Sponzorováno

8 tipů a triků, jak na mladistvý vzhled 4.83/5 (12)

Mladistvý vzhled můžete mít v pohodě i ve vyšším věku. Stačí dodržovat pár pravidel

Mladistvý vzhled můžete mít v pohodě i ve vyšším věku. Stačí dodržovat pár pravidel

Potvrdilo se to. Nedávná německá studie zjistila, že vzhled ženské kůže na hrudi, rukou a pažích výrazně ovlivňuje, jak moc je žena vnímána jako stará. Platí to i u mužů. Jinými slovy, není to jen váš obličej, o který se musíte starat, že zestárne – je to vaše pleť komplet.

Není žádným tajemstvím, že stárnutí je nevyhnutelné. Ale pokud musíte stárnout, proč neudělat vše, co můžete, abyste to zpomalili co jen můžete? Ono i v 50 nebo 60 můžete vypadat perfektně. Ukazuje se, že je to víc než jen vaše geny a slunce, co vás může opticky zestárnout.

Přečtěte si o osmi způsobech, jak si udržet mladistvý vzhled. A snažte se radami řídit.

1. Nevystavujte se slunci

I když je pravda, že slunce není jediným faktorem v celkovém vzhledu vaší pokožky, stále hraje obrovskou roli. Ve skutečnosti je poškození způsobené slunečním UV zářením (UVA a UVB paprsky) odpovědné za asi 80-90 % viditelných známek stárnutí vaší pokožky. UV paprsky rozkládají elastin ve vaší pokožce, což způsobuje ochablý a matný vzhled, vrásky, stařecké skvrny, nerovnoměrný tón pleti a další nic moc věci.

Vždy (vždy, vždy, vždy) noste kvalitní opalovací krém s SPF alespoň 30 a ujistěte se, že jde o širokospektrální opalovací krém – což znamená, že pomáhá blokovat UVA i UVB paprsky. Mějte na paměti, že sluneční paprsky jsou realitou, ať už je slunečno nebo ne, takže se ujistěte, že používáte opalovací krém každý den. A ideálně nezapomeňte znovu aplikovat každých pár hodin pro maximální ochranu. V létě je to doslova nutnost pro ochranu pleti.

2. Pijte hodně vody

Dalším klíčem k mladší pleti je hydratace. Měli byste se zaměřit na 8 sklenic filtrované vody každý den, aby vaše pleť vypadala zářivě a podporovala optimální zdraví. Dehydratace může rychle způsobit, že vaše pokožka bude vypadat suchá a matná, nepěkná, starší – zdůrazní vrásky a celkové stárnutí. Pití dostatečného množství vody každý den jakoby „vyplní“ tkáň a buňky vaší pokožky, což vám dodá mladší vzhled – pokožka bude vypadat svěžejší a zdravější.

3. Dobrý spánek a dostatek spánku

Dalším klíčem k udržení mladistvého vzhledu je prostě si dobře a kvalitně odpočinout, vyspat se! Když spíte, vaše tělo nepřetržitě uvolňuje hormony, které podporují buněčný obrat a obnovu. Využijte tento čas ve svůj prospěch – právě tehdy byste měli používat aktivní látky proti stárnutí, jako jsou retinoidy a beta hydroxykyseliny, což jsou jak silné exfolianty, tak reduktory vrásek. Ale mějte na paměti, že zvyšují vaši citlivost na sluneční světlo.

Chcete-li jít ještě o krok dále, zvažte upgrade povlečení polštáře – přejděte na saténový povlak na polštář. Postupem času může tření obličeje o hrubší látku, jako je bavlna, přispět k rozpadu kolagenu ve vaší pokožce, což vede k vráskám. Takže pro svůj polštář, na kterém spíte, použijte měkkou látku – třeba ten satén je docela ideální.

4. Najděte si kvalitní krém, který je vhodný pro váš typ pleti

Zatímco voda pomáhá vaší pokožce zůstat hydratovanou zevnitř, můžete jí pomoci také tím, že budete důsledně používat správný druh hydratačního krému. Hydratovaná pleť nejen lépe vypadá, ale je také silnější a lépe odolává případným podrážděním.

Hydratační přípravky se skládají ze dvou složek, které pomáhají vaší pokožce být jemná a pružná: zvlhčující látky, které nasávají vodu ze vzduchu do pokožky, a změkčovadla, která pomáhají posilovat lipidovou bariéru vaší pokožky a zadržují vlhkost. Krémy a zvlhčovače nejsou všechny stejné. Musíte prostě najít vhodný typ krému pro váš typ pleti. S tím vám poradí dermatolog, nebo třeba i lékárník. Dobré krémy se často prodávají v lékárně.

5. Jezte stravu bohatou na rostliny, ovoce a zeleninu

Výhod jídelníčku bohatého na ovoce a zeleninu je mnoho. Poskytuje klíčové živiny, které pomáhají podporovat zdravé stárnutí a udržují vaše tělo mladé, jak zevnitř, tak zvenku. Ovoce a zelenina také zvyšují váš příjem fytonutrientů, které pomáhají vašemu tělu odvrátit škodlivé účinky volných radikálů nacházejících se v životním prostředí kolem vás. Zaměřte se na zdravou stravu skládající se převážně z ovoce a zeleniny, doplněnou o celozrnné výrobky a zdravé, libové bílkoviny. To je nejlepší cesta.

Dbejte na přísun vitamínu C. Vitamin C, silný antioxidant, je životně důležitý pro produkci kolagenu, jednoho z proteinů, které dodávají pleti mladistvý objem a tón. Podle přehledu studií z roku 2021 může vitamín C také chránit před zkracováním telomer, částí chromozomu, které uchovávají informace o DNA a které se s věkem zkracují. Jíst hodně ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vitamínu C je skvělým krokem pro vaše zdraví celkově. A pro pokožku zvlášť!

Jezte mastné ryby – Losos a další mastné ryby jsou bohaté na DMAE (dimethylaminoethanol), sloučeninu, která zvyšuje svalový tonus a je jednou z nezbytných složek v drahých krémech pro „zralou“ pleť. Konzumace tučných ryb dvakrát týdně nabízí stejné výhody.

Omezte cukr a sůl – Zdravé, mladistvé tělo potřebuje zdravé živiny – a musíte vyhnout se těm nezdravým. Přidané cukry a nadměrný příjem soli mohou zvýšit zánět v těle, což může urychlit proces stárnutí. Zánět produkuje enzymy, které rozkládají kolagen v kůži. Konečným výsledkem je urychlené vrásnění a ochabování pokožky, což vede ke zestárlému vzhledu. Jedna studie dokonce zjistila, že lidé s vysokou hladinou cukru v krvi byli vnímáni jako starší; další výzkum zjistil, že sůl zrychluje stárnutí buněk u lidí s nadváhou.

6. Hýbejte se, denně nebo obden

Zůstat aktivní je užitečné při udržování zdravé hmotnosti, ale věděli jste, že bylo prokázáno, že vám také pomáhá vypadat mladší? Výzkum ukázal, že intenzivní cvičení, zejména vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT), může zpomalit vaše stárnutí na buněčné úrovni téměř o 10 let.

Tím ale výhody aktivity a cvičení nekončí – cvičení také zvyšuje průtok krve, rozpohybuje kyslík a důležité živiny v celém těle, což vede k mladistvějšímu vzhledu. Pravidelné cvičení je navíc zásadní pro udržení síly a svalové hmoty, což se také může pochlubit řadou zdravotních výhod a může vám prodloužit život o roky. Cvičte, budete vypadat o mnoho mladší.

Sponzorováno

Lidé, kteří cvičí, těm je je odhadován věk o mnoho nižší, než jim ve skutečnosti je.

7. Vytvořte si dobrou rutinu v péči o pleť

I když existují kroky, které mohou pomoci zvrátit poškození pokožky, je mnohem snazší zabránit poškození dříve, než vůbec začne. Udělejte ze správné péče o pleť svůj každodenní zvyk. Snažte se používat jemný čisticí a exfoliační prostředek a ujistěte se, že používáte správné ošetření a séra pro váš typ pleti a potřeby. A nezapomeňte používat denní hydratační krém, abyste zvýšili pružnost pokožky a udrželi ji hydratovanou.

A každý večer se odmalujte a pleť dobře a kvalitně očistěte.

8. Omezte alkohol, kouření a kofein

I když milujeme dobré martini nebo latté stejně jako ostatní a jak alkohol, tak kofein mohou mít zdravotní přínosy, když je konzumujeme střídmě, příliš mnoho alkoholu a kofeinu může způsobit zkázu na vaší pokožce. Obojí může dehydratovat vaše tělo a připravit ho o klíčové živiny. Ještě horší je, že některé z těchto účinků mohou být trvalé.

Jedno, dvě kafíčka denně jsou v pohodě. I sem tem sklenka vína. Ale pití mnoha káv a alkoholu denně? To nejde s pěknou pletí ruku v ruce.

A kouření? No tak to je úplný zabiják pěkné a mladé pleti. Podívejte se na dlouholeté kuřáky / kuřačky. Jejich pleť je matná, šedá , plná vrásek. Chcete takovou? Nechcete. Tak nekuřte!

A dalších pár triků pro mladistvý vzhled

A přidám i pár triků z mého rukávu:

 • Vyměňte své černé oblečení za světlejší – černá je oblíbená, protože je tak všestranná, ale také může způsobit, že budete vypadat starší. U nových univerzálních kousků zvolte hnědou a šedou barvu, díky nim budete vypadat mladší a přístupnější. Hnědé a šedé barvy mohou působit způsobem, který je velmi zeštíhlující a velmi neutrální. Není to taková intenzita, která vás zestárne a dělala by vás přísnější.
 • Nebojte se ukázat svoji pokožku – To, že nemáte tělo, jaké jste měli ve svých 20 letech, neznamená, že musíte strávit zbytek života vyhýbáním se sukním a šatům, které ukazují vaše nohy. Někdy si ženy myslí, že jejich nohy možná zestárly, nebo si myslí, že nejsou dostatečně opálené. Moje rada: přestaňte se bát – koneckonců nejste jediná, kdo má bledá lýtka.
 • Nasaďte úsměv, a široký! Mladí, střední generace i starší jedinci studovali tisíce fotografií a byli požádáni, aby odhadli věk modelek s různými výrazy obličeje. Neutrální výrazy přinesly nejpřesnější výsledky a ustrašené výrazy způsobily, že subjekty vypadaly starší; šťastné tváře byly hodnoceny jako mladší, než ve skutečnosti byly. Myslete na to.
 • Upravte si vlasy – Jak stárneme, naše vlasy se mění. Často mají hrubší texturu a jsou sušší. Tepelný styling může vlasy poškodit, proto vyzkoušejte sušení jen na vzduchu. Ať už si necháváte vlasy umýt doma nebo v salonu, pravidelně používejte hloubkové kondicionační kúry proti suchým vlasům.
 • Zakryjte své problémové oblasti – nebojte, každý je má. Pokud máte vrásčitý krk nebo „laloky“ na krku, vyhněte se upnutým topům nebo topům s výstřihem, které vytlačují kůži nahoru. Košilový límeček s kulatým výstřihem je lepší varianta. Pokud máte velké břicho, noste košile tmavé barvy. Prostě si upřímně připusťte, že někde máte nedokonalosti a pracujte s tím.
 • Dbejte na pěkné ruceStudie ukázala, že lidé mohli přesně odhadnout věk žen pohledem na jejich ruce. Často používejte dobrý krém na ruce, nejlépe takový, který obsahuje SPF. Rozjasněte mdlé ruce pravidelným peelingem: Smíchejte mořskou sůl s citronovou šťávou a jemně vmasírujte do rukou měkkým zubním kartáčkem.
 • Noste méně make-upu – místo silného make-upu si vyberte jemné odstíny, které napodobují vzhled přirozeného mládí. Jak stárneme, naše pokožka se uvolňuje a není tak napnutá jako kdysi, takže čím více make-upu aplikujete, tím více se může pohybovat, usazovat se a cestovat. A to nechcete! Méně make-upu přilne ke zralé pleti mnohem lépe, takže budete vypadat svěží celý den. A to chcete!
 • Noste správnou podprsenku – Gravitace se týká nás všech, ale správně padnoucí spodní prádlo může pomoci vytvarovat postavu do mladistvější siluety. Výzkum popkultury uvádí, že více než 70-80 procent žen nosí špatnou velikost podprsenky. Nechte si poradit v obchodě se spodním prádlem, abyste se ujistili, že máte na sobě správnou velikost a styl podle tvaru svého poprsí a také správné množství krytí a podpory.
 • Zbavte se stresu a konfliktů – Studie ukázaly, že stres skutečně ovlivňuje negativně vaše buňky – ale toto stárnutí lze také zvrátit změnami životního stylu, které zahrnují zvládání stresu. Když omezíte stres a konflikty, vypnete stresové hormony, jako je adrenalin a kortizol, a aktivujete endorfiny, přirozené léky proti bolesti ve vašem těle, díky čemuž je všechno na vás mladistvější.
 • Doplňte antioxidanty – Antioxidanty jako vitamíny A a C bojují proti volným radikálům a pomáhají vám udržet si mladší vzhled. Když volné radikály ze stravy nebo životního prostředí hrozí poškození kožních buněk, antioxidanty bojují proti těmto sloučeninám a chrání kožní buňky. Strava bohatá na antioxidanty může pomoci bojovat proti poškození sluncem a životním prostředím a chránit před záněty, které urychlují stárnutí. Jezte pomeranče, jahody, borůvky, papriky a špenát, abyste získali tyto výhody.

Chraňte svou pokožku pro krásnou budoucnost

Neexistuje žádná náhrada za dobrou péči o vaši pokožku a nakonec se ukáže, jak s ní zacházíte. Na to myslete.

Sponzorováno

A jaké tipy ro mladistvý vzhled máte vy? Napište mi do komentářů, budu moc ráda.

A dále si o pleti a jejím omlazení přečtěte

Studie a zdroje článku

 • Zdroj obrázku ve článku: IgorVetushko / depositphotos.com
 • Skin anti-aging strategies Autoři: Ruta Ganceviciene, Aikaterini I. Liakou

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva