11 tipů jak vyčistit lymfu a lymfatický systém 4.79/5 (95)

Sponzorováno

11 tipů jak vyčistit lymfu a lymfatický systémLymfatický systém je složen z lymfatických cév, lymfatických uzlin a orgánů, jako je slezina, brzlík či mandle. Lymfatický systém má zásadní význam pro opravu tkání a ochranu lidského těla před nemocemi. Nesprávné odvodnění lymfatického systému vede k poškození imunitního systému, nebo dokonce k nádorům lymfatických uzlin. Máme pro vás sedm přírodních a jednoduchých způsobů, jak můžete dosáhnout zdravého lymfatického systému.

11 přírodních způsobů, jak pomoci očistit lymfatický systém

1. Vyhněte se slazeným syceným nápojům

Omezte i barevné nápoje pro sportovce a sladké ovocné šťávy, které obsahují více cukru než ovoce. Tyto nápoje s cukrem, barvivy a konzervačními látkami přidávají těžkou práci vašemu lymfatickému systému.

2. Pijte vodu

Vaše tělo potřebuje vodu, aby zůstalo hydratované a aby lymfa proudila správně. Dobrým pravidlem je vypít 6 až 8 sklenic filtrované nebo čisté vody denně.

3. Bylinné čaje

Některé byliny, jako je kozinec, echinacea, vodilka kanadská, Phytolacca mají prokázanou schopnost pomáhat čistit lymfatický systém.

4. Vyhněte se obtažené, nylonovému a polyesterovému oblečení

Volte přírodní vlákna, které umožňují kůži dýchat, jako je bavlna, konopí, vlna nebo hedvábí.

5. Ricinový olej

Seberte bavlněnou tkaninu složenou několikrát a za studena lisovaný olej ricinový olej. Namočte hadřík v oleji a aplikujte na spodní část břicha. Můžete ho tam nechat přes noc. Ricinový olej zvýší oběh lymfatických tekutin, sníží zánět a může zlepšit váš trávicí systém.

TIP: Co je to lymfedém a jak se léčí?

6. Zhluboka se nadechněte

Dýchejte nejen do hrudníku, ale i dolů do břicha. To vám pomůže zůstat v klidnějším stavu a hlubší dýchání také pomůže lymfatickým tekutinám zůstat v pohybu.

7. Ořechy a semínka

Jezte syrové, nesolené ořechy a semínka na pomoc lymfě díky vhodným mastným kyselinám. Jsou to například vlašské ořechy, mandle, lískové ořechy, makadamové, para ořechy, lněná semínka, slunečnicová semínka a dýňová semínka.

Jen taková poznámka, máme namysli nesolené a syrové ořechy a semena.

8. Metoda solného roztoku

Používá se k ní epsomská sůl a šťáva z grepů, pomerančů a citronů. Jedná se sice o proceduru časově poměrně náročnou (trvá tři dny), nicméně dokáže v těle vyměnit až 7 litrů kyselé lymfy za 7 litrů vysoce zásadité tekutiny (a někdo uvádí i více). Lymfatický systém pak funguje jako z partesu.

Sponzorováno

Jak na to?
Začíná se ráno po probuzení vypitím 250 ml solného roztoku, který si připravíme tak, že lžíci epsomské soli rozmícháme ve čtvrt litru vlažné či studené (nikoli horké!) vody. Povede to pravděpodobně k vyprázdnění střeva. Nicméně to není zatím tím nejdůležitějším, oč se nám zde jedná. Tento solný roztok má totiž tu úžasnou schopnost přitáhnout na sebe jedovatý tělesný a lymfatický odpad jako magnet. Odpad se tak soustředí ve střevě, odkud následně odejde přirozenou cestou sérií stolic.

Síla citrusů
Na paměti je však třeba mít, že tělo tak přijde až o čtyři litry substancí v podobě tekutin, které je třeba nahradit, aby nedošlo k dehydrataci. Znamená to nahradit ztracené 4 litry dvěma litry čerstvě vytlačené šťávy z citrusových plodů, kterou pro lepší vstřebatelnost zředíme dalšími dvěma litry vody. Šťáva navodí v organizmu alkalickou (zásaditou) reakci.

Příprava šťávy
4 velké nebo 6 středních grapefruitů, 2 velké nebo 3 menší citrony, dostatek pomerančů, abychom dohromady získali 2 l šťávy + 2 l vody na zředění

Vypijte čtvrt litru šťávy půl hodiny poté, co jste vypili solný roztok. Dále pijte sklenici této šťávy každých dvacet až třicet minut, dokud nespotřebujete celé množství. Po celý den nejezte nic. Jestliže jste k večeru hladoví, můžete sníst pomeranče, grapefruity nebo pít šťávu z nich, případně trochu celerové šťávy.

9. Kartáčujte

Suchým kartáčem kartáčujte pleť před sprchováním. Použijte přírodní kartáč. Kartáčujte vaši suchou pokožku krouživými pohyby směrem nahoru od nohou k trupu a od prstů k hrudi. Chcete pracovat ve stejném směru jako proudí vaše lymfa – směrem k srdci.

10. Střídejte teplou a studenou sprchu

Zkuste střídání teplé a studené sprchy po dobu několika minut. Teplo rozšiřuje cévy a chlad způsobuje jejich smrštění. Vyhněte se tomuto typu rozproudění lymfy, pokud máte horší srdce nebo krevní tlak, nebo pokud jste těhotná.

11. Dejte si masáž (ideálně lymfatickou)

Zajděte si na jemnou masáž. Studie ukazují, že jemná masáž může tlačit až 78 procent stagnující lymfy zpět do oběhu. Masáž uvolňuje zachycené toxiny. Můžete také vyzkoušet lymfodrenáží masáž. Jedná se o speciální formu masáže, která se specificky zaměřuje tok lymfy v těle. Bez ohledu na typ masáže, kterou si vyberete, ujistěte se, že je jemná. Příliš velký tlak může dělat dobře na svaly, ale už nemusí mít stejné lymfatické stimulující účinky.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Jak rozproudit lymfu? Jaké cviky na rozproudění lymfy jsou osvědčené?

VIDEO: Jóga pro stimulaci lymfatického systému

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  3 Komentářů u článku “11 tipů jak vyčistit lymfu a lymfatický systém”

  1. Olzika napsal:

   Dobrý den, mám dotaz k metodě solného roztoku k pročištění lymfy. \Píšete, že očista trvá 3 dny, znamená to, že solný roztok a následné pití citrusových šťáv mám praktikovat třikrát, to znamená tři dny po sobě? Nebo jen jednou a do 3 dnů dojde k pročištění lymfy v těle?
   Díky za odpověď, Olga

  2. eva duckova napsal:

   Dobrý den, mám dotaz k metodě solného roztoku k pročištění lymfy. \Píšete, že očista trvá 3 dny, znamená to, že solný roztok a následné pití citrusových šťáv mám praktikovat třikrát, to znamená tři dny po sobě? Nebo jen jednou a do 3 dnů dojde k pročištění lymfy v těle?

   • Dobrý den.
    Celý postup je potřeba opakovat opravdu tři dny po sobě. A co je dále vhodné, je dodržovat i v několika následujících dnech speciální stravovací režim, což znamená pít zeleninové šťávy a jíst syrovou zeleninu a ovoce.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva