči, srdce, mozek, imunitu, zklidňuje hyperaktivní děti, léčí rostliny.

Hnědý turmalín (dravit)

Ten má barvu od tmavě žluté, přes světle hnědou, až k tmavě hnědé. Kámen obnovuje emoční rovnováhu a podporuje porozumění, ulehčuje od obav a vytváří pocit klidu. Obecně platí, že dravit má sílu přeměnit negativní energii na pozitivní.

Vícebarevný turmalín (elbait)

Vzácná verze turmalínu, má různé průřezy barev. Může to být růžová, červená, zelená, hnědá nebo modrá, nebo kombinace všech. Má se za to, že optimalizuje duševní procesy, podporuje sebevědomí, podporuje porozumění a poskytuje nadhled při konfliktu či hádce.

Zajímavosti o turmalínu

Přečtěte si také několik zajímavostí o turmalínu:

 • Turmalín má stupeň tvrdosti 7-7,5 podle Mohsovy stupnice tvrdosti
 • Turmalín je ideální pro snížení hmotnosti a snížení vzhledu celulitidy – existuje dokonce oblečení, ve kterém jsou zašity kousky turmalínu.
 • Pomáhá vyčistit, udržovat a stimulovat každé z energetických center. Přitahuje inspiraci. Snižuje obavy tím, že přináší porozumění a povzbuzuje sebevědomí.
 • Je také tradičním kamenem pro říjen a kamenem pro znamení Lva.
 • Je klenotem pro 8. výročí svatby
 • Název turmalín pochází ze Srí Lanky, ze slova tura mali, což se překládá jako kámen smíšených barev. Nebo se v některých zdrojích udává slova tur mali – přitahovat popel (více níže)
 • Některé turmalíny jsou dichroické – mění barvu při pohledu z různých úhlů.
 • Nejdražšími turmalíny jsou modrý indigolit, zelený verdelit a růžový rubelit.
 • Turmalíny jsou těženy na mnoha místech světa, včetně Afriky, Afghánistánu, Austrálie, Brazílie, Keňi, Madagaskaru, Mosambiku, Nigérie, Pákistánu, Sibiře, Srí Lanky, Tanzanie, USA a Zimbabwe.
 • Starověká legenda říká, že v turmalínu jsou všechny barvy, protože cestoval po duze a shromáždil všechny barvy duhy.
 • Traduje se, že turmalín umí posílit tělo a ducha, zejména nervový systém, krev a lymfu.
 • Podporuje prý také kreativitu a je široce používán umělci a spisovateli.
 • Turmalín vydává infračervené záření ve vlnové délce 4-14 mikronů. Elektromagnetické záření v tomto infračerveném rozsahu je schopno posílit imunitní systém a podporovat detoxikaci. Tato forma absorpce rezonance pomáhá zmírnit stres, zvyšuje bdělost, stimuluje oběh a posiluje imunitní systém.
 • Turmalín je piezoelektrický a přitahuje tak částečky prachu a popela. Piezoelektrický jev u krystalu turmalínu poprvé pozorovali v roce 1880 bratři Pierre a Jacques Curieové, kteří zjistili při stlačení krystalu výskyt povrchového elektrického náboje.

Shrňme si to

 • Pomáhá detoxikaci
 • Turmalín může posílit nervový systém, krev a lymfy. Může také poskytnout velkou úlevu od migrény a bolesti hlavy.
 • Podporuje hubnutí
 • Snižuje zadržování vody v těle
 • Zlepšuje oběh
 • Podporuje játra a ledviny
 • Podporuje zdravou náladu
 • Pomáhá eliminovat toxické kovy
 • Snižuje množství kyseliny mléčné
 • Turmalín vám také pomůže osvobodit se před tlaky minulosti. Pomůže vám to přijmout, co se stalo.
 • Odlehčí od stresu nebo tlaku ze vztahu.
Takto může vypadat čerstvě vytěžený turmalín.

Takto může vypadat čerstvě vytěžený turmalín.

Zlepšuje turmalín fyzické nebo sexuální výkony?

Mnoho profesionálních sportovců oznámilo velké zlepšení výkonu po použití určitých kamenů, jako je třeba právě turmalín. Olympijský plavecký šampión Glen Christiansen uvedl: „zelený náhrdelník z turmalínu mi dává hodně síly a dovoluje mi, abych se zotavil rychleji z tvrdého tréninku.“ A dodal také: „Pokud to chcete vědět, dává mi také více sexuálního zájmu a síly.“

Není to poprvé, co bylo naznačeno, že turmalín může mít vliv na sexuální potenci. Turmalín, který příznivě ovlivňuje oběh, zvyšuje vitalitu a sílu jak u mužů, tak u žen.

Jak turmalín čistit?

Je velmi důležité jej po použití vyčistit. Ideální je čistit turmalín pod měsícem.

A jak ho používat?

Úplně jednoduše, nehledejte v tom vědu. Někteří lidé jednoduše mají turmalín ve svém domě nebo v kanceláři, takže se energie může vysílat přímo do jejich prostředí.

Turmalín vydává infračervené paprsky – nejlepších účinků tak dosáhnete, když je vaše tělo v jeho těsné blízkosti. Z tohoto důvodu jsou do šperků běžně začleňovány turmalíny.

A co vy? Má na vás turmalín nějaké účinky? Nebo dáváte přednost jiným kamenům? Kterým? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o kamenech a jejich účincích na zdraví přečíst?

VIDEO: Putování s drahokamy – Turmalín

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  2 Komentářů u článku “Turmalín – jaké má účinky a vliv na zdraví?”

  1. Eva Daňková napsal:

   Dobrý den, dostala jsem od syna něco, jako ortézy, ve kterých je turmalín. Údajně mě pomohou od bolesti kolen při artróze. Již druhý den po aplikaci si na koleno nemohu stoupnout a otéká mi. Prosím o odpověď, zda je na artrózu vhodný. Děkuji Daňková

   • Ano, turmalín se takto používá. Turmalín jako takový posiluje imunitní systém, léčí bolest kloubů a artritidu, poskytuje úlevu od bolesti a pomáhá vyrovnat páteř.

    Obecně by samotný kámen neměl mít takové účinky, abyste se nemohla postavit na koleno. Doporučujeme návštěvu vašeho lékaře. Ortézu zatím nenoste.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva