Sponzorováno

Oxidační (oxidativní) stres a možnosti jeho ovlivnění – jak na něj? 4.79/5 (39)

 • Oxidační stres je nerovnováha mezi tvorbou reaktivních kyslíkových druhů (ROS) a schopností těla neutralizovat nebo eliminovat jejich škodlivé účinky. ROS jsou chemické sloučeniny obsahující kyslík, které mohou být vytvářeny během normálních buněčných procesů, ale také jako reakce na stresory, jako jsou znečištění, kouření, nezdravá strava nebo ultrafialové záření.
 • Při nadměrné akumulaci ROS v těle může dojít k poškození buněčných struktur, včetně lipidů, proteinů a DNA. Oxidační stres je spojen s několika onemocněními, včetně kardiovaskulárních chorob, neurodegenerativních onemocnění, diabetu a rakoviny.
 • Několik strategií může pomoci snížit oxidační stres: Antioxidanty: Konzumace potravin bohatých na antioxidanty může pomoci neutralizovat ROS a snižovat oxidační stres. Mezi antioxidanty patří vitamíny C a E, beta-karoten, selen a mnoho rostlinných látek obsažených v ovoce, zelenině, ořeších a semenech. Zdravá strava: Vyvážená strava obsahující celozrnné produkty, ovoce, zeleninu, ořechy, semena a zdravé tuky může podporovat celkové zdraví a snižovat oxidační stres. Pravidelná fyzická aktivita: Pravidelná cvičení mohou stimulovat tvorbu antioxidantů a zlepšovat celkovou funkci těla, což může pomoci snižovat oxidační stres. Dostatek spánku: Nedostatek spánku může přispět k nadprodukci ROS. Dostatečný a kvalitní spánek může pomoci udržet oxidační stres pod kontrolou. Omezování stresu: Chronický stres může být spojen s oxidačním stresem. Techniky pro snižování stresu, jako je meditace, jóga nebo hluboké dýchání, mohou být užitečné. Omezení toxinů: Omezení expozice škodlivým látkám, jako jsou cigaretový kouř, znečištění a nadměrná expozice slunečnímu záření, může také přispět k omezení oxidačního stresu. Doplnění stravy: V některých případech může být vhodné doplnění stravy antioxidanty, pokud se nedostatečně získávají z potravy.
 • Je vždy důležité diskutovat o strategiích na snížení oxidačního stresu s odborníkem na zdraví či lékařem, zejména pokud máte konkrétní zdravotní podmínky nebo užíváte léky.

Co nám může způsobit dlouhodobý oxidační stres?

Co nám může způsobit dlouhodobý oxidační stres?

Co je to oxidační stres?

Oxidační (nebo někdy se mu říká také oxidativní) stres je v podstatě nerovnováha mezi produkcí volných radikálů a schopností těla neutralizovat jejich škodlivé účinky pomocí antioxidantů.

Co jsou volné radikály?

Volným radikálem je molekula obsahující kyslík, která má jeden nebo více nepárových elektronů, a je tedy vysoce reaktivní s jinými molekulami.

Vedlejší produkty kyslíku jsou relativně nereaktivní, ale některé z nich mohou působit na metabolismus v biologickém systému, vzniknou tak tyto vysoce reaktivní oxidanty. Ne všechny reaktivní druhy kyslíku jsou ale pro tělo škodlivé. Některé z nich jsou užitečné při zabíjení napadených patogenů nebo mikrobů.

Nicméně volné radikály mohou chemicky interagovat s buněčnými složkami, jako je DNA, proteiny nebo lipidy, a ukrást jejich elektrony, aby se stabilizovaly. To zase destabilizuje molekuly buněčných složek, které pak hledají a ukradnou elektron z jiné molekuly, a tak vyvolávají velký řetězec volných radikálových reakcí. A to nám může ubližovat.

Oxidační stres - ilustrace

Oxidační stres – ilustrace

 

Co jsou antioxidanty?

Každá buňka, která využívá enzymy a kyslík k provádění svých funkcí, je vystavena reakcím volných radikálů. Ty mohou způsobit vážné poškození buňky. Antioxidanty jsou molekuly přítomné v buňkách, které předcházejí těmto reakcím tím, že darují elektron volným radikálům, aniž by se samy destabilizovaly.

Co z toho plyne? Právě nerovnováha mezi oxidanty a antioxidanty je základem oxidativního stresu.

Poškození způsobená oxidačním stresem

Oxidační stres vede k mnoha patofyziologickým stavům v těle. Jsou to například různá neurodegenerativní onemocnění, jako jsou:

Rozeberme se nemoci z oxidačního stresu trošku více

Jak jsme už v našem článku uvedli, volné radikály mohou způsobit vážné poškození normálních buněk těla. Toto poškození je pak základem pro širokou škálu nemocí, zejména nemocí srdce a rakoviny.

Existuje mnoho studií, které dokazují, že tyto choroby jsou zprostředkovány oxidačním stresem a nevyvážeností mezi prooxidačními a antioxidačními faktory, antioxidanty tak mohou hrát klíčovou roli při prevenci nebo zpomalení postupu těchto stavů.

Některé z častých onemocnění způsobených oxidačním stresem jsou:

1. Různé srdeční choroby

Srdeční onemocnění jsou hlavní příčinou smrti po celém světě. Riziko srdečního onemocnění je vyvoláno několika faktory, jako je vysoká hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak, kouření cigaret a cukrovka. Ty podporují aterosklerózu. Ateroskleróza se týká tvorby „plaku“ na stěnách tepen, který narušuje průtok krve do srdce a dalších životně důležitých orgánů.

Sponzorováno

Předpokládá se, že kritickým krokem ve vývoji aterosklerózy je oxidace lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL cholesterol – typ špatného cholesterolu v krvi) uvnitř arteriální stěny. Několik studií poukazuje na souvislost mezi nízkým příjmem antioxidantů stravy a zvýšenou frekvencí srdečních onemocnění.

Osoby s vysokou hladinou antioxidantů v krvi mají nižší riziko onemocnění srdce. Lidé, kteří užívali více vitaminu E pravidelně, měli například o 41% nižší výskyt srdečních onemocnění než ti, kteří ho užívali menší množství. Potravinové zvýšení antioxidačních vitamínů může snížit riziko srdečních onemocnění o 20-30%.

3. Různé druhy rakoviny

Rakovina také zabíjí miliony lidí po celém světě. Strava může být příčinou rakoviny až u 35% všech lidských rakovin. Nízké množství antioxidantů ve stravě může také být zodpovědné za tuto nemoc. Nízký příjem potravy z ovoce a zeleniny zdvojnásobuje riziko většiny druhů rakoviny.

Volné radikály stimulují buněčné dělení a ty tvoří počátek mutagenese a tvorbu nádorů. Když se buňka s poškozeným řetězcem DNA rozdělí, způsobuje narušení a deformaci skupin buněk, které tvoří rakovinu.

Antioxidanty působí jako ochranný účinek:

 • snižují oxidační poškození DNA a
 • snižují abnormální zvýšení buněčného dělení

Kromě toho kouření cigaret a chronický zánět vedou k silné generaci volných radikálů, která se jeví jako důvod mnoha rakovin. Mnohé výzkumy naznačují, že lidé, kteří kouří, mají tendenci mít nižší antioxidační hladiny než nekuřáci, a tím jsou kuřáci vystaveni riziku rakoviny.

4. Plicní onemocnění

Dýchací systém je dobře známým cílem pro útok volných radikálů. To vychází z endogenních faktorů, stejně jako expozice znečišťujícím látkám a toxinům, cigaretovému kouři apod.

Nedávné studie naznačují, že volné radikály mohou být zapojeny do vývoje plicních poruch, jako je třeba astma. Zdá se, že antioxidanty snižují vývoj astmatických příznaků. Vitamín C, vitamín E a beta-karotenové doplňky byly spojeny se zlepšenou funkcí plic.

5. Negativní vliv na mozek a nervy

Volné radikály mohou také poškodit nervy a mozek. Nervová tkáň může být obzvláště citlivá na oxidační poškození. Důvodem je to, že mozek přijímá nepřiměřeně velké procento kyslíku a má velké množství polynenasycených mastných kyselin, které jsou vysoce náchylné k oxidaci a oxidačnímu poškození.

Nemoci spojené s oxidačním stresem jsou:

6. Katarakta

Předpokládá se, že vznik katarakty zahrnuje poškození proteinu čočky volnými radikály. Tvorba katarakty může být zpomalena pravidelnou konzumací doplňkových antioxidantů, jako je vitamin E, vitamín C a karotenoidy.

7. + Další nemoci

Jsou zde i další nemoci jako je diabetes, revmatoidní artritida atd. Ty jsou také spojeny s nízkou hladinou antioxidantů v krvi.

Můžeme udělat něco proti oxidativnímu stresu

Ano, můžete ho snížit změnami ve stravě a pozitivními změnami v životním stylu. Čím dřív si uvědomíte, jak se vystavujete působení oxidativního stresu a uděláte pozitivní změny, které snižují jeho pravděpodobnost, tím lépe budete schopni zvrátit účinky oxidativního stresu a optimalizovat své zdraví.

Látky jako:

zabraňují oxidačnímu stresu, takže konzumujte potraviny, které mají vysoký obsah antioxidantů, užívejte vitamíny, které zvyšují vaše antioxidační hladiny a dělejte vše pro to, aby se zabránilo vystavení toxinům. Konzumujte třeba:

 • Čerstvé organické borůvky, ale třeba i zmrazené. Jsou nabité antioxidanty
 • Organické sladké brambory. Zamyslete se nad barvou jídla, oranžová je super.
 • Řepa, granátové jablko a brusinky. Červená také označuje potraviny, které mají hodně antioxidantů.
 • Dýňová semena, chia semena a lněná semínka. Ano, semena obsahují nejen dobré tuky a vlákninu, ale také antioxidanty podporující zdraví.
 • Kurkuma, skořice, oregano, tymián, bazalka a rozmarýn. Byliny mohou být snadným způsobem, jak získat antioxidanty.
 • Podívejte se také na další zdroje antioxidantů ve výživě.

A sportujte, buďte stále aktivní. To je moc dobré pro vaše zdraví.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Volné radikály a antioxidanty

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva