Sponzorováno

Bromelin (bromelain) a zdraví – v čem nám může pomoci? 4.81/5 (27)

Bromelin (bromelain) a zdravíČeká vás stužková či svatba, na které chcete dobře vypadat, ale vaše kilogramy nejdou dolů? Kromě cvičení můžete vyzkoušet i přírodní prostředky na hubnutí. Jedním z nich je i bromelain.

Co je vlastně bromelain?

Tento enzym patří k nejsilnějším trávicím enzymům. Nachází se v ananasu. Účinně zbavuje tělo toxinů a pomáhá zvýšit metabolismus těla. Výborně pomáhá při různých zánětlivých onemocněních. Chcete se preventivně chránit pro vznikem onkologického onemocnění, máte problémy s játry či alergii? Vsaďte na bromelain.

Jednoduše řečeno – enzymy jsou motory chemických reakcí v organismech. Bromelain v organismu působí na štěpení látek bílkovinné povahy. Díky nim působí hlavně protizánětlivě. Protizánětlivé působení mimo střevní trakt není však přesně objasněno. V krevní plazmě jsou totiž enzymy, které bromelain ničí. Bromelain – enzym, který se získává z ananasu, přispívá k procesu štěpení bílkovin, ke správnému trávení a redukci hmotnosti. Bromelain je vhodné užívat např. po operacích, při pohmoždění a zánětech. Urychlí regeneraci organismu a zlepší jeho funkce. Bromelain pomáhá při prevenci rakoviny, řídnutí kostí u žen a snižuje riziko žaludečních vředů. Určitou měrou se podílí na zvýšení vylučování tuku, ale sám ho neštěpí.

Bromelain a neplodnost

Zkušenost čtenářky:

„Nedařilo se mi delší dobu otěhotnět. Všechna vyšetření jsme měli s manželem v pořádku. A vytoužené miminko nepřicházelo. Začala jsem chodit k lékaři na folikulometrii, ale také bezvýsledně. Kdesi jsem četla, že je vhodné užívat po ovulaci několik dní bromelain. K mému překvapení, hned v první měsíc to zabralo. Dnes máme doma 8 týdenního Martínka.“

Kdy vám může Bromelain pomoci?

  • Při špatném trávení
  • Pokud chcete zhubnout
  • Pokud trpíte revmatoidním onemocněním
  • Máte onemocnění močových cest
  • Pokud potřebujete nastartovat metabolismus
  • Při neplodnosti
  • V boji s celulitidou
  • Po operačních zákrocích

Bromelain a zdraví

Bromelain je proteáza, která se nachází ve stoncích a v dužině ananasu. Bylo zjištěno, že tento přírodní extrakt urychluje hojení a působí jako protizánětlivé léky, jako je Ibuprofen a pomáhá rozptýlit otlaky. Z vnějšku pomáhá při hojení poranění, popálenin, bodnutí hmyzem a dalších kožních problémů.

Sponzorováno

Perfektní na zánět

Bromelain se již po desetiletí využívá na boj proti zánětům. Je užitečný pro ty, kteří trpí artritidou a mohou urychlit hojení spojené s chirurgickými postupy. To je velmi užitečné pro léčení sportovních zranění, včetně podvrtnutí a může pomoci při bolesti, protože působí jako analgetikum.

Pomáhá s trávením

Při trávení podporuje rozklad proteinů, peptidů a aminokyselin. To může zmírňovat příznaky ulcerózní kolitidy a pomáhat trávicím procesem. Studie v Japonsku prokázaly, že jeho užívání pomohlo těm, kteří měli alergii na pšenici.

Proti srážení krve

Bromelain je dobrým spojencem při boji proti srážení krve a je to přírodní náhrada pro ty, kteří užívají denně Aspirin, aby snížili riziko infarktu.

Enzym Bromelain a rakovina?

V roce 2007 vědci publikovali průlomovou studii v časopise Planta Medica o určitém enzymu, který je mnohem více účinný v boji proti rakovině, jak tradiční chemoterapie. Při testech léčby rakoviny u zvířat se zjistilo, že Bromelain je mnohem více efektivní jako Fluorouracil. Fluorouracil je používán při léčbě rakoviny více než 40 let, ale má jeden problém, zabíjí a nenávratně poškozuje zdravé buňky a tkáně stejně jako ty rakovinné. Zjistilo se, že Bromelain není jen účinnější, ale i mnohem více bezpečnější než Fluorouracil. Přírodní látky, jako bromelain, mají selektivní Cytoxity a jsou schopné zabíjet rakovinné buňky v procesu zvaném apoptóza a přitom ponechat zdravé buňky bez újmy.

Proč nebude ananas nikdy používán k léčbě rakoviny v běžné medicíně?

Je smutnou skutečností, že výzkum medicíny je dělán za účelem zisku. Pro velké farmaceutické společnosti je nevýhodné investovat do vytvoření přírodní látky, jako je Bromelin v ananasu, protože výsledný produkt nelze patentovat. Pokud se vláda nerozhodne pro takový výzkum, tak Bromelain se nikdy nestane součástí běžné lékařské léčby. Nicméně jednotlivcům nic nebrání používat volně dostupné výzkumy a informace o potencionálních lécích na rakovinu, jako je Bromelain.

Konzumace velkého množství ananasů není efektivní, protože většina bromelainu se nachází v jádře, které od ananasu oddělujeme. Jde o části ovoce, které jsou nepoživatelné a také o enzymy, které se využívají k výrobě homeopatik. Bromelainové doplňky lze nalézt v mnoha formách včetně tablet, prášků a krémů, přičemž 80 – 320mg za den je považováno za bezpečnou a účinnou dávku.

Zdroj informací

Sponzorováno

TIP: Přečtěte si další benefity bromelainu

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva