Sponzorováno

Prevence proti akné – 14 TOP tipů jak předcházet akné 4.75/5 (8)

Dobrou prevencí proti akné je nedotýkat se rukama obličeje

Dobrou prevencí proti akné je nedotýkat se rukama obličeje

Nehezké pupínky, nazývané také akné, se vyskytují, když jsou olejové žlázy vaší pokožky nadměrně aktivní a póry se díky tomu zanítí. Některé typy kožních bakterií mohou pupínky dále zhoršovat. Pupínky se mohou objevit kdekoli na pokožce, ale nejčastěji se vyskytují na obličeji.

Protože pupínky obvykle vyvolávají androgenní hormony a v některých případech genetika, neexistuje jistý způsob, jak jim na 100% zabránit. Stále však existuje mnoho metod, jak snížit závažnost akné a udržet ho pod kontrolou.

V dnešním článku se podíváme na 14 nejlepších metod prevence akné.

1. Správně si umývejte obličej

Abyste zabránili vzniku akné, je hodně důležité každý den odstraňovat přebytečný olej, nečistoty a pot z vaší pokožky. Umývání obličeje více než dvakrát denně však může akné ještě zhoršit. Takže si najděte tu svoji nejlepší frekvenci mytí, která vám dokonale vyhovuje.

Neumývejte si obličej drsnými čisticími prostředky. Použijte čisticí prostředek bez alkoholu.

Umytí obličeje provádějte:

 1. Navlhčete si obličej teplou, ne horkou vodou.
 2. Jemným kruhovým pohybem naneste jemný čisticí prostředek prsty, ne žínkou.
 3. Důkladně opláchněte a osušte.

2. Poznejte svůj typ pleti

Každého může potrápit akné, bez ohledu na typ pleti. Třeba mastná pokožka je ale nejvíce náchylná k pupínkům a tvorbě akné. Je to způsobeno tím, že mazové žlázy vaší pokožky produkují příliš mnoho mastného mazu.

Dalším typem pleti, který může způsobit pupínky, je kombinovaná pleť. Kombinovaná pleť znamená, že máte na pokožce suché i mastné oblasti. Mastnými oblastmi bývají vaše čelo, nos a brada – této oblasti se také říká tzv. T-zóna.

Znalost typu pokožky vám pomůže vybrat ty správné výrobky pro péči o pleť. A to je zásadní. Pokud je vaše pokožka mastná, vyberte například nekomedogenní produkty, které neblokují póry. Produkty musíte prostě vybírat chytře!

3. Hydratujte pokožku

Zvlhčovače pomáhají pokožce zůstat pěkně hydratovanou. Ale mnoho zvlhčovačů obsahuje olej, syntetické vůně nebo jiné přísady, které mohou dráždit pokožku a způsobit pupínky. Na to fakt pozor.

Abyste zabránili vzniku pupínků, používejte po umytí nekomedogenní zvlhčovače bez vůně.

4. Mějte hydratované celé tělo

Pokud jste dehydratovaní, vaše tělo může signalizovat mazovým žlázám vaší pokožky, aby produkovalo více oleje. Dehydratace také dodává pokožce matný vzhled a podporuje zánět a zarudnutí.

Aby bylo vaše tělo dobře hydratované, vypijte každý den alespoň osm sklenic vody o objemu 250 ml. Po cvičení pijte více, pokud jste těhotná, kojíte nebo trávíte čas v horkém a vlhkém prostředí, pijte také více. A jen čistou vodu.

5. Omezte líčení na minimum

Je lákavé používat make-up k zakrytí pupínků. Mohlo by to však ucpat póry a vyvolat ohniska akné.

Pokud můžete, jděte cestou přirozené krásy. Pokud nosíte make-up, vyhýbejte se mastným a těžkým podkladům a používejte produkty, které jsou nekomedogenní, čisté a bez vůně.

Mastné šampony, mastné sprchové gely, holicí krémy a vlasové stylingové přípravky mohou také způsobit pupínky. Chcete-li zabránit vzniku takových ohnisek akné, zvolte opět nekomedogenní produkty bez obsahu oleje.

6. Nedotýkejte se svého obličeje

Vaše ruce se po celý den neustále setkávají se špínou a bakteriemi. ¨Takže pokaždé, když se dotknete svého obličeje, některé z těchto nečistot ucpávajících póry se mohou přenést na vaši pokožku.

Jasně, pokud vás svědí nos, poškrábejte ho. Pravidelně si ale umyjte ruce a snažte se co nejméně dotýkat tváří (nebo míst, kde je u vás riziko akné).

7. Omezte vystavení pleti slunci

Vystavování se slunečním paprskům krátkodobě není takový problém, pomáhá to s vyschnutím pupínků, ale z dlouhodobého hlediska to způsobuje velké problémy. Časté vystavení slunci dehydratuje pokožku, což v průběhu času způsobuje, že produkuje více oleje a blokuje póry.

Sponzorováno

Je důležité používat krém na opalování, který pomáhá předcházet rakovině kůže. Mnoho krémů na opalování je však mastných. Pro ochranu proti slunci i vzniku akné používejte nekomedogenní opalovací krém bez obsahu oleje. Sluníčka se úplně nebojte, ale nebuďte na přímém slunci několik hodin v kuse. A hodně pijte. Vodu, čistou vodu.

8. Nerýpejte si do pupínků

Jak lákavé může být zmáčknout tu bílou hlavičku akné, ale nedělejte to. Pukání pupínků může způsobit krvácení, silné jizvy nebo infekci. Může také zvýšit zánět a ucpat okolní póry, čímž se váš problém s pupínky ještě zhorší.

9. Zkuste čajovníkový olej

Olej z čajovníku je populární lidový lék na pupínky. Tento olej může opravdu snížit počet zanícených a nezanícených lézí akné. Jsou na to studie.

Chcete-li použít olej z čajovníku na pupínky, naneste několik kapek na zanícenou oblast, ale zřeďte to v nějakém jemném přípravku. Můžete také přidat několik kapek do svého denního čisticího nebo zvlhčovacího přípravku.

10. Zkuste francouzský zelený jíl

Francouzský zelený jíl je savý jíl bohatý na minerály s léčivými schopnostmi. Podle výzkumu z roku 2010 má francouzský zelený jíl silné antibakteriální vlastnosti. Pomáhá odstraňovat nečistoty, snižovat zánět a absorbovat přebytečný olej, který může vést k tvorbě pupínků.

Francouzský zelený jíl je k dispozici ve formě prášku, který smícháte s vodou a vytvoříte masku na obličej. Můžete také přidat další přísady zklidňující pokožku, jako je jogurt nebo med.

11. Vyhýbejte se určitým potravinám

Pokud vám někdo někdy řekl, že nezdravé jídlo způsobuje akné a pupínky, měl pravdu. Podle studie z roku 2010 může konzumace vysoce glykemické stravy způsobit akné.

Potraviny a nápoje s vysokou glykemií, jako jsou hranolky, pečivo vyrobené z bílé mouky a nealkoholické nápoje, zvyšují hladinu cukru v krvi a jsou často méně výživné než potraviny s nízkým obsahem glykemie. Studie také zjistila, že konzumace mléčných výrobků může vyvolat pupínky.

12. Buďte v klidu, snižte hladinu stresu

Stres nezpůsobuje akné, ale může ho hodně zhoršit. Podle Americké dermatologické akademie výzkum ukázal, že když jste ve stresu, vaše tělo produkuje více hormonů stimulujících maz.

Některé studie opravdu spojují stres se závažností akné. Zeptejte se sami sebe, co vám dává pocit stresu. Pak hledejte řešení.

Některé možnosti, které vám pomohou zvládat stres, jsou:

 • jóga
 • relaxace a rozjímání
 • sportování
 • masáž
 • aromaterapie

13. Denně cvičte

Pravidelné cvičení je dobré pro celé vaše tělo, včetně pokožky. Při cvičení se vyhněte oblečení a používání cvičebních pomůcek, které si otírají pokožku a mohou způsobit podráždění. Osprchujte se nebo se vykoupejte hned po cvičení.

14. Projděte léky, které užíváte

Ideálně s lékařem nebo lékárníkem. I léky, třeba hormonální antikoncepce, mohou způsobovat akné. Takže pokud na nějaký z tohoto pohledu rizikový lék narazíte, zkuste najít jinou alternativu.

A jak vnímáte prevenci proti akné vy? Co pro zabránění akné děláte vy? Budeme rádi za komentáře.

A naše další články o akné

VIDEO: Prevence akné a doporučení od odborníka

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva