Obsah článku
Co je to vlastně lykopen?
Lykopen je karotenoid, který dává ovoci a zelenině jejich červenou barvu. Pokud pojídáte hodně lykopenu, tak z jeho nadbytku můžete mít kůži a játra zbarvené do žluta. Na rozdíl od jiných karotenů, lykopen se v těle nepřemění na vitamin A. Nejsou známy žádné příznaky deficitu lykopenu a žádné doporučení denní hodnoty pro lykopen. Ví se ale, že je velmi zdravý pro srdce a je super jako prevence před rakovinou.
Kolik lykopenu je dost?
Jak bylo řečeno výše, doposud není stanovena žádná doporučená denní dávka pro lykopen. Alespoň ne ta oficiální. Neoficiálně lékaři doporučují dospělým jedincům přijmout mezi 2 a 30 mg lykopenu za den. Jednoduše řečeno, pro získání doporučené denní dávky lykopenu je potřeba sníst jedno rajče denně, plátek melounu, nebo třeba 2 mrkve.
Podívejte se na seznam potravin, které jsou super přírodními zdroji lykopenu.
1. Guáva
Ve 100g guáva je cca 5204µg lykopenu.
Růžová nebo červená guáva (čte se „kvajáva“) je dobrým zdrojem lykopenu. Guava je někdy nazývána jako „superovoce“ – má totiž velmi mnoho zdravotních výhod. Může obsahovat až čtyřnásobné množství vitaminu C, než kolik je ho v pomerančích, stejně jako vitaminu A. Guavová semena jsou zdrojem omega-3 a vlákniny. Plody mohou být odšťavněny, použity do džemů nebo si pochutnáte i na čerstvých plodech.
2. Vodní meloun
Ve 100g vodního melounu je 4532µg lykopenu.
Červený vodní meloun je perfektním přirozeným zdrojem lykopenu. Už jen jeden klínek vodního melounu vám dá doporučené denní množství lykopenu. Meloun má dokonce větší obsah lykopenu než rajčata, když se na ně díváme z hlediska obsahu na 100g porci. Je také zdrojem vitaminu C. Meloun lze jíst čerstvý nebo v salátu.
3. Rajčata
Ve 100g rajčat je 3041µg lykopenu.
Rajčata se řadí mezi nejbohatší přírodní zdroje lykopenu. Jedino jediné rajče vám dá víc, než je denní doporučená dávka lykopenu. V rámci rajčatových produktů jsou nejlepší potravina, co se lykopenu týče, sušená rajčata. Mají téměř 20 krát vyšší obsah lykopenu než syrová rajčata.
Zajímavost: Více prospěšného lykopenu obsahuje protlak (29,3 mg/100 g) než stejné množství čerstvých rajčat (0,9 – 4,2 mg/100 g).
Sponzorováno
4. Papája
Ve 100g papáji je cca 1828µg lykopenu.
Papája je velmi dobrým zdrojem lykopenu. Zralou papáju není potřeba nijak upravovat, jí se v syrové podobě. Naopak nezralou papáju je třeba tepelně upravit, a to zejména u těhotných žen. Obsahuje totiž hodně latexu, který stimuluje kontrakce dělohy. Papája, na rozdíl od jiných druhů ovoce, vykazuje i další schopnosti v boji proti rakovině.
5. Grapefruit
Ve 100g grapefruitu je cca 1135µg lykopenu.
Růžový grapefruit obvykle obsahuje zhruba poloviční množství lykopenu jaké je v čerstvých rajčatech. Zatímco je toto ovoce hořké, je velmi zdravé, a některé studie naznačují, že grapefruit může pomoci snížit hladinu cholesterolu v krvi. Je také dobrým zdrojem vitaminu C a obsahuje vlákninu.
6. Sladké červené papriky (vařené)
Ve 100g těchto paprik je cca 484µg lykopenu.
Červená paprika je nejen vynikajícím zdrojem karotenoidů samotných, ale je také zdrojem více než 30 dalších živin, členů rodiny karotenoidů. Nedávná studie ze Španělska se detailně podívala na vitamin C, vitamin E, a šest karotenoidů (alfa-karoten, beta-karoten, lykopen, lutein, kryptoxanthin a zeaxantin). Při studii zjistili, že pouze dvě zeleniny obsahují nejméně dvě třetiny všech uvedených živin. Jednou z těchto potravin bylo rajče, a druhá byla sladká paprika!
7. Chřest (vařený)
Ve 100g vařeného chřestu je cca 30µg lykopenu.
Chřest je vynikající zelenina bohatá na vitamin E, vitamin K a vitamin B9. A je to také super zdroj lykopenu. Jen malé upozornění, zde se bavíme o čerstvém chřestu, či chřestu, který je připraven na páře.
8. Červené (fialové) zelí
Ve 100g červeného zelí je cca 20µg lykopenu.
Zelenina, jako například červené zelí (dále pak brokolice a růžičková kapusta), mají super antioxidační schopnosti vzhledem k jejich vysokému obsahu vitamínu C a flavonoidů. Červené zelí obsahuje i lykopen, takže si ho určitě dejte.
9. Mango
Ve 100g manga je cca 3µg lykopenu.
Jasně, mango v sobě nemá zase až tak moc lykopenu. Ale víte co? Má ho. A to se počítá. Jíst pouze mango, abyste dosáhli doporučené denní dávky lykopenu, to není takřka možné.
10. Mrkev
Ve 100g mrkve je asi 2µg lykopenu.
Jeden šálek mrkvové šťávy obsahuje přibližně 5 mikrogramů lykopenu. Vařená mrkev obsahuje asi 2,1 mikrogramů lykopenu na každých 100 gramů. Pamatujte si, že červená mrkev má více lykopenu, než klasická oranžová mrkev.
Zajímavost: Při výzkumu publikovaném v roce 2008 bylo zjištěno, že úroveň antioxidantů ve vařené nebo dušené mrkvi byl vyšší, než v syrové mrkvi.
Víte o lykopenu, že…
Sponzorováno
Barvivo lykopen je téměř 10x účinnější při ochraně buněk než beta-karoten obsažený v mrkvi.
Studie a zdroje článku
- Lycopene as a Natural Antioxidant Used to Prevent Human Health Disorders Autoři: Muhammad Imran, Fereshteh Ghorat
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Antioxidanty, Zdravá zelenina, Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články
..dobre články, dobre témy..