Sponzorováno

Luo-chan-kuo (Buddhovo ovoce, mnišské ovoce) a jeho účinky a přínosy pro zdraví 4.83/5 (12)

Jedním ze způsobů, jak bojovat s obezitou, je snížit příjem cukru, a protože Luo Han Guo je přírodní sladidlo, může to být vítaná zpráva pro ty, kteří se snaží udržet svou váhu.

Jedním ze způsobů, jak bojovat s obezitou, je snížit příjem cukru, a protože Luo Han Guo je přírodní sladidlo, může to být vítaná zpráva pro ty, kteří se snaží udržet svou váhu.

Mnišskému ovoci se v těchto dnech dostává velké pozornosti ze strany gurmánů, kteří dbají na své zdraví, vyznavačů života bez cukru a lidí z diabetologické komunity.

Monk fruit, Buddhovo ovoce, mnišské ovoce nebo lo han guo, je malý zelený meloun původem z jižní Číny. Je pojmenovaný po mniších, kteří jej před staletími poprvé pěstovali. Zdravotní přínosy tohoto zajímavého ovoce jsou v tradiční čínské medicíně (TCM) dobře známé po celá desetiletí, ale jeho malé sladké tajemství se konečně dostává i do západních zemí.

Co je vlastně tak skvělého na mnišském ovoci?

Hodně zajímavé je sladidlo z tohoto ovoce. Sladidlo z mnišského ovoce se vyrábí z extraktu získaného ze sušeného ovoce. Extrakt je 150-250krát sladší než náš klasický stolní cukr, ale má nula kalorií a sacharidů a nezvyšuje hladinu glukózy v krvi.

Většina nenutričních sladidel může způsobit vedlejší účinky, jako je plynatost, nadýmání nebo alergické reakce. A některá umělá sladidla jako Aspartam či Splenda jsou kontroverzní. V případě sladidla z mnišského ovoce nejsou známy žádné vedlejší účinky.

Obecně se mnišské ovoce považuje za obecně uznávané jako bezpečné pro každého, včetně těhotných žen a dětí. Protože mnišské ovoce je na masovém trhu relativně nové, neexistují žádné vědecké studie o účincích dlouhodobého užívání.

Zdravotní přínosy mnišského ovoce

1. Bezpečné pro diabetiky

Mnišské ovoce získává svou sladkost z přírodních sloučenin zvaných mogrosidy. Je obecně bezpečná pro osoby s cukrovkou, protože nezvyšuje hladinu cukru v krvi. I tak mohou potraviny a nápoje slazené mnišským ovocem (stejně jako některé směsi sladidel z mnišského ovoce) obsahovat přidané cukry a další přísady, které zvyšují počet sacharidů a kalorií nebo ovlivňují citlivost na inzulín. Nepředpokládejte automaticky, že všechny produkty z mnišského ovoce jsou bez sacharidů a cukru.

2. Podporuje hubnutí

Monk fruit nemá žádné kalorie, sacharidy ani tuky, takže může být skvělou volbou pro každého, kdo si bedlivě hlídá obvod pasu. Můžete ušetřit značné množství kalorií a sacharidů tím, že během dne jednoduše nahradíte stolní cukr sladidlem z mnišského ovoce. Opět se ale vždy ujistěte, že konzumujete produkty z mnišského ovoce, které neobsahují přidané cukry. A pamatujte také na to, že mnohé takové výrobky stále obsahují i jiné přísady, jako je čokoláda nebo máslo.

3. Protizánětlivé vlastnosti

Podle studie z roku 2011 se mnišské ovoce používá v TCM po staletí k výrobě horkých nápojů, které zmírňují bolesti v krku a snižují hleny. Mogrosidy ovoce jsou údajně protizánětlivé a mohou pomoci předcházet rakovině a udržovat stabilní hladinu cukru v krvi.

Sponzorováno

Možné nevýhody mnišského ovoce

Kromě mnoha výhod má mnišské ovoce i několik nevýhod.

Nechoďte k místnímu obchodníkovi s ovocem s nadějí, že si u něj nakoupíte čerstvé mnišské ovoce. Je téměř nemožné ho najít, pokud nenavštívíte oblast, kde se pěstuje. Dokonce i zde se jen zřídka konzumuje čerstvé, protože po sklizni rychle fermentuje a žlukne. Sušené plody mnišského ovoce lze použít k přípravě čaje a bylinných léků, ale také je těžké je najít. Některé asijské trhy prodávají dovážené sušené mnišské ovoce.

Pěstování, sklizeň a sušení plodů mnišského ovoce je náročné. Je také nákladné na dovoz a zpracování. Díky tomu jsou ovocná sladidla z mnišského ovoce dražší než jiná nenutriční sladidla. To je také důvod, proč je na regálech místních supermarketů asi jen tak nenajdete.

Některé lidi navíc vytočí pachuť mnišského ovoce. Přesto je chuť relativní. Mnozí považují chuť za příjemnou a méně hořkou než jiná sladidla, zejména umělá, jako je sacharin a aspartam.

Alergie na mnišské ovoce

Alergie na mnišské ovoce jsou vzácné, ale existuje riziko alergické reakce na cokoli, co konzumujete. Mnišské ovoce je členem čeledi Curcurbitaceae (také známé jako tykvovité), která zahrnuje dýně, tykve, okurky a melouny. Vaše riziko alergie na mnišské ovoce je vyšší, pokud jste alergičtí na jiné tykve. Příznaky alergické reakce mohou být:

  • kopřivka nebo vyrážka
  • potíže s dýcháním
  • rychlý nebo slabý puls
  • závrať
  • oteklý jazyk
  • bolest žaludku nebo zvracení
  • sípání

Jak se dá mnišské ovoce použít?

Sladidlo z mnišského ovoce můžete použít k oslazení téměř čehokoli, třeba:

  • káva
  • horký čaj, ledový čaj nebo limonáda
  • salátové dresinky
  • omáčky
  • smoothies
  • polevy
  • jogurt
  • ovesné vločky nebo jiné horké cereálie

Mnišské ovoce je v tradiční čínské medicíně již dlouho ceněno pro své zdraví prospěšné účinky. Luo-chan-kuo je údajně dobré k léčbě bolestí v krku, kašle, odstranění vnitřní horkosti a gastrointestinálních potíží.

V posledních letech se Luo Han Guo vyvinulo do přírodního sladidla, které si získalo silnou pozici na západním trhu.

Probíhají studie, které mají určit jeho mnoho dalších zdravotních přínosů. S jeho nedávným nárůstem popularity je možná čas se s tímto skromným ovocem seznámit.

Předpokládá se, že pěstování Luo Han Guo sahá až do roku 1813. Mnozí připisují dlouhověkost obyvatel v jižní Číně používání tohoto ovoce ve stravě, odtud pochází jeho další název, „ovoce dlouhověkosti“.

Toto exotické ovoce má kromě své sladkosti vysoký obsah vitamínu C, bílkovin a má 18 základních aminokyselin. Díky svým antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem se extrakt Luo Han Guo používá ke smíchání s dalšími bylinnými extrakty pro posílení imunitního systému a pro snížení rizika rakoviny. Tato tvrzení jsou však stále neprůkazná. Zkoumají se další zdravotní přínosy Luo Han Guo – mimo jiné, zda mongrosidy v Luo Han Guo působí jako potenciální inhibitory nádorů.

Sponzorováno

Určitě sladidlo zkuste, pokud na něj narazíte.

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva