Sponzorováno

Vrásky – recepty, jak se jich zbavit domácí léčbou 4.84/5 (19)

Jak doma efektivně zjemňovat vrásky?

Jak doma efektivně zjemňovat vrásky?

Všimli jste si někdy, že pro většinu lidí je mnohem snazší přijmout šedé vlasy než vrásčitou kůži? Posedlost po zářivé, hladké a čisté pleti je stále velkou součástí naší kultury a standardů krásy. Lidé jsou připraveni dát spoustu peněz a podstoupit riskantní léčbu, jen aby získali ten krásný, bezchybý vzhled. A i když jste možná připraveni vyzkoušet všechno, hádejte co? Možná ani nemusíte. Existuje mnoho levných, bezpečných a 100% přírodních domácích prostředků na vrásky, které můžete začlenit do své rutiny péče o pleť.

A právě na domácí metody léčby vrásek se podíváme v tomto článku. I když „léčba vrásek“ je možná moc silné spojení. Vrásky není potřeba „léčit“, ale spíše zjemnit jejich vzhled.

Pochopení vrásek

Co jsou to vlastně vrásky? Vrásky jsou popisovány jako rovné linie, záhyby nebo vyvýšeniny na kůži obličeje. Naše tělo, včetně pokožky, je dynamický, probíhající a křehký organismus. Opakované roztahování a stlačování kůže může poškodit vlákna v dermis. Ale toho byste si neměli dělat starosti, protože pokožka se obnovuje každých 27 dní! Ano, je to tak – můžete říci, že máte každý měsíc novou pleť a je to přirozená součást života. Problém nastává v tom, když porušená elastická a kolagenová vlákna nejsou regenerována a obnovena, ale nahrazena vlákny změněnými. A takto vznikají vrásky – z nesprávných oprav poškozených elastických a kolagenových vláken.

V tomto okamžiku si uvědomíte, proč se vrásky objevují, když lidé stárnou. V průběhu času se na pokožce nahromadí mnoho poraní vláken dermis, což má za následek vrásky a další nedokonalosti.

Příčiny vrásek – co způsobuje vrásky?

Jsem si jista, že jakmile jste si přečetli „poškození dermis“, přešli jste ke nejzřejmější otázce: jak můžete takovým poškozením předejít?. Abych byla úplně upřímná, ačkoli existuje mnoho věcí, které můžete udělat pro ochranu pokožky, hlavní viníci stárnutí kůže nejsou pod naší kontrolou.

Stárnutí

Stárnutí prostě neovlivníte. Všichni neustále opakují, že vrásky jsou přirozenou součástí stárnutí, protože k nim dochází, když je pokožka sušší, tenčí, méně pružná a méně schopná se napravovat každodenním poškozením. Dobrá péče o pokožku, její vyživování a ochrana před extrémními podmínkami prostředí může pomoci tento proces zpomalit, ale na konci dne i tak zanechá stárnutí své následky. Stojí za zmínku, že i genetika hraje hodně svoji roli a u lidí s pružnější pokožkou je méně pravděpodobné, že se jim dříve v životě objeví vrásky.

Výrazy obličeje, mimika

Bohužel pokaždé, když používáme svaly našeho těla, se kůže napíná a stlačuje. To znamená, že úsměv, smích, pláč nebo mračení může vést k předčasné tvorbě jemných linek a vrásek. Mimika není něco, co bychom mohli zastavit, takže je lepší přemýšlet o způsobech, jak můžeme udělat pleť odolnější. Pravidelně vyživujte svou pleť – níže najdete některé přírodní ingredience, ze kterých si můžete vyrobit domácí prostředky na vrásky.

Vystavení pleti Slunci

Kromě stárnutí může slunce a dokonce i umělé UV světlo přispívat k rozvoji vrásek dříve v životě. UV světlo má schopnost rozkládat elastinová a kolagenová vlákna v pokožce. Vyhněte se opalování, soláriu a venkovním sportům, když je slunce nejsilnější. Mnoho výzkumů našlo spojení mezi lidmi, kteří pracují na slunci, a ranými vráskami. Například rybáři, zahradníci, plavčíci na pláži a i golfisté mohou být náchylnější ke stárnutí kůže.

Alkohol a kouření

Jsem si jistá, že jste o tom slyšeli a ano, je to pravda. Alkohol a kouření jsou další dva faktory vedoucí k předčasnému stárnutí pokožky a vráskám. Alkohol pleť dehydratuje a vysušuje, díky čemuž je mnohem náchylnější k tvorbě vrásek. Navíc ochuzuje organismus o vitamín A – důležitý vitamín pro pokožku, udržuje ji pevnou a mladistvou. Kouření má stejný účinek na vitamín A. Nikotin, který se nachází v cigaretách, zužuje krevní cévy v nejvzdálenějších vrstvách pokožky a brání průtoku krve, aby se dostala do pokožky. Odborníci tvrdí, že poškození kůže si lidé mohou všimnout již po 10 letech kouření. Mojí radou je nahradit alkohol a cigarety lahodným smoothie plným mnoha živin ze superpotravin – třeba borůvek.

Léčba vrásek doma – Jak se můžete zbavit vrásek?

Pojďme se nyní podívat na to, jak s vráskami bojovat, nebo lépe řečeno, jak se s vráskami vypořádat.

Lékařské ošetření vrásek

Ošetření proti vráskám zahrnuje:

 • Lokální retinoidy odvozené od vitaminu A
 • Lokální kolagenové krémy nebo séra
 • Volně prodejné krémy na vrásky
 • Chemický peeling
 • Dermabraze – mikrodermabraze

Existují vlastně 2 typy vrásek: jemné linky a hluboké vrásky. Ošetření může pomoci snížit nebo učinit povrchové linie méně viditelné, ale pravděpodobně nebude tak účinné proti hlubokým vráskám. V těchto případech jsou dostupnými možnostmi plastická chirurgie nebo výplňové injekce.

Masáž

Masáže obličeje jsou skvělým způsobem, jak vaší pleti pomoci lépe vstřebat vše – jak krémy proti stárnutí, tak lokální, domácí prostředky na vrásky. Kromě toho může masáž zvýšit průtok krve a přivést do pokožky více kyslíku a živin.

Můžete také vyzkoušet různé domácí prostředky na vrásky, abyste zvýšili účinky své celkové rutiny péče o pleť proti stárnutí. A jaké jsou, podle mě, nejlepší domácí prostředky na přirozené a trvalé snížení vrásek? Ukážu vám je.

Maska z vaječných bílků

Vaječné bílky jsou plné vitamínů B a jsou také bohaté na vitamín E. Lidé s mastnou pletí budou mít ze silných ingrediencí ve vaječných bílcích největší prospěch, protože pomáhají napínat a tonizovat pokožku. Vaječné bílky jsou také nabité bílkovinami, které napomáhají obnově a růstu tkání a snižují možnost tvorby vrásek. A je to docela jednoduché – stačí vyšlehat několik vaječných bílků v malé misce. Vmasírujte do pokožky a nechte směs působit a vsakovat po dobu alespoň 15-25 minut. Opláchněte vlažnou vodou a můžete vyrazit ven!

Maska z okurky a jogurtu

Dužnina okurky je převážně voda, která je skvělá na hydrataci, ale okurky obsahují také kyselinu askorbovou (vitamín C) a kyselinu kávovou, které obě pomáhají zklidnit a zesvětlit pokožku a zanechávají ji omlazenou.

Jogurt je naopak známý svými antibakteriálními a protiplísňovými vlastnostmi. Má schopnost redukovat jemné linky a vrásky a zabránit jejich tvorbě, proto je pravidelnou složkou mnoha pleťových masek proti stárnutí. Dále kyselina mléčná v jogurtu působí jako jemný exfoliátor, rozpouští odumřelé kožní buňky a stahuje póry.

Společně tyto ingredience tvoří účinný domácí lék na vrásky, který si můžete udělat během chvilky a za žádnou cenu! Stačí dát půlku okurky a půl šálku řeckého jogurtu do kuchyňského robotu spolu s několika lístky máty a mixovat, dokud nezískáte hladkou konzistenci. Poté naneste masku na čistý obličej a nechte působit asi 15-25 minut. Opláchněte vlažnou vodou. Tento postup můžete opakovat třikrát až čtyřikrát týdně.

Existují i oleje dobré pro redukci vrásek. Jsou to zejména tyto:

Olivový olej

Výzkum zjistil, že olivový olej může skutečně zvýšit hladinu kolagenu v pokožce. V roce 2001 studie potvrdila, že vysoký příjem olivového oleje může chránit pokožku před aktinickým poškozením kůže (vráskami). Kromě toho je olivový olej bohatý na antioxidanty, jako jsou vitamíny A a E – oba známé pro svou schopnost bojovat s volnými radikály poškozujícími pokožku. Chcete-li jej použít jako přírodní, lokální lék, jednoduše si před spaním vmasírujte několik kapek na pokožku. Masírujte několik minut a poté nechte působit na pokožce dalších 10 až 20 minut, než si obličej umyjete teplou vodou.

Arganový olej

Arganový olej má hydratační, anti-agingové a antioxidační vlastnosti. Je bohatý na mastné kyseliny, vitamín E, kyselinu olejovou a kyselinu linolovou a všechny z nich pomáhají udržovat pružnost pokožky, díky čemuž je mladistvější a odolnější vůči poškození a tvorbě vrásek. Nejlepší způsob použití arganového oleje je jako masážní olej – naneste několik kapek přímo na pokožku a několik minut masírujte. Před masáží si nezapomeňte vyčistit obličej a prsty. Nechte působit dalších 15-25 minut na obličeji a poté opláchněte teplou vodou.

Sponzorováno

Jojobový olej

Někteří odborníci hovoří o jojobovém oleji jako o dokonalém zvlhčovači, protože má schopnost redukovat výskyt jemných linek a vrásek a je velmi podobný přírodním olejům, které pokožka produkuje. Ačkoli neexistuje žádný výzkum, který by tuto souvislost přímo potvrdil, neoficiální důkazy naznačují, že antioxidační vlastnosti jojobového oleje mohou zpomalit známky stárnutí při použití na kůži. Stejně jako u jakéhokoli jiného oleje naneste několik kapek jojobového oleje přímo na pokožku a krouživými pohyby jemně masírujte alespoň několik minut. Poté opláchněte teplou vodou.

Levandulový olej

Levandulový olej má silné antioxidační vlastnosti, které chrání pokožku před volnými radikály. Doporučuje se také jako přírodní prostředek k léčbě spálenin od slunce. K léčbě vrásek nebo zánětů na popáleninách použijte několik kapek levandulového esenciálního oleje spolu s kokosovým olejem. Směs lze použít jako hydratační krém jednou až dvakrát denně (v případě silného spálení ji můžete aplikovat třikrát až čtyřikrát denně).

Ovoce a zelenina + pití čisté vody + cvičení = nejlepší kombinace na vrásky

Pokud hledáte potraviny proti stárnutí, najdete různé druhy ovoce a zeleniny propagované jako superpotraviny s úžasnými schopnostmi. Na vrcholu každého seznamu najdete borůvky, papája, papriku, brokolici, špenát, mrkev a avokádo. Zajímá vás, co mají společného a proč se jim říká anti-aging potravina? No, je to jednoduché – všechny jsou nabité antioxidanty, které pomáhají pokožce regenerovat a opravovat se. Nejste stále přesvědčeni? Zeptejte se lékaře. Odborníci jsou stále více přesvědčeni, že konzumace ovoce a zeleniny je nejlepší a nejzdravější způsob, jak bojovat proti vráskám. Během dne jezte různé druhy ovoce a vždy si k jídlu dejte velkou porci zeleného salátu. Kromě toho pijte hodně vody a pravidelně cvičte. Výsledky zaznamenáte během chvilky – vaše pleť bude zářit mladistvějším vzhledem a jemné linky budou méně viditelné.

Citronová šťáva

Jeden citron můžete nakrájet na plátky, vymačkat a šťávu nanést přímo na vrásky. Ale pozor, citronová šťáva je opravdu silná a v některých případech může způsobit podráždění, protože má velmi kyselou hodnotu PH, proto je dobré ji naředit vodou nebo ještě lépe olivovým olejem a poté naneste na obličej. Antioxidanty a kyselost citronové šťávy mohou zesvětlit pokožku a pomoci vyblednout vzhled vrásek. Na závěr vždy navlhčete.

Citronová šťáva a med

Trocha medu a trocha citronové šťávy je jednoduchý, ale účinný domácí lék na vrásky, který můžete používat každý den. Tyto dvě složky smíchané dohromady zesvětlí a ochrání pokožku před dalším poškozením. Může pomoci udržet vlhkost v kožních buňkách, zatímco je známo, že citron stimuluje produkci kolagenu. Smíchejte stejné množství ingrediencí v malé misce. Naneste tenkou vrstvu směsi na obličej po dobu 10-15 minut a poté opláchněte teplou vodou.

Aloe Vera

Jsem si jistá, že jste četli o aloe vera jako o přírodním léku na hojení ran a pleť náchylnou k akné. Aloe vera, nabitá mnoha nezbytnými a účinnými živinami, může také pomoci s opravou a regenerací kožních buněk poškozených intenzivním a dlouhodobým vystavením slunečním paprskům. Tím, že chrání pokožku před poškozením sluncem, pomáhá jí také zůstat delší dobu bez vrásek. Studie z roku 2009 dospěla k závěru, že gel z aloe výrazně zlepšuje vzhled vrásek a pružnost pokožky obecně a stimuluje produkci kolagenu. Gel vytlačený přímo z rostliny můžete nanést na obličej a jemně masírovat po dobu 10 až 15 minut. Poté opláchněte vlažnou vodou. Opakujte to několikrát za týden.

Banánová maska

Banány obsahují přírodní oleje a vitamíny, které mohou zlepšit zdraví pokožky. Odborníci doporučují aplikovat banánovou pastu na pokožku:

 1. Rozmačkejte čtvrtinu banánu, dokud se nestane hladkou pastou.
 2. Naneste tenkou vrstvu banánové pasty na pleť.
 3. Nechte ji 15 až 25 minut působit, než ji opláchněte teplou vodou.

Změňte svůj jídelníček

Doplnění stravy správnými potravinami může pomoci udržet kvalitu a napjatost pokožky.

 • Proteiny mají schopnost pomáhat našemu tělu při regeneraci silných a zdravých kožních buněk. Pomáhají také v boji s matnou pokožkou a pokožkou, která se hojí pomalu.
 • Přirozeným způsobem, jak získat zdravou dávku bílkovin na denní bázi, by byla konzumace vajec, kuřecího masa, lososa a tuňáka.
 • Vitamin C má schopnost pomáhat tělu při syntéze kolagenu, který je nezbytný pro udržení pružnosti pokožky. Ztráta elasticity způsobuje, že pokožka je náchylnější k ochabování a vráskám. Ovoce a zelenina, jako jsou jahody, kiwi, pomeranče, rajčata, paprika, kapusta a brokolice, mohou denně poskytnout potřebný vitamín C přirozeným způsobem.
 • Mandle, borůvky a rajčata, které jsou schopny poskytnout relevantní výživu pro vaši pokožku. Přítomnost antioxidantů a vitamínů E a C pomáhají udržovat hladinu kolagenu, poskytují UV ochranu a zlepšují krevní oběh. Zahrnutí těchto potravin do vaší pravidelné stravy vám může pomoci dosáhnout přirozeného lesku na vaší pokožce.
 • Vychutnejte si katechiny z tmavé čokolády, které jsou přírodními antioxidanty, které se nacházejí v kakau, a velmi pomáhají vaší pleti! Takže těšit se z malých radostí života fakt není mimo. Vychutnejte si malý kousek hořké čokolády jako svačinu, dezert nebo dokonce i horké kakao bez cukru a dopracujte se ke zdravější pokožce zevnitř.

Jak předcházet vráskám

Přidám i pár tipů na prevenci vrásek:

Chraňte pokožku před sluncem

Nikdy nevycházejte z domu bez opalovacího krému a omezte čas vystavení přímému slunci – zvláště když je slunce opravdu silné. Každý má rád opálenou pokožku, ale zeptejte se sami sebe – stojí to za to? Vyhněte se opalování, je to pro vaši pleť lepší.

Nepoužívejte silná a agresivní mýdla

Mytí obličeje je důležité, ale místo mýdla si jednoduše obličej umyjte teplou vodou. Nemusíte používat abrazivní přípravky, které pouze vysušují pokožku. Někdy platí, že méně je více. Po umytí teplou vodou navlhčete pleť svým oblíbeným hydratačním krémem.

Dávejte pozor, abyste obličej neumývali moc často

Mytí obličeje jednou nebo dvakrát (max. 3x) denně je tak akorát. Pokožce moc nepomůžete, když ji budete mýt častěji. Právě naopak, vysušíte ji, zbavíte ji přirozených olejů a zvýšíte její náchylnost ke zraněním, o kterých nyní víme, že mohou vést k vráskám.

Buďte opatrní s peelingem a používejte hydratační krémy

Proces peelingu může být k pokožce opravdu drsný a může ji zanechávat červenou a bolavou. Na to fakt pozor. Některé peelingové produkty jsou příliš silné a mohou způsobit více škody než užitku. Takže vždy čtěte etikety a ingredience! Určitě to může bolet, ale je opravdu důležité, abyste si nedráždili pokožku drsnými, vysušujícími nebo dráždivými složkami, jako je alkohol, parabeny, vůně, sulfáty, minerální oleje a silné esenciální oleje (abych jmenovala jen některé látky). Na závěr vždy hydratujte, aby byla vaše pokožka hydratovaná a zdravá. Ne všechny hydratační krémy zanechávají pokožku mastnou, ale pokud s nimi máte potíže, můžete zvolit gelovou konzistenci nebo se ujistit, že vyberete krém označený jako „nekomedogenní“.

Hlídejte si hladinu vitamínu C

Vitamin C je potřebný k tomu, aby naše tělo bylo schopné syntetizovat kolagen. Bez něj pleť ztratí pružnost a bude mnohem náchylnější k poraněním a vráskám. Ovoce a zelenina jsou zde vašimi nejlepšími přáteli a můžete je aplikovat i lokálně, vytvořením účinných domácích prostředků na vrásky nebo začleněním séra s vitamínem C do vaší rutiny péče o pleť.

Nepijte a nekuřte

Alkohol a cigarety jsem již zmínila jako příčiny předčasného stárnutí a tvorby vrásek. Alkohol pokožku vysušuje a tím ji dehydruje. Nikotin zužuje krevní cévy a zabraňuje průtoku krve a živin, aby se dostaly do pokožky. Navíc už víte, jak špatné je pití a kouření pro vaše celkové zdraví. Jednoduše, vyhněte se jim!

Snižte příjem cukru

Rafinovaný cukr a nezdravé potraviny jsou stále více spojovány s různými zdravotními problémy, včetně kožních onemocnění. Dnešní studie se zaměřují na zjištění, jak špatná strava, vysoký obsah cukru a nasycených tuků může vést k předčasnému stárnutí a špatné pleti. To vše souvisí s procesem zvaným „glykace“ – k němu dochází, když se hladina cukru v krvi extrémně zvýší. Glykace může vyvolat v těle zánětlivou reakci, která způsobí poškození tkání a předčasné stárnutí.

Sponzorováno

A jak jdete na vrásky doma vy? Jak vrásky zjemňujete? Napište mi do komentářů.

Dále si o vráskách přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva