Co jsou to flavonoidy a jak nám pomáhají? 4.88/5 (24)

Sponzorováno

  • Flavonoidy jsou rozsáhlou skupinou přírodních sloučenin, které se nacházejí v rostlinách. Jsou odpovědné za barevnou paletu mnoha ovoce, zeleniny a květin. Flavonoidy mají mnoho různých forem a jsou jednou z největších a nejrozmanitějších skupin polyfenolů, což jsou látky známé svými antioxidantními vlastnostmi.
  • Některé klíčové rysy flavonoidů a jejich přínosy pro zdraví ukážeme v tomto článku.
  • Mají antioxidantní vlastnosti: Flavonoidy mají schopnost neutralizovat volné radikály v těle. Volné radikály mohou poškozovat buňky a přispívat k procesu stárnutí a vývoji různých onemocnění.
  • Mají protizánětlivé účinky: Některé flavonoidy mají protizánětlivé vlastnosti, což může být prospěšné v boji proti zánětlivým onemocněním v těle.
  • Pro podporu kardiovaskulárního zdraví: Některé studie naznačují, že konzumace potravin bohatých na flavonoidy může snižovat riziko srdečně-cévních onemocnění tím, že přispívá k udržení zdravých hladin krevního tlaku a cholesterolu.
  • Podpora imunitního systému: Některé flavonoidy mohou mít imunomodulační účinky, což znamená, že mohou ovlivňovat funkci imunitního systému a podporovat jeho správné fungování.
  • Podpora pro zdraví mozku: Některé flavonoidy jsou spojeny s podporou kognitivních funkcí a mohou mít neuroprotektivní účinky, což znamená, že mohou chránit mozkové buňky.
  • Pro zdraví kostí: Některé flavonoidy jsou spojeny s podporou zdraví kostí a mohou mít vliv na metabolismus kostí.
  • Flavonoidy se nacházejí v mnoha potravinách, včetně ovoce, zeleniny, čaje, vína, koření a bylin. Pestrost stravy bohaté na různé druhy flavonoidů může přinášet různorodé zdravotní benefity. Je ale také důležité zdůraznit, že výzkum v oblasti flavonoidů a jejich přínosů pro zdraví stále probíhá, a proto by konzumace pestré a vyvážené stravy měla být součástí celkového zdravého životního stylu.

Struktura flavonu...

Struktura flavonu…

Flavonoidy jsou nejrozsáhlejší skupinou rostlinných antioxidantů. Zahrnují přes 5 000 různých derivátů a jejich seznam stále narůstá. Fenolické látky rozšířené v rostlinné říši tvoří velmi pestrou a rozsáhlou skupinu polyfenolových sloučenin. Nacházejí se téměř ve všech rostlinných buňkách, a jelikož vlastně jde o barviva, rostlinám dodávají charakteristické zabarvení. Někteří odborníci je zařazují do skupiny vitamínů P, protože mají společnou vlastnost – zvyšují pružnost cévních kapilár. V rostlinách se často nacházejí i spolu s vitamínem C a chrání jej před oxidací.

Flavonoidy a naše zdraví

Kromě antioxidačních vlastností, působí antibakteriálně a podporují produkci hormonů. Zjistilo se, že zvýšený příjem flavonoidů snižuje riziko onemocnění srdce a cév.

K dalším významným benefitům, velmi podobně jako u mnoha dalších antioxidantů, patří jejich protinádorový účinek a pozitivní vliv na dobře fungující imunitu. Najdeme je v citrusových plodech, v jablkách, v bobulovém ovoci, hroznech, rajčatech, v cibuli, v houbách a ve všech druzích zeleniny, jakož i v nápojích, například v čaji, v pivu, v bílém a zejména v červeném víně a v ovocných džusech.
Mezi nejznámější patří quercetin, rutin, samozřejmě „slavný“ resveratrol z bobulí červených hroznů, kterému Francouzi vděčí za svůj „francouzský paradox“, a také pyknogenol. Poslední jmenovaný se získává z kůry přímořské borovice a řadíme ho mezi skutečně silné antioxidanty; má dokonce 20-krát silnější antioxidační účinky než vitamin C. Podobné látky se nacházejí také v medicínských houbách (hlíva, šitake), v rakytníku, v zeleném a černém čaji či v kakaových bobech, olivovém oleji a červeném víně.

Sponzorováno

Množství konzumovaných flavonoidů

Množství zkonzumovaných flavonoidů je v různých zemích rozdílné. Několik studií prokázalo nejnižší průměrný příjem ve Finsku (2,6mg / den) a nejvyšší v Japonsku (68,2mg / den). Nejvíce konzumovaný z flavonoidů jsou kvercetin, jejichž zdrojem jsou zejména jablka a cibule. Denní příjem flavonoidů je vyšší než příjem vitaminu E a beta karotenu. Na druhé straně denní příjem vitamínu C je přibližně 3krát vyšší než příjem flavonoidů. Skutečný denní příjem flavonoidů nezávisí jen na jeho zkonzumovaném množství, ale i od jeho vstřebávání z tenkého střeva do krevního oběhu.

Jak flavonoidy učinkují?

Dnes je známo několik tisíc různých druhů flavonoidů, podle jedněch zdrojů je jejich 4 000, podle jiných dokonce více než 6 000. Základem jejich chemické struktury je tzv. flavon nebo izoflavony na který se napojují různé další chemické struktury. Vedle flavonoidů hrají významnou roli při ochraně zdraví člověka i fytochemikálie resp. polyfenoly neflavonoidného typu. Z nich je nejznámější resveratrol, který se nachází zejména ve slupce a v jadérkách různých druhů ovoce, například hroznů, a známý je zejména svou antioxidační aktivitou.

Flavonoidy se řadí mezi tzv. antioxidanty, látky chránící buňky našeho těla proti škodlivým volným radikálům. Volné radikály jsou molekuly, které obsahují nestabilní kyslík, a pokud jich je v našem těle příliš mnoho, mohou způsobit pro naše buňky nenapravitelné škody (například zhoubné nádory). Flavonoidy jsou schopny samy se oxidovat volnými kyslíkovými radikály, následkem čehož získávají větší chemickou stabilitu.

Vědecké výzkumy ukazují, že konzumace flavonoidů je pro člověka mimořádně důležitá a pro dlouhodobé uchování zdraví prospěšná. Výpočet jejich příznivého působení je dlouhý. Jejich pravidelný příjem podporuje naši imunitu, ruší škodlivé působení různých karcinogenů a zpomaluje růst zhoubných nádorových buněk, má schopnost zabránit poškození buněčné DNK. Většina studií potvrdila, že flavonoidy (např. kvercetin) mají toxický účinek na karcinómové buňky, zatímco na zdravé buňky nepůsobí při stejných dávkách toxicky.

Klinický účinek flavonoidů

Prvním podstatným příznivým účinkem je protisklerotický efekt flavonoidů. Zkonzumované a vstřebané flavonoidy eliminují negativní účinek volných kyslíkových radikálů, a tím snižují riziko aterosklerózy a následné ischemické choroby srdeční.

Druhým známým příznivým účinkem je protizánětlivý efekt. Flavonoidy potlačují zánětlivý mechanismus několika různými metabolickými cestami.

Třetím pozitivním účinkem je protinádorový efekt. Volné kyslíkové radikály, které vznikají v procesech oxidativního stresu, vědí poškodit DNK a následné dělení poškozených buněk se může vymknout kontrole a vést k mutacím. Pokud se takto poškodí kritické geny (např. tzv. onkogeny), mohou mutace vést k nevratným buněčným poškozením, na jejichž konci je vznik zhoubného nádoru. Flavonoidy jsou účinné antioxidanty, které umí různými mechanismy a na různých úrovních potlačit vznik rakoviny.

Co si dále o flavonoidech přečíst?

VIDEO: Flavonoidy jak to funguje

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

Zdroje článku a studie o flavonoidech

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva