Sponzorováno

Jak se dá předejít a zpomalit stárnutí pleti? Jak na prevenci stárnutí pokožky? 4.83/5 (12)

Stárnutí pleti je přirozený proces, ale dá se zpomalit

Stárnutí pleti je přirozený proces, ale dá se zpomalit

Stárnutí je přirozený proces, který se týká každého z nás, bez ohledu na to, jaká je naše rutina péče o pleť. V určitém okamžiku budeme všichni svědky vrásek na našem obličeji. V určitém bodě života všichni uvidíme, jak naše pokožka ztrácí elasticitu a mění se náš tón pleti.

Ale naše ruce nejsou tak svázané, jak by se mohlo zdát. Navzdory skutečnosti, že stárnutí je něco, co nemůžeme přímo zastavit, existují určité věci, které můžeme udělat a změnit, pokud jde o naši stravu a životní styl, jež zajistí, že tento proces bude alespoň zpomalen.

Mnoho lidí si neuvědomuje všechny faktory, které v hodně přispívají ke stárnutí pleti. Faktory jako spánek, ochrana před sluncem, zdravá strava plná antioxidantů a správná rutina péče o pleť hrají v průběhu let obrovskou roli v tom, jak naše pleť vypadá, ale o těchto jednotlivých faktorech později.

Jemnými změnami ve vaší každodenní rutině můžete elegantně zabránit předčasnému stárnutí pokožky. A není to ani obtížný proces. Tyto následující změny v životě lze celkem snadno provést a jejich implementace zabere velmi málo času.

Pokud chcete vědět, jak předcházet stárnutí pleti, stejně jako zmírnit známky předčasného stárnutí, pokračujte ve čtení tohoto článku.

Jak dochází ke stárnutí

Přemýšleli jste někdy, co máme pod kůží? Ve skutečnosti to je kombinace kolagenu a elastinu, proteinů, které udržují naši pokožku elastickou a pevnou. To je to, co nám umožňuje napnout kůži a vrátit ji na místo.

Jak však stárneme, množství těchto proteinů, které se nacházejí pod kůží, klesá a slábne, což má za následek ochablou a uvolněnou kůži. Tak to je a je to přirozené, normální.

Jsou však kolagen a elastin jediné, kdo může za předčasné stárnutí pleti? Pravdou je, že stárnutí je mnohem složitější proces. Nejen, že se mění množství bílkovin, ale také se ztenčuje naše pokožka. To jde ruku v ruce s úbytkem tuku v obličeji, který je nevyhnutelný, když stárneme.

Snad nejdůležitějším faktorem, pokud jde o stárnutí a pleť, je genetika. Genetika hraje největší roli při určování toho, jak bude naše pleť vypadat, až budeme starší. Realita je taková, že ti starší lidé, jejichž kůži obdivujete, jsou pravděpodobně obdařeni dobrými geny. A i když nemůžete změnit svůj genetický kód, zvyšujete šance na hladkou a pevnou pokožku z dlouhodobého hlediska dodržováním níže uvedených tipů.

Další znatelnou změnou, která nastane, je změna textury. Naše pokožka zdrsní a je často doprovázena hyperpigmentací a tmavými skvrnami, zvláště pokud jsme celý život nedávali pozor na ochranu před sluncem.

Žádný z těchto procesů bohužel nemůžete úplně ovlivnit. Jak jsme si řekli, stárnutí je přirozené a týká se každého. Ale nezoufejte! Co můžete udělat, je provést několik úprav ve svém každodenním životě, které v budoucnu povedou k velkým zlepšením.

Jak zabránit stárnutí pleti ve 20 letech

Je snadné zanedbávat pleť ve dvaceti – máme jiné starosti, že. Pokud však nebudete věnovat pozornost potřebám vaší pleti včas, vybere si to svou daň ve vašich cca 30 letech. Zde je několik věcí, které můžete udělat ve svých 20 letech a které zajistí, že se o svou pokožku budete starat dříve, než utrpí jakékoli poškození.

Za prvé, používejte opalovací krém na denní bázi. Poškození sluncem může způsobit, že vaše pokožka vypadá starší, než je, takže zvyk chránit pokožku před sluncem je zásadní, pokud se chcete vyhnout skvrnám od slunce nebo předčasným vráskám.

Pokud jste vášnivou uživatelkou make-upu, ujistěte se, že jste si večer před spaním sundala veškerý make-up a nanesla na svoji pleť správný hydratační krém. Spaní s vaším make-upem může vést k prasklinám na pleti a jejímu přetížení.

Věnování pozornosti vaší stravě je také klíčové z hlediska maximalizace potenciálu vaší pokožky. Pijte hodně vody a získejte dostatek antioxidantů přidáním více ovoce a zeleniny do vaší stravy. Toto jsou základní kroky, které každý den dělejte. Nezaberou mnoho času a jsou efektivní.

Jak zabránit stárnutí pleti ve 30 letech

U většiny lidí začíná jejich pleť po třicítce vypadat trochu „opotřebovaně“. To, jak stárnete, do značné míry určují vaše geny, ale zde je několik kroků, které můžete podniknout, abyste své pleti co nejvíce pomohli.

Pravidlo opalovacích krémů platí pro každou dekádu vašeho života, takže používejte ochranu proti slunci pravidelně. Kromě toho věnujte větší pozornost své péči o pleť a zkuste do svého týdne zařadit více „rozmazlovacích“ večerů. Jak již bylo řečeno, nebuďte na pokožku příliš drsní, agresivní a snažte se používat jemné produkty. Pokud hledáte dobrý produkt proti stárnutí, bude se vám určitě hodit produkt s retinolem. Vzhledem k tomu, že vaše zásoby kolagenu se pravděpodobně ztenčují, možná byste popřemýšlet nad suplementaci kolagenovým doplňkem rostlinného původu. Pokud máte nějaké poškození sluncem nebo hyperpigmentaci, můžete třeba vyzkoušet drsnější ošetření, které bude na vaší pokožce působit rychleji.

Jak zabránit stárnutí pleti ve 40 letech

Jak dále stárnete, vaše pokožka má tendenci být sušší. Suchá pleť opravdu zvýrazňuje jemné linky a vrásky, takže prvním a pravděpodobně nejdůležitějším krokem v péči o pleť po 40 je hydratace dobrým hydratačním krémem. Pití velkého množství vody vám také pomůže hydratovat pokožku zevnitř. Kofein a slazené nápoje mohou dehydratovat vaši pokožku, takže pokud jste jejich fanouškem, zkuste zvýšit pití vody. Zahrnutí pravidelného peelingu do vaší rutiny je důležitým zvykem, protože pravidelná exfoliace usnadňuje vstřebávání produktů a dodává pleti lepší texturu.

Můžete také investovat do kvalitního séra, nejlépe takového, které obsahuje hodně antioxidantů a vitaminu C. Séra dokážou vaši pleť krásně zjemnit.

Udržování zdravého životního stylu je také velmi důležité, když je vám kolem čtyřicítky (ale i dříve v životě – jak stárnete, je to stále důležitější). Věnujte pozornost jídlu, které jíte, kolik hodin denně spíte a úrovni stresu.

Způsoby a tipy, jak můžete zpomalit stárnutí pleti

Zde jsou TOP způsoby, jak můžete podniknout kroky, abyste praktikovali prevenci stárnutí pokožky a udrželi vaši pokožku dlouhodobě zdravou a mladistvou.

Aplikujte ochranu proti slunci

O tom jsem už v článku mluvila.

Natírat se opalovacím krémem může být trochu nudný úkol, nemluvě o tom, že na to mnozí z nás zapomínají dělat pravidelně. Pokud se však podíváte na všechny věci, které riskujete tím, že se nebudete natírat opalovacím krémem, kdykoli odejdete z domu, je téměř jisté, že budete mít motivaci, abyste si nanášení opalovacího krému dělali ze zvyku. Nechráníte-li svou pokožku před sluncem, riskujete následující:

  • skvrny na pleti a hyperpigmentace
  • vrásky a jemné linky
  • rozbité krevní cévy
  • zvýšené riziko zjizvení
  • popáleniny na pokožce

Vystavení se slunci urychluje proces stárnutí a zvyšuje pravděpodobnost, že se u vás objeví jemné linky a vrásky. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak zabránit tomuto vedlejšímu účinku, je nanesení nekomedogenního opalovacího krému s SPF 30 nebo vyšším, kdykoli jdete na slunce. Kromě toho si můžete také chránit obličej kloboukem a chránit pokožku na těle tím, že ji zakryjete oblečením. Pokud však žijete v horkém klimatu, není to příliš praktické a může to vést k nadměrnému pocení, které pak může vést k ucpání pórů. Mnohem praktičtější a efektivnější je aplikovat opalovací krém dle vašeho výběru několikrát denně, když jste venku.

Vyhněte se soláriím

Slunce není jediným problémem, pokud jde o výskyt vrásek. Solária mohou způsobit stejné potíže jako přirozené opalování. Solária vás vystavují škodlivým UV paprskům, které hrají velkou roli při urychlování procesu stárnutí. Dobrou alternativou je koupit si samoopalovací mléko. Vyhnete se tak nejen těmto nepříjemným vedlejším účinkům, ale také ušetříte peníze. Samoopalovací mléko můžete použít několikrát, než vám dojde, a opálení ze solárií vydrží jen krátkou dobu.

Věnujte pozornost své stravě, svému jídelníčku

Všichni víme, že zdravá a vyvážená strava bohatá na ovoce a zeleninu je pro zdravé tělo klíčová, ale věděli jste, že může ovlivnit i vzhled vaší pokožky? Věda znovu a znovu prokázala, že plnohodnotné rostlinné potraviny plné vitamínů, minerálů a antioxidantů mají schopnost zabránit jakémukoli poškození pokožky, což minimalizuje šance na předčasné stárnutí.

Věřte, že vaše tělo ocení námahu, kterou ve svém jídelníčku vynaložíte, a projeví to na vaší pleti, proto se zeleniny a ovoce snažte zařadit do jídelníčku co nejvíce. Ale co byste měli jíst? Nejlepší potravinou proti stárnutí, kterou zahrnete do svého jídelníčku, je papája, červená paprika, špenát, brokolice, borůvky, maliny, jahody, granátové jablko, ořechy, avokádo, sladké brambory a kapusta. Až budete plánovat další jídlo, zkuste zahrnout alespoň dvě z nich a brzy uvidíte změny na vaší pleti.

Co se týče vitamínů a antioxidantů, zkuste do svého jídelníčku zařadit více potravin, které obsahují vitamín C, vitamín E, vitamín A a biotin. Jsou klíčové pro zářivou pleť.

Sponzorováno

Nyní, když jsme mluvili o všech věcech, které byste měli zahrnout do svého jídelníčku, zmíním i to, které jídlo brání vašemu pokroku směrem ke zdravé a zářící pleti. Zpracované potraviny plné cukru a nezdravých tuků rozhodně přispívají k mdlému vzhledu pleti a vráskám. Rafinovaný cukr také urychluje proces stárnutí a poškozuje tělo, takže se snažte co nejvíce minimalizovat spotřebu zpracovaného cukru. Místo toho můžete zkusit nasytit chuť na sladké přidáním více ovoce do svého jídelníčku, jako je svačinka z borůvek a malin. Do svého jídelníčku můžete také zařadit malé množství hořké čokolády, která obsahuje méně cukru než mléčná čokoláda.

Zařaďte do svého života pravidelné cvičení

Pravděpodobně jste si již vědomi důležitosti pravidelného cvičení pro mysl i tělo. I vaší pleti prospívá, když zařadíte cvičení do své každodenní rutiny, ať už je to kardio, posilování, sport nebo prostě rychlá chůze. Cvičení zlepšuje krevní oběh, což znamená větší průtok krve do obličeje. Cvičení navíc posiluje imunitní systém, což pomáhá vaší pleti dosáhnout mladistvého vzhledu, po kterém všichni toužíme.

Minimalizujte kouření

Pokud jste kuřák, pak vám nejsou cizí všechny zdravotní účinky, které kouření může mít. Není žádným tajemstvím, že kouření přispívá k jemným linkám a vráskám, zejména v oblasti úst, a k zašedlé, nezdravé pleti. Nejlepší věc, kterou můžete udělat, abyste tomu zabránili, je přestat kouřit úplně. Rozhodně to však není snadný proces, zvláště pokud kouříte roky. Co můžete udělat, pokud přestat není pro vás možností, je snížit počet cigaret, které kouříte. Změna životního stylu sice nevymaže všechny zdravotní komplikace kouření, ale určitě zvýší šance na zdravější pleť.

Umírněte svou spotřebu alkoholu

Nadměrná konzumace alkoholu může vést k rychlému stárnutí pokožky. Alkohol totiž působí na pokožku jako dehydratátor (vysoušeč) a čím méně vlhkosti v pokožce máte, tím jste náchylnější k předčasným známkám stárnutí. Pokud pijete velké množství alkoholu po delší dobu, určitě se to projeví na vzhledu vaší pleti. Zkuste leť více hydratovat raději vodou a hydratačními krémy.

Vyberte si správnou rutinu péče o pleť

Když už mluvíme o hydratačních krémech, je naprosto zásadní, abyste co nejdříve určili svůj typ pleti. Budete si tak moci snáze vybrat produkty péče o pleť, které používáte, a které vám poskytnou zdravou pokožku z dlouhodobého hlediska.

Pokud je vám dvacet nebo třicet, pak může být dobrý nápad vybrat si hydratační krém s účinky proti stárnutí. Je lepší a snazší předcházet vráskám, než je léčit. Produkty, jako jsou séra a nekomedogenní oleje, mohou být také prospěšné pro pokožku, protože poskytují dostatečnou vlhkost.

Retinol a Retin A jsou také možností, pokud chcete zpomalit stárnutí. Můžete je přidat do své pravidelné péče o pleť již ve dvaceti. Tím zajistíte, že zabráníte předčasným známkám stárnutí. Je důležité zmínit, že retinol a Retin A nejsou vhodné, pokud jste těhotná nebo plánujete otěhotnět. Vzhledem k tomu, že jejich použití je zvláštní a o něco komplikovanější než u jiných konvenčních produktů péče o pleť, nezapomeňte je konzultovat s dermatologem, než je přidáte do své rutiny péče o pleť. Vždy můžete začít v malém, jednoduše přidáním lokálního krému, který používáte každý druhý den.

Vyhněte se používání drsných chemikálií a produktů na kůži, které mají nekonečný seznam složek. Místo toho zkuste nějakou dobu používat šetrné přípravky s přírodními složkami a sledujte, jak na ně bude vaše pleť reagovat.

Vyberte si čisticí prostředek vhodný pro váš typ pleti a myjte si obličej dvakrát denně. Přílišné mytí může vést k vysušení pokožky, která pak může vést k vráskám, takže tomu se rozhodně chcete vyhnout. Mytí pokožky je důležité, protože odstraňuje všechny nečistoty, které se během dne nahromadily ve vašich pórech, a také pot nebo látky znečišťující životní prostředí.

Vyhněte se zbytečnému dotýkání se obličeje a očního okolí

Všichni jsme vinni tím, že se čas od času dotýkáme své tváře, většinou špinavýma rukama. A je to ošemetný zvyk, kterého se chcete zbavit, protože to většinou děláme na podvědomé úrovni.

Vyhněte se jakémukoli zbytečnému dotyku a natahování pokožky pod očima a obličeje obecně. Kůže pod očima je velmi tenká a citlivá, a pokud byste si ji promnuli a dotkli se jí, riskujete porušení krevních cév, které se nacházejí pod kůží. To může vést k tmavým kruhům, váčkům a matné pleti.

Pokud chcete, můžete na tuto jemnou oblast přidat také krém pod oči. Existují některé, které jsou speciálně navrženy pro řešení vrásek, které obsahují mnoho výhod proti stárnutí. Existují další typy, jejichž hlavním zaměřením je hydratace. Pokud ještě nechcete začít používat produkty proti stárnutí, zvažte alespoň nákup krému pod oči, který slouží pouze jako hydratační krém. Tímto způsobem oddálíte jakékoli předčasné známky vrásek.

Dostatečně spěte

Není žádným tajemstvím, že mnoho částí těla a funkcí může trpět v důsledku méně než 7 hodin spánku. Kůže není výjimkou z tohoto univerzálního pravidla. Zatímco spíte, vaše buňky se samy regenerují, což znamená, že vaše pokožka má šanci se obnovit a omladit.

Ujistěte se, že každou noc spíte sedm až devět hodin a věnujte pozornost kvalitě svého spánku. Vypněte své technologické hračky alespoň hodinu předtím, než půjdete spát, aby se vám snáze usínalo.

Vyzkoušejte další abrazivní ošetření pleti

Smutná pravda je, že topické produkty (jako krémy) někdy nemohou stačit. Používáte vše, co vám lékař předepsal, váš životní styl je v pořádku a jste v souladu se svou rutinou péče o pleť, přesto stále nejste spokojeni s výsledky, které se dostavily. To se stává často a téměř každému. Všichni občas postrádáme trochu trpělivosti, když dojde na kožní problémy, které nás trápí roky a roky. Pokud chcete tento proces ošetření vrásek a jemných linek urychlit, pak je tato rada pro vás.

Existuje mnoho o něco abrazivnějších ošetření pleti, které si můžete naplánovat jako součást svého plánu pro mladistvou pleť. Ty nejen léčí známky stárnutí, ale mohou také léčit další kožní problémy, jako je akné a hyperpigmentace. Pokud vám dochází trpělivost, zvažte naplánování schůzky na mikrodermabrazi, chemický peeling nebo laser, za předpokladu, že si je můžete dovolit podstupovat pravidelně. Ty pomohou zbavit se vnější vrstvy pokožky a zanechají vám svěží vzhled. Ujistěte se, že to neděláte najednou, protože často mohou vzájemně reagovat.

Pozor na drobné návyky, které přispívají ke stárnutí

Každý z nás dělá záludné věci, které mohou být škodlivé pro naši pokožku. Jedním z nich je pití brčkem. Když usilovně sajeme brčkem, kůže kolem úst se zbytečně natahuje. To může vést ke vzniku vrásek, takže pokud se tomu chcete vyhnout, ujistěte se, že pijete přímo ze sklenice nebo láhve.

Další věc, která přispívá ke stárnutí, je mračení se, když je venku slunečno. Může se to zdát jako maličkost, ale ve skutečnosti to způsobuje vrásky pod očima. Mějte sluneční brýle stále u sebe a nebudete s tím mít problém.

Věnujete pozornost svému povlaku na polštáři? Že ne? Existují důvody, proč byste měli. Drsná textura na povlaku na polštář může vést k podrážděné pokožce a všechno to tření přes noc není pro mladistvou pleť ideální. Vyměňte svůj běžný povlak na polštář za saténový nebo bavlněný a vaše pokožka okamžitě pocítí rozdíl.

Nezanedbávejte ani svůj krk a ruce

Mluvili jsme o péči o pleť týkající se obličeje, ale co váš krk a ruce? Pro lidi je častým problémem zanedbávání krku a rukou, dokud není příliš pozdě. Koneckonců, jsou jedním z prvních míst, která vykazují známky stárnutí. Pokud jde o tyto části těla, měli byste brát svou péči o pleť stejně vážně.

Pravidelně nanášejte hydratační krém, nejlépe stejný, jaký používáte na obličej, protože poskytuje extra hydrataci. Pokud jde o ruce, používejte krém na ruce denně, po celý rok, ale v zimním období jim věnujte zvláštní pozornost. Kvůli chladnému počasí a drsnému klimatu je v tomto období pravděpodobnější, že ruce budou suché a drsné, což je nejen nepříjemné pro oči, ale také to může být pěkně bolestivé a nepříjemné.

Moje závěrečné myšlenky

Nemůžeme změnit, jakými geny jsme „vybaveni“ při narození, ale rozhodně můžeme změnit to, jak zacházíme se svým tělem během života. Péče o sebe uvnitř i vně nás udrží mladistvými nejen navenek, ale i uvnitř.

Provedením určitých úprav a změn životního stylu, pokud jde o naše každodenní návyky, rutinu cvičení, spánkový režim, stravu a péči o pleť, můžeme zaznamenat obrovské zlepšení naší pleti.

Sponzorováno

Pamatujte, že předcházet známkám stárnutí je mnohem snazší než je léčit, takže nikdy není příliš brzy začít zavádět přípravky proti stárnutí do vaší rutiny péče o pleť. A nemusíte to dělat všechno najednou – už přidání pouze jednoho produktu může výrazně změnit strukturu a vzhled naší pokožky. Malé kroky vedou časem k velkým výsledkům.

A dále si o péči o pleť přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva