Sponzorováno

Kyselina salicylová nejen na akné – vše o jejím použití 4.81/5 (36)

Kyselina salicylová nejen na akné - vše o jejím použitíKyselina salicylová je jedním z největších nepřátel akné. Ale co přesně kyselina salicylová dělá, a na jaký druh akné je to nejlepší? Kyselina salicylová je jedním z nejdůležitějších způsobů léčby akné, když máte mastnou pleť. Mnoho výrobků proti akné tuto kyselinu obsahuje. Ale problém s většinou akné výrobků, které uvádějí kyselinu salicylovou jako přísadu je ten, že neobsahují správné koncentrace této kyseliny.

Co přesně je kyselina salicylová?

Pokud jste slyšeli o kyselině salicylové, je pravděpodobné, že víte, že je primární složkou aspirinu. Takto „chemický název“ dostane díky latinskému výrazu pro vrbu – Salix, protože poprvé byla vyrobena z komplexních sacharidů nalezených ve vrbové kůře. Mnoho společností, které vyrábí produkty pro péči o akné tvrdí, že jejich výrobky obsahují právě kyselinu salicylovou z vrbové kůry, ale problém je v tom, že se konkrétně tato sloučenina nevyskytuje v kůře stromu. Vrbová kůra v prášku musí být upravena oxidanty a pak filtrována, aby vznikla tato kyselina.

Kyselina salicylová je také velmi užitečný lék proti bolesti. Na nějaký čas ji vědci dokonce brali jako vitamín, který nazvali vitamín S. Pokud je do těla správně podávána, tak kyselina salicylová ulevuje od bolesti a zlepšuje krevní oběh. Při nanesení na kůži rozkládá mastné sloučeniny, jako olejový maz, který může ucpat póry.

Obecně je považován nejlepší pro ošetření pleti obličeje roztok 2% kyseliny salicylové s 98% neutrálním nosičem. 3% kyselina salicylová a 97% neutrálního roztoku může být použito na jiných částech těla. A například 10% až 30% kyselina salicylová rozpustí bradavice.

Shrňme si to

 • Kyselina salicylová je chemicky podobná aspirinu. Podobně jako aspirin, kyselina salicylová může odstranit zarudnutí a zánět, jakmile se otevřou póry na pokožce.
 • Zda kyselina salicylová úspěšně pracuje na pokožce je závislé na koncentraci a pH produktu. Exfoliační produkty, které jsou příliš alkalické nebudou dobře fungovat.
 • Každý, kdo používá kyselinu salicylovou musí mít jistotu, aby ji používá v souladu s návodem k použití. Někteří lidé by neměli používat kyselinu salicylovou vůbec.

Jak je kyselina salicylová používaná k léčbě akné?

Aplikováním mírného roztoku kyseliny salicylové přímo na pokožku získáte mnoho „čistících“ výhod tohoto produktu, bez rizika prasknutí pórů nebo rozbití drobných krevních cév. Ačkoliv má léčba kyselinou salicylovou mnoho výhod, není to tak úplně jednoduché.

Kyselina salicylová zvyšuje aktivitu buněk. To způsobuje, že pokožka roste rychleji, otevírá póry. Zvyšuje produkci kolagenu, vyplňuje defekty v kůži a dělá ji méně „poddajnou“. Také odstraňuje zabarvení z kůže, proto může být až příliš silnou pro použití na tmavé pokožce.

Kyselina salicylová je pouze beta-hydroxy kyselinou, která se používá v péči o pleť. Stejného cíle v péči o pleť dosáhnou i jiné kyseliny, jako jsou alfa-hydroxy kyseliny, jako je kyselina mléčná a kyselina glykolová, ale zde se používá mnohem silnější koncentrace. Výrobky pro péči o akné mohou obsahovat až 30% alfa-hydroxy kyseliny, ale stejný účinek má 0,5% až 2% kyseliny salicylové. Podobně jako benzoylperoxid, kyselina salicylová je nejúčinnější, pouze pokud se použije ihned po vyčištění akné.

Kyselina salicylová je také používána v mnoha metodách léčby akné jako kombinační terapie – v nízkých koncentracích. Uvedený exfoliační (odlupovací) účinek kyseliny totiž pomáhá zvýšit účinnost jiných účinných látek. Kyselina salicylová je účinná i při nízkých koncentracích, navíc je významně méně dráždivá než jiné produkty.

Sponzorováno

Kdo může využít sílu kyseliny salicylové?

Jaké jsou výhody kyseliny salicylové ve srovnání s jinými produkty? Je to právě blízký vztah k aspirinu. Stejně jako její chemický blízký aspirin (acetylsalicylová kyselina), kyselina salicylová může stimulovat krevní oběh, v tomto případě tedy může stimulovat cirkulaci oleje z pórů. Působí také jako aspirin na zmírnění zánětu a zarudnutí.

Ne každý však může těžit z ošetření pleti kyselinou salicylovou. Dermatologové radí opatrnost při použití kyseliny salicylové u 3 třech typů pokožky na Fitzpatrickově stupnici:

 • Typ IV – Mírné hnědá pleť, typický je středomořský olivový tón pokožky. Zřídka se spálí, opaluje se dobře.
 • Typ V – Tmavě hnědá pleť, typy pleti obyvatel Středního východu nebo Latinskoameričtí obyvatelé. Velmi zřídka se spálí, opaluje se velmi snadno.
 • Typ VI – Hluboce pigmentovaná tmavě hnědá až černá pleť. Nikdy se nespálí, opaluje velmi snadno.

Existuje riziko, že u těchto tmavých typů pokožku může být akné (a často je) nahrazeno velmi hnědou nebo černou skvrnou na kůži. Máte-li tmavou pokožku, měli byste používat kyselinu salicylovou pouze pod odborným dohledem.

Jak používat kyselinu salicylovou pro otevření pórů

Pokud máte světlou pleť, zvláště pokud máte mastnou pleť, pak můžete směle využívat kyselinu salicylovou pro otevření pórů.

1. Správné ph produktu

První věc, kterou musíte vědět je správný výběr produktu. Produkt s kyselinou salicylovou k léčbě vaší pleti musí být dostatečně kyselí, aby prolomil tuky a otevřel póry. To znamená, že výrobek musí mít pH cca 4 nebo nižší. Musí být kyselý natolik, že je pravděpodobné, že bude trochu štípat. Produkty s vyšším pH nebudou pálit, ale také dost pravděpodobně nebudou moci otevřít póry.

2. Správná koncentrace

Další věc, kterou je třeba hledat u kyseliny salicylové je ta správná koncentrace. Příliš mnoho kyseliny salicylové může nepříjemně popálit kůži. Příliš málo kyseliny salicylové nebude otevírat póry. Většina produktů, které fungují mají 1% až 3% z této složky, volte pokud možno nejméně 0,5%, ale nikdy ne více než 3% (ledaže léčíte bradavice).

3. Správné užívání

Pokud budete roztokem s kyselinou salicylovou jen oplachovat obličej, nebude to mít moc dobrý efekt. Pouze kyselina salicylová ve formě gelu, který zůstává na kůži bude k něčemu dobrá. Ale je důležité nenechávat přípravek na kůži déle než je doporučeno (odstraňte ho dle pokynů). Nepoužívejte kolem očí.

Několik poznámek a upozornění před použitím kyseliny salicylové

Kyselina salicylová je obecně bezpečná sloučenina, když se aplikuje v koncentracích vhodných pro léčbu akné. Nicméně, jedna věc, které si můžete všimnout u akné výrobků na bázi kyseliny salicylové je skutečnost, že někdy mohou zanechat vaši pokožku trochu suché.

Pravidelně proto hydratujte pokožku, používejte uklidňující produkty při léčbě pomocí kyseliny salicylové. Také nepoužívejte kyselinu salicylovou na rozsáhlých oblastech svého těla, držte se jen oblastí, které mají pupínky. Je-li vaše pokožka zničená, oteklá, červená nebo infikovaná, vyhněte se používání výrobků na bázi kyseliny salicylové.

A dále si přečtěte

VIDEO: Kyselina salicylová 30% Mastná, problematická pleť ..

Sponzorováno

Zdroje článku a studie kyselině salicylové

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

3 Komentářů u článku “Kyselina salicylová nejen na akné – vše o jejím použití”

 1. IKIM napsal:

  V článku se píše o použití koncentrace 3-5% a ve videu používá 30%

  To je dost zavádějící, jak tomu mám rozumět?

  Jak zředím 30% na 3-5%?

  • Kyselina salicylová působí keratoplasticky v koncentracích 1–5 % (tzn. povzbuzuje epitel kůže k růstu), v koncentraci 10 % má naopak keratolytické účinky (odstraňuje odumřelé buňky pokožky).

   Koncentrace kyseliny salicylové 0,5% až 2% jsou bezpečné a účinné při léčbě akné …. Kyselina salicylová 3% až 6% v masti je užitečná při seboroické dermatitidě a psoriáze (třeba). Koncentrace 6% – 60% se používají k odstranění kuřích ok a bradavic a při léčbě psoriázy a jiných hyperkeratotických poruch.

 2. Milena napsal:

  Dobrý den,
  jaký je, prosím, neutrální roztok pro kyselinu salicylovou? A aby měl pH 4? Jak zjistím pH produktu? Můžete mi nějaký produkt doporučit? Nejlépe tedy 2%. Děkuji

Zanechat komentář ke článku

Zpráva