Alfa-linolenová kyselina (ALA) – jaké má účinky na zdraví? 4.72/5 (25)

Sponzorováno

Alfa-linolenová kyselina (ALA) - jaké má účinky na zdraví?Kyselina alfa-linolenová (ALA) je esenciální omega-3 mastnou kyselinou. Říká se jí esenciální, protože je potřebná pro normální lidský růst, rozvoj a naše tělo ji nemůže vyrobit – musíme ji přijímat v potravě (a doplňcích). Ořechy, jako jsou třeba vlašské ořechy, jsou dobrým zdrojem kyseliny alfa-linolenové. Ta se také dále vyskytuje v rostlinných olejích, jako je lněný olej, řepkový olej a sójový olej, jakož i v červeném mase a kvalitních mléčných výrobcích.

Kyselina alfa-linolenová je oblíbená při prevenci a jako doplněk léčby onemocnění srdce a cév. Používá se k prevenci srdečních záchvatů, snížení vysokého krevního tlaku, snížení hladiny cholesterolu a „vytvrzování krevních cév“ (ateroskleróza). Existují určité důkazy, že kyselina alfa-linolenová z dietních zdrojů může být účinná pro všechna tato použití s ​​výjimkou snížení hladiny cholesterolu.

ALA se v těle přemění na nenasycené mastné kyseliny, kyselinu eikosapentaenovou (EPA) a kyselinu dokosahexaenovou (DHA), které snižují zánět.

Kyselina alfa-linolová se také používá k léčbě revmatoidní artritidy, roztroušené sklerózy, lupusu, diabetu, renálního onemocnění, ulcerózní kolitidy a Crohnovy nemoci. Jiné použití zahrnují léčbu chronické obstrukční plicní nemoci, migrenózní bolesti hlavy, rakovinu kůže, depresi a alergické i zánětlivé stavy, jako je psoriáza a ekzém.

Někteří lidé používají kyselinu alfa-linolenovou k prevenci rakoviny. Je ironií, že kyselina alfa-linolenová může ve skutečnosti zvýšit její riziko – někteří muži mohou mít díky ní vyšší riziko rakoviny prostaty.

Pravděpodobně jste slyšeli o dalších omega-3 mastných kyselinách, jako jsou EPA a DHA, které se vyskytují v rybím oleji. Buďte opatrní. Ne všechny omega-3 mastné kyseliny působí v těle stejným způsobem. Kyselina alfa-linolenová nemusí mít stejné výhody jako EPA a DHA.

Jak kyselina alfa-linolenová funguje?

Kyselina alfa-linolenová má snížit riziko onemocnění srdce tím, že pomáhá udržovat normální srdeční rytmus a pumpování srdce. Mohla by také snížit tvorbu krevních sraženin. Přestože kyselina alfa-linolenová má zřejmě prospěšný účinek na kardiovaskulární systém a může snížit riziko srdečních onemocnění, doposud výzkum nevykazuje významný vliv na hladinu cholesterolu.

Potenciální zdravotní benefity

Kyselina alfa-linolenová (ALA) může mít následující zdravotní přínosy.

Snížení rizika srdečních onemocnění a srdečních záchvatů

Vysoký příjem kyseliny alfa-linolenové v potravě po dobu 6 let zřejmě snižuje riziko prvního srdečního záchvatu až o 59% u mužů i žen. Zvýšení příjmu kyseliny alfa-linolenové ve stravě o 1,2 gramů denně snižuje riziko smrtelné koronární choroby srdeční u lidí s již existujícími srdečními chorobami alespoň o 20%. Není známo, zda doplňky kyseliny alfa-linolenové mají stejné výhody.

Snížení rizika ztvrdnutí artérií (ateroskleróza)

Vysoký přísun kyseliny alfa-linolenové v potravě zřejmě snižuje „plak“ v tepnách. Plak je tlusté nahromadění, které charakterizuje aterosklerózu.

ALA zlepšuje pokožku

Nízká hladina ALA je spojena se suchou a nepříjemnou pokožkou a obecně se špatnou kvalitou pokožky (výzkum zde). Lněný olej má vysoký obsah ALA, podporuje zdraví kůže. Lněné semínko snižuje zánět buněk kůže a podporuje regeneraci.

Ve studii se 13 ženami, doplnění lněného oleje zlepšilo citlivost pokožky, hydrataci a její celkový stav (odkaz na studii).

V jiné studii u 45 žen bylo během 12 ti týdnů požití lněného oleje sníženo zarudnutí a drsnost pokožky.

Ekzém je častou poruchou kůže se suchou, nepohodlnou a červenou kůží. Lněný olej snížil hladiny nasycených mastných kyselin u koní i v lidských kožních buňkách, což může snížit výskyt vyrážky (výzkum zde).

Hodnoty ALA jsou nižší v tukové tkáni pacientů s psoriázou ve srovnání s normálními pacienty – mají také nižší hladiny ALA a omega-6 tuků v oběhu.

Sponzorováno

Zajímavost: U myší přidávání ALA chrání pokožku před poškozením UV zářením.

Vysoký krevní tlak

Konzumace stravy s vysokým obsahem alfa-linolenové kyseliny zřejmě snižuje riziko hypertenze přibližně o třetinu. Suplementace ALA s přísnou dietou výrazně snížila krevní tlak (systolický a diastolický) ve studii se 127 pacienty s mírnou hypertenzí (odkaz na studii zde).

Vysoký krevní tlak může být způsoben nedostatečností omega-3. Doplnění ALA, jako třeba makovým nebo lněným olejem, pomohlo zabránit vysokému krevnímu tlaku spojenému s nedostatkem omega-3 u myší (odkaz na studii). Předpokládá se, že u lidí to bude stejné.

ALA byla účinná a bezpečná při léčbě krevního tlaku u myší.

Plicní infekce u dětí

Předběžný klinický výzkum naznačuje, že kyselina alfa-linolenová v kombinaci s kyselinou linolovou může snížit počet infekcí dýchacích cest u dětí.

ALA zabraňuje obezitě

ALA, podobně jako ostatní mastné kyseliny ve stravě, je obvykle připojena ke dvěma nebo třem glycerolům; jsou klasifikovány jako diglyceridy nebo triglyceridy v závislosti na počtu glycerolů, které mají. Ve studii se 177 obézními lidmi, 12 týdnů doplňkové ALA (diglyceridové, ale nikoliv triglyceridové formy), snížilo tělesnou hmotnost, velikost pasu a krevní triglyceridy.

ALA (diglycerid) aktivuje geny, které se podílejí na rozpadu tuku a zvyšuje tvorbu tepla ve střevě, což vede ke zvýšenému spalování kalorií (studie zde).

U myší v jedné studii zkusili nahradit kukuřičný olej ALA (lněným olejem) – došlo ke snížení hmotnosti tuku (studie zde).

Rakovina prostaty (rozporné výsledky)

Existují protichůdné důkazy o úloze kyseliny alfa-linolenové u rakoviny prostaty. Některé výzkumy naznačují, že vysoký příjem alfa-linolenové kyseliny ve stravě může zvýšit riziko vzniku rakoviny prostaty. Jiný výzkum však nezjistil žádné zvýšené riziko. Zdroj kyseliny alfa-linolenové se zde jeví jako důležitý. Kyselina alfa-linolenová z mléčných a masných zdrojů byla pozitivně spojena s rakovinou prostaty. Kyselina alfa-linolenová z rostlinných zdrojů, jako je například lněné semínko, neovlivňuje riziko rakoviny prostaty.

ALA může dále pomoci v těchto problémech:

 • Revmatoidní artritida
 • Roztroušená skleróza
 • Systémový lupus erythematosus
 • Diabetes
 • Vysoký cholesterol
 • Nemoc ledvin
 • Crohnova nemoc
 • Migrény
 • Deprese
 • Kožní choroby

Nedostatek ALA a příznaky nedostatku

Kyselina alfa-linolenová je považována za nezbytnou součást stravy, protože jde o omega-3 stavební blok mastných kyselin EPA a DHA. Nedostatek ALA způsobuje:

 • Horší zrak
 • Slabost
 • Neschopnost chodit
 • Bolest v nohách
 • Rozmazané vidění
 • Měkkost pokožky
 • Nadměrný cholesterol a zánět

Abyste předešli nedostatku, měla by vaše strava obsahovat 0,2 až 0,3% ALA z celkového počtu kalorií.

ALA a vedlejší účinky

Kyselina alfa-linolenová je pro většinu dospělých bezpečná, pokud se používá v množství obsaženém v potravinách. Neexistuje dostatek informací, abychom s jistotou potvrdili, zda je bezpečnější i ve vyšších množstvích. Kyselina alfa-linolenová z potravinových zdrojů je velmi dobře tolerována. Je však hodně kalorická a při nadměrné spotřebě může způsobit zvýšení hmotnosti.

Těhotenství a kojení: Kyselina alfa-linolénová přijata s potravin je bezpečná. Neexistuje však dostatek informací o bezpečnosti kyseliny alfa-linolenové během těhotenství a kojení, pokud se používá ve vyšších množstvích, než kolik je obvykle přítomno v potravinách.

Vysoké hladiny triglyceridů v krvi (tuky v krvi): Neužívejte doplňky alfa-linolenové kyseliny, pokud máte vysoké triglyceridy. Může to zhoršit tento stav.

Sponzorováno

Rakovina prostaty. Neužívejte doplňky alfa-linolenové kyseliny, pokud máte rakovinu prostaty nebo máte vysoké riziko vzniku rakoviny prostaty (např. máte otce nebo bratra s rakovinou prostaty). Existují určité důkazy, že kyselina alfa-linolenová může zvýšit pravděpodobnost vzniku rakoviny prostaty.

A co si dále ještě přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva