Sponzorováno

Papája a zdraví – antioxidant i lék na rány 4.93/5 (15)

Papája je bohatým zdrojem antioxidačních živin...

Papája je bohatým zdrojem antioxidačních živin…

Kryštof Kolumbus nazval papáju jako „ovoce andělů“. Všiml si, že karibští domorodci jedli toto ovoce po velkém jídle a nikdy neměli žádné zažívací potíže. Papája má tvar protáhlého melounu nebo hrušky. Dužina je příjemně sladká s pižmovým podtónem, a její struktura má jemně měkkou konzistenci. Dužina zralé papáji má bohatě oranžovou barvu a může mít žlutý nebo růžový odstín.

Vnitřní dutina obsahuje velké množství černých kulatých semen, uzavřených v želatinové substanci. Semena nejsou vhodná ke konzumaci, neboť obsahují toxickou látku carpaine. Když je Carpaine konzumován ve velkém množství, může snížit tepovou frekvenci a oslabuje nervový systém.

Papája a její nutriční výhody

Největším nutričním benefitem papáji je proteolytický enzym papain, který je velmi dobrým pomocníkem pro trávení. Říká se, že tento enzym je tak silný, že stráví 200 krát více bílkovin než je jeho hmotnost. Pomáhá enzymům našeho těla asimilovat maximální hodnotu potravin které jíme.

Papája jako lék na rány

Papáju lze použít i jako domácí lék, například na požahání medúzou nebo i na jiné rány, dokonce i na chirurgické. Největší koncentrace této látky je slupce nezralé papáji. Vykrojte slupku z papáji a aplikujte si ji přímo na ránu.

Papája jako antioxidant

Papája je bohatým zdrojem antioxidačních živin, jako je beta-karoten (dává mu oranžovou barvu, zelená papája ho neobsahuje), vitamin A a C a flavonoidy, vitamíny B, kyselinu listovou a kyselinu pantotenovou. Také obsahuje malé množství minerálů vápníku, chloru, železa, fosforu, draslíku, křemíku a sodíku. Papája obsahuje sacharidy hlavně z invertního cukru. Zralá papája je plná energii zvyšujících přírodních cukrů.

Zdravotní výhody papáji

Papája mě pozoruhodné léčivé účinky, které jsou známé již z dávných dob. Je jedna z nejsnáze stravitelného ovoce. Papája ma spoustu zdravotních přínosů, my vám nabídneme alespoň ty nejdůležitější:

Protizánětlivá

Papája obsahuje papain, který má protizánětlivé vlastnosti a výrazně snižuje zánětlivé onemocnění jako je artritida, osteoatróza, dna a astma.

Prevenční

Prevenční proti rakovině tlustého střeva: bohatá vláknina v papáji se váže na rakovinotvorné toxiny v tlustém střevě, které pak vylučuje z těla ve stolici.

Pomáhá trávení

Papája je známá pro její jemné a přírodní vlastnosti projímadla, čímž napomáhá trávení. Pravidelné užívání může pomoci zmírnit obvyklé zácpy, krvácení hemoroidů a chronické průjmy.

Sponzorováno

Ochrana proti emfyzému plic

Pokud jste kuřák, nebo jste často vystaven pasivnímu kouření, konzumujte šťávu z papáji, pro její vysoký obsah vitamínů. To výrazně snižuje riziko emfyzému plic, což vám může i zachránit život. Nejlepší je ale přestat s kouřením.

Ochrana před srdečními chorobami

Tři velmi silné antioxidanty v papáji zabraňují oxidaci cholesterolu. Oxidovaný cholesterol tvoří nebezpečné nákazy, které mohou dokonce způsobit srdeční infarkt nebo mrtvici.

Střevní poruchy

Papain v nevyvinuté papáji je velmi prospěšný pro lidi, kteří trpí nedostatkem žaludeční šťávy, kteří mají přebytek nezdravého hlenu v žaludku a střevní podráždění.

Nepravidelná menstruace

Konzumace šťávy z nevyvinutých papáji pomáhá stahovat svalová vlákna dělohy, což vede ke správné a pravidelné menstruaci. To je užitečné hlavně v případech u mladých dívek, které mají zastavenou menstruaci v důsledku nachlazení nebo traumatu.

Kožní onemocnění

Šťáva z papáji je velmi prospěšná při léčbě kožních onemocnění jako je akné a lupénka. Při aplikací na rány, zabraňuje tvorbě hnisu a otokem. Pasta z nevyvinutých plodů papáji použitá na obličeji, může odstranit pigmentaci nebo hnědé skvrny a způsobuje, že pokožka bude hladká a jemná.

Krční choroby

Pravidelně pijte nápoj z medu a čerstvé šťávy z papáji po zánětu mandlí, záškrtu nebo jiných krčních onemocněních. Rozpouští membrány a brání šíření infekce.

Tipy na konzumaci od Rehabilitace.info

Vybírejte si papáju, která má červeno oranžovou slupku, pokud ji chcete jíst v den nákupu. Nevybírejte si zhmožděnou papáju, nebo takovou, která má skvrny zbarvené do sytě oranžové barvy, což ukazuje že je přezrálá.

– Zelenou papáju kupte pouze tehdy, pokud ji budete chtít vařit, a nebude chtít její sladkou šťavnatou chuť.

Chcete-li zpomalit proces zrání, skladujte ji v lednici. Chcete-li proces zrání urychlit, skladujte ji při pokojové teplotě.

– Papáju můžete konzumovat tak jako je, bez kůže. Rozřeže se podélným řezem a poté ji nakrájejte na menší kousky. Nejsladší část papáji je na konci nejdále od stopky.

– Můžete ji také pokropit čerstvou limetkovou šťávou. Dodává chuť ovoce.

– Nebo ji můžete rozmixovat s jiným ovocem, jako jsou jahody nebo jogurt a udělat si super ovocné smoothie.

Sponzorováno

A co vy? Jíte někdy papáju?

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva