Otoky nohou v horku a teple – jak na prevenci a léčbu? 4.81/5 (26)

Sponzorováno

Prevence oteklých nohouTento problém se týká nemalého procenta populace. Jakmile se přiblíží doba, kdy jsou vysoká vedra na denním pořádku, můžeme cítit nepříjemnou tíhu v nohách, zejména oblast kolem kotníků a případně i lýtek může natékat, necítíme se pak pohodlně v botách, nemáme chuť nohy vystavovat na odiv. Jak lze těmto problémům alespoň trochu předejít a jak takovéto situace řešit?

Rizikové faktory otékání nohou v teple a horku

Právě horké počasí značně přispívá k hromadění lymfy i krve v nohách a brání zpětnému toku do centra těla. Kromě vysokých teplot však k tomu napomáhá i dlouhodobé stání, sezení a umístění končetin v nevyhovující poloze. Tendenci k otékání nohou mohou mít více lidé, kteří trpí onemocněním cév, lymfatického systému, obezitou či některými endokrinními poruchami. Častěji o tomto problému hovoří ženy, u nichž bývají otoky patrné zejména večer. Během noci pak dochází k jejich splasknutí.

Ideální je prevence oteklých nohou v horku a teple

Prevence je nejlepší, to je samozřejmé. Ale jak na prevenci proti oteklým nohám? Máme pro vás několik rad a tipů:

1. Upravte svůj denní režim

Pokud chcete minimalizovat otoky nohou, je třeba zaměřit se především na úpravu denního režimu. Zkuste svým nohám co nejvíce ulevit i při nutnosti sedavého zaměstnání nebo práci ve stoje. Pravidelně si dělejte přestávky a projděte se. Pokud je to možné, zakružte nohama v kotnících, chvíli našlapujte na špičky. Nejvhodnější je umístit si na chvíli nohy do zvýšené polohy. Můžete je opřít o stěnu nebo položit na židli. Důležité je, aby byly výše, než je vaše srdce. Jestli je ve vaší profesi nutné trávit celý den sezením u stolu, zkuste si vedle něj dát další židli, na kterou si můžete nohy položit. Jakékoliv vyvýšení jim velmi uleví.

2. Správně vyberte obuv

Pokud víte, že budete muset trávit následující hodiny ve stoji, dbejte pečlivě na výběr obuvi. Jen v opravdu nutných případech, a pro co nejkratší možnou dobu, noste boty na vysokém podpatku, jinak upřednostněte pohodlí. Optimální je zdravotní obuv, která chodidlům dopřeje patřičnou oporu.

3. Dostatečně pijte

Ač se to může zdát možná zvláštní, rozhodně neminimalizujete toky tím, že budete málo pít. Pravý opak je skutečností. Abyste podpořili jejich ubývání, je třeba dodržovat vhodný pitný režim.

4. Alkohol a kofein ne

Snažte se vynechat konzumaci nápojů s kofeinem a samozřejmě alkoholu.

5. Shoďte nadbytečné kilogramy

Ke zmenšení otoků může ve značné míře přispět shození nadbytečných kilogramů a dodržování zásad zdravého stravování, zejména eliminace soli z konzumovaných potravin.

6. Posilujte, hýbejte se

Na místě je též posílení svalů končetin, ke kterému přispěje pravidelný pohyb.

7. Ochlaďte se

Co však udělat v případě, že je již večer a vy jen bezmocně sledujete nevzhledné otoky na svých dolních končetinách? Pro jejich rychlé prokrvení pomůže sprchování střídavě ledovou a teplou vodou. Nesprchujte však pouze třeba kotníky, ale opravdu celé končetiny.

8. Mastičky

Můžete využít i masti, které jsou běžně k dostání v lékárně. Často nohám dopřejí také výrazný chladivý efekt. Nohy masírujte směrem od prstů ke stehnům, abyste podpořili návrat tekutin do centra těla. Někomu pomůže též střídavé tření pokožky kostkou ledu. Pohodlně se pak položte a nohy opřete o stěnu, vypodložte polštáři nebo umístěte na velký míč.

9. Lymfatická masáž

Otoky nohou dokáže pěkně zmírnit lymfatická masáž.

Sponzorováno

Nutnost odborného řešení

Jak však odlišit, kdy je otékání nohou běžnou nepříjemností a kdy se již jedná o zdravotní problém, kvůli kterému je třeba konzultace s lékařem? Obraťte se na něj určitě v případě, kdy otoky nohou zůstávají delší dobu beze změny. Vyšetření je vhodné, pokud přes noc nedochází k jejich minimalizaci. Nic nepodceňujte, pokud je na jedné noze otok výraznější nebo je doprovázen změnami na kůži či dalšími nepříjemnými vjemy – pálením, svěděním, pocity mravenčení. Nejprve se můžete obrátit na svého praktického lékaře, který vás případně odešle na další odborná vyšetření k posouzení stavu funkčnosti cév, srdce a lymfatického systému.

Několik rad, jak na otoky nohou

Opuch v nohách a kotlících se nazývá odborně edém. Existuje mnoho příčin, které tento problém mohou způsobit, od vysokého krevního tlaku až po těhotenství. Samotný edém není škodlivý, ale je velmi nepříjemný.

Tento nepříjemný otok není ve skutečnosti poruchou, je většinou jen symptomem a nejlepším způsobem, jak se s ním vypořádat, je zabývat se jeho základní příčinou. Poraďte se svým lékařem, abyste zjistili, co může způsobit otoky. Ať je jakýkoliv důvod, mohou vám následující body ulevit, než zjistíte a vyřešíte příčinu otoku.

1. Zkuste doplnit hořčík

Nedostatek hořčíku může přispívat k edému a užívání doplňku vám pomůže ulevit. Doporučení je 200mg dvakrát denně (pokud jste těhotná, konzultujte s lékařem).

2. Zkuste jógu

Cvičení může pomoci zlepšit váš oběh a jóga je skvělý způsob, jak se pohybovat a skutečně se zaměřit na oběhový systém. Pokud nevíte jak začít, zkuste ve svém okolí najít instruktora jógy.

3. Namočte nohy do tonicu

Hodně divné, že? Ale tonic může pomoci s otoky. Chinin a bubliny pomáhají snižovat záněty a prostě namáčíte otoky nohou a cítíte se skvěle.

4. Zkuste esenciální olej z grapefruitu

Teplá lázeň může také pomoci při otoku a můžete tuto vodu obohatit několika kapkami grapefruitového esenciálního oleje. Je to vážně velmi příjemné. Můžete také smíchat několik kapek oleje z grapefruitu s nosným olejem, jako je olivový nebo mandlový olej, a dejte si malou masáž nohou. Během masáže zaměřte svůj tlak směrem nahoru.

5. Zkuste slanou lázeň

Přidání Epsomskou sůl – přidejte ji do vany a zlepšete takto svoji koupel. Epsomské soli jsou jako opravdu super na otoky.

A jak jdete na otékání nohou v teple vy? Budeme moc rádi za komentáře.

Co si ještě přečíst na toto téma?

VIDEO: Jak na otoky nohou?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva