Jak správně pečovat o zralou pleť? 4.77/5 (13)

Sponzorováno

Jak se starat o zralou pleť? Základem je dobrý životní styl.

Jak se starat o zralou pleť? Základem je dobrý životní styl.

Každý z nás se dostane do té nevyhnutelné životní fáze, kdy se všechny naše zkušenosti z let začnou odrážet na naší pleti. Stárnutí je koneckonců přirozený proces a není jedinečný pouze pro určitou skupinu lidí. Jedinečné jsou ale naše typy pleti – a doba, kdy se tyto známky stárnutí začnou na naší pokožce objevovat, se bude u každého lišit.

Pokud jde o péči o pleť a životní styl, existuje několik věcí, které můžeme zavést jako každodenní návyky, abychom zajistili, že se o svou pleť budeme starat co nejlépe a co nejvíce oddálíme proces stárnutí.

V tomto článku prozkoumáme všechny vlastnosti zralé pleti, faktory životního stylu, které přispívají k předčasným známkám stárnutí, jak můžeme změnit naše návyky k lepšímu, abychom tomu zabránili, a ideální rutinu péče o pleť pro ty, kteří mají zralá pleť.

Charakteristika zralé pleti

Nejprve bychom měli zjistit příznaky a známky zralé pleti. Pokud určíte svůj správný typ pleti, ušetříte si do budoucna spoustu starostí. Zde jsou nejčastější příznaky zralé pleti:

S přibývajícím věkem se naše pokožka stává sušší, takže určitě začnete pozorovat rozdíl v množství kožního mazu, který vaše pokožka produkuje. S přibývajícím věkem se navíc mění a zpomaluje metabolismus buněk, což se odráží v syntéze kolagenu. Proto si vybírá daň i množství kolagenu, které naše pokožka produkuje, což vede ke ztrátě pevnosti a vzniku vrásek a jemných linek.

Pokud je vám něco málo přes dvacet, možná si myslíte, že je příliš brzy na to, abyste se začali starat o zavedení rutiny péče o pleť, která se vypořádá s těmito známkami stárnutí. A ačkoli typický věk lidí se zralou pletí je už kolem třicítky, nikdy není příliš brzy na to, abychom začali shánět produkty, které mohou pomoci zvýšit produkci kolagenu a udržet stabilní hladinu elastinu v naší pokožce. Tyto produkty nemusí nutně působit proti stárnutí, musí mít pouze hydratační vlastnosti a obsahovat zdravé a základní živiny, které pokožku ochrání.

Rutina a péče o zralou pleť

Pokud ještě nemáte zavedenou rutinu péče o pleť, berte to jako znamení, abyste tak učinili. Správná rutina péče o pleť je zdaleka tím nejlepším nástrojem, který máte k dispozici pro zdravou a zářící pleť z dlouhodobého hlediska. Dobrá rutina péče o pleť nemusí být drahá ani časově náročná, stačí, aby vyhovovala vašim individuálním potřebám a obsahovala kvalitní produkty péče o pleť. Zde je příklad rutiny, kterou můžete postupovat krok za krokem pomocí podobných produktů.

Vyberte si nedráždivý čisticí prostředek

Mytí obličeje jemným čisticím prostředkem by mělo být prvním krokem ve vaší rutině péče o pleť. Existuje několik věcí, které byste měli mít na paměti, pokud jde o čisticí prostředky. Zkuste si vybrat krémový čisticí prostředek, protože ty jsou nejvíce zvlhčující. Již jsme se zmínili o tom, jak pokožka ztrácí vlhkost a s přibývajícím věkem ubývají přirozené oleje, takže použití pěnivého čisticího prostředku nebo gelu vaši pokožku ještě více vysuší. Abyste tomu zabránili, zvolte ty, které jsou speciálně zaměřeny na extra hydrataci.

Dobrý čisticí prostředek nejen vyčistí a zvlhčí pokožku, ale také odstraní veškeré stopy make-upu, nečistoty a bakterie, které se nacházejí na vaší pokožce. Pokud rádi nosíte make-up pravidelně, může vám odstranění všech stop make-upu na konci dne připadat jako fuška, ale pokud chcete zdravou pleť, je to fakt zásadní.

Každé ráno a večer si jemně masírujte obličej čisticím prostředkem dle vašeho výběru a jemně ho osušte ručníkem. Čisticí přípravky jsou základem pro vyživující a doplňující rutinu péče o pleť, která pomáhá s příznaky stárnutí a tónem pleti.

Zvlhčování pleti je nutností

Už si dobře uvědomujete, jak důležitý je výběr hydratačního krému pro zralou pleť. Funkce dobrých hydratačních přípravků musí být mnohostranné: měly by pokožku chránit, hydratovat a zároveň vyživovat vitamíny a minerály. Je docela těžké toho všeho dosáhnout v jednom produktu, ale některým společnostem se to podařilo. Existuje mnoho možností, které pomáhají s vráskami a hydratací současně, jako je náš nejprodávanější hydratační krém bez vrásek.

Používejte SPF na denní bázi

Poškození sluncem je další věc, na kterou byste si měli dávat pozor. Může to vést ke slunečním skvrnám a může to zhoršit výskyt vrásek a jemných linek. Je bezpečné dojít k závěru, že pokud jde o pokožku, slunce není váš přítel. Vyberte si alespoň SPF 30 a aplikujte ho každé ráno, než vyjdete z domu. Aplikace SPF by měla být posledním krokem vaší ranní péče o pleť. Pokud make-up nanášíte pravidelně, můžete jej aplikovat ihned po aplikaci ochrany proti slunci.

Pokud chcete být praktičtější, můžete si dokonce vybrat základ nebo tónovaný hydratační krém, který již obsahuje SPF. Je to skvělá volba pro ty z vás, kteří nemají ráno moc času nazbyt a rádi jsou praktičtí.

Séra dokážou s vaší pletí zázraky

Přidání séra do vaší rutiny péče o pleť je volitelný krok, k ošetření zralé pleti je určitě nepotřebujete. Séra však mohou v tomto procesu hodně pomoci, protože poskytují mnoho výhod, které je obvykle těžké najít v jediném produktu.

Séra pomáhají s obnovou pleti a dodávají vám zdravý lesk. V séru je třeba hledat mnoho složek, jako je kyselina hyaluronová.

Zahrňte nějaký druh krému pod oči

Oblasti pod očima není věnována dostatečná pozornost jako zbytku obličeje. Proč tomu tak je? Je jen logické, že se tato nedbalost začíná na pleti podepisovat, ať už v podobě váčků a kruhů pod očima, vrásek nebo celkové suchosti. Kůže kolem očí se hodně pohybuje, zvláště když děláte pohyby, jako je mrkání, úsměv nebo pláč. Kromě toho máme často ve zvyku si nevědomě promnout oči nebo být na pokožce příliš drsné, když nanášíme nebo odstraňujeme make-up.

Pokud jde o oční krém, čím dříve jej začnete používat, tím lépe! Většina lidí se domnívá, že začátek dvacátých let není vhodnou dobou pro zařazení nějakého druhu očního krému, což je velká chyba. Krémy pod oči nemusí mít vlastnosti proti stárnutí, jednoduchý a přírodní hydratační krém často poslouží velmi dobře. Ale používejte ho pravidelně. Kůže pod očima je mnohem tenčí a jemnější než na obličeji, a proto je jedním z prvních míst, která vykazují známky stárnutí. Suchá pokožka pod očima je náchylnější k vráskám, takže pravidelnou hydratací předcházíte vráskám v budoucnu.

Dobrý krém pod oči může jít daleko. Jsou šetrné k pokožce, protože jsou navrženy tak, aby šly přímo pod oči, a většina z nich obsahuje spoustu užitečných složek, jako jsou antioxidanty a vitamíny. Pokud dáváte přednost přírodní péči o pleť, nebojte se! Můžete najít krémy pod oči, které nejsou silně založeny na chemikáliích a obsahují mnoho přírodních složek.

Aplikujte svůj krém pravidelně dvakrát denně a za několik měsíců začnete pozorovat obrovské zlepšení.

Sponzorováno

Vyzkoušejte ošetření proti vráskám

Vážnější ošetření pleti, jako je chemický peeling a mikrodermabraze, dokáže s vašimi hlubokými vráskami zázraky. Tato ošetření fungují tak, že odstraňují poškozené vrstvy pokožky a odhalují zdravější a mladistvější pokožku pod nimi. Konečným výsledkem bude jemnější, pružnější pokožka s rovnoměrným tónem pleti.

Chemický peeling zahrnuje použití jemné kyseliny. Kyselina do určité míry „spálí“ (jemně) vaši pokožku, díky čemuž se loupe a následně obnovuje. Existuje celá řada kyselin, které lze použít s chemickým peelingem. Síla kyseliny závisí na tom, co je cílem léčby.

Například mírnější chemický peeling, který působí na hyperpigmentaci a jemné linky, často používá kyselinu salicylovou a kyselinu glykolovou. Odstraňují první vrstvu pokožky zvanou epidermis, což znamená, že nepronikají tak hluboko, jako by to dokázaly jiné kyseliny. To vede k méně dlouhodobým výsledkům, nicméně vedlejší účinky jsou méně závažné než tvrdší chemický peeling a doba hojení je kratší. Jemný chemický peeling je dobrou volbou pro ty, kteří si nemohou nechat ujít dny volna a nemohou si dovolit, aby jejich pokožka vypadala celé dny červeně a spáleně.

Střední chemické peelingy typicky zahrnují kyselinu trichloroctovou. Tyto typy peelingů odstraňují i ​​druhou vrstvu pokožky, což může znít znepokojivě, ale výsledky jsou ve většině případů úžasné. Odstraněním druhé vrstvy pokožky se vytváří nový kolagen, který je jednou z klíčových složek pro udržení mladistvé a zdravé pokožky. Střední chemický peeling vyžaduje delší prostoje a obvykle trvá několik týdnů, než se zotaví. Zpočátku pokožka vypadá, jako by byla spálena sluncem. Po několika prvních týdnech však pokožka začne opět vypadat zdravě a pevnost a elasticita se výrazně zlepší.

Můžete se dostat ještě hlouběji! Některé z nejabrazivnějších chemických peelingů zahrnují kyseliny jako fenol, které způsobují hlubší chemické popáleniny. Ty přicházejí se závažnějšími vedlejšími účinky a doba zotavení je delší, což je důvod, proč je většina lidí odkládá. Nemluvě o tom, že riskujete vážné poškození, jako je trvalé zjizvení a změna barvy.

Obecné tipy pro péči o zralou pleť

Nyní, když jste obeznámeni se správnými kroky vaší ideální rutiny péče o zralou pleť, je čas ponořit se hlouběji a prozkoumat všechny faktory životního stylu, které mohou mít negativní vliv na vaši pokožku a dokonce způsobit předčasné známky stárnutí.

Pamatujte, že tyto tipy vám nejen zlepší náladu, ale jsou také nepostradatelnou součástí každého dobrého režimu pro zdravou pleť. Bez ohledu na to, kolik produktů nanesete na pokožku, pokud se o vnitřek těla nestaráte, žádný z produktů nebude fungovat. Genetika hraje v tomto ohledu hlavní roli, ale není jediným faktorem, na který bychom se měli zaměřit. Jistě, existují lidé, kteří si dokážou každý den umýt obličej jen vodou a po desetiletí se jim nedělají žádné vrásky, ale ti z nás, kteří takové štěstí nemají, musí věnovat velkou pozornost tomu, co děláme s naším tělem.

Buďte konzistentní s hydratací

Probrali jsme, jak důležitý je účinný hydratační krém pro zachování mladistvého vzhledu obličeje, ale nezapomínejme ani na hydrataci od krku dolů. Krk a ruce jsou místa, kde můžete vidět viditelné známky stárnutí, takže se ujistěte, že je nezanedbáte.

Vyberte si zklidňující mléko nebo tělové máslo a natřete ho na pokožku pokaždé, když vyjdete ze sprchy. Vaše pokožka vám poděkuje.

A pijte hodně vody pro hydrataci těla.

Naneste balzám na rty

Neměly by se zanedbávat ani rty. Pokud si chcete dlouhodobě uchovat kyprý a mladý vzhled, ujistěte se, že každý den aplikujete změkčující a hydratační balzám na rty, zvláště před tím, než půjdete spát.

Přestaňte kouřit a nadměrnou konzumaci alkoholu dejte vale

Jak kouření, tak nadměrné množství alkoholu může předčasně zestárnout vaši pokožku. Nedělejte to.

Pokud si chcete udržet svěží a zdravou pokožku, přemýšlejte o tom, že přestanete kouřit a omezíte příjem alkoholu na méně sklenic a místo jiných silných alkoholických nápojů se rozhodnete pro červené víno.

Dostatečně se vyspěte

Spánek léčí pokožku a umožňuje normální fungování těla. koneckonců, pokud nemáte dostatek spánku, jak budete mít energii na všechny tyto další návyky proti stárnutí a pravidelnou rutinu péče o pleť? Z nějakého důvodu se tomu říká „vyspání se do krásy“. Ujistěte se, že každou noc spíte alespoň sedm hodin. Nebo osm. Kolik je vám příjemné.

Zacvičte si několikrát týdně

Výzkumy říkají, že pravidelné cvičení vytváří látky, které pomáhají zpomalovat stárnutí pokožky. Kromě toho cvičení zlepšují průtok krve do obličeje, což znamená, že se do vašeho obličeje dostane více živin a kyslíku. Pocení vám vyčistí póry, což může rozhodně pomoci, pokud trpíte nějakým ucpáním.

Spravujte svou úroveň stresu

Stres způsobuje, že se vaše tělo stává citlivějším a reaktivnějším, což znamená, že jakýkoli kožní problém, kterým trpíte, se bude léčit déle než obvykle. Pokud máte pleť náchylnou k akné, je pravděpodobné, že zvýšená hladina stresu vám také způsobí propuknutí kvůli zvýšení stresového hormonu zvaného kortizol.

Stres může také zhoršit kožní problémy, jako je růžovka a ekzém. Cvičení, čtení, meditace a psaní jsou skvělým způsobem, jak se zbavit stresu a pomoci vaší pokožce, aby se sama uzdravila.

Zařaďte do svého jídelníčku potraviny proti vráskám

To, jak jíme, ovlivňuje to, jak vypadáme. Kůže není výjimkou. Jíst stravu bohatou na celé, nezpracované potraviny a hodně ovoce a zeleniny je nejlepší způsob, jak podpořit pěknou pleť.

Existují konkrétní potraviny, po kterých můžete jít, pokud chcete, aby byl jejich přínos proti stárnutí ještě větší. Některé z nejlepších potravin proti stárnutí jsou brokolice, papája, avokádo, ořechy, bobule, pomeranče a listová zelenina. Tyto jídla plná vitamínů a minerálů vás rozzáří i zevnitř. Budete nejen vypadat co nejlépe, ale také se nejlépe cítit. A o to přeci také jde.

Zralá pleť a závěrečné myšlenky

Pokud máte zralou pleť, doufám, že vám tento článek pomohl.

Genetika hraje velkou roli, pokud jde o to, jak naše kůže v průběhu let stárne, ale zase pozor na neměli bychom brát genetiku jen jako výmluvu, abychom s pletí nic nedělali.

Sponzorováno

Se správnou rutinou péče o pleť, spoustou pokusů a omylů a trpělivostí experimentovat a dělat chyby můžeme naši pleť do značné míry zlepšit. Náš životní styl hraje obrovsky velkou roli v tom, jak naše pleť vypadá a působí. Abychom z naší pokožky vytěžili maximum a zachovali její mladistvý vzhled, tak dělejte vše, co je ve článku.

A přečtěte si o zralé pleti další moje články

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva