Sponzorováno

TOP 50 superpotravin, které máte kolem sebe 4.83/5 (12)

Zkuste se zaměřit na těchto 50 superpotravin a přidejte je do svého jídelníčku.

Zkuste se zaměřit na těchto 50 superpotravin a přidejte je do svého jídelníčku.

Česká republika v posledních letech čelí epidemii obezity. A i té dětské. Naštěstí, zdravé a velmi výživné potraviny jsou v dnešní době k dispozici, pokud víte, co hledat. Pomůžeme vám s nasměrováním do uliček se zdravými potravinami. Můžete mít tento seznam vždy po ruce, když se někam vydáte nakupovat. S tímto seznam superpotravin prostě nemůžete prohrát. Tyto potraviny kupujte a jezte co nejčastěji, jsou skutečnou studnicí zdraví.

Pamatujte: Obezita je něco, co neporazíte jen jídlem a jídelníčkem. Musíte také cvičit. Prostě musíte změnit životní styl. Ať se vám to líbí nebo ne. Ani s těmito superpotravinami ručička na váze nebude klesat, pokud se nebudete hýbat. Na to myslete.

Seznam 50 zajímavých superpotravin

1. Chia semínka

Tato malá černá semena jsou plná antioxidantů, které inhibují tvorbu volných radikálů. Kromě toho, chia semena jsou ze 40% vláknina. To, že jíte více vlákniny vám pomůže cítit se plnější a vláknina také pomáhá při trávení. Chia semena také obsahují vysoké množství proteinu z rostlinného zdroje. Vláknina a bílkovina v kombinaci může pomoci při hubnutí. Studie, kde byla pacientům podávána Chia semena, ukázala, že tito pacienti měli nižší krevní tlak a byly na tom lépe i s cukrovkou. Více si o zdravotních benefitech chia semínek přečtěte v našem článku.

2. Açai Berry

Tato superpotravina je jednou z mnoha bobulí, které tvoří tento seznam. Açai pomáhá ke zlepšení pleti a má vynikající anti-aging vlastnosti. Stejně jako Chia semena, Açai je plná antioxidantů, které mohou zabránit produkci rakovinotvorných volných radikálů. Výzkum ukázal, že sloučeniny, získané z Acai snižují proliferaci nádorových buněk až o 86%.

3. Jablka

Všichni jsme to rčení určitě slyšeli – „jedno jablko denně udrží lékaře pryč“. A to rčení 100% má pravdu. Jablka obsahují antioxidant quercetin, který může snižovat riziko rakoviny plic. To je také skvělá informace pro to, kdo cvičí – quercetin totiž pomáhá dodávat do plic více kyslíku. V dlouhodobém horizontu konzumace jablek pomáhá snížit riziko úmrtí na srdeční choroby a obecně na kardiovaskulární onemocnění.

4. Chřest (Asparagus)

Tato zelenina je bohatá na vitamin K, který pomáhá budovat silné kosti a zabraňuje srážení krve. Chřest pomáhá také s detoxikací jater, a někteří lékaři říkají, že tato skutečnost může pomoci s kocovinou.

5. Avokádo

Avokádo je superzdravý zdroj tuku. Studie ukázaly, že avokádo pomáhá inhibovat rakovinu prostaty, a to nejen, že pomáhá zabíjet rakovinné buňky, ale také brání v jejich dalším rozvoji. Avokádo také obsahuje dost draslíku u něhož bylo prokázáno, že zabraňuje mrtvici, snižuje vysoký krevní tlak a působí proti srdečním chorobám.

6. Banány

Další ovoce bohaté na draslík je banán. Překvapivě, banány jsou to vynikající potravina před odchodem do postele. Vzhledem k jejich vysoké hladině tryptofanu – ten zvyšuje produkci serotoninu těla pro lepší a kvalitnější spánek.

7. Zelený ječmen

Zelený (mladý) ječmen je vynikajícím zdrojem vlákniny a má super účinky proti rakovině. Z minerálů obsahuje mladý ječmen draslík, vápník, měď, železo, fosfor či hořčík. A samozřejmě vzhledem k tomu, že je to zelený ječmen, obsahuje zelené rostlinné barvivo umožňující fotosyntézu (přeměna sluneční energie na chemickou), chlorofyl. Chlorofyl má význam při vnitřním užití – zlepšuje metabolismus, urychluje zánětlivé procesy v organismu (má protizánětlivý a antiseptický účinek). Je to pravá superpotravina. Mezi zelené superpotraviny se řadí i chlorella.

8. Černé fazole

Tyto malé fazole jsou plné antioxidantů, bílkovin a vlákniny. Jejich konzumace vede k vyváženému krevnímu tlaku, zdravému srdci. Černé fazole také snižují riziko rakoviny.

9. Ostružiny

Ostružiny jsou skvělé pro zlepšení paměti a dokonce nabízí řadu výhod proti stárnutí. Mají vysoký obsah vitamínu C, což je dobré pro váš imunitní systém a kůži.

10. Černý česnek

U této formy česneku bylo prokázáno, že inhibuje biosyntézu cholesterolu. Černý česnek bojuje proti rakovině. Jeho konzumace je také účinnou prevencí proti rakovině.

11. Borůvky

Borůvky, stejně jako většina superpotravin, jsou velmi bohaté na antioxidanty. Tyto bobule obsahují také fytonutrienty, které pomáhají buňkám vlastního těla lépe navzájem komunikovat. Výhoda toho je, že brání růstu rakovinných buněk.

12. Čínské zelí

V tomto seznamu superpotravin obecně najdete hodně listové zeleniny. Čínské zelí, které má vysoký obsah vitamínu A, C, K, a obsahuje také B vitamíny. Tyto vitaminy jsou důležité pro zrak, imunitní systém, vstřebávání vápníku a pro další důležité tělesné funkce.

13. Para ořechy (brazilské ořechy)

Antioxidant selen, který para ořechy obsahují se podívlí na zdraví štítné žlázy, metabolismu, imunitního systému a snižuje také hladinu cholesterolu. Selen se také podílí na zvýšení hladiny testosteronu u mužů a prevenci proti rakovině prsu u žen.

14. Klíčky brokolice

Fytochemikálie nalezená v brokolicových klíčcích je Sulforafan. Tyto klíčky jsou super jako prevence proti rakovině. Sulforafan působí jako antioxidant a stimulátor přirozených enzymů, které zajišťují detoxikaci organismu. Epidemiologické studie ukázaly, že u osob, které konzumují velké množství brukvovité zeleniny, je snížené riziko výskytu rakoviny, zejména prsu a prostaty.

15. Hnědá rýže

Hnědá rýže se na pohled liší od bílé varianty pouze tím, že je neloupaná. Respektive i když je mechanicky určitým způsobem zpracována, její jádro je pořád ve svém obalu. Hnědá rýže bohatá na mangan – pomáhá v boji proti volným radikálům. Výzkum ukazuje, že tím, že vyměníte bílou rýži za hnědou, můžete snížit riziko vzniku cukrovky. Rovněž obsahují selen, stejně jako para ořechy, které jsme se zmínili výše. Odborníci na zdravou výživu hnědou rýži doporučují a upřednostňují před rýží bílou, protože se hodí více pro hubnutí.

16. Růžičková kapusta

Jasně, růžičková kapusta asi nepatří mezi nejoblíbenější zeleninu, ale stále se řadí k superpotravinám. Proč? Obsahuje mnoho vitaminů K1 a C. Studie zjistily, že pravidelná konzumace růžičkové kapusty je super prevencí před vznikem rakoviny.

17. Květák

Tato brukvovitá zelenina obsahuje glukosinoláty, které snižují riziko vzniku některých druhů rakoviny. Květák vypadá jako mozek. A není to náhoda. Právě květák nás chrání před mozkovou mrtvicí.

18. Kakaový prášek

Super zpráva pro všechny milovníky čokolády, nemyslíte? Kakaový prášek, který není průmyslově zpracován, je jistě superpotravinou. Stejně jako čokoláda, kakaový prášek obsahuje flavonoidy, které, jak známo, pomáhají snížit krevní tlak a zlepšují průtok krve do mozku a srdce. Kakaový prášek neobsahuje téměř žádný tuk, což je super.

19. Brukev zelená

Tmavá listová zelenina je suprově vstřebatelná – přidejte ji do svého jídelníčku. Konkrétně brukev zelená snížuje hladinu cholesterolu v krvi o 13% – lépe než některé léky na lékařský předpis určené k léčbě vysoké hladiny cholesterolu. Připravujte zeleninu v páře, udržíte tak většinu živin.

20. Višně

Toto peckovité ovoce je vynikající superfood pro běžce a sportovce vzhledem k obsahu antokyanů, které jsou skvělé pro obnovu a regeneraci svalů po cvičení. Kromě toho je melatonin ve višních pomáhá lepšímu spánku. Většina funkcí melatoninu je zprostředkována přes melatoninové receptory, ostatní působení se vysvětluje jeho mimořádnou antioxidační aktivitou.

21. Sladké boby – Edamame

Vynikající Edamame jsou velmi oblíbeným pokrmem v japonských a čínských restauracích, ale hlavně v sushi barech. Tyto zelené sójové boby jsou plné vlákniny, bílkovin a prospěšných antioxidantů. Všechny tyto vlastnosti přispívají ke zvýšení hladiny dobrého cholesterolu a snižují riziko srdečních onemocnění.

22. Vejce

Vejce jsou plné živin a dobrým zdrojem bílkovin, stejně jako antioxidantů. Snad nejvíce prospěšné živiny z vajec jsou selen, vitamin D, vitamin B12 a cholin. Nedostatkem vitamínu D trpí mnoho lidí z populace. Nedostatek vitaminu D vede k četným zdravotním problémům. Cholin je základní živina, která hraje klíčovou roli v jaterních funkcích.

23. Lněná semínka

Právě lněná semínka byla jako první považována za superpotravinu. Bylo to kvůli obsahu omega-3 mastných kyselin. Obsahují mnoho antioxidantů a jsou dobré jako prevence rakoviny.

24. Goji (Kustovnice čínská)

Tyto bobule jsou hodně populární v Asii obsahují aminokyseliny a značné množství bílkovin. Léčivé účinky kustovnice čínské jsou přímo zázračné. V tradiční čínské medicíně je kustovnice čínská považovaná za nenahraditelný doplněk stravy. Jedná se o silný antioxidant, který zabraňuje předčasnému stárnutí a podporuje celou škálu zdravých procesů v organismu. Léčivé látky obsahují všechny části této rostliny: plody, kůra, listí i kořeny.

Sponzorováno

25. Řecký jogurt

Ano, čtete správně, řecký jogurt se pyšní dvojnásobnou dávkou proteinu oproti tradičnímu jogurtu. Řecký jogurt má obecně také nižší obsah cukru. Dále má tento jogurt vysoký obsah vápníku a obsahuje probiotika, které zvyšují imunitu a může zmírnit syndrom dráždivého tračníku.

26. Kapusta

Věděli jste, že i kapusta patří mezi superpotraviny? Kapusta je plná antioxidantů, které byste očekávali u tmavé listové zeleniny. Kapusta má také vysoké ORAC hodnocení, což znamená, že je výborná při odstraňování volných radikálů z těla. Kapusta může také pomoci k prevenci infekcí močových cest díky vysoké hladině beta-karotenu.

27. Kefír

Stejně jako řecký jogurt, kefír obsahuje mnoho probiotik – to mu pomohlo dostat se na tomto seznam superpotravin. Toto fermentované mléko obsahuje třikrát větší množství probiotik, než které naleznete v obyčejném jogurtu. Má také mnoho bílkovin, jedna porce kefíru obsahuje asi 10 gramů bílkovin.

28. Kiwi

Toto drobné ovoce má mnoho antioxidantů, a nejen to, má toho trochu víc. Semena kiwi obsahují jak omega-3 mastné kyseliny, tak alfa-linolenové kyseliny, které přispívají ke zdravým kloubům a zdravému srdci. Jedna studie také zjistila to, že díky kiwi si můžeme dopřát kvalitnější spánek.

29. Čočka (a luštěniny obecně)

Tato malá luštěnina obsahuje více bílkovin než hovězí maso. Kromě toho má čočka vysoký obsah železa. Čočka s nízkým glykemickým indexem je také super při hubnutí. Bylo prokázáno, že čočka snižuje zánět v těle, je také prevencí onemocnění srdce a prevencí před rakovinou.

30. Mangostan

Toto ovoce je méně známé než některé jiné superpotraviny, které jsme již zmínili. Mangostan ale není o nic horší, bylo by hrubou chybou si toto myslet. Mangostan obsahuje antioxidanty zvané xanthony, jejichž výzkum ukázal, že inhibují růst nádorů, působí jako přírodní prevence proti nádorům. Mangostan také zlepšuje paměťové funkce mozku a bojuje proti akné.

31. Brukev sítinovitá

Další listnatá zelenina v tomto seznamu. Má vysoký obsah vitamínu K.

32. Nutriční kvasnice

Krásných 24g bílkovin se nachází jen v 1/4 šálku tohoto zlatého produktu. Nutriční kvasnice jsou také skvělým zdrojem vitamínů skupiny B, zejména B12, který můžeme najít jen v živočišných produktech. Je to skvělý doplněk k jakékoliv veganské nebo vegetariánské stravě. Nutriční kvasnice jsou běžně dodávány ve formě vloček, takže je snadno může sypat na potraviny.

33. Olivy

Olivy obsahují zdravé tuky – mohou tak přispět ke snížení hmotnosti. Mastné kyseliny v olivách jsou skvělé pro pokožku a vlasy. Jejich konzumací budete také těžit z výhod antioxidantů a vitamínu E. Olivy mohou pomoci předejít rakovině – odstraňují volné radikály z těla. Olivy rovněž obsahují dost železa a vlákniny.

34. Ústřice

V našich končinách netradiční strava. Konzumací ústřic získáte vitamin B12, železo, hořčík, vápník a draslík. Spolu s těmito živinami, získáte také podporu pro vaše libido.

35. Burákové máslo

Díky omega-3 mastným kyselinám je arašídové máslo (a jiná ořechová másla) i na našem seznamu superpotravin. Tyto mastné kyseliny mohou bojovat proti onemocnění srdce. Je dobrým zdrojem bílkovin a může poskytnout potřebnou energii po celý den, když budete arašídové máslo jíst po malých porcích.

36. Sušené švestky

Švestky jsou známé pro jejich laxativní vlastnosti – díky jejich vysokému obsahu vlákniny. Draslík v sušených švestkách je super na snížení krevního tlaku a bojuje s volnými radikály. Jedna studie zjistila, že sušené švestky mohou pomoci také proti osteoporóze.

37. Dýně

Jejich charakteristicky oranžová barva je díky jejich obsahu beta-karotenu, který může zabránit tvorbě prekancerózních lézí v ústech a pomoci se spálením sluncem. Jděte ještě trošku hlouběji do oranžového těla této pochoutky a najdete skutečnou superstar této superpotraviny – dýňová semena. Naplněny hořčíkem, draslíkem, bílkovinami a zinkem, mohou dýňová semínka zabránit rozšíření rakoviny prostaty, močovým kamenům i depresím. Mohou také snížit hladinu cholesterolu a jsou účinnou prevencí rakoviny.

38. Červené hrozno

Tato barva hroznů obsahuje nejvyšší úroveň antioxidantů. Tmavé hrozny také obsahují některé fytochemikálie, které jsou prospěšné pro imunitní systém. Najdete zde také resveratrol, který prokazatelně snižuje růst nádoru, zabraňuje vysokému krevnímu tlaku, chrání proti srdečním onemocněním. Červené hrozny prý mohou být užitečné při prevenci Alzheimerovy choroby.

39. Mořské řasy

Mořské řasy je skvělým zdrojem jódu, který prostě není k nalezení ve většině potravin. Je důležitý pro zdravou štítnou žlázu, která ovlivňuje hormony vašeho těla. Řasy jsou bohaté na antioxidanty, které jsou výborné na odstranění volných radikálů z těla. Mořské řasy obsahují rovněž i skvělý poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin, které jsou doporučeny Světovou zdravotnickou organizací k prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Obsahují také zdravý chlorofyl, který našemu tělu prospívá.

40. Divoký losos

Jako velký zdroj omega-3 mastných kyselin je divoký losos je vynikající superpotravinou. Zařaďte ho do svého jídelníčku alespoň 2-3x týdně. Bylo prokázáno, že losos přispívá ke zvýšení výkon mozku. Losos je také lehce stravitelnou bílkovinou s žádnými karcinogenními obavami, jako je tomu u červeného masa.

41. Sardinky

I když jsou malé, tak jsou tyto ryby vynikajícím zdrojem vápníku, vzhledem k jejich jedlým kostem. Stejně jako u lososa, sardinky obsahují dost omega-3 mastných kyselin. Tyto mastné kyseliny jsou dobré pro váš mozek, zdraví srdce, bojovník proti depresím, a další.

42. Houby Shiitake

Houby jsou velmi univerzální potraviny, které si zaslouží toto místo v top 50 superpotravinách. Tyto houby vám poskytnou bílkoviny a vlákninu. Do svého těla také dostanete 35IU vitaminu D v jedné porci shiitake hub. Dostatečná hladina vitaminu D v těle může výrazně snížit riziko vzniku určitých typů rakoviny, infarktu, a dalších nemocí. Houby shiitake obsahují eritadenin – což je sloučenina, které přispívá ke snížení hladiny cholesterolu. Houby shitake jsou také prospěšné při léčení rakoviny.

43. Špenát

Poslední zástupce z tmavé listové zeleniny na tomto seznamu je špenát. Bylo prokázáno, že konzumace špenátu je prospěšná pro zdraví očí, díky své vysoké úrovni vitamínu A. Jezte špenát, a jiné zeleniny. Studie také ukazují, že špenát může zabránit rozvoji nádorů v těle.

44. Sladké brambory (batáty)

Stejně jako v ostatních oranžových potravinách, najdete v batátech velké množství beta-karotenu. Sladké brambory jsou ceněny pro vysoký obsah vitamínu A, což je skvělé pro oči. Jedna studie také spojovala sladké brambory se sníženým rizikem onemocnění ledvin. Sladké brambory jsou také dobrým zdrojem hořčíku a vitaminu B6.

45. Jahody

Jahody mají více vitaminu C než pomeranče, mají také protizánětlivé vlastnosti. Jahody jsou spojovány také se snížením hladiny cholesterolu v těle. Mají největší antioxidační účinek z veškerého evropského ovoce! V lidovém léčitelství jsou používány k pročištění zažívacího traktu a zlepšení látkové výměny. Pomáhají při léčbě jaterních chorob, dně, artróze i revmatismu. Působí také při srdečních nemocech.

46. Mandle a mandlové máslo

Mandle a mandlové máslo jsou dva velké zdroje bílkovin, vlákniny, hořčíku, zinku, železa a vitamínů skupiny B. Jednou z hlavních výhod mandlí je, že jsou super zdrojem vápníku. Pravidelná konzumace mandlí posilňuje nervy, dodává pevnost svalům a pomáhá překonávat stres, depresi a únavu. Sportovci a těžce pracující najdou v mandlích potravinu, která dodává tělu energii a vitalitu.

47. Kvalitní čaj

Jediný nápoj na seznamu, čaj může snižovat krevní tlak, je skvělou prevencí rakoviny a buduje v těle silné kosti. Zejména zelený čaj pomáhá kontrolovat tělesnou hmotnost a chrání před UV slunečním zářením.

48. Rajčata

Díky vysokému obsahu lykopenu, rajčata jsou bojovník proti rakovině. Zdá se, že lykopen v kombinaci s dalšími sloučeninami v této zelenině dělá zázraky.

49. Vlašské ořechy

Tyto ořechy obsahují omega-3 mastné kyseliny, které se skvěle hodí pro zdraví vašeho mozku a mohou zpomalit nástup Alzheimerovy choroby a Parkinsonovy choroby. Vlašské ořechy také obsahují vitamin E, a bylo prokázáno, že snižuje riziko srdečního infarktu až o 51%.

50. Pšeničné klíčky

Pšeničné klíčky jsou velmi vstřebatelné a s vysokým obsahem vlákniny – takže na trávení jsou skutečně super. Jsou také plné esenciálních živin. Pšeničné klíčky obsahují octacosanol, který zlepšuje hladinu kyslíku v těle. Jsou výborným zdrojem železa, manganu a zinku. Vitamin B v pšeničných klíčcích podporuje hubnutí a zvyšuje energii.

Které z výše uvedených potravin, zkusíte začlenit do svého jídelníčku?

VIDEO: Superpotraviny proti rakovině

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “TOP 50 superpotravin, které máte kolem sebe”

  1. Kalopejka napsal:

   Za mě je nejlepší superpotravinou česnek. Proti chřipce, super. Musíte ho ale jíst syrový. Pak má ten pravý účinek.

  2. Karne napsal:

   Zajímavý článek moc díky :)