Ovoce s největším obsahem bílkovin – které druhy to jsou? 4.53/5 (15)

Sponzorováno

  • Většina ovoce je spíše bohatá na sacharidy než na bílkoviny. Nicméně existují některé druhy ovoce, které obsahují vyšší podíl bílkovin ve srovnání s ostatními druhy.
  • Jedním z příkladů je avokádo. Avokádo je považováno za ovoce a obsahuje asi 2 gramy bílkovin na 100 gramů. To je relativně vysoké množství pro ovoce.
  • Dalším ovocem, které obsahuje mírně vyšší podíl bílkovin, je guava. Guava obsahuje asi 2,6 gramu bílkovin na 100 gramů.
  • Je však třeba si uvědomit, že pokud hledáte zdroje bílkovin, je nejlepší se zaměřit na jiné potraviny, jako jsou maso, ryby, mléčné výrobky, luštěniny a ořechy. Tyto potraviny jsou bohatší na bílkoviny než většina ovoce.

Kvajáva je ovoce, které obsahuje celkem hodně bílkovin

Kvajáva je ovoce, které obsahuje celkem hodně bílkovin

Možná budete překvapeni, ale i ovoce může být dobrým zdrojem bílkovin, i když má samozřejmě tendenci poskytovat méně bílkovin, než zelenina, fazole, ořechy a další potraviny s vysokým obsahem bílkovin.

Současná doporučená denní hodnota (DDD) pro příjem bílkovin je 70 gramů denně (lépe pak cca 1,2g bílkovin na 1kg vaší váhy, sportovci pak i kolem 1,8-2,2g bílkovin na 1 kg váhy denně) a je míněna jako obecný cíl pro většinu lidí. 1 šálek ovoce může poskytnout mezi 1-10% DDD pro bílkoviny.

Mezi ovoce s vysokým obsahem bílkovin patří guave (kvajáva), avokádo, meruňky (sušené), kiwi, ostružiny, pomeranče, banány, ananasový meloun, maliny a broskve.

Níže uvedený seznam je řazen podle porcí na šálek, protože šálek je snazší porovnat.

1. Guava (kvajáva)

Množství proteinů na šálek: 4.2g (8% DDD)
Množství proteinů (bílkovin) ve 100g ovoce: 2.6g (5% DDD)

Guava je rozhodně jedním z nejlepších druhů ovoce s vysokým obsahem bílkovin na našem seznamu.

Co se týče ovoce, guava má vysoký obsah bílkovin a poskytuje více než 4 gramy na porci (šálek). Řadí se tak na první místo v našem žebříčku ovoce s nejvyšším obsahem bílkovin.

Se 4,2 gramy bílkovin na šálek obsahuje guava více bílkovin, než jakým se může pochlubit jakékoli jiné ovoce. Pokud to nestačí, guava poskytuje 4násobek denní potřeby vitamínu C v jediné porci!

Kvajávu můžete jíst samotnou nebo ji přidat k oslazení smoothie spolu s jiným zdrojem bílkovin, jako je řecký jogurt, nebo ji přidat do ovocných salátů pro energickou a na bílkoviny bohatou novou chuť. Guava je plná antioxidantů a je také vynikajícím zdrojem vlákniny.

2. Avokádo

Množství proteinů na šálek: 3g (6% DDD)
Množství proteinů (bílkovin) ve 100g ovoce: 2g (4% DDD)

Avokádo patří mezi ovoce s nejvyšším obsahem bílkovin. U některých kalifornských odrůd však 80 % kalorií pochází z tuků. Jedná se ale o zdravé tuky podobné olivovému oleji. Poprvé se o avokádě zmiňují Španělé v roce 1519 – tehdy ho však pro jeho nevýraznou chuť zavrhli. Velice oblíbeným se stalo až ve 20. století v Americe.

Avokádo má kulatý nebo hruškovitý tvar, některé odrůdy jsou velké jako slepičí vejce, jiné váží až jeden kilogram. Liší se také barvou, mohou být tmavozelené, žluté nebo skoro černé.

Avokádo dozrává, až když se utrhne ze stromu. Proto nezralý plod nechte ještě několik dní stát při pokojové teplotě.

3. Meruňky (sušené)

Množství proteinů na šálek: 2.2g (4% DDD)
Množství proteinů (bílkovin) ve 100g ovoce: 1.4g (3% DDD)

Slovo „sušené“ může být trochu zarážející, ale překvapivě je sušená meruňka mnohem více nabitá bílkovinami než zralá (s vodou) s 2,2 gramy na šálek. Jak sušené meruňky jíst? Jednoduše, dejte si je přímo z balení nebo je přimíchejte do snídaňových cereálií.

Sponzorováno

4. Kiwi

Množství proteinů na šálek: 2.1g (4% DDD)
Množství proteinů (bílkovin) ve 100g ovoce: 1.1g (2% DDD)

Kiwi je něco jako velkolepá smyslová exploze chuti sama o sobě. Kiwi je výborné ovoce, což určitě sami víte. Obsahuje také poměrně slušných 2,1 gramů bílkovin na šálek, nemluvě o téměř dvojnásobku DDD vitamínu C.

Pokud jde o konzumaci kiwi, jednoduše rozkrojte jedno napůl a lžící ho vydlabejte. Určitě nebudete litovat. Nebo si kiwi dejte do smoothie.

5. Ostružiny

Množství proteinů na šálek: 2g (4% DDD)
Množství proteinů (bílkovin) ve 100g ovoce: 1.4g (3% DDD)

Se 2 gramy bílkovin na šálek začínáme škrábat dno pomyslného proteinového sudu, ale ostružiny stále nabízejí dost bílkovin, abychom je zařadili do našeho seznamu. Obsahují také spoustu vlákniny, vitamínů a minerálních látek pro dobrou a zdravou svačinku.

6. Pomeranče

Množství proteinů na šálek: 1.7g (3% DDD)
Množství proteinů (bílkovin) ve 100g ovoce: 0.9g (2% DDD)

Ano, i pomeranče obsahují menší množství bílkovin. Není to sice moc, ale na ovoce je to stále celkem slušné množství. Jsou také skvělým zdrojem vitamínu C a jeden střední pomeranč obsahuje 1,2 gramu bílkovin. Nehledejte však bílkoviny v jeho šťávě. Abyste získali všechny proteiny z tohoto citrusového ovoce, budete muset zabořit zuby do jeho sladké dužiny.

7. Banány

Množství proteinů na šálek: 1.6g (3% DDD)
Množství proteinů (bílkovin) ve 100g ovoce: 1.1g (2% DDD)

Banány mají vysoký obsah draslíku, jsou vhodné k jídlu na cestách a podle jedné studie mohou být zdrojem energie pro vaše tělo během cvičení stejně dobře jako sportovní nápoj. Jeden větší banán nabídne 1,3 gramu bílkovin.

8. Meloun kantalupe

Množství proteinů na šálek: 1.5g (3% DDD)
Množství proteinů (bílkovin) ve 100g ovoce: 0.8g (2% DDD)

Cantaloupe poskytuje malé množství bílkovin s 1,5 gramy na šálek. Není to významný zdroj bílkovin, ale na ovoce slušný výkon.

9. Maliny

Množství proteinů na šálek: 1.5g (3% DDD)
Množství proteinů (bílkovin) ve 100g ovoce: 1.2g (2% DDD)

10. Broskve

Množství proteinů na šálek: 1.4g (3% DDD)
Množství proteinů (bílkovin) ve 100g ovoce: 0.9g (2% DDD)

A jedno ovoce navíc – Jackfruit

Množství proteinů na šálek: 2.8g (5% DDD)

Tento příbuzný fíku se stal oblíbenou veganskou náhražkou masa. Trhaný jackfruit můžete upéct a okořenit jako kuřecí nebo vepřové maso. Pak můžete s tímto všestranným ovocem udělat i veganské tacos nebo thajské kari. Zatímco obsah bílkovin je mnohem nižší než v mase, na ovoce má jackfruit poměrně vysoký obsah bílkovin. Obsahuje 2,8 gramů bílkovin na šálek.

Sponzorováno

A co vy? Vybíráte si o ovoce i podle obsahu bílkovin? Nebo spíš podle chuti? Napište nám do komentářů. Budeme rádi.

O ovoci či bílkovinách si dále přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva