Retinoidy na akné, vrásky a další kožní problémy 4.48/5 (54)

Sponzorováno

Retinoidy mohou pomoci s mnoha kožními problémy.

Retinoidy mohou pomoci s mnoha kožními problémy.

První retinoid byl schválen pro léčbu akné v roce 1971. Tyto léky jsou oblíbeny mnoha lékaři, a to nejen pro léčbu akné, ale na všemožné kožní problémy. Ačkoli retinoidy samozřejmě nemusí být odpovědí na všechny kožní problémy, existuje mnoho případů s osvědčenými a prokazatelnými výsledky.

Na co všechno se tedy dají retinoidy použít?

Na mnoho kožních problémů:

1. Retinoidy na akné

Máte-li středně těžké až těžké akné, které se nezlepšuje jinou léčbou, mohou vám retinoidy pomoci. Když se akné rozvine na pokožce, retinoidy mohou krásně uvolňovat póry, což ostatním medikovaným krémům a gelům umožní lépe a efektivněji pracovat. Retinoidy také redukují ohniska akné tím, že zabrání mrtvým buňkám v ucpání pórů. Takovýmto vyčištěním akné a snížením výskytu ohnisek můžete také snížit výskyt akné jizviček.

Retinoidové pilulky řeší nadměrnou produkci oleje, dále omezují bakterie, které způsobují akné a mohou zlepšit i záněty.

Jak používat retinoidy na akné? Rozumné množství retinoidního krému aplikujte na kůži jednou denně 20 až 30 minut po umytí obličeje (nebo dle pokynů vašeho lékaře).

Co ještě byste měli vědět: Když používáte retinoidy, můžete si všimnout zarudnutí, olupování kůže nebo zhoršení akné. To můžete minimalizovat tak, že budete používat tyto produkty každý druhý den, dokud si vaše tělo nezvykne.

Náš tip: Zkuste na akné i tyto přípravky

2. Retinoidy na vrásky

Tretinoin (trans-retinová kyselina) byl první retinoid schválený k léčbě vrásek. Tento retinoidový lék funguje tak, že zvyšuje tvorbu kolagenu. Stimuluje také nové krevní cévy v kůži, dodává pokožce růžový vzhled, dokáže vybělit stařecké skvrny a snižuje prekancerózní kožní skvrny nazývané aktinická keratóza. Tretinoin může také pomoci předejít závažnějším účinkům ultrafialového záření.

Retinoidy bez lékařského předpisu nemusí při řešení vrásek pracovat stejně dobře jako tretinoin, ale mohou zlepšit vzhled sluncem poškozené pokožky. Používání těchto látek spolu s produkty, které obsahují alfa-hydroxykyseliny (AHA kyseliny), může poskytnout ještě více efektu pro finální vyhlazení pokožky.

Jak používat: Aplikujte na tvář, krk, hruď, ruce a předloktí nejméně dvakrát týdně.

Co ještě byste měli vědět: Trvá to cca 3 až 6 měsíců pravidelného užívání, než se objeví zlepšení vrásek, přičemž nejlepší výsledky se vyskytnou po 6 až 12 měsících.

3. Retinoidy na psoriázu

Retinoidy mohou zpomalit růst kožních buněk u pacientů s psoriázou. Obvykle se používá malou dávku na každé místo bolesti jednou denně před spaním. Retinoidní krém nebo gel jsou často kombinovány s léčbou steroidy.

4. Retinoidy na bradavice

Lékaři mohou předepisovat retinoidy i na bradavice, zvláště pokud jiné léčebné metody selhaly. Retinoidní krémy fungují tak, že vlastně naruší růst buněk bradavice.

Sponzorováno

Jak používat: Postupujte podle pokynů svého lékaře k aplikaci retinoidů na bradavice. Krémy může být potřeba používat několik měsíců předtím, než zmizí bradavice.

Co ještě byste měli vědět: Retinoidy mohou být nejlepší léčbou plochých bradavic.

5. A i na další kožní problémy

Je toho ale více. Retinoidy se dají použít i třeba na rosaceu (růžovku) nebo na strie.

Jak vlastně fungují retinoidy?

Odborníci věří, že retinoidy se váží na specifické receptory kyseliny retinové v kůži a aktivují je. Různé typy receptorů dělají při aktivování různé věci. Představte si retinoidy jako jakési komunikátory, které řeknou vašim kožním buňkám, aby se chovali co nejlépe umí.

Retinoidy pomáhají:

  1. při normalizaci hyperkeratinizace (kdy se vytváří nadměrné množství zrohovatělých buněk)
  2. mrtvým kožním buňkám, aby se uvolnily, aby se nevázaly a neucpávaly vaše póry.

Jednoduše řečeno, retinoidy působí jako přírodní exfoliant a rychle se tak nahrazují staré kožní buňky mnohem hladší pokožkou. Nejdůležitější funkcí retinoidů je produkovat kolagen, který udržuje pokožku přirozeně pevnou. Kolagen produkovaný přidáním retinolu způsobuje vyhlazení pokožky a snížení vrásek.

Retinoidy a možné nežádoucí účinky

Ačkoli retinoidy jsou užitečné na řešení mnoha běžných kožních problémů, nejsou úplně bez rizika. Rizika mohou být následující:

  • Suchost a podráždění pokožky
  • Změna barvy kůže
  • Citlivost na sluneční světlo
  • Opuchnutí nebo puchýře na kůži

Jak minimalizovat rizika?

  • Při jejich užívání se držte mimo slunce. Pokud už musíte být venku, omezte své hodiny pobytu na slunci mezi 10:00 a 14:00. To je slunce nejsilnější. Používejte opalovací krém, nejlépe s ochranným faktorem proti slunečnímu záření (SPF) 30 nebo vyšším, a používejte oblečení, jako je košile s dlouhým rukávem, kalhoty a klobouk s velkým okrajem.
  • Nikdy nepoužívejte více přípravku nebo jej neužívejte častěji, než vám předepíše váš lékař nebo je uvedeno na štítku na obalu. Pokud tak učiníte, nezvýší to jeho účinnost, ale často se je zvýší vedlejší účinky.
  • Použijte zvlhčovač spolu s lokálními retinoidy. Tímto způsobem se sníží vysušení pokožky bez zásahu do účinnosti výrobku.
  • Těhotné ženy nebo ty ženy, které plánují otěhotnět, by raději neměly užívat retinoidy.

A co vy? Máte s retinoidy nějaké zkušenosti? Budeme rádi za tipy a rady v komentářích pod článkem.

Co si ještě přečíst o retinoidech a akné?

VIDEO: AKNÉ a léčba retinoidy

Sponzorováno

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva