Citrín a jeho vlastnosti a účinky na zdraví 4.78/5 (23)

Sponzorováno

Jaké účinky může mít kámen citrín?

Jaké účinky může mít kámen citrín?

Citrín je průhledná, žlutá odrůda křemene. Jeho barva se pohybuje od světle žluté po zlatožlutou, medovou nebo téměř hnědou. Název pochází z francouzského slova „citron“, což znamená kupodivu citron. Citrín byl používán jako drahokam v Řecku už někdy v době kolem 300 let před naším letopočtem. Většina komerčních citrínů na trhu je tepelně zpracovaný ametyst – tyto kameny pak mají typicky oranžové zbarvení. Nejpřirozenější citrín je světle žluté barvy. Přírodní, bledě žlutý citrín je obvykle vzácný.

Zbarvení citrínů

Zajímavé je, že původ zabarvení citrínu stále nebyl uspokojivě vysvětlen. Dříve se předpokládalo, že za jeho zbarvení může železo, ale tato teorie byla vyvrácena. Zbarvení železem je vždy oranžové a nikoliv žluté, zlaté či žlutozelené, jako u pravých citrínů.

Citrín se na trhu objevuje od nejníže ceněných citrónových odstínů po drahé zlatooranžové a nádherně zlatohnědé variace. Barvy citrínů a jejich značení:

 • Madeiry – tak se označují sytě oranžové citríny s červenými odlesky – tyto kameny na trhu patří k nejžádanějším.
 • Palmeiry – ty mají krásně oranžově jantarové zbarvení. Řadí se k dražším citrínům.
 • Některé přírodní citríny mohou přecházet do záhnědy či mohou se záhnědami srůstat.

Citrín se také používal jako náhražka topazu a bývá také někdy nazýván jako „brazilský topaz“.

Účinky citrínu – na co se dá použít

A co vám citrín může přinést, pokud ho správně používáte?

Citrín má vliv na bohatství a vaše finance

Žlutý citrín nejen pomáhá při získávání bohatství, ale pomáhá také při jeho udržování. Je to kámen hojnosti a projevů, přitahující bohatství a prosperitu, úspěch a všechno dobré. Rovněž podporuje štědrost a sdílení štěstí. Citrín pomáhá s rozmnožením peněz a je zvláště užitečný ve finančních spekulacích (pro komerční úspěch). Dejte si jeden do peněženky, abyste přilákali peníze a zastavili jejich nadměrný odliv.

Jako podpůrný kámen citrín zlepšuje interakce všech, kteří pracují v oblasti prodeje, obchodního bankovnictví, kasin.

Zvyšuje kreativitu

Citrín posiluje vnitřní sílu a vyvolává kreativitu a fantazii. Je proto ideální pro umělce všeho druhu.

Podporuje mezilidské vztahy

Citrín je vynikajícím krystalem pro mezilidské vztahy. Vyhladí rodinné nebo skupinové problémy a podporuje řešení problémů a soudržnost. Pomáhá také při porozumění.

Nošení citrínu přitahuje lásku a štěstí a chrání před těmi, kdo by vám mohl zlomit srdce. Je to také účinný štít proti zášti a žárlivosti. Dodá vašemu životu a vztahům jasnost.

U novorozenců citrín přináší inteligenci, zdraví, štěstí, zvědavost, sebevědomí a pozdější moudrost.

Pozor: Citrín může u některých lidí zhoršovat agresivitu. Nedoporučuje se pro ty, kdo mají ohnivou, temperamentní povahu, a měli by se jim vyhýbat lidé se sklonem k pomlouvání nebo k drbání.

Pro lidi s oslabeným zdravím je citrín výborný. Dobíjí energií, zahání únavu, pomáhá při depresích, nervozitě, poruchách trávení. Rozvíjí intelekt a kreativitu a posiluje intuici.

Vliv citrínu na zdraví a léčbu

Vezměte určitě na vědomí, že informace uvedené v tomto článku mají pouze informativní charakter. Prosím navštivte svého lékaře před zahájením jakékoli alternativní léčby.

Citrín vám dodá fyzickou energii

Přírodní citrín zvyšuje fyzickou výdrž a energii, podporuje endokrinní systém a podporuje správný metabolismus. Je prospěšný při syndromu chronické únavy a může pomoci při různých degenerativních onemocněních. Předpokládá se pozitivní vliv na štítnou žlázu.

Vliv a účinky citrínu na tělo

Citrín stimuluje trávení, slezinu a slinivku břišní. Pomáhá udržovat zdravou pokožku, nehty a vlasy a je vhodný pro zmírnění podráždění kůže a alergií, zejména těch, které jsou způsobeny potravinovou nebo chemickou nesnášenlivostí.

Sponzorováno

Přírodní citrín je prospěšný při odstraňování infekcí ledvin a močového měchýře a při léčbě pomočování u dětí. Citrín dále zmírňuje menstruační a menopauzální příznaky, jako jsou návaly horka, nerovnováha hormonů a zmírnění únavy. Může být také použit pro nevolnost a zvracení a ranní nevolnost.

Citrín aktivuje nervové impulsy, posiluje inteligenci a intelektuální schopnosti, soustředění. Pomáhá také při krátkodobé ztrátě paměti.

Citrín a emoce

Tento kámen uvolňuje hněv a negativní pocity, hluboce usazené obavy. Je to vynikající krystal pro překonání deprese, snižuje citlivost na kritiku a inspiruje kreativitu a sebevyjádření. Zvyšuje sebevědomí, umožňuje člověku optimisticky se pohybovat směrem kupředu a užívat si nových zkušeností.

Citrín vás umí naplnit pozitivní energií.

Citrín poskytuje odvahu a statečnost potřebnou k tomu, aby bylo možné činit obtížná rozhodnutí.

Takto může vypadat prsten s citrínem.

Takto může vypadat prsten s citrínem.

Citrín a duchovní energie

Přírodní citrín je vynikající krystal pro ty, kteří jsou příliš citliví a extrémně zranitelní vůči vnějším energiím a vlivům. Zářivá žlutá barva, kterou člověk nosí, zvýší množství světla obklopující tělo a ochrání tak auru člověka. Je dobrým talismanem pro situace, kdy je třeba se cítit sebevědomě a bezpečně.

Vysoce kvalitní citrín odráží zlatý paprsek, takže jasně vysílá pozitivní energii slunečního světla přímo do svého okolí.

Kam v domě umístit citrín podle Feng Shui?

Citrín má tlumenou ohnivou energii, která se obvykle používá uprostřed domu, bytu nebo místnosti, aby do celého prostoru přinesl veselí, světlo a energii. Žlutá je barva slunce a světelné energie.

Co o citrínu říkají mýty a legendy?

Citrín je považován za kámen, který dělá muže hezkými a inteligentními, ženy dělá plodnými a šťastnými. Jako žlutý kámen byl předepisován na léčbu poruch žlučníku, na žloutenku ve všech jejích formách a pro další onemocnění jater.

Proč vlastně může citrín fungovat?

Krystal citrínu je druh průhledného křemene složeného z oxidu křemičitého, který se také nachází v lidském těle. Proto jeho vibrace snadno rezonují s naší přirozenou energií.

Jak citrín používat?

Kámen se dá používat několika způsoby:

 • Pokud chcete od citrínu pomoci z hlediska financí, dejte si kousek citrínu do vaší peněženky a noste ho tam po dobu alespoň 40 dnů.
 • Pro neustálý přístup k jasné a povznášející energii tohoto kamene můžete nosit také citrínové šperky. Jakmile přijde krystal do kontaktu s vaší kůží, kámen vám přinese optimismus a hojnost do vašeho života. Nošení citrínu vám umožní přivést pozitivní světlo do jakékoli situace.
 • Můžete si pořídit citrín a nosit ho v ruce, jako talisman.
 • Umístěte citrín ve vaší domácnosti. Třeba ho položte na poličku, například do dřevěné misky.

Citrín absorbuje negativitu. Stimuluje vlastní léčivé energie těla.

Zajímavé informace o citrínu

 • Citrín je kámen měsíce listopadu.
 • Většina citrínů pochází z Brazílie. Mezi další důležité naleziště patří Madagaskar, Bolívie a Spojené státy americké.
 • Většina citrínů na dnešním trhu byly tepelně upraveny, aby se zlepšil jejich vzhled.
 • Barva citrínu, ať už je ošetřen nebo ne, může při dlouhodobém vystavení teplu nebo slunečnímu záření vyblednout.
 • Citrín by měl být chráněn před silnými nárazy a poškrábáním, ale jinak je zcela odolný vůči normálnímu opotřebení.
 • Naleziště citrínu jsou i u nás v České republice. Na Moravě a na Vysočině.
 • Citrín je dobrý kámen pro vyčištění vaší aury.
 • Citrín je jedním z mála krystalů, které nepotřebují čistit. Pohlcuje a následně rozptyluje negativní energii. Je to perfektní kámen, když potřebujete odvrátit jakýkoli psychický útok.

Sponzorováno

A co vy? Máte citrín rádi? Nebo který z kamenů je váš favorit?

Přečtěte si u nás také o dalších kamenech a krystalech

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva