Sponzorováno

Vitamín C v péči o pleť – jak a kdy ho použít? 4.85/5 (13)

Vitamín C má mnoho benefitů i pro naši pokožku

Vitamín C má mnoho benefitů i pro naši pokožku

Víte, že v rámci kosmetických témat byl vitamín C v roce 2017 nejhledanějším výrazem na internetu? A vlastně se ani není čemu divit – dělá dobrou službu nejen imunitnímu systému, nemá konkurenci ani při péči o pleť.

Představme si vitamín C

Vitamin C, známý také jako kyselina askorbová, je ve vodě rozpustná látka, kterou musíme dodávat uměle, protože na rozdíl od zvířat si ji neumíme vytvářet. Nachází se především v citrusech, ale také v rakytníku, bohaté na vitamin C je také kiwi, paprika, květák či borůvky.

Všichni si spojujeme výraz „kyselina askorbová“ s fungujícím imunitním systémem, protože zejména v chřipkovém období spoléháme na potraviny s vysokým obsahem vitamínu C, užíváme ho buď v tabletové formě nebo jej tělu doplňujeme prostřednictvím stravy.

Vitamin C je silný antioxidant, je známý jako nejběžnější antioxidant vyskytující se v lidské kůži. Je rozhodující pro syntézu kolagenu a elastinu. Antioxidanty také zabraňují poškození naší pokožky tím, že neutralizují volné radikály, které naše tělo vytváří, když je vystaveno určitým podmínkám, třeba nějakému znečištění a UV záření.

S přibývajícím věkem ztrácíme vitamín C. Proto je velmi prospěšné zařadit séra s vitamínem C jako součást naší každodenní pleťové rutiny, abychom si udrželi zdravou a mladistvou pleť.

Jak vitamín C působí v těle?

Na lidský organismus má mnoho pozitivních účinků, toto jsou ty nejdůležitější:

  • Jako antioxidant (může pomoci zabránit vzniku onemocnění jako je rakovina či skleróza)
  • Pomáhá imunitnímu systému
  • Podporuje hojení ran
  • Pomáhá absorbovat železo
  • Pomáhá při síťování kolagenu

Jak vitamín C působí v péči o pleť? Jak může naší pokožce pomoci?

Vyhlazuje pleť

Jelikož je vitamin C důležitý pro tvorbu a při síťování kolagenu, účinná složka se považuje jako pomocník proti stárnutí. Kolagen určuje strukturu mnoha částí těla a poskytuje pokožce pevnost. Takže když se kolagen odbourává, pokožka ochabuje a tvoří se vrásky.

Vitamin C stimuluje produkci kolagenu a jako antioxidant zabraňuje extrémnímu zatížení (smog, cigaretový kouř či UV záření), které mohou kolagen v pleti ničit.

Chrání vaši pokožku + bojuje proti vráskám

Podobně jako v těle, kyselina askorbová se stará o to, aby volné radikály pobývaly mimo pokožku – mohou způsobit rozpad kolagenu, výsledkem čehož je vrásčitá pokožka. Navíc vitamín C zvyšuje do určité míry ochranný faktor, filtruje totiž UV záření.

Vitamin C je účinnou složkou mnoha produktů proti stárnutí. Některé studie ukazují, že může snížit výskyt vrásek, pokud jej používáte alespoň 12 týdnů. Zdravá strava s vysokým obsahem této živiny může také pomoci. Výzkumy naznačují, že lidé, kteří jedí více vitamínu C, mají méně vrásek. Strava samozřejmě není omezena jen na citrusové plody. Brokolice, červená paprika a špenát jsou tohoto vitamínu také plné.

Zabrání podráždění

Zklidňuje pleť a zabraňuje podráždění a zarudnutí. Současně snižuje viditelnost pigmentace. Toto ocení zejména lidé s akné a nečistou pletí.

Sponzorováno

Může pomoci chránit před poškozením sluncem

Antioxidanty ve vitaminu C mohou pomoci bránit se před poškozením, které může způsobit UV záření. To neznamená, že můžete místo opalovacího krému použít pleťové sérum s vitamínem C. Nemůže tak úplně nahradit SPF, protože neabsorbuje UVA ani UVB paprsky. Ale pokud se UV světlo dostane do vaší pokožky, některé výzkumy naznačují, že vitamín C může pomoci zmírnit poškození.

Může zesvětlit a vybělit tmavé skvrny

Produkty péče o pleť na bázi vitamínu C mohou zesvětlit skvrny, které jsou tmavší než zbytek vaší pokožky, nazývané hyperpigmentace. V jedné studii vitamín C aplikovaný na kůži po dobu 16 týdnů výrazně omezil tyto skvrny. Odborníci však tvrdí, že bude vyžadovat další výzkum, aby se potvrdilo, jak dobře krémy s vitamínem C fungují.

Podporuje hojení a léčení

Vitamin C může pomoci k rychlejšímu hojení ran. Můžete užívat doplňky stravy, přijímat více živin ve stravě nebo je aplikovat na pokožku. Všechny pomáhají uzavřít otevřené boláky a ranky – zvláště u lidí, kteří tohoto vitamínu nemají dost. Vitamín C pomáhá tělu produkovat kolagen nezbytný k vyřešení tohoto typu zranění.

Zmenšuje jizvy

V jedné studii gel s vitamínem C aplikovaný na kůži způsobil, že jizvy byly méně nápadné. V experimentu, který zahrnoval 80 lidí, polovina z nich přikládala silikonový gel napuštěný vitaminy na ránu denně po dobu 6 měsíců poté, co jim byly odstraněny stehy. Poté byly jejich jizvy méně viditelné než u lidí, kteří produkt nepoužili.

Jak vitamín C na pleť a pokožku používat?

Ti, co očekávají mimořádně silný účinek, by měli nadále poctivě užívat vitamín C ve formě doplňků nebo také jako součást stravy. Doporučují se také séra na pleť s vyšší koncentrací vitamínu C. Díky své téměř vodnaté konzistenci je pokožka výborně absorbuje.

Nejlépe sérum aplikujte po umytí obličeje a těla. Po umytí obličeje a před aplikací hydratačního mléka naneste krém nebo sérum s vitamínem C. Zpočátku vás může štípat nebo zčervenat, ale to by mělo zmizet, pokud jej budete nadále používat. Jakékoli nové produkty otestujte na malé ploše pokožky, než je nanesete na celý obličej nebo celé tělo.

Buďte opatrní s kombinacemi různých sér. Pokud chcete používat sérum s vitamínem C spolu s dalšími kyselými produkty péče o pleť, jako je retinol, postupujte jednoduše. Společně by mohly podráždit vaši pokožku. Zvažte jejich použití spíše ve střídavém charakteru, než ve stejnou dobu.

Chraňte své sérum vitamínu C před světlem a vzduchem – obojí může poškodit složky séra. Také si kupte produkt v tmavém obalu, abyste jej chránili. Pevně uzavřete víko a uložte jej na chladné, tmavé a suché místo.

Sponzorováno

A co vy? Jak vitamín C na pleť a pokožku používáte vy? Budu moc ráda za komentáře pod článkem.

A co si dále přečíst o vitamínu C?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva