Sponzorováno

Jak a proč použít resveratrol na pleť i pro celkové zdraví? 4.83/5 (12)

  • Resveratrol se nyní stále více používá v kosmetologii a dermatologii. Tento polyfenolický fytoalexin přítomný ve velkém množství v červených hroznech a bobulích má řadu vědecky prokázaných zdraví prospěšných vlastností spojených s pozitivním účinkem na kardiovaskulární systém, snížením koncentrace lipoproteinů s nízkou hustotou a schopností inhibovat aktivitu cyklooxygenáz.
  • Resveratrol má antiproliferativní, antiangiogenní, protizánětlivé, antioxidační a antimikrobiální vlastnosti.
  • Jeho obliba v kosmetologii a dermatologii je spojena především s prokázanou schopností pronikat přes kožní bariéru a aktivitou proti stárnutí.
  • Bylo prokázáno, že přípravky s resveratrolem mohou stimulovat proliferaci fibroblastů a přispět ke zvýšení koncentrace kolagenu.

Resveratrol je jeden z desítek flavonoidů obsažených v bobulích, moštu i víně a má antioxidační vlastnosti.

Resveratrol je jeden z desítek flavonoidů obsažených v bobulích, moštu i víně a má antioxidační vlastnosti.

Někdy máme pocit, jako bychom byli neustále bombardováni reklamami na nejnovější trendy doplňky, které slibují, že vyléčí všechny naše problémy, vyčistí naši pleť a dodá nám energii třikrát proběhnout fotbalové hřiště. Je tedy přirozené, že máme pochybnosti, když je nám předložen nový doplněk. Jak se rozhodneme, zda konkrétní doplněk stojí za vyzkoušení?

Jakmile jsou nám předložena všechna fakta týkající se doplňku, je na nás, abychom zvážili klady, zápory a obecné náklady, než se rozhodneme, zda do toho jít.

Dnes se o to pokusím. Nejprve vysvětlím, co je resveratrol, odkud pochází, jaké jsou jeho výhody a poté, jak jej používat, pokud se rozhodnete, že za to stojí. A samozřejmě vám představím potenciální vedlejší účinky doplňku, abyste byli připraveni na vše. Vědění je síla, že?

Pokračujte ve čtení, pokud vás zajímá, jak a proč by resveratrol mohl prospět vaší pleti.

Co přesně je resveratrol?

Resveratrol patří do skupiny polyfenolových stilbenoidů. Tato sloučenina se nachází ve více než 70 různých rostlinných druzích celkem, v přírodních produktech, jako jsou hrozny, arašídy a bobule. Zejména slupka červených hroznů je silným zdrojem resveratrolu a obsahuje nejvyšší množství této známé sloučeniny.

Jeho popularita vyplývá ze skutečnosti, že jako sloučenina působí jako silný antioxidant, který může prospívat našemu tělu mnoha různými způsoby.

Jednou z jeho mnoha funkcí je boj s patogeny, různými typy bakterií a plísní. Některé studie tvrdí, že resveratrol pomáhá v boji proti rakovině a může být použit při léčbě i prevenci rakoviny, ale o tom detailněji později.

Znamená to, že víno je bohatým zdrojem antioxidantů?

Dobrou zprávou je, že – ano, slupka hroznů je součástí procesu fermentace vína, takže víno je považováno za bohatý zdroj resveratrolu, a proto se objevilo tolik studií, které nás všechny informovaly o zdravotních přínosech červeného vína – zejména pokud jde o kardiovaskulární zdraví a nízkou hladinu cholesterolu.

Jak resveratrol funguje?

Nyní, když víte, co je resveratrol, pojďme se podívat, jak skutečně funguje, jakmile se dostane do našeho těla.

Jelikož je to antioxidant, má v našem těle ochrannou funkci. Antioxidanty jsou látky, které bojují s volnými radikály v našem těle. Volné radikály jsou sloučeniny, které mohou způsobit všechny druhy problémů a poškození, od zvýšení úrovně zánětu až po tvorbu rakovinných buněk.

Resveratrol také chrání naši DNA, která je náchylná k poškození volnými radikály. Je snadné dojít k závěru, že antioxidanty pomáhají našemu tělu na mnoha úrovních, a bez správné rovnováhy mezi antioxidanty a volnými radikály v našem těle bychom měli spoustu problémů.

Zdravotní výhody resveratrolu

Existuje poměrně málo hlášených výhod, které přicházejí s pravidelným doplňováním resveratrolu. Některé z nich souvisejí s naší kůží, zatímco jiné s různými tělesnými funkcemi a systémy. Zde jsou tedy super výhody, které můžete potenciálně zažít, pokud se rozhodnete přidat resveratrol do svého seznamu doplňků, které pravidelně užíváte.

Výhody resveratrolu pro pokožku

Kromě svých zdravotních výhod může resveratrol poskytnout mnoho výhod také pro pokožku. Je to antioxidant, má vlastnosti působící proti stárnutí, které jsou klíčové i pro zdravou pokožku. Antioxidanty, kromě toho, že bojují s volnými radikály, mají také schopnost snižovat úroveň zánětů, udržovat pokožku pevnou a kyprou a mohou dokonce potenciálně opravit poškození způsobené sluncem.

Kolagen je nezbytnou látkou pro zachování mladistvé pleti, ale jeho hladiny se s přibývajícím věkem snižují. Jedním ze způsobů, jak může resveratrol pomoci se známkami stárnutí, je pomoc s udržováním vysoké hladiny kolagenu. Můžeme tedy směle říci, že resveratrol může poskytnout tolik výhod jako retinol, pokud jde o vlastnosti proti stárnutí.

Resveratrol může snížit krevní tuky

Jedním z přínosů, které byly zdokumentovány ve studiích, byla jeho schopnost změnit hladiny krevních tuků a vytvořit v tomto směru zdravější rovnováhu. Jakmile byl výzkum proveden, bylo hlášeno, že se u subjektů ve studii snížila počáteční hmotnost a také normalizovala hladina cholesterolu.

Cholesterol je také spojen s nízkými hladinami antioxidantů, takže není překvapením, že resveratrol údajně pomáhá příčině a skutečně snižuje LDL cholesterol.

Sponzorováno

Resveratrol může potenciálně zvýšit citlivost na inzulín

Co je to citlivost na inzulín, můžete se ptát. Inzulinová citlivost se týká schopnosti těla správně reagovat na inzulín. Pokud je vaše tělo vysoce citlivé na inzulín, bude glukóza využita efektivněji. Existuje několik způsobů, jak lze zvýšit citlivost na inzulín, jako je provedení určitých změn životního stylu, jako je změna stravy a více cvičení. Existuje však také šance, že resveratrol může také poskytnout stejný přínos prostřednictvím suplementace.

Ve studiích (na zvířatech) se ukázalo, že resveratrol může prospět těm, kteří trpí cukrovkou. Předpokládá se, že jedním ze způsobů, jak to může fungovat při tomto zdravotním problému, je zastavení určitých enzymů v přeměně glukózy na sorbitol. Vysoké množství sorbitolu může ve skutečnosti způsobit oxidační stres, který, jak jsem již zmínila, poškozuje tělo.

Resveratrol může zastavit růst rakoviny

Ačkoli je to docela odvážné tvrzení, někteří vědci se domnívají, že resveratrol má moc zastavit šíření rakoviny, zatímco jiní jsou v tomto ohledu zdrženlivější. Studie ale na toto téma existují.

Činí tak zastavením růstu skutečných rakovinných buněk, změnou hormonů, které přispívají k šíření rakoviny, a změnou genové exprese v buňkách, které jsou zodpovědné za šíření rakoviny v těle.

Na toto téma je jen pár studií a tento závěr jistě potřebuje další výzkum na toto téma, aby jej vědecký svět plně podpořil. Shoda je však v tom, že není na škodu přidat do stravy více antioxidantů.

Resveratrol udržuje váš mozek zdravý

Co je důležitější než zdravý mozek? Pokud jste fanouškem kvalitního červeného vína, připravte se na příjemné překvapení. Ukázalo se, že příležitostná sklenka tohoto alkoholu může skutečně chránit a optimalizovat váš mozek. Kdo by si pomyslel?

Vzhledem k tomu, že je to silný antioxidant, toto tvrzení není překvapivé pro ty, kteří už o tomto někdy četli. Bylo prokázáno, že resveratrol chrání mozkové buňky před jakýmkoli poškozením a udržuje mozek zdravý z dlouhodobého hlediska. Ale musíte pít červeného vína málo a pravidelně. Jde o jednu skleničku denně.

Stejně jako tvrzení o rakovině je třeba provést další výzkum na toto téma, aby bylo možné vytvořit soudržnější závěr.

Použití resveratrolu – jak ho začlenit do svého života?

Jak resveratrol začlenit do svého životního stylu?

Strava bohatá na resveratrol

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak zvýšit hladinu resveratrolu, je konzumace většího množství potravin bohatých na tuto sloučeninu. Výše uvedené zdroje resveratrolu, jako jsou hrozny (hroznové víno – červené) a bobule, jsou dobrým výchozím bodem, ale existuje mnohem více zdrojů, ze kterých si můžete vybrat, takže se nelekejte, pokud se vám tyto nebudou líbit.

Červené víno je jednou z nejchutnějších možností a pohodlně je to jeden z nejúčinnějších zdrojů resveratrolu. Na co čekáte, jděte a dejte si skleničku!

Nemáte rádi alkohol? Bez obav. Možností je také šťáva z červených hroznů. Ačkoli ve víně lze nalézt více antioxidantů než ve džusu, je stále silným zdrojem resveratrolu, průměrná dávka se pohybuje od 0,5 mg na litr. Pozor ale na přeslazené džusy!

Arašídové máslo je také lahodný způsob, jak zahrnout více resveratrolu do svého života. Nejlepší na tom je – pokud se vám nelíbí jeho chuť, existují způsoby, jak to obejít, jako je například zařazení do vašeho ranního smoothie.

Kakaový prášek je překvapivým zdrojem resveratrolu. Ale neměli bychom ztotožňovat čokoládu s vysokým obsahem cukru a kakaovým práškem. Pravý kakaový prášek má vysoký obsah antioxidantů a je pro nás mimořádně dobrý. Můžete si to vzít jako vodítko k tomu, abyste si dnes dopřáli kvalitní hořkou čokoládu. Pokud čokoládu spárujete s červeným vínem, zdvojnásobíte počet antioxidantů, které konzumujete. Dobrou chuť!

Resveratrol jako složka v péči o pleť

Mnoho společností péče o pleť zahrnuje resveratrol do svých produktů kvůli jeho protizánětlivým, antioxidačním a anti-aging výhodám. Protože se prokázalo, že pomáhá s nesčetnými kožními problémy, jako je nerovnoměrná struktura pleti, zarudnutí, vrásky a jemné linky a matná pleť, často se používá v sérech, krémech, maskách a dokonce i hydratačních krémech.

Dalším snadným způsobem, jak získat více resveratrolu ve vaší stravě, je jeho doplnění pomocí doplňků stravy. Dávkování bude záviset na více faktorech, jako je váš věk a vaše zdravotní anamnéza, takže pokud máte zájem o suplementaci, budete se muset poradit s odborníkem.

Je důležité zmínit, že doplňky s resveratrolem by neměly být vaší první volbou. Pokud vás zajímají všechny výhody, které tento konkrétní antioxidant nabízí, začněte tím, že do svého jídelníčku zařadíte více potravin bohatých na resveratrol (v tomto ohledu nebudete potřebovat mnoho přesvědčování).

Pokud se rozhodnete pro suplementaci, pečlivě vybírejte značku a důkladně si přečtěte pokyny.

Resveratrol a jeho možné vedlejší účinky

Nemůžu zmínit výhody, aniž bych neuvedl věci týkající se vedlejších účinků, které můžete potenciálně zažít doplněním resveratrolu.

Má se za to, že je pro většinu lidí bezpečný, pokud je užíván s mírou prostřednictvím jídla. Pokud suplementujete a pečlivě dodržujete doporučení ohledně dávkování a pokyny, měli byste být také v pořádku. Považuje se za bezpečné ho konzumovat v potravě během těhotenství a kojení, s výjimkou alkoholu.

Sponzorováno

Pokud trpíte nějakým zdravotním problémem, poraďte se se svým lékařem o možných interakcích s doplňkem, jen pro jistotu.

Dále si na toto téma přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva