Sponzorováno

Jak na bílé tečky (uzavřené komedony)? 4.7/5 (20)

Obsah článku

  • Bílé tečky jsou formou akné, které zůstávají pod kůží, ale vytvářejí vyvýšený bílý hrbolek. Akné ve formě bílých teček se běžně vyskytuje na obličeji, zádech, hrudníku a někdy i krku a ramenou.
  • Problémy s akné, jako jsou bílé tečky, se mohou objevit v jakémkoli věku a mohou způsobit sporadické jediné bílé tečky nebo vyrážky na větších plochách kůže. Časté jsou bílé tečky u dospívajících.
  • Bílé tečky se obvykle objevují v oblastech s větší koncentrací mazových žláz, žláz odpovědných za tvorbu kožního mazu nebo olejů.
  • Bílé tečky mohou mít mnoho příčin, včetně zvýšené produkce mazu a vylučování buněk ve vlasových folikulech. Roli hrají androgenní hormony, známé také jako reprodukční hormony, což vysvětluje, proč je toto akné v pubertě tak rozšířené.

Bílé tečky jsou formou akné, které zůstávají pod kůží, ale vytvářejí na pleti vyvýšený bílý hrbolek.

Bílé tečky jsou formou akné, které zůstávají pod kůží, ale vytvářejí na pleti vyvýšený bílý hrbolek.

Bílé tečky jsou velmi časté kožní onemocnění, které většinou postihuje váš obličej, krk, záda a hrudník. Existuje celá řada příčin, včetně příliš velkého množství kožního mazu na kůži a podráždění vlasových folikulů. Bílé tečky běžně postihují dospívající, ale mohou se obecně objevit v jakémkoli věku.

Co jsou to vlastně ty bílé tečky?

Bílé tečky jsou typem akné (acne vulgaris). Mastnota a odumřelá kůže uzavírají vlasové folikuly nebo mazové žlázy a tvoří uzavřený hrbolek na kůži (komedon, množné číslo komedony).

Bílé tečky pak vypadají jako malé, bílé hrbolky trčící na vaší kůži. Mají bílý nebo nažloutlý vzhled. Po zmáčknutí prasknou.

Jaký je rozdíl mezi bílými a černými tečkami?

Černé tečky a bílé tečky jsou komedony (tedy ucpaná ústí mazových žláz). Černé tečky jsou otevřené hrbolky na kůži. Vypadají, jako by v hrbolku byla špína, ale je to nepravidelný odraz světla od ucpaného folikulu, co ve skutečnosti způsobuje tmavé skvrny. Bílé tečky jsou uzavřené hrbolky na kůži. Vypadají bílé nebo nažloutlé pupínky – tedy pupínky s bílou hlavičkou.

Ilustrace - bílé tečky a černé tečky

Ilustrace – bílé tečky a černé tečky

U koho se bílé tečky často vyskytují?

Bílé tečky typicky postihují teenagery a mladé dospělé, kteří procházejí hormonálními změnami. Mnoho dospělých má však bílé tečky i ve svých 20, 30 a dále. U některých se dokonce až v dospělosti poprvé objeví bílé tečky.

Bílé tečky jsou velmi časté. Vědci naznačují, že bílé tečky postihují někdy během života téměř každého z nás. Jsou nejčastější v dospívání, ale 10% až 20% dospělých má také bílé tečky.

Kde se bílé tečky nejčastěji objevují?

Bílé tečky se s největší pravděpodobností vyvinou někde na obličeji (zejména na nose, bradě a čele, někdy na tvářích nebo kolem úst), krku, zádech, hrudníku a horní části paží. Mazové žlázy jsou však po celém těle. Uvolňují mastnou látku zvanou kožní maz, který pomáhá udržovat pokožku a vlasy hydratované a lesklé. V důsledku toho, i když to není běžné, se někdy objevují bílé tečky na zadku, stehnech, uších, pokožce hlavy, podpaží a genitáliích (penis a vulva).

Bílé tečky nemají vážný vliv na vaše fyzické zdraví, ale mohou vás ovlivnit psychosociálně (jak společnost a sociální skupiny ovlivňují vaši mysl) a psychologicky (vaše vnímání sebe sama a chování). Někdy jsou spojeny s úzkostí, dokonce s depresí, poruchami nálady a sebevražednými myšlenkami.

Jaké jsou příznaky bílých teček?

Bílé tečky jsou mírnější formou akné. Bílé nebo nažloutlé hrbolky jsou hlavní charakteristikou bílých teček. Mohou být mírně citlivé nebo nemusíte mít vůbec žádné příznaky bolesti. Ale vizuální projevy jsou jasné – bílé a nažloutlé tečky na pleti.

Příčiny – co vlastně způsobuje bílé tečky?

Mazové žlázy se nacházejí po celém těle a většina z nich se připojuje k vlasovým folikulům. Bílé tečky se objevují, když se zanítí vlasový folikul/mazová žláza. Zánět se může objevit v důsledku těchto problémů:

  • Zvýšená produkce mazu (mastná látka produkovaný mazovou žlázou).
  • Abnormální tvorba keratinu (protein, který pomáhá vytvářet vaše vlasy, kůži a nehty).
  • Zvýšená přítomnost bakterií, které způsobují akné na vaší pokožce.

Bílé tečky nejsou nakažlivé. Nemůžete je přenést na jinou osobu prostřednictvím kontaktu kůže na kůži.

Jak se bílé tečky diagnostikují?

Bílé tečky jsou snadno rozpoznatelné, takže k jejich diagnostice nutně nepotřebujete zdravotníka. Vzduch způsobuje, že černé tečky vypadají tmavě. Vzduch se ale k bílým tečkám nedostane, takže vypadají bílé nebo nažloutlé. Pokud máte bílé tečky spolu s jinými závažnými formami akné, navštivte dermatologa, který vám poradí s léčbou. Dermatologové jsou lékaři, kteří se specializují na stavy, které postihují vaši pokožku, vlasy a nehty.

Léčba bílých teček

Léky bez předpisu vás mohou zbavit bílých teček na obličeji. Některé z léků jsou tyto:

Kyselina salicylová

Kyselina salicylová se dá koupit i bez předpisu a na bílé tečky je to jako čisticí prostředek nebo pleťová voda. Pomáhá odstranit horní vrstvu poškozené pokožky. Kyselina salicylová rozpouští odumřelé kožní buňky, aby se zabránilo ucpávání folikulů.

Kyselina azelaová

Kyselina azelaová je přírodní kyselina, která se nachází v různých zrnech, jako je ječmen, pšenice a žito. Zabíjí mikroorganismy na kůži a snižuje otoky.

Benzoylperoxid

I benzoylperoxid je dostupný jako volně prodejný produkt – jako gel nebo mycí prostředek, který se neoplachuje. Zaměřuje se na povrchové bakterie, které často akné zhoršují. Nižší koncentrace a mycí složení méně dráždí pokožku. Častým vedlejším účinkem je podráždění (suchost).

Retinoidy (deriváty vitaminu A)

Retinoidy rozkládají bílé i černé tečky a pomáhají předcházet ucpávání pórů. Můžete zaznamenat změnu barvy kůže nebo olupování. Používání retinoidů každý druhý den nebo jejich použití současně s hydratačním krémem může tyto vedlejší účinky snížit.

Pokud vaše bílé tečky nezmizí pomocí léků bez předpisu, váš lékař nebo dermatolog vám může předepsat:

Sponzorováno

  • Retinoidy na předpis: Retinoidy na předpis jsou silnější než retinoidy bez předpisu.
  • Perorální antibiotika: Perorální antibiotika snižují bakterie, které způsobují černé tečky.
  • Mikrodermabraze: Dermatolog používá specializovaný nástroj k „broušení“ vaší pokožky. Odstranění horních vrstev pokožky uvolní ucpávky, které způsobují bílé tečky.
  • Chemický peeling: Chemický peeling používá mírný chemický roztok k odstranění vrstev kůže a redukci bílých teček.
  • Laserový resurfacing kůže: Laserový resurfacing kůže směřuje krátké, koncentrované pulzující paprsky světla na vaše bílé tečky. Světelné paprsky snižují množství mazu, který produkují vaše mazové žlázy.

Domácí léčba bílých teček

Bílé tečky se dají řešit i domácími metodami. Zmíním zde několik nejoblíbenějších metod řešení bílých teček.

Vilín

Vilín je přírodní adstringent. Adstringentní sloučeniny pomáhají kožním buňkám zmenšovat se a vysoušet přebytečný maz. Vilín může mít také antibakteriální účinek, pomáhá odstranit některé bakterie, které vedou k vyrážky. Může mít také mírný protizánětlivý účinek.

Vilín může být pro některé lidi užitečným pomocníkem, který mohou používat při běžné rutině péče o pleť. Vysušuje pokožku, takže nemusí být to pravé pro pravidelné používání pro ty, kteří jsou náchylní k suché pleti.

Med

Surový med může být užitečným nástrojem pro různé problémy s akné. Syrový med má řadu užitečných vlastností, včetně toho, že je protizánětlivým, antimikrobiálním a antioxidačním produktem. Může pomoci snížit zarudnutí způsobené akné, stejně jako zabíjet a předcházet bakteriím, které prospívají nebo způsobují akné.

Surový med může také zlepšit hojení ran od rozbitých bílých teček. Přírodní enzymy v medu vytvářejí peroxid vodíku, který pomáhá zabránit růstu dalších bakterií. Po umytí naneste surový med na čistou pokožku na problémové oblasti a nechte 15-20 minut působit, poté opláchněte a pokračujte v rutině péče o pleť.

Čajovníkový olej

Tea tree oil má několik použití, která zahrnují pomoc při kožních problémech, jako jsou bílé tečky a akné. Tea tree oil má důležité antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti. Mnoho volně prodejných produktů určených na obličej obsahuje olej z čajovníku, protože pomáhá čistit a tonizovat obličej. Zkuste ho i na bílé tečky.

Studie z roku 2019 uvádí, že čajovníkový olej na mírné až středně těžké akné je účinný, většina lidí jej dobře snáší. Autoři však doporučují pro použití na kůži ředit tea tree olej na 1 %.

Buď si najděte produkt s jednoduchými ingrediencemi, který obsahuje i tea tree olej nebo si doma vyrobte silně naředěnou směs z čistého tea tree oleje. Nanášejte ho na pleť jako součást běžné rutiny péče o pleť.

Aloe vera

Aloe vera gel je gelovitá látka z rostliny aloe vera. Může zklidnit pokožku náchylnou k akné, pomoci eliminovat bakterie a zabránit vzniku jizev. Aloe vera může také hrát roli při léčbě mírného až středně těžkého akné.

Hledejte čisté aloe vera nebo najděte produkty, které obsahují aloe vera spolu s dalšími nedráždivými složkami.

Citronová šťáva

Citronová šťáva obsahuje kyselinu, která vysouší pokožku a odstraňuje přebytečný maz. Čerstvá citronová šťáva obsahuje také antibakteriální sloučeniny. To mohou být důležité vlastnosti pro ty, kteří mají mastnou pleť nebo bílé tečky kvůli bakteriím.

Pomocí vatového tamponu naneste na pokožku citronovou šťávu smíchanou s vodou. Před opláchnutím nechte na pokožce 15-20 minut. Nejlepší může být nejprve vyzkoušet na malém kousku kůže, abyste se ujistili, že citronová šťáva není pro citlivou pokožku příliš drsná.

Jablečný ocet

Syrový jablečný ocet je přirozeně kyselá látka, obsahující kyselinu octovou spolu s dalšími kyselinami. Jedná se o typy AHA, které mohou pomoci exfoliovat pokožku a působit jako adstringentní, pomáhají vysušit přebytečný maz v pórech a zmenšit jejich velikost.

Jablečný ocet může také pomoci snížit zánět a vysoká kyselost může pomoci zabít bakterie, které vedou k akné.

Jablečný ocet však může být na kůži velmi drsný. Může být nutné jej zředit do směsi obsahující 75 % vody nebo více. I tak může být pro některé typy pleti příliš drsný. Může být nejlepší pro lidi s velmi mastnými typy pleti, když se používá jako ošetření problémových oblastí. Dávejte pozor na jakékoli známky podráždění.

Měli byste vymačkávat bílé tečky?

Praskání bílých teček může být velmi lákavé – a uspokojující. Nejlepší by však bylo, kdybyste své bílé tečky nevymačkávali. Proč? Vymačkávání bílých teček může způsobit několik problémů:

  • Do vytvořeného otvoru s bílými tečkami můžete zanést bakterie. Bakterie mohou způsobit infekci.
  • Můžete si podráždit pokožku. Vaše pokožka je citlivá a vaše nehty jsou mnohem pevnější než vaše pokožka. Když použijete nehty k tomu, abyste vyvíjeli velký tlak na kůži, můžete si způsobit zánět.
  • Můžete si zjizvit kůži. Přílišným tlakem si můžete vážně poškodit pokožku. Pokud jsou vaše bílé tečky hluboko ve vaší kůži, možná je ani nemůžete extrahovat.

Zmizí bílé tečky samy?

Většina bílých teček zmizí sama, ale může to chvíli trvat – někdy až sedm dní. Chce to čas. Je lepší navštívit dermatologa, pokud vás bílé tečky trápí, už při prvním příznaku bílých teček a řídit se jeho léčebnými metodami.

Jak si mám poradit s bílými tečkami?

Pokud máte bílé tečky, buďte s nimi opatrní, aby nebyly podrážděné. Můžete to udělat takto:

  • Nedotýkat se ani si nemačkat bílé tečky.
  • Při holení buďte opatrní kolem bílých teček.
  • Pravidelně čistěte předměty, které se dotýkají vašeho obličeje, včetně vašeho mobilního telefonu, sportovních přileb, slunečních brýlí, oblečení a povlaků na polštáře.

Prevence – Jak můžete zabránit bílým tečkám?

Prevence bílých teček je při normálních hormonálních změnách obtížná, ne-li nemožná. Ale některé věci mohou pomoci:

  • Umyjte si obličej denně teplou vodou a jemným čisticím prostředkem na obličej.
  • Pravidelně používejte hydratační krém.
  • Nemusíte přestat používat make-up, ale zkuste používat „nekomedogenní“ produkty a na konci každého dne make-up odstranit.
  • Pravidelně si myjte vlasy.
  • Udržujte vlasové produkty mimo obličej.
  • Držte ruce dál od obličeje.

Sponzorováno

A jak bílé tečky řešíte vy? Napište mi vaše metody léčby do komentářů. Budu moc ráda.

A dále si o akné přečtěte na našem webu

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva