Sponzorováno

Růžičková kapusta – posiluje imunitní systém, skvělá na hubnutí 4.78/5 (18)

 • Růžičková kapusta, také nazývaná růžičkový kel, je oblíbenou zeleninou známou pro svou výživovou hodnotu a potenciální pozitivní účinky na zdraví. Hlavní benefity pro zdraví si ukážeme ve článku.
 • Vysoký obsah vitamínů a minerálů: Růžičková kapusta je bohatá na vitamín C, vitamín K, vitamín B6, kyselinu listovou, mangan a draslík. Tyto živiny jsou důležité pro správný chod těla a podporu imunitního systému.
 • Antioxidanty: Obsahuje antioxidanty, jako je vitamín C a beta-karoten, které pomáhají chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály. To může přispět k prevenci různých onemocnění, včetně rakoviny.
 • Vláknina: Růžičková kapusta je dobrou zdroj vlákniny, která je důležitá pro zdravý trávicí systém. Pomáhá udržovat pravidelnou stolici a může snižovat riziko střevních problémů, jako je zácpa a divertikulární onemocnění.
 • Nízkokalorická zelenina: Má nízký obsah kalorií, což ji činí vhodnou součástí stravy pro lidi, kteří chtějí udržet nebo zhubnout.
 • Podpora kostního zdraví: Díky vysokému obsahu vitamínu K má růžičková kapusta potenciál podporovat zdraví kostí a může být užitečná při prevenci osteoporózy.
 • Zdravá kůže: Díky vitamínu C a dalším antioxidantům může růžičková kapusta přispět k zdravé pleti a snižovat příznaky stárnutí.
 • Podpora srdce: Nízký obsah nasycených tuků a vysoký obsah vlákniny mohou přispět k celkovému zdraví srdce a snížit riziko srdečních onemocnění.
 • Je vhodné zařadit růžičkovou kapustu do vyvážené stravy spolu s dalšími druhy zeleniny a ovoce. Kromě toho, pokud máte nějaké specifické zdravotní potřeby nebo alergie, je vždy dobré konzultovat se svým lékařem nebo dietologem před změnou stravy nebo zařazením nových potravin do jídelníčku.

Růžičková kapusta - posiluje imunitní systém, skvělá na hubnutíRůžičková kapusta patří mezi košťáloviny. Je to jednoletá rostlina, její růžičky jsou rozmístěny po celé délce stonku a na jedné rostlině jejich může vyrůst 20 až 50. V dnešním článku si nebudeme povídat o tom, jak růžičková kapusta vypadá, ale o tom, jak může pomoci našemu zdraví. Tak jdeme na to.

Sběr a skladování růžičkové kapusty

Růžičková kapusta zraje velmi pozdě a proto ji sbíráme od září až do pozdní zimy. Její výhodou je, že dokáže snášet i vyšší mrazy, které dokonce zjemňují její chuť. Pozor si je ale třeba dávat na skladování, protože rychle vadne a ztrácí barvu. Měla by se tedy raději sbírat průběžně podle potřeby. Pokud chceme kapustu uchovat delší dobu, dá se to zmrazením, přičemž se zachová i plná nutriční hodnota.

Vitamíny a minerály v růžičkové kapustě

Obsahuje velké množství zdraví prospěšných vitamínů a minerálních látek, zejména vitamín B1, B9 a vitamin C, dále vitamín A, E, draslík, hořčík, vápník či flavonoidy. Minerální látky jsou v ní zastoupeny zejména vápníkem, draslíkem, sodíkem, fosforem, hořčíkem, železem. Obsahuje i aminokyseliny jako methionin, lysin, fenylalanin, threonin, leucin, tryptofan a další, které jsou nepostradatelné pro lidský organismus.

Sponzorováno

Účinky a vliv růžičkové kapusty na zdraví

 • posiluje imunitní systém
 • podporuje krvetvorbu a růst buněk
 • zlepšuje náladu, odstraňuje podrážděnost
 • bojuje proti únavě a stresu
 • vyživuje pleť, zpevňuje nehty a posiluje vlasy
 • zvyšuje pevnost tkání
 • zlepšuje trávení
 • pomáhá při průjmech, zácpách a pročišťuje střeva
 • pomáhá léčit zanícené střeva nebo dvanáctník
 • odvodňuje
 • detoxikuje organismus
 • Zhubněte s růžičkovou kapustou!

  Pomoci vám může i při hubnutí a to díky jeho nízké kalorické hodnotě (pouze 36 kcal na 100g), až 85% vody a velkému množství vlákniny, která navodí pocit rychlého nasycení. Jejím benefitem je i vysoký obsah bílkovin, což způsobí při dlouhodobé konzumaci i zlepšení celkové kondice. Je to tedy ideální zelenina k podpoře hubnutí. Při dietním jídelníčku se na ni bez obav spolehněte.

  Kapusta v kuchyni

  Růžičkovou kapustu můžete připravit na mnoho způsobů: vařenou, dušenou, zapékaný, přidat do polévek, omáček, vývarů. Dá se také konzumovat i jako dušená nebo zapékaná příloha k masu. Kapusta je také výborná pokud se připravuje se sýrem, těstovinami či rýží, dokonce si z ní můžete připravit i netradičnější nákyp. A v neposlední řadě je chutná v zeleninových salátech. Pro zachování vitamínů růžičkovou kapustu nevaříme, nedusíme a nepečeme velmi dlouho, stačí pár minut, někdy dokonce jen spaření horkou osolenou vodou, když připravujeme menší množství této zeleniny.

  Mrazuvzdorná dobrota

  Růžičková kapusta je jednou z mála druhů zeleniny, která na záhonu vydrží i přes zimu, odolává mrazu až do -15 °C. Obsahuje mnoho prospěšných látek a pomáhá k silným zdravým nehtům, lesklým vlasům i mladistvé pevné pokožce, posiluje imunitu, bojuje proti rakovině a detoxikuje organismus.

  Postrach bakterií

  Látky obsažené v růžičkové kapustě chrání organismus před rakovinou tlustého střeva a také zabraňují přemnožení škodlivých bakterií v žaludku. Navíc růžičková kapusta pomáhá při detoxikaci organismu a díky němu se z těla odplavují nežádoucí látky. Tím, že má odvodňovací účinky, pomáhá i při hubnutí a navíc zvyšuje odolnost vůči stresu.

  A co vy? Máte rádi růžičkovou kapustu? Napište mi do komentářů.

  VIDEO: Růžičková kapusta je malá, ale šikovná

  Sponzorováno

  Studie a zdroje článku

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva