Brzlík a jeho úloha v lidském těle – na co je dobrý? 4.79/5 (57)

Sponzorováno

Brzlík je umístěn v horní části hrudníku.

Brzlík je umístěn v horní části hrudníku.

Nemohli bychom existovat bez našeho imunitního systému. Je to první linie naší obrany proti jakémukoliv materiálu (látka, vir, bakterie), který může způsobit nemoci a zdravotní problémy. Imunitní systém se skládá ze specializovaných buněk, žláz a orgánů. Jednou z důležitých částí imunitního systému je brzlík, který je důležitým orgánem imunitního systému – podílí se na produkci T lymfocytů.

Brzlík je lymfatická žláza složená ze dvou identicky velkých laloků, které se nacházejí za hrudní kostí, ale před srdcem. V pubertě dosahuje brzlík maxima, je v této době největší. Po tomto věku se velikost lymfatického uzlu snižuje, lymfatická tkáň mizí, a objevuje se místo toho tuková a vláknitá tkáň. T-lymfocyty (také T-buňky) odvozují své jméno právě z brzlíku (anglicky thymus), protože to je místo v lidském těle, kde tyto buňky vznikají. Velikost brzlíku je proměnlivá a závisí na věku. Největší váhy, kolem 40 g, dosahuje kolem 10. roku věku a poté dochází k involuci. Ve stáří se pak skládá pouze z tukové a vazivové tkáně.

Brzlík je tedy orgán v našem těle, který řídí imunitní procesy. Vyrábí se v něm typ bílých krvinek známých jako T-lymfocyty. Tyto T-lymfocyty řídí buněčnou imunitu, což znamená, že pomáhají buňkám rozpoznávat a ničit bakterie či viry, které naše tělo napadnou, abnormální buněčný růst, jako je rakovina, a cizí tkáň. Jak člověk roste, role brzlíku se stává přirozeně menší a menší (věkem se brzlík zmenšuje, od puberty dále). Zajímavostí je, že neexistují žádné specifické testy výlučně pro brzlík a jeho činnost. Jedna nemoc, která je způsobena brzlíkem, je známá jako myasthenia gravis (svalová slabost při opakovaných pohybech svalu) – odstranění brzlíku při této nemoci klasicky pacientovi pomáhá. Pokud je brzlík zvětšený, může se zobrazit pomocí CT v oblasti hrudníku / brzlíku.

Brzlík je zároveň první žlázou, která začíná v těle stárnout.

Anatomie brzlíku

Brzlík je orgán, který je tvořen dvěma laloky. Je umístěn v horní části hrudníku. Částečně zasahuje do oblasti krku. Brzlík je umístěn nad perikardiem srdce, před aortou, mezi plicemi, pod štítnou žlázou a za hrudní kostí. Skládá se ze tří typů buněk:

  • Epitelové buňky – ty se vyznačují značnou soudržností, neboť jsou ve spojení pomocí četných intercelulárních spojů.
  • Lymfocyty – imunitní buňky, které chrání před infekcí a stimulují imunitní odpověď.
  • Buňky Kulchitského – buňky uvolňující hormony.

Brzlík se skládá ze dvou nestejně velkých laloků (lobus dexter et sinister) spojených vazivem, levý bývá větší. Povrch orgánu je měkký a pružný a je kryt tenkou vazivovou blánou (capsula), jež vniká dovnitř thymu.

Sponzorováno

Funkce brzlíku

Jak již bylo ve článku zmíněno, brzlík funguje hlavně k produkci T lymfocytů. Po zrání tyto buňky opouštějí brzlík a jsou transportovány přes krevní cévy do lymfatických uzlin a sleziny. T lymfocyty jsou odpovědné za buňkami zprostředkovanou imunitu, což je imunitní reakce, která zahrnuje aktivaci určitých imunitních buněk k boji proti infekcím. T-buňky obsahují proteiny nazývané receptory T-buněk, které jsou schopny rozpoznat různé typy antigenů (látky, které vyvolávají imunitní odpověď). T lymfocyty se diferencují do tří hlavních tříd. Tyto třídy jsou:

  • Cytotoxické T buňky – jsou buňky, zprostředkovávající buněčnou imunitní odpověď.
  • Pomocné T buňky – produkují látky, které aktivují jiné T-buňky. Jsou to buňky specificky stimulující další buňky imunitního systému prostřednictvím sekretovaných cytokinů.
  • Regulační T buňky – také nazývané supresorové T buňky, tyto buňky potlačují odezvu B-buněk a jiných T-buněk na antigeny. V imunitním systému mají nezastupitelnou roli v regulaci imunitní odpovědi, čímž přispívají k imunologické toleranci a k potlačování periferní autoreaktivity.

Brzlík také produkuje hormonální proteiny, které pomáhají T lymfocytům dozrát a dosáhnout jedné ze tří zmíněných tříd. Hormony brzlíku jsou například tympoeitin, thymulin, thymosin. Thympoeitin a thymulin indukují diferenciaci T-lymfocytů a zvyšují funkci T-buněk. Thymosin zvyšuje imunitní odpověď. Stimuluje také určité hormony hypofýzy (růstový hormon, luteinizační hormon, prolaktin, hormon uvolňující gonadotropin a adrenokortikotropní hormon (ACTH)).

Pár slov na závěr

Brzlík je specializovaným orgánem lidského imunitního systému. Je to také jedna z důležitých žláz v lidském těle. Je to růžovo-šedý orgán, který se nachází v horní části hrudníku, pod hrudní kostí. Je tvořen dvěma laloky, které jsou rozděleny do lobulů (tj. lalůčků) septou (stěnou). Brzlík je relativně největší při narození (12-14 g). Tato žláza pokračuje v růstu až do puberty a poté prochází involucí, což je proces, kdy se brzlík začne zmenšovat. Žláza u starší osoby se stává jen trochou tukové a pojivové tkáně. Pozůstatky po brzlíku jsou patrné i ve stáří.

Vývoj brzlíku během života.

Vývoj brzlíku během života.

Porovnání brzlíku v různém věku života. po 50. roce náhrada tukovou tkání (5-15 g)

Porovnání brzlíku v různém věku života. po 50. roce náhrada tukovou tkání (5-15 g)

PRO ZOBRAZENÍ OBRÁZKU NAJEĎTE MYŠÍ NA OBRÁZEK

Sponzorováno

Brzlík je méně známá žláza, jejíž funkce se během našeho života několikrát mění.

Co si o brzlíku dále přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    1 komentář u článku “Brzlík a jeho úloha v lidském těle – na co je dobrý?”

    1. jaroslav pilecek napsal:

      dobry den, vzhledem ke kovidu 19 v cesku je to dulezita infomace.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva