Zeaxantin a zdravé oči – proč je tak prospěšný a kde ho najdete? 4.87/5 (15)

Sponzorováno

Zeaxantin podporuje zdraví očí a křišťálově čistý zrak.

Zeaxantin podporuje zdraví očí a křišťálově čistý zrak.

Zeaxantin je karotenoid; z rostlin derivovaný žlutý pigment s vysokou antioxidační aktivitou. Nejbohatší potravinové zdroje zeaxantinu je listová zelenina, jako je kapusta, mangold a špenát s řeřichou.

Proč potřebujeme zeaxantin?

Zeaxantin podporuje zdraví očí a křišťálově čistý zrak. Je prevencí vzniku věkem podmíněné makulární degenerace. Bylo prokázáno, že zlepšuje vidění u pacientů s onemocněním makuly.

Jak zeaxantin pomáhá očím?

Zeaxantin (spolu s luteinem) je oční vitamin, který se přesouvá do očí a je vtažen do oční čočky, makuly a fovey (ve středu sítnice). V makule a fovee zeaxantin pomáhá budovat žlutý makulární pigment – štít, který chrání oční buňky před nebezpečnými světelnými frekvencemi. Zeaxantin také poskytuje silnou antioxidační aktivitu, neutralizuje volné radikály, které ničí oční buňky. Zeaxantin významně snižuje světelnému poškození volnými radikály v očních buňkách ve srovnání s placebem.

Sponzorováno

Je Zeaxanthin bezpečný?

Zeaxantin byl intenzivně testován na zvířatech a lidech na úrovni vysoko nad maximální denní doporučené úrovni (2-5 mg / den). Zeaxantin je považován dle díky těmto testům za bezpečný.

Vedlejší účinky nejsou známy. Nejsou ani známy jakékoliv negativní interakce zeaxantinu s jinými léky. Jedinci, kteří o dost přesahují doporučenou denní dávku pro dospělé (2-5 mg / den) a jedinci se světlou pletí mohou vidět mírné žluto-zlaté zbarvení kůže. Je vhodné, abyste se poradili se svým lékařem nebo očním specialistou, pokud budete Zeaxanthin brát dlouhodobě.

Jak dlouho brát zeaxantin

Zeaxantin může být celoživotní zdravou praxí. Budování hladiny zeaxantinu ve vašich očích je postupný proces.

Lutein, zeaxantin a šedý zákal

Oční čočka v první řadě shromažďuje a zaměřuje světlo na sítnici. Chcete-li perfektně vidět po celou dobu svého života, čočka musí zůstat dokonale jasné. Oxidace čočky je hlavní příčinou šedého zákalu, který pak zastiňuje oční čočku.

Antioxidanty neutralizují volné radikály (nestabilní molekuly), které jsou spojeny s oxidačním stresem a poškozením sítnice. To je důvod, proč antioxidanty lutein a zeaxanthin pravděpodobně hrají roli v prevenci šedého zákalu. Ve skutečnosti, nedávná studie ukázala, že vyšší přísun luteinu, zeaxanthinu a vitamínu E v potravě byl spojen s výrazně nižším nebezpečím vzniku šedého zákalu.

Sponzorováno

Dbáte na příjem zeaxanthinu? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva