Sponzorováno

Leishmanióza (kala azar) – příznaky, příčiny a léčba 4.75/5 (16)

Leishmaniózu dostanete tak, že vás štípne infikovaná písečná muška.

Leishmaniózu dostanete tak, že vás štípne infikovaná písečná muška.

Leishmanióza je parazitické onemocnění způsobené parazitem Leishmania. Tento parazit typicky žije v infikovaných písečných muchách. Leishmaniózu můžete dostat z kousnutí infikovaného hmyzu. Přenášen je tedy mezi obratlovci (např. člověk nebo pes) krevsajícím hmyzem (hlavně rody Phlebotomus a Lutzomia).

Písečné mouchy, které nosí parazita, se obvykle vyskytují v tropickém a subtropickém prostředí. V oblastech Asie, východní Afriky a Jižní Ameriky se dokonce vyskytly velké epidemie.

Dotčené oblasti jsou často vzdálené a nestabilní, s omezenými zdroji pro léčbu této nemoci. Lékaři bez hranic nazývají leishmaniózu jednou z nejnebezpečnějších zanedbaných tropických nemocí. Tato organizace také uvádí, že leishmanióza je druhou nemocí, hned za malárií, v parazitických příčinách smrti.

Jaké jsou typy leishmaniózy?

Leishmanióza existuje ve třech formách: kožní, viscerální a mukokutánní. S každou formou onemocnění jsou spojeny různé druhy parazita Leishmania. Odborníci se domnívají, že existuje asi 20 druhů Leishmania, které mohou přenášet onemocnění na člověka.

Kožní leishmanióza

Kožní leishmanióza způsobuje vředy na kůži. Je to nejběžnější forma leishmaniózy. Tato forma nemusí být léčena, závisí na osobě. Vhodná léčba však může urychlit uzdravení a zabránit případným komplikacím.

Mucokutánní leishmanióza

Vzácnou formou onemocnění je mukokutánní leishmanióza, která je způsobená kožní formou parazita. Může se objevit několik měsíců po vyléčení kožních vředů. S tímto typem leishmaniózy se parazité rozšíří do nosu, hrdla a úst. To může vést k částečné nebo úplné destrukci sliznic v těchto oblastech.

Ačkoli mukokutánní leishmanióza je obvykle považována za podskupinu kožní leishmaniózy, je to závažnější forma. Neuzdraví se sama o sobě a vždy vyžaduje léčbu.

Viscerální leishmanióza

Viscerální leishmanióza je někdy známá jako systémová leishmanióza nebo kala azar. Obvykle se vyskytuje dva až osmi měsíců poté, co jste byli štípnuti hmyzem. Poškozuje vnitřní orgány, jako je slezina a játra. Také ovlivňuje vaši kostní dřeň, stejně jako váš imunitní systém poškozením těchto orgánů.

Tato forma nemoci je téměř vždy fatální, pokud není léčena.

Co způsobuje leishmaniózu? Příčiny nemoci

Leishmanióza je způsobena protozoálními parazity z druhu Leishmania. Leishmaniózu dostanete tak, že vás štípne infikovaná písečná muška.

Tento parazit žije a rozmnožuje se uvnitř písečné mušky. Tento hmyz je nejvíce aktivní ve vlhkém prostředí během teplejších měsíců a v noci, od soumraku až po svítání. Domácí zvířata, jako jsou psi, mohou sloužit jako rezervoáre pro parazita. Nákaza může putovat po cestě domácí zvíře -> muška -> člověk.

Lidé mohou také přenášet parazity mezi sebou navzájem transfuzi krve nebo sdílenými jehlami. V některých částech světa může docházet také k přenosu cestou člověk -> písečná moucha -> člověk.

Kdo je obecně nejvíce ohrožen leishmaniózou?

Jsou to:

Ti, co žijí nebo se pohybují v určitých oblastech světa

Onemocnění se nachází všude ve světě kromě Austrálie a Antarktidy. Přibližně 95 procent kožních případů se vyskytuje v:

 • v Americe
 • Střední Asii
 • středomořské oblasti
 • Středním východě

V roce 2015 se více než 90% viscerálních případů vyskytlo ve státech:

 • Brazílie
 • Etiopie
 • Indie
 • Keňa
 • Somálsko
 • Jižní Súdán
 • Súdán

Pokud žijete nebo cestujete do tropických nebo subtropických oblastí těchto zemí a regionů, máte mnohem vyšší riziko, že tuto chorobu dostanete. Environmentální a klimatické faktory silně ovlivňují šíření choroby.

Socioekonomické podmínky

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je chudoba rozhodujícím faktorem pro toto onemocnění. Leishmanióza se navíc často vyskytuje v oblastech, kde jsou běžné následující stavy:

 • podvýživa
 • hladomor
 • nedostatek finančních zdrojů
 • velké migrace lidí způsobené urbanizací, mimořádnými situacemi, válkou, změnami životního prostředí a změnou klimatu
 • jiné infekce

Lidé, kteří mají oslabený imunitní systém, jsou ve zvýšeném riziku tohoto stavu. HIV může ovlivnit přenos leishmaniózy a zvýšit riziko viscerální leishmaniózy. HIV a leishmanióza postihují podobné buňky imunitního systému. Lidé infikovaní HIV jsou také často infikováni leishmaniózou. V oblastech Etiopie se odhaduje, že až 35% lidí s leishmaniózou má také HIV.

Jaké jsou příznaky leishmaniózy?

Lidé mohou po dlouhou dobu nosit některé druhy Leishmanie, aniž by se jim nějak zhoršil zdravotní stav. Symptomy závisí na formě onemocnění.

Sponzorováno

Kožní leishmanióza – příznaky

Hlavním příznakem tohoto stavu jsou bezbarvé vředy kůže. Kožní příznaky se mohou objevit po několika týdnech poté, co jste byli štípnuti infikovanou pískovou muškou. Někdy se však příznaky neobjeví měsíce ani roky.

Leishmanióza vám v extrémních případech může způsobit podobné vředy.

Leishmanióza vám v extrémních případech může způsobit podobné vředy.

Mucokutánní leishmanióza – příznaky

U lidí s mukokutánní formou onemocnění se symptomy obvykle objevují jeden až pět let po kožních lézích. Jedná se především o vředy v ústech a nosu nebo na rtech.

Jiné příznaky mohou být:

 • ucpaný nos nebo vám teče z nosu
 • krvácení z nosu
 • potíže s dýcháním

Viscerální leishmanióza – příznaky

Symptomy se často neobjevují měsíce. Většina případů je patrná dva až šest měsíců po infekci. Mezi běžné příznaky pak patří:

 • ztráta váhy, hubnutí
 • slabost
 • horečka, která trvá týdny nebo měsíce
 • zvětšená slezina
 • zvětšená játra
 • snížená tvorba krevních buněk
 • krvácení
 • jiné infekce
 • zduřené lymfatické uzliny

Jak je diagnostikována leishmanióza?

Je důležité informovat svého lékaře, pokud žijete nebo navštěvujete místo, kde je běžná leishmanióza. Tímto způsobem bude váš lékař vědět, že vás má testovat na přítomnost parazita. Pokud máte leishmaniózu, váš lékař použije další testy k určení toho, který druh Leishmanie je příčinou.

Diagnostika kožní leishmaniózy

Váš lékař může provést na malé části pokožky biopsii tím, že se zaměří na jeden z vředů. Často se pak vyhledává DNA nebo genetický materiál tohoto parazita. Mohou se použít různé metody k identifikaci druhů parazitů způsobujících infekci.

Diagnostika viscerální leishmaniózy

Málokdy si lidé pamatují kousnutí od písečné mušky.

Historie života nebo informace o cestování do oblasti leishmaniózy je pro lékaře určitě užitečná. Lékař může nejprve provést fyzickou prohlídku a vyhledat zvětšenou slezinu nebo játra. Může potom provést odběr kostní dřeně nebo vzít krev pro vyšetření.

Různé specializované testy pomáhají s diagnózou.

Jak na léčbu leishmaniózy?

Antiparazitika, jako je amfotericin B (Ambisome), tuto nemoc léčí. Lékař může doporučit další léčbu na základě typu leishmaniózy, kterou máte.

Kožní leishmanióza

Kožní vředy se často ani neléčí. Léčba však může urychlit hojení, snižuje viditelnost jizev a snižuje riziko dalšího onemocnění. Kožní vředy, které způsobují znetvoření, mohou vyžadovat plastickou operaci.

Mucokutánní leishmanióza

Tyto léze se nehojí přirozeně. Vždy vyžadují léčbu. Liposomální amfotericin B a paromomycin mohou efektivně léčit mukokutánní leishmaniózu.

Viscerální leishmanióza

Viscerální onemocnění vyžaduje vždy léčbu. K dispozici je několik léků. Běžně užívané léky zahrnují stiboglukonát sodný (Pentostam), amfotericin B, paromomycin a miltefosin (Impavido).

Jak na prevenci leishmaniózy?

Neexistuje žádná vakcína nebo profylaktické léky. Jediným způsobem, jak zabránit leishmanióze, je vyhýbat se kousnutí muškou. Postupujte podle následujících pokynů, abyste zabránili nemoci:

 • Noste oblečení, které pokrývá co nejvíce pokožky. Dlouhé kalhoty, košile s dlouhými rukávy se vkládá do kalhot a doporučují se vysoké ponožky.
 • Použijte přípravky odpuzující hmyz.
 • Spěte ve vyšších patrech budovy. Tam je méně hmyzu.
 • Vyhněte se pohybu venku mezi soumrakem a svítáním. To jsou písečné mušky nejvíce aktivní.
 • Používejte moskytiéru při spaní.

Jaký je dlouhodobý výhled?

Vředy z této nemoci mohou mít za následek trvalé jizvy a znetvoření. Léčba ale může snížit jejich závažnost.

Léčba může vyléčit toto onemocnění – je však nejúčinnější při zahájení léčby před rozsáhlým poškozením imunitního systému.

Viscerální leishmanióza je někdy smrtelná během dvou let, pokud není léčena správně.

Sponzorováno

Takže jedete někam do tropických oblastí? Pozor na tuto nemoc.

Dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva