Sponzorováno

Pomeranče a zdraví – důvody, proč si je dát 4.86/5 (29)

Pomeranče a zdraví - důvody, proč si je dátPomeranče jsou velmi populárním citrusovým plodem, které miluje mnoho z nás. Jsou oblíbené pro jejich šťavnatou, nakysle – sladkou chuť, ale přinášejí i mnoho benefitů pro naše zdraví. Ptáte se jakých? Podívejte se na náš přehled benefitů a pozitivních vlastností pomerančů.

Pomeranče a zdraví – proč je jíst?

1. Pomáhají předcházet stárnutí pleti

Existuje hned několik důvodů proč se pomeranče používají i v kosmetickém průmyslu. Mnoho pleťových masek a krémů obsahuje jako klíčovou složku extrakt z pomerančů. To proto, že vitamin C nacházející se v pomerančích také pomáhá předcházet poškození kůže tím, že eliminuje volné radikály.

Tento vitamín je také důležitou složkou pro udržení celkového vzhledu a textury kůže, čímž zabraňuje zvrásněnou kůže. Kromě toho pomeranče obsahují i ​​vitamin A, které pomáhají udržovat kožní membrány zdravé.

2. Pomeranče také chrání vaše oči

Vitamin A obsažený v pomerančích pomáhá udržovat zdravé oční sliznice. Je k dispozici ve formě karotenoidů a složek jako jsou lutein, beta-karoten a zeaxantin, díky kterým se chrání oči před věkem podmíněné degeneraci.

3. Super pro mozek

Kyselina listová (vitamin B9) přítomna v pomerančích podporuje vývoj mozku a udržuje tento důležitý orgán v bezvadném stavu. Díky dobrému nutričnímu složení je toto ovoce vhodné i pro těhotné ženy, u kterých se tím snižuje riziko výskytu neurologických onemocnění u dítěte.

4. Pomeranče zabraňují zácpě – jsou zdrojem vlákniny

Pomeranče jsou velmi dobrým zdrojem rozpustné a nerozpustné vlákniny, která pomáhá udržovat váš žaludek a střeva zdravé tím, že brání vzniku onemocněním jako jsou např. syndrom dráždivého střeva. Vláknina také zajišťuje prevenci výskytu zácpy.

5. Zlepšují kvalitu spermií

Antioxidanty a vitamin C je přítomen ve většině druhů ovoce, a také v pomerančích, zlepšuje kvalitu a pohyblivost spermií. Taktéž i kyselina listová je základní živinou, která udržuje vaše spermie zdravé a chrání je před genetickým poškozením.

Sponzorováno

6. Vhodné i pro diabetiky

Díky vysokému obsahu vlákniny mají pomeranče schopnost udržovat stabilní hladinu cukru v krvi a tím předcházejí cukrovce. Jsou také vhodnou volbou i pro ty, kteří již trpí diabetem.

7. Zabraňují vypadávání vlasů a vlasy budou kvalitnější

Vitamin C přítomný v pomerančích je potřebný pro výrobu kolagenu, který je zodpovědný za udržování pevných vlasových tkání. Proto pokud si do své stravy zařadíte pravidelnou konzumaci pomerančů, vaše vlasy budou pevnější a nebudou vypadávat.

8. Flavonoidy v pomeranči

Flavonoidy v tomto ovoci snižují riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Spousta studií potvrdila tento příznivý efekt pomerančů a citrusů na naše zdraví.

Pod pomerančovou kůrou v bílé části se nachází vláknina pektin, jež účinně snižuje cholesterol. Vláknina v pomerančích je dalším faktorem podporujícím zdravé srdce.

9. Jasně, pomeranč obsahuje i „céčko“

Vitamin C si neumíme v těle vyrobit, je rozpustný ve vodě a nehromadí se v organismu, proto je nutné pro jeho udržení ho neustále doplňovat v potravě. Při dnešním přebytku potravin je překvapivé zjištění, že spousta lidí trpí nedostatkem právě vitaminu C, který je velmi nepostradatelný pro naše zdraví.

V dnešní době nám sice nehrozí kurděje, ale zato nás může ohrozit rakovina, hypertenze a srdeční choroby. Vitamin C v citrusech, v pomerančích, v citrónech, v limetkách spolu s ostatními živinami se podílejí na výrazném snížení chronických nemocí.

Jak vybrat kvalitní pomeranče v obchodě?

A víte, jak vybrat kvalitní pomeranče? Zkuste to dle těchto 5 rad:

1) Nekupujte pomeranče výrazně měkčí než ostatní . Pokud to uděláte a otevřete je, pravděpodobně v nich najdete bílou „krupičku“.

2) Nekupujte pomeranče lehčí než ostatní kusy. Tyto jedinci to již „vzdali“ a jsou nejen s krupičkou ale také vysušení a zcela nepoživatelní.

3) Všímejte si, jestli v bedně není víc odrůd pomerančů. V obchodě někdy7 nové pomeranče míchají se zbytky staré zásilky. Nová zásilka se často liší od staré nejen „opotřebovaností“, ale vyloženě se jedná o jinou odrůdu (stejně, jako je víc odrůd jablek, je i víc odrůd pomerančů), která má jinou velikost, tvar, lesk kůry a jinou nálepku exportéra.

4) Nejkvalitnější odrůdy mají lesklou čistou kůru. Čichněte si k nim, pokud vydávají aroma, budou v pořádku.

5) Pokud to jde, zeptejte se, kdy pomeranče přivezli (to vám občas řeknou na trhu).

TIP: A zkusíte zajímavý pomerančový salát?

A co vy? Máte rádi pomeranče? Jak je jíte? Budeme velmi rádi za komentáře pod článkem.

VIDEO: Příprava stále čerstvého pomeranče na cesty

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva