Sponzorováno

Zeaxantin a zdravé oči – proč je tak prospěšný a kde ho najdete? 4.87/5 (15)

  • Zeaxantin je karotenoid, který má několik pozitivních účinků na zdraví.
  • Pro dobré zdraví očí: Zeaxantin spolu s luteinem je součástí pigmentu v centrální části sítnice, známého jako makulární pigment. Tyto karotenoidy mají ochranný účinek na oči, zejména na makulu. Zeaxantin a lutein působí jako "přírodní sluneční brýle", které chrání oči před škodlivým působením ultravioletního záření ze slunce a mohou snižovat riziko degenerace makuly a katarakty.
  • Zdravá kůže: Zeaxantin může chránit pokožku před poškozením slunečním zářením a volnými radikály, což může přispět k udržení zdravé a mladistvé pokožky.
  • Antioxidanty: Zeaxantin je silným antioxidantem, který chrání buňky před poškozením volnými radikály a může pomoci snižovat riziko různých onemocnění spojených s oxidativním stresem, včetně rakoviny.
  • Proti zánětlivým onemocněním: Zeaxantin protizánětlivé vlastnosti a může pomoci snižovat zánětlivé stavy v těle, což může být užitečné pro lidi trpící chronickým zánětem.
  • Zeaxantin získat z potravy, jako jsou listová zelenina, žloutky vajec a další potraviny. Zeaxantin je často přítomen ve stejných potravinách jako lutein. Pro lidi, kteří mají potíže s dostatečným příjmem zeaxantinu z potravy, jsou k dispozici také doplňky stravy obsahující zeaxantin.
  • I přes potenciální výhody zeaxantinu je důležité konzultovat s lékařem nebo odborníkem na výživu, pokud máte zájem o doplňky zeaxantinu nebo máte specifické zdravotní potřeby.

Zeaxantin podporuje zdraví očí a křišťálově čistý zrak.

Zeaxantin podporuje zdraví očí a křišťálově čistý zrak.

Zeaxantin je karotenoid; z rostlin derivovaný žlutý pigment s vysokou antioxidační aktivitou. Zeaxantin působí jako silný antioxidant, což znamená, že může chránit buňky těla před škodlivým účinkem volných radikálů. Tím může přispívat k ochraně před různými chorobami spojenými s oxidativním stresem, včetně srdečních onemocnění, cukrovky a některých forem rakoviny.

I když zeaxantin má potenciální prospěšné účinky na zdraví, jeho přesné účinky a doporučené denní dávky nejsou zcela jasné. Důležité je zařadit do stravy rozmanitou škálu potravin bohatých na karotenoidy, včetně zeaxantinu, a dbát na vyváženou stravu pro udržení celkového zdraví.

Nejbohatší potravinové zdroje zeaxantinu je listová zelenina, jako je kapusta, mangold a špenát s řeřichou.

Sponzorováno

Proč potřebujeme zeaxantin?

Zeaxantin podporuje zdraví očí a křišťálově čistý zrak. Je prevencí vzniku věkem podmíněné makulární degenerace.

Bylo prokázáno, že zlepšuje vidění u pacientů s onemocněním makuly.

Jak zeaxantin pomáhá očím?

Zeaxantin (spolu s luteinem) je oční vitamin, který se přesouvá do očí a je vtažen do oční čočky, makuly a fovey (ve středu sítnice). V makule a fovee zeaxantin pomáhá budovat žlutý makulární pigment – štít, který chrání oční buňky před nebezpečnými světelnými frekvencemi. Zeaxantin také poskytuje silnou antioxidační aktivitu, neutralizuje volné radikály, které ničí oční buňky. Zeaxantin významně snižuje světelnému poškození volnými radikály v očních buňkách ve srovnání s placebem.

Je Zeaxanthin bezpečný?

Zeaxantin byl intenzivně testován na zvířatech a lidech na úrovni vysoko nad maximální denní doporučené úrovni (2-5 mg / den). Zeaxantin je považován dle díky těmto testům za bezpečný.

Vedlejší účinky nejsou známy. Nejsou ani známy jakékoliv negativní interakce zeaxantinu s jinými léky. Jedinci, kteří o dost přesahují doporučenou denní dávku pro dospělé (2-5 mg / den) a jedinci se světlou pletí mohou vidět mírné žluto-zlaté zbarvení kůže. Je vhodné, abyste se poradili se svým lékařem nebo očním specialistou, pokud budete Zeaxanthin brát dlouhodobě.

Jak dlouho brát zeaxantin

Zeaxantin může být celoživotní zdravou praxí. Budování hladiny zeaxantinu ve vašich očích je postupný proces.

Lutein, zeaxantin a šedý zákal

Oční čočka v první řadě shromažďuje a zaměřuje světlo na sítnici. Chcete-li perfektně vidět po celou dobu svého života, čočka musí zůstat dokonale jasné. Oxidace čočky je hlavní příčinou šedého zákalu, který pak zastiňuje oční čočku.

Antioxidanty neutralizují volné radikály (nestabilní molekuly), které jsou spojeny s oxidačním stresem a poškozením sítnice. To je důvod, proč antioxidanty lutein a zeaxanthin pravděpodobně hrají roli v prevenci šedého zákalu. Ve skutečnosti, nedávná studie ukázala, že vyšší přísun luteinu, zeaxanthinu a vitamínu E v potravě byl spojen s výrazně nižším nebezpečím vzniku šedého zákalu.

Sponzorováno

Dbáte na příjem zeaxanthinu? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva