Sponzorováno

Nejlepší ovoce pro krásnou a zářící pleť 4.8/5 (10)

 • Ovoce obsahuje mnoho živin, vitamínů a antioxidantů, které mohou pozitivně ovlivnit vzhled pleti. Nejlepší ovoce pro krásnou pleť ukážeme v tomto našem článku.
 • Jahody: Jahody jsou bohaté na vitamin C, který je důležitý pro tvorbu kolagenu, což pomáhá udržovat pokožku pružnou a mladistvou.
 • Citrusové plody: Citrusové plody, jako jsou pomeranče, citrony a grepy, jsou také výborným zdrojem vitaminu C a antioxidantů, které bojují proti stárnutí pleti.
 • Banány: Banány jsou bohaté na draslík, což pomáhá udržovat hydrataci pokožky.
 • Avokádo: Avokádo obsahuje zdravé tuky, které jsou pro pokožku prospěšné, a také vitamin E, který chrání pleť před volnými radikály.
 • Hrozny: Hrozny obsahují resveratrol, což je silný antioxidant, který může chránit pokožku před poškozením.
 • Ananasy: Ananasy obsahují enzym bromelain, který může pomoci odlupovat odumřelé buňky kůže.
 • Jablka: Jablka jsou bohatá na vlákninu, což může pomoci udržovat pleť čistou, a obsahují vitamin C.
 • Kiwi: Kiwi je výborným zdrojem vitaminu C a E, které podporují zdravou pokožku.
 • Mango: Mango obsahuje betakaroten, který se mění na vitamin A, což pomáhá udržovat pokožku zdravou.
 • Maliny: Maliny jsou plné antioxidantů a vitaminu C.
 • Uvědomte si, že strava by měla být vyvážená a zahrnovat širokou škálu ovoce a zeleniny. Důležité je také dostatečné pití vody, což pomáhá udržovat hydrataci pokožky. Při péči o pokožku by neměly chybět ani další zásady péče, jako je používání ochranného krému proti slunečnímu záření a správné čištění pleti.

Pomeranč patří mezi ovoce, které má pozitivní vliv na zdraví pleti

Pomeranč patří mezi ovoce, které má pozitivní vliv na zdraví pleti

Může vám ovoce pomoci získat pěknou a zářivou pleť? Určitě ano, ale bohužel žijeme v době, kdy se stále více vzdalujeme přírodě. A to je zvláště patrné, když navštívíme místní obchod s kosmetikou. Jsou tu řady a řady lesklých balených produktů, zářících všemi barvami duhy, pyšnících se recepturami té či oné tajemné chemikálie. Ale příroda? Ta pokulhává.

Proč to trochu nezměnit? Zkusme jít přirozenou cestou a dát šanci ovoci. Zde je můj seznam nejlepších plodů ovoce pro pěknou a zářivou pleť.

Nejlepší ovoce pro zářící pleť

Citrony

Protože jsou citrony bohaté na vitamín C, staly se základem zdravé stravy. Lidé po staletí používají citrony jako prostředek k posílení imunitního systému a k boji proti nachlazení. Citrony však dokážou zázraky i s pokožkou. Málo známým faktem je, že citrony jsou svíravé (adstringentní) – což je vědecký termín pro „stlačování věcí dohromady“.

Pokud si na pokožku dáte citronovou šťávu, stlačí ji k sobě a pomůže vašim pórům vypudit všechen kožní maz, odumřelé kožní buňky a běžné nečistoty. Pokud vaše póry nejsou udržovány čisté, mohou se ucpat a přeměnit se na bílé tečky nebo černé tečky, které mohou vést k akné. Pozor však – citronová šťáva může dráždit vaši pokožku kvůli jejímu pH. Před aplikací čerstvé citronové šťávy na kůži si nezapomeňte udělat test na malém kousku pokožky (třeba na předloktí).

Tím, že napnete pokožku a „vybělíte“ ji, může citronová šťáva pomoci vaší pokožce získat jasnější vzhled. Navíc vitamín C, jako silný antioxidant, chrání pokožku před toxiny a volnými radikály. Citron samozřejmě můžete buď konzumovat, nebo jej aplikovat lokálně různými způsoby. Ale zkrátka – to vše dělá z citronů jedno z nejlepších plodů pro rozzářenou pleť.

Avokádo

Ach ano, super oblíbené hipsterské ovoce (ano, avokádo je opravdu ovoce). Protože je avokádo bohaté na vitamíny, jako je vitamín C, vitamín E, vitamín A, vitamín K a vitamín B6, stejně jako niacin, kyselinu folátovou, kyselinu pantotenovou a spoustu zdravých tuků, je v podstatě zdravotní vitamínovou bombou. Konzumace avokáda může zpomalit stárnutí a oddálit vrásky, protože je bohaté na zeaxantin a lutein, dvě složky, které působí jako štíty proti slunečnímu UV záření.

Avokádo navíc umí bojovat s akné a jeho zdravé tuky (zvláště když jsou koncentrované, jako například v avokádovém oleji) mohou vaší pokožce pomoci udržet si pružnost, bojovat proti zánětům a urychlit uzavírání a regeneraci ran. To znamená, že avokádo vám nejenom pomůže s omládnutím, ale může vám také pomoci vyhnout se jizvám po akné.

Papája

Kromě toho, že papája obsahuje silně antioxidační vitamíny C, B a A, obsahuje také kyselinu pantotenovou, foláty a minerály, jako je hořčík, draslík a měď. Všechny tyto složky hrají klíčovou roli při udržování dobrého zdraví a spolu s tím pomáhají tělu oddálit stárnutí a bojovat proti oxidativnímu stresu. Zde je papája obzvláště užitečná, protože obsahuje antioxidační enzymy, jako je chymopapain a papain, složky, které čistí tělo od škodlivých volných radikálů. Čím méně volných radikálů se pohybuje kolem našeho těla, tím méně škodí naše buňky a tím mladistvěji vypadáme.

Kromě toho mají tyto složky antifungální, antibakteriální a antivirové vlastnosti, díky čemuž je papája vhodná i pro topické aplikace. To vše dělá z papáje jak dobré ovoce ke konzumaci, tak i cennou přísadu do domácích prostředků pro zářivou pleť.

Pomeranče

Intenzivní oranžová barva pomerančů pochází z variant vitamínu A, nazývaných retinoidy. Retinoidy jsou jednou z hlavních složek mnoha účinných krémů pro péči o pleť, které používají Retin A, a také nejúčinnějších léků na těžké akné známé jako Isotretinoin. Netřeba tak asi dodávat, že pomeranče jsou v péči o pleť opravdu skvělé.

Kromě toho, stejně jako citrony, pomeranče jsou také velmi bohaté na vitamín C. Jak jsme již zmínili, vitamín C je antioxidant, hraje klíčovou roli v prevenci poškození DNA, snižuje oxidační stres a snižuje zánět. A konečně, vitamín C pomáhá při produkci kolagenu – jednoho z klíčových proteinů, pokud jde o udržení pokožky měkké a elastické. Netřeba dodávat, že to vše dělá z pomerančů skvělé ovoce pro zářící pleť. Tak na co čekáte? Dejte si hned jeden pomeranč.

Okurky

Zmateni? Mysleli jste si, že okurky jsou zelenina? Dobře, zamyslete se znovu! Z botanického hlediska je okurka ovoce. Všechno, co je vyrobeno z květin a má semena, je ovoce. Tyto zelené a zdánlivě obyčejné plody jsou ve skutečnosti jednou z nejpoužívanějších plodin v oblasti krásy.

Svěží, vodnatá vůně okurky může způsobit, že se budete cítit plná elánu sama o sobě, natož když ji nakrájíte na malá kolečka a přiložíte si ji na pleť nebo oči. Okurky jsou super bohaté na vodu, díky čemuž jsou užitečné při redukci vrásek, spálenin a váčků pod očima. Rostlina je velmi schopná odvádět teplo z vaší pokožky a zároveň ji zvlhčovat, což z ní dělá základní domácí prostředek a DIY v pleťových maskách.

Ale kromě toho všeho jsou okurky také bohaté na vitamíny C a K a také vlákninu. Jsou tedy skvělé i ke konzumaci a slyšela jsem, že jsou skvělou přísadou do salátů. Posilněte tedy svůj imunitní systém a osvěžte se zároveň tím, že si naservírujete čerstvou, chladnou okurku. Je to jedna z nejprospěšnějších rostlin… Myslím ovoce pro zářivou pleť. (Já vím, já vím, taky jsem to nevěděla!)

Vodní meloun

Meloun je nejlepší ovoce, které existuje, uznejte to! Vodnatá, sladká, červená nebo růžová, aromatická a osvěžující zároveň – prostě se ho nemůžete nabažit. Vůně a chuť vodních melounů je tak populární, že v podstatě každá značka parfémů má alespoň jeden letní parfém založený na vůni vodního melounu.

Vodní melouny však nejsou jen esteticky příjemné – jsou také skvělé pro naši pokožku. Vodní meloun obsahuje více než 90 % vody a je také bohatý na vitamíny B1, B6, vitamín C a vitamín A (který je zásadní pro zdravou pokožku).

Ale počkat, je toho víc. Vodní melouny obsahují antioxidanty, jako je lykopen, karotenoidy a flavonoidy. Z nich je nejúčinnější lykopen, protože zachycuje volné radikály v těle a chrání kožní buňky před poškozením DNA a oxidačním stresem.

A konečně, protože jsou vodní melouny tak bohaté na vodu a neobsahují vůbec žádné tuky a oleje, jsou vhodným domácím lékem pro lidi s mastnou pletí nebo pletí náchylnou k akné. Plátky melounu vyřeší přebytečný maz, který ucpává póry, a zároveň hydratují obličej. Takže stále chcete tu krásně zářivou pleť? Tak si vezměte šťavnatý meloun od místního obchodníka s potravinami.

Mango

Zatímco některé druhy ovoce jsou profesionály v čištění vašich pórů a jiné druhy ovoce jsou vynikajícími zvlhčovači, pokud jde o mango, dokáže zázraky s regenerací vaší pokožky. Mango je bohaté na řadu antioxidantů, jako jsou beta-karoteny, flavonoidy, polyfenoly a vitamíny A, vitamín E, vitamín C a vitamín K. Všechny tyto kombinace dělají z manga impozantního nepřítele toxinů a volných radikálů, které, pokud se nekontrolují, mohou způsobit vašemu tělu nadměrný oxidační stres a poškodit vaši DNA. A oxidační stres a poškozená DNA je jen vědecký žargon stárnutí.

Pokud tedy hledáte ovoce, které vytvoří perfektní pleťovou masku pro redukci vrásek, mango je rozhodně váš přítel. Kromě toho má mango léčivé vlastnosti a může pomoci našemu tělu hojit rány. No a mango není dobré jen pro vaši pleť, ale je docela užitečné i při léčbě akné. Pokud vás trápí akné a bojíte se, že skončíte s jizvami od pupínků, zvažte zařazení manga do vaší péče o pleť. A můžete ho v té samé chvíli i jíst.

Sponzorováno

Banán

Copak dnes mnoho z nás nesnídá banán? Mnoho lidí ano! V každém případě nejsou banány jen jedním z nejlepších zdrojů draslíku. Banány jsou také docela dobré pro omlazení pokožky. Možná jste slyšeli, že mnoho lidí zkoušelo používat banánovou slupku k léčbě jizev po akné a většina z nich také potvrzuje dobré výsledky. A dále banány jsou výjimečně bohaté na vlákninu a minerály, jako je draslík, hořčík, fosfor a vápník. Navíc, banány obsahují vitamín A, vitamín C, vitamín E, vitamín K a foláty.

Všechny tyto ingredience ve spojení vytvářejí jakousi přírodní „banánovou“ formuli, která naši pokožku hydratuje a zároveň jí poskytuje všechny zdroje potřebné pro samotné hojení. A konečně, banány obsahují složky, díky kterým mají antimikrobiální vlastnosti. A udržení pleti bez bakterií je jedním z klíčových kroků k dosažení zářivé pleti. Všechny tyto úžasné vlastnosti dělají z banánů nejen praktické, ale také léčivé ovoce, které můžete použít ve své rutině péče o pleť.

Granátová jablka

V létě často pociťujeme nesnesitelné teplo ze slunce. Ale to by neměl být problém, pokud se vám někde povalují granátová jablka. Proč? No, ta bílá, hořká blána, která drží semena granátového jablka, překypuje složkou zvanou kyselina ellagová. Kyselina ellagová je ve skutečnosti velmi silným reflektorem škodlivého slunečního UV-A a UV-B záření. Což z ní dělá jakýsi přirozený opalovací krém.

Ale to není zdaleka vše – granátová jablka jsou také bohatá na foláty, vitamín C, vitamín K a minerály, jako je draslík, fosfor, hořčík a vápník. A jako by to nestačilo, hádejte co? Existují studie, kde vědci zkoušeli použít granátové jablko k regeneraci povrchových vrstev lidské kůže – a uspěli. Takže je jezte, vypijte nebo nakrájejte a nechte působit na kůži. Ať uděláte s granátovými jablky cokoli, nemůžete udělat chybu.

Jablka

Jablko je jedním z nejvíce symbolických plodů v historii lidstva. Od spojení s prvotním hříchem a vyhnáním Adama a Evy z rajské zahrady, je to jedno z nejznámějších log na planetě – jablka jsou prostě ikonická. A jsou i jedním z nejhojnějších plodů, které nás udržují ve formě po tisíce let. Zkrátka, jablka jsou u nás hodně dostupné, a to z dobrého důvodu. Jak slupka jablka, tak jeho sladký, křupavý vnitřek jsou plné antioxidantů, které pomáhají udržet naši pokožku zdravou a mladistvou.

Kromě toho jsou jablka bohatá na vlákninu, vitamíny A a C a minerály, jako je hořčík, draslík a vápník. Jablka loupete? Příště je jezte celá, jablka jezte i se slupkou, protože slupka v podstatě obsahuje mnoho zdravých a prospěšných látek. Pomůže vám to dosáhnout zářivé, mladší pleti a upřímně – trochu chápu, proč si Eva chtěla ukousnout tu šťavnatou dobrotu. Kdo by ne!

Jahody

Máte stále přetrvávající problém s akné? A rádi byste věděli, zda existují nějaké druhy ovoce, které by vám s tímto mohly pomoci? No, přišli jste na správné místo. Jahody, ať už konzumované nebo aplikované jako pleťová maska, jsou skvělým spojencem, pokud jde o udržení pleti čisté a bez akné.

Ale proč tomu tak je? No, kromě toho, že jsou jahody považovány za jeden z nejlepších zdrojů vitamínu C, doslova překypují také něčím, co se nazývá alfa-hydroxykyselina, také známá jako… Kyselina salicylová. Pokud vám čtení tohoto slova zazvonilo v mysli, je to proto, že jste ho pravděpodobně viděli jako hlavní složku v produktech péče o pleť proti akné.

Jak jsme vysvětlili v našem průvodci kyselinou salicylovou, je to jedna z nejlepších a nejbezpečnějších přírodních složek pro čištění pórů vaší pokožky. A mít čisté póry je nezbytným předpokladem prevence akné.

Jak již bylo řečeno, jahody jsou přirozeným zdrojem kyseliny salicylové, což z nich dělá dokonalé ovoce pro zářivou pleť. Jahody navíc obsahují také kyselinu ellagovou, která chrání pokožku před slunečním UV zářením a udržuje váš drahocenný kolagen nedotčený. Pokud najednou pocítíte chuť na jahody… Nemůžu vám to fakt mít za zlé.

Kiwi

Kiwi jsou v podstatě citrony, jen balené do zelené barvy a ne tak kyselé. Stejně jako citrony obsahují i ​​kiwi velké množství vitamínu C, který působí jako jakýsi přírodní čistič našeho těla. Tím, že vitamín C čistí těla od volných radikálů, má silné antioxidační vlastnosti, které chrání naše buňky před poškozením DNA a předčasným stárnutím.

Kromě toho kiwi obsahují vzácné složky, které našemu tělu pomáhají produkovat elastin a kolagen, dva proteiny, které zajišťují, že naše pokožka zůstává pružná a svěží. Kromě toho, že do mixéru vhodíte jedno nebo dvě kiwi, abyste získali chutné smoothie, můžete je také nakrájet na tenká kolečka a vyrobit si kiwi masku doma. Zanechá vaši pokožku svěží, ovocnou a hydratovanou, čímž se kiwi řadí mezi jedny z nejlepších plodů pro zářivou pleť.

Meruňky

Mohou vypadat maličké, nenápadné a nenáročné, ale bylo by chybou podcenit sladkou a šťavnatou meruňku. Kromě toho, že jsou bohaté na folát, vitamín A, vitamín K a vitamín C, jsou meruňky také bohaté na vlákninu, díky které jsou skvělé pro trávení. A trávení je často úzce spojeno s tím, jak vaše pokožka vypadá, takže prosím, dopřejte své pokožce trochu meruněk.

Ještě úžasnější je, že vědci zjistili, že antioxidant známý jako melanoid nacházející se v meruňkách může zastavit odumírání některých kožních buněk. Meruňky mohou mít také mírné bělící účinky, které vám pomohou získat zářivou pokožku. Takže, pokud máte obavy z hyperpigmentace, rozmačkejte několik meruněk a naneste je na požadovanou oblast. Po 10 minutách je samozřejmě umyjte a snažte se neolíznout si prsty.

Hrozny

Červené hrozny, zelené hrozny, to je vlastně jedno. Všechny hrozny jsou úžasné, hlavně proto, že obsahují jeden z nejsilnějších existujících antioxidantů zvaný resveratrol. Pokud mi nevěříte, zeptejte se svého lékaře. Nebo prostě zamiřte do nejbližší lékárny a zeptejte se na ty nejlepší antioxidační doplňky, které mají v obchodě. Je pravděpodobné, že jako první zmíní, že se skutečně vyrábí z hroznů a hroznových semen.

Vědci po dlouhou dobu studovali antioxidační vlastnosti, které se nacházejí v hroznech. Resveratrol nepůsobí jen jako bariéra proti poškození UV zářením, ale může také chránit naše tělo před různými typy rakoviny. Proč vědci a lékaři tak často doporučují vypít sklenku červeného vína denně? Stejný důvod – obsah resveratrolu. Kromě toho jsou hrozny také bohaté na vitamín C, vitamín K, folát a obsahují draslík, vápník, fosfor a další. Všechny tyto úžasné vlastnosti dělají z hroznů jedno z nejlepších plodů pro zářivou pleť a také pro dosažení dobrého zdraví.

Třešně

Už jen při pomyšlení na třešně se vám možná budou sbíhat sliny. Jsou baculaté, sladké, lahodné a velikosti tak akorát, aby se daly vzít jen tak z misky a vhodit do úst. Zatímco za klasické třešně jsou obecně považovány ty červené, jejich žluté varianty nejsou o nic méně chutné. Ale kromě potěšení z konzumace třešní jsou také cenné, pokud jde o zásobování našeho těla živinami, které potřebuje. Třešně jsou bohaté na folát, vitamín A, vitamín C, vitamín K a navíc obsahují draslík, fosfor, vápník, hořčík a další esenciální minerály.

Kromě toho jsou třešně bohaté na vlákninu, takže jsou ideální pro regulaci trávení. Ale to, co dělá třešně dobré pro vaši pokožku, je skutečnost, že obsahují silné antioxidanty a složky, které mají protizánětlivé vlastnosti. Třešně regenerují naši pokožku, chrání kožní buňky a celkově nám pomáhají dosáhnout mladistvého vzhledu. Pokud chcete zářivou pleť, neuděláte chybu, když si naservírujete misku třešní.

Ananas

Je výborný, sladký a je velmi, velmi oblíbený, protože je šťavnatý a prostě lahodný. Všichni se shodneme na tom, že ananas chutná skvěle a jeho obliba, zejména co se týče použití k přípravě osvěžujících šťáv, je zasloužená. S jednou významnou výjimkou, která je v mých očích – notoricky známý ananas na pizze. Já ho nemám na pizze ráda, moji rodiče pizzu Hawaj milují. Ale ať už je váš osobní vkus jakýkoli, ananas je úžasné ovoce, které může posílit vaše zdraví mnoha způsoby.

Ananas je bohatý na vitamín A, který je jedním z klíčových vitamínů, pokud jde o procesy, které regulují zdraví naší pokožky. Kromě toho ananas obsahuje vitamín C, vitamín K, vlákninu a minerály, jako je draslík, vápník, fosfor a další. V neposlední řadě ananas obsahuje zvláštní enzym zvaný bromelain, který kromě boje proti zánětu může také bojovat proti rakovině a urychlit hojení ran. Některé kultury dokonce používaly ananas například při hojení popálenin od ohně. Celkově vzato, díky tomu je ananas jedním z nejlepších plodů pro zářivou pleť. Čas na ananasový salát, že?

Sponzorováno

A jaké ovoce milujete vy? Budu moc ráda, pokud mi tom napíšete do komentářů.

A dále si o ovoci přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva