Sponzorováno

Péče o mastnou pleť: Jak podpořit její svěží vzhled a zmírnit negativa tohoto typu pleti? 4.89/5 (9)

Jak pečovat o mastnou pleť?

Jak pečovat o mastnou pleť?

Při stěžování si na příliš mastnou pleť se nám jistě vybaví stav pokožky obličeje v období puberty a dospívání. Bohužel, někdy nás může přílišná aktivita mazových žláz v obličeji provázet celoživotně. Pokud svádíte každodenní boj s čištěním pleti a neustále si připadáte, že se lesknete v obličeji, přepudrováváte se a nevíte, jak se nalíčit, aby to vydrželo, asi vám bude jen nepatrnou útěchou skutečnost, že velkou výhodou této pleti je nižší sklon k tvorbě vrásek.

Mastná pleť nemusí být obtěžující pouze v pubertě, ale může se objevit i v dalších obdobích života (pokud nepřetrvává dlouhodobě). Může se jednat o změny v těhotenství, při menopauze či v době, kdy se v životě potýkáte s vyšším stresem či jste výrazně změnili svou životosprávu.

Vzhled mastné pleti

Základním poznávacím znamením mastné pleti je její lesk. Ten bývá nejvýraznější v tzv. T-zóně, tedy v oblasti nosu, brady a čela. Za maštěním pleti stojí zvýšená aktivita mazových žláz. K té mohou být dědičné dispozice, ale je i mnoho faktorů, které ji mohou ovlivnit. Za zmínku jistě stojí adekvátní životospráva s dostatečným příjmem vitamínů, výběr vhodné kosmetiky a zdrženlivost k alkoholu a kouření.

Na mastné pleti jsou často patrné rozšířené póry, které se snadno ucpávají a zanáší se nečistotami. Následně je možné zejména na nose pozorovat nevzhledné černé tečky. Po zanícení se na pleti objevuje akné, vyrážky či ekzémy.

Pravidelné čištění

Nenechte se zlákat představou, že k mastné pleti musíte přistupovat agresivně, abyste ji zbavili veškerých nečistot. Právě naopak. Pokud bude vaše snaha o čištění přehnaná, dosáhnete jen toho, že se pleť bude bránit a bude se snažit produkovat o to více mazu. Je tedy třeba nalézt správnou rovnováhu v péči o ni.

Sponzorováno

Na místě je určitě pravidelné čištění ráno i večer. Ráno se zaměřte opravdu na vyčištění pleti, večer zejména na odlíčení. Pokud budete večer co večer uléhat do postele s make-upem na obličeji, pleť vám za to rozhodně nepoděkuje. O častější čištění se snažit nemusíte, neprospěli byste si tím. Zhruba dvakrát týdně si dopřejte peeling a pleťovou masku. Pleti prospějete i pravidelným využitím služeb kosmetičky. Dbejte na to, ať si pleť chráníte a vyhnete se jejímu podráždění – jak agresivní kosmetikou, tak i např. horkem či přílišným vystavením slunečnímu záření.

Vhodná kosmetika

Vyberte si kosmetickou řadu určenou výhradně pro váš typ pleti. Velmi opatrně volte přípravky obsahující alkohol, ten by mohl vaši pleť ještě více podráždit. Po vyčištění pleti naneste jemný hydratační krém. Ano, i mastná pleť potřebuje hydrataci a je třeba vyhnout se tvorbě šupinek na jejím povrchu. Při líčení můžete ocenit zmatňující pudr a nemastný make-up. Někomu vyhovují též jemné ubrousky, kterými je v případě potřeby možné z pleti odstranit přebytečný maz.

TIP: I led může pomoci vaší kráse

Každodenní životospráva

Stav pleti v mnohém odráží náš celkový životní styl. Dbejte na to, abyste dodržovali dostatečný pitný režim, který zajistí hydrataci a vyplavení toxinů z pokožky, a ve vaší stravě byl dostatek vitamínů (především B2 a B5). Vhodná je konzumace zelené listové zeleniny, čerstvého ovoce, ořechů, fazolí, pohanky. Z jídel se mohou negativně podepsat na vzhledu pokožky zejména kořeněná a mastná jídla.

TIP: Jak oddálit stárnutí pleti?

Návštěva dermatologa

Pokud se vám dlouhodobě nedaří zbavit se rozsáhlého výskytu akné, zánětlivých ložisek, či nacházíte na pleti (obličeje, ramenou, dekoltu) místa, která jsou zarudlá, svědí vás nebo pálí, neváhejte se obrátit na dermatologa. Může vám doporučit, jak o pleť správně pečovat, zajistit použití přípravků ke zmírnění těchto nežádoucích projevů.

Co si dále o mastné pleti přečíst?

VIDEO: Jak pečovat o MASTNOU PLEŤ?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva