Sponzorováno

Ametyst a jeho vliv a účinky na naše zdraví – na co je dobrý? 4.68/5 (19)

 • Ametyst, kámen fialové barvy, je známý nejen svou estetickou hodnotou, ale také se mu přisuzují různé energetické a léčivé účinky.
 • Informace ve článku vychází ze spirituálních a esoterických tradic, a nikoli z vědecky prokázaných faktů.
 • Klid a relaxace: Ametyst je často spojován s klidem a relaxací. Mnozí lidé tvrdí, že působí uklidňujícím a antistresovým účinkem, pomáhá vyrovnat emocionální nerovnováhu a podporuje harmonii a mír.
 • Podpora spánku: Ametyst je také spojován se zlepšením kvality spánku. Mnozí lidé uvádějí, že umístění ametystu vedle postele nebo nošení ametystových šperků jim pomáhá usnout snadněji a dosáhnout klidnějšího a hlubšího spánku.
 • Podpora duševního zdraví: Ametyst je považován za kámen, který může pomoci při duševním zdraví a rovnováze. Někteří věří, že má schopnost odstraňovat negativitu, podporovat pozitivní myšlení a posilovat intuici.
 • Spirituální růst: Ametyst je často spojován se spirituálním růstem a vyšším vědomím. Mnozí lidé tvrdí, že ametyst pomáhá posilovat spojení s vlastním vnitřním já a duchovním světem, a podporuje meditaci a introspekci.
 • Uvědomme si, že tyto účinky ametystu na zdraví jsou subjektivní a závisí na individuální víře a vnímání. Neexistují vědecké důkazy, které by podporovaly léčivé nebo terapeutické účinky ametystu na fyzické nebo duševní zdraví. Ametyst se obvykle využívá jako součást alternativní medicíny a duchovních praxí. Pokud máte zdravotní problémy, je vždy nejlepší konzultovat s odborníkem na zdraví.

Ametyst je meditativní a uklidňující kámen, který působí v emocionálních, duchovních a fyzických rovinách, aby podpořil klid, rovnováhu a mír. Používá se také k odstranění netrpělivosti.

Ametyst je meditativní a uklidňující kámen, který působí v emocionálních, duchovních a fyzických rovinách, aby podpořil klid, rovnováhu a mír. Používá se také k odstranění netrpělivosti.

Ametyst je tak trochu jedinečný mezi všemi krystaly – ve své popularitě a v jeho dostupnosti. Matka příroda byla štědrá a udělala ametyst hodně dostupným – to z něj činí cenově výhodný přírodní doplněk pro kancelář, dům, zahradu a dokonce i vaše auto!

A není to je jen krásný kámen, není to jen obyčejná dekorace, je to kousek přírody, který může přispět vašemu zdraví. A právě o tom bude dnešní článek.

Představujeme ametyst

Dnes se dá ametyst koupit v mnoha obchodech. Jak v kamenných, tak v těch internetových. I šperky s ametystem jsou široce dostupné. Jedno z nejpopulárnějších použití ametystu je potom ve vysoké geodě (geoda je horninové těleso, které má nejčastěji uprostřed větší či menší dutinu s minerály). Čím hlubší a intenzivnější je purpurová barva ametystu, tím vyšší je jeho cena.

Barvy ametystu – od světle růžové až po tmavě fialové, indigové – vyvolávají silné léčebné síly tohoto krystalu. Ametyst čistí prostor od negativních vibrací, vyzařuje pozitivní energii a vytváří vhodné místo pro to, aby se člověk vrátil ke zdroji své vlastní moci. Uklidňuje nadměrné emoce a usnadňuje přechod do meditativního (klidný stav mysli) stavu tím, že odstraňuje zbytečný nepořádek v mysli.

Na fyzické úrovni ametyst posiluje imunitní systém a pomáhá léčit nerovnováhu v respiračním traktu a pokožce. Je zajímavé poznamenat, že název ametyst přeložený z řečtiny znamená kámen, který může chránit uživatele před intoxikací.

Odkud pochází ametyst

Většina ametystu pochází z Brazílie a Uruguaye, ačkoli se také nachází v Jižní Koreji, Kanadě a USA. Za nejlepší a nejkvalitnější ametyst je považován ten z Ruska.

Ametyst a feng shui

Ve feng shui je ametyst používán pro své purifikační (očišťovací) vlastnosti, stejně jako pro schopnost spojit se s vyššími úrovněmi energie. Může být použit k uklidnění emocí v domácnosti, kde existují nadměrné argumentace, hádky a nedorozumění. Může také pomoci při studiu a učení.

Pokud procházíte intenzivně emocionálním obdobím ve vašem životě, můžete nosit ametyst ve své kapse, stejně jako mít pár kamínků v autě.

Forma a barva ametystu

Nejlepší, nejsilnější ametyst je ten nejbohatší, nejhlubší indigo odstín. Je také nejdražší. Ametyst s velkou čistotou (ve srovnání s tím s vnitřními prasklinkami a nedokonalostmi) bude také nejúčinnější. Jak jsme již zmiňovali na začátku článku, pohodě lze najít ametyst za velmi přijatelnou cenu.

Pokud jde o konkrétní formu, vyberte ten, který splňuje vaše potřeby. Lepené, leštěné krystaly ametystu jsou velmi cenově dostupné, snadno jsou k dostání za pár korun (desetikorun) a je příjemné je mít v kapse nebo v ruce. Pokud chcete investovat do ametystu více, jsou super ty geody zmíněné na začátku článku. V domácnosti jsou dekoračním i funkčním prvkem zároveň. Můžete je dát do jakéhokoliv pokoje.

Ametyst a jeho duchovní síla

Ametyst má léčebné schopnosti, které pomáhají při fyzických onemocněních, emocionálních záležitostech i při vyvažování energie a čakry. Terapie ametystem jsou primárně spojeny s tělesnými onemocněními nervového systému, léčbou nočních můr a nespavostí a vyrovnáním čaker. Terapeutické použití ametystu má dlouhou a dobře zdokumentovanou historii.

Ametyst zvyšuje produkci hormonů a stimuluje sympatický nervový systém a endokrinní žlázy k optimálnímu výkonu. Podporuje okysličení krve a pomáhá při léčbě problémů zažívacího traktu, srdce, žaludku a kůže. Ametyst také posiluje imunitní systém a zlepšuje stav podlitin, snižuje bolest a otoky. Byl používán s vynikajícími výsledky jako elixír v léčbě artritidy.

Ametyst prý působí na zmírnění příznaků tinnitu a při dalších poruchách sluchu, je velmi přínosný i při léčbě nespavosti, zvláště když je způsobena nadměrně aktivní myslí. Zklidňuje nervové impulzy v mozku. Jeho energie zlepšuje bolest hlavy a migrény + snižuje stres a nervové napětí. Může se používat k léčbě psychických poruch a ke stabilizaci nevyváženosti mozku, ale neměl by být používán v případech paranoie nebo schizofrenie.

Vliv na emocionální část nás samých

Ametyst zvláště podporuje emocionální část naší osobnosti a přináší úlevu těm, kteří jsou přepracovaní či nadměrně stresovaní. Usnadňuje duševní úzkost, která vede k fyzickému napětí a bolestem hlavy, a je krystalem, který uklidňuje ty, kteří mají tendenci mít „horkou hlavu“ a snadno se rozhněvají.

Ametyst pomáhá při zjišťování příčin přítomnosti negativního chování, zvyků a emočních vzorků, které vytvářejí nerovnováhu a nemoci. Pomáhá také pochopit realitu příčiny a následku v chování a pomáhá lépe se rozhodovat. Ametyst je úžasná pomoc při překonávání závislostí tím, že působí proti účinkům drog a alkoholu a současně přináší vlastní udržovací energii.

Protože ametyst iniciuje moudrost a větší pochopení, je to uklidňující kámen pro ty, kteří truchlí pro ztrátu milovaného člověka. Jeho přítomnost sděluje, že neexistuje smrt, jen přechod někam jinam a změna formy. Podporuje uvolnění smutku a radost z toho, že milovaný člověk je osvobozen od fyzického těla. Nazývá se „kámen duše“, ametyst pomáhá porozumět a spojit se s věčnou existencí duše a iniciovat vlastní hluboké duševní zážitky. Je to ideální kámen, který můžete držet při meditaci nebo astrálním cestování – umožňuje uvolnění dočasného fyzického těla s větší lehkostí, jistotou. Je také dokonalým kamenem pro darování těm, kteří mají nějaké velmi vážné onemocnění, nebo k použití při přípravě na vědomou smrtelnou zkušenost.

Ametyst má jemně sedativní energii, která může podpořit klid, štěstí a spokojenost. Rovněž se říká, že přináší emoční stabilitu a vnitřní sílu.

Ametyst – čakry a energie

Ametyst nese energii, obzvláště stimulující čakru třetí oko a korunní čakru.

Sponzorováno

Čakra třetího oka, je středem našeho vnímání. Řídí náš zrak a každodenní povědomí o světě. Naše vědomí se nachází právě zde. Když je čakra třetího oka v rovnováze, naše myšlenky a vnitřní komunikace uvnitř nás jsou zdravé a živé. Jsme otevřeni novým myšlenkám, vjemům a vizím a dokážeme řídit tok energie ve všech čakrách. Tmavě modré / purpurové krystaly se používají k léčbě nerovnováhy v čakře třetího oka. Jedná se o barvu ticha, o barvu tajemství, moudrosti a úsudku.

Korunní čakra se nachází v horní části hlavy a je naší branou k rozšířenému vesmíru mimo naše tělo. Řídí to, co si myslíme a jak reagujeme na svět kolem nás. Je to pramice naší víry a zdroj naší spirituality. Spojuje nás s vyššími úrovněmi existence a je zdrojem univerzální energie a pravdy. Když je korunní čakra v rovnováze, i naše energie jsou v rovnováze. Známe své místo ve vesmíru a vidíme věci tak, jak jsou. Nejsme rozhozeni neúspěchy, protože víme, že jsou nezbytnou součástí života. Nevyváženost korunní čakry upraví světle fialové krystaly. Jejich fialové paprsky mají univerzální životní sílu magie, snů, inspirace.

Ametyst – jeho účinky na naše zdraví

Ametyst je vynikajícím krystalem, který zvyšuje fyzickou vitalitu, zejména po chemoterapii, radiaci nebo podobně invazivní léčbě. Může posílit nadledviny, reprodukční orgány a srdce. Pomáhá léčit poruchy, které postihují plíce, slinivku a slezinu. Může také stimulovat plodnost a pomáhat při léčbě stavů spojených s reprodukčními systémy.

Ametyst může pracovat při posilování imunitního systému. Může vám také pomoci dosáhnout rychlého zotavení z vážného onemocnění. Může být také účinný, pokud jde o regeneraci buněk. Ametyst je přírodní uvolňovač stresu a také detoxikuje tělo.

Jak používat ametyst?

Ametyst je velmi populární krystal pro výrobu šperků – a z pochopitelných důvodů! Fialová je barva, která sebou nese konotaci luxusu, a je také relativně vzácná v přírodním světě. Hodně lidí fialovou barvu rádo nosí.

Vzhledem k tomu, že je spojena s korunní čakrou (a v menší míře i čakrou třetího oka), je velmi výhodné, když nosíme krystaly ametystu v blízkosti fyzických míst těchto dvou čaker (které jsou v horní části hlavy a ve středu čela). Vlásenky nebo čelenky s ametysty jsou tak nejlepším způsobem, jak se dostat co nejblíže ke korunní čakře.

TIP: Nosit čelenku s ametystovou kapičkou, která spočívá na vašem čele, je krásný avantgardní způsob, jak nosit na svém třetím oku ametyst!

Starověcí Řekové také tvrdili, že nošení ametystu u pupku zabraňuje opilosti nebo intoxikaci, takže pokud se chystáte na párty, ale nechcete se příliš opít, potom noste ametyst na sponě pásku, ve své přední kapse nebo (pokud jste odvážní) jako piercing v pupíku – pak bude podporovat tento efekt. Pokud však pijete, neřiďte pod vlivem alkoholu, i když máte ametyst, který vám pomůže. Před nabouráním nebo policí vás ametyst opravdu nezachrání!

Ametyst je také skvělý krystal cestujících, takže noste kousek tohoto kamene sebou, když cestujete. Je to skvělý způsob, jak využít energie pro ochranu a bezpečnost při cestování.

Vzhledem k tomu, že ametyst působí úžasně na mysl, umístěte jej tam, kde pracujete s hlavou (mozkem) – ať už je to vaše police u počítače, pracovní stůl nebo dokonce vedle postele, pokud s myslíte, že nejlepší nápady máte večer před usnutím (mnozí z nás to tak opravdu mají!).

Ametyst má také dlouhou tradici jako léčivo. Zmírňuje stres, který blokuje zotavení z téměř jakékoliv nemoci.

Takto potom může vypadat geoda (horninové těleso, které má nejčastěji uprostřed větší či menší dutinu) s ametysty uvnitř.

Takto potom může vypadat geoda (horninové těleso, které má nejčastěji uprostřed větší či menší dutinu) s ametysty uvnitř.

Jak čistit ametyst?

Voda je vynikající čistící prostředek pro váš ametyst. Můžete ho držet klasicky pod vodou. Úplně super je přinést svůj ametyst do přírodního zdroje tekoucí vody a čistit ho tam (čistý potok, řeka). Super je i moře nebo oceán. Pokud však nežijete v blízkosti přírodní vody, čistěte ametyst pod vodou z vodovodu – tak odstraníte veškeré poruchy a nečistoty z vašeho krystalu. Do vody z vodovodu můžete přidat trochu mořské soli a takto kámen čistěte.

Energie měsíce je také skvělá pro vaše ametystové krystaly. Jednoduše jej umístěte přímo pod měsíční světlo po dobu několika hodin. Umístění ametystu do sněhu je také rychlým a účinným způsobem, jak ho vyčistit. Ideální je samozřejmě sníh v přírodě, ne kolem cesty, dálnice a podobně.

A co dále? Pohřbení ametystu do země ho zbaví veškerých přetrvávajících energií, které se v něm vyskytují. Návrat zpět na místo, odkud krystal pochází, je také účinný a účinný způsob jeho čištění. Kouř je zvláště užitečný při čištění krystalů ametystu. Stejně jako to, že vyčistí energii ve vašem domě, kouř může udělat totéž s vaším krystalem. Vezměte si kopál nebo šalvěj, abyste dosáhli očisty ametystu.

Pokud si myslíte, že tyto metody jsou příliš nudné, můžete očistit svůj ametyst zvukem! Jemný, ale silný zvuk zvonu může odstranit všechny nečistoty a přetrvávající energii. Dokonce i zvuk vašeho hlasu a používání zpěvu bude mít stejné výsledky.

Proč se vlastně musí čistit?

Nezapomeňte, že když koupíte nový ametyst, musíte jej před použitím vyčistit. Kámen, stejně jako lidé, musí být pravidelně nabíjen a čištěn.

Každá obzvláště napjatá, stresující nebo obtížná chvíle, kdy se rozhodnete použít ametyst, ho tak trochu nabíjí špatnou nebo jakoby těžkou energií. Musíte se ujistit, že tyto energie jsou odstraněny před tím, než krystal použijete znovu pro jiný účel.

V opačném případě váš ametyst přestane být efektivní a pouze recykluje negativní energii.

Zajímavosti o ametystu

Podívejme se ještě na pár zajímavých informací o ametystu:

 • Ametyst je dnes v laboratořích velmi snadné pěstovat, stejně jako většinu křemenných krystalů.
 • Ametyst je kamenem pro měsíc únor, oficiálním klenotem pro středu, Jupiter a pro ty, kdo jsou narozeni pod znamením Ryb.
 • Ametyst je oficiálním drahokamem provincie Ontario v Kanadě.
 • Zemědělci věřili, že ametyst chrání jejich plodiny před krupobitím a kobylkami.
 • Hebrejské slovo pro ametyst je „ahlamah“, což znamená „sen“ – kámen způsobuje sny a vize … a pokud sníte o ametystu, budete osvobozeni od ubližování.
 • Ametyst byl znakem Matouše, jednoho z dvanácti apoštolů.
 • Leonardo da Vinci věřil, že ametyst má sílu ovládat zlé myšlenky, urychlit inteligenci
 • Prasiolit – vzácná, tmavě zelená odrůda křemene, se někdy (špatně) nazývá zelený ametyst.

Co říci o ametystu na konec?

Když prohloubíte svou práci s ametystem, s největší pravděpodobností objevíte své vlastní zvláštní (možná trochu magické) vlastnosti! Učte se a buďte otevřeni všem těmto objevům. To vše je součástí krásy vašeho ametystu. Kdykoli máte pochybnosti, otevřete své srdce a mysl světlu a pozitivitě. Budete vědět, co dělat dál.

A co vy? Máte rádi ametyst? Budeme moc rádi za vaše komentáře pod článkem.

A co si dále můžete přečíst o kamenech?

VIDEO: Putování s drahokamy – Ametyst

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva