Sponzorováno

Goji neboli Kustovnice čínská a co obsahuje toto zázračné ovoce 4.73/5 (11)

  • Goji, neboli kustovnice čínská (Lycium barbarum), je bobule, která je tradičně používána v čínské medicíně a získává stále větší popularitu i ve západních zemích. Obsahuje řadu živin a bioaktivních látek, které přispívají k jejím zdravotním vlastnostem. V tomto článku se podíváme na důležité složky goji.
  • Vitamíny: Goji je bohaté na vitamíny, zejména vitamín C, který je silným antioxidantem a podporuje imunitní systém. Obsahuje také vitamín A, vitamíny skupiny B (B1, B2, B6), vitamín E a vitamín K.
  • Minerály: Goji obsahuje různé minerály, včetně železa, zinku, mědi, selenu a vápníku. Tyto minerály jsou důležité pro různé funkce v těle, jako je tvorba červených krvinek, zdraví kostí a podpora imunitního systému.
  • Aminokyseliny: Goji obsahuje esenciální aminokyseliny, které jsou stavebními kameny bílkovin. Patří sem aminokyselina arginin, která podporuje produkci oxidu dusnatého, což může mít pozitivní účinky na cévní systém.
  • Antioxidanty: Goji obsahuje mnoho antioxidantů, včetně polysacharidů, karotenoidů (zejména zeaxantinu a luteinu) a flavonoidů. Tyto látky pomáhají neutralizovat volné radikály v těle a chrání buňky před poškozením.
  • Polysacharidy: Goji je také bohaté na polysacharidy, které mají imunomodulační vlastnosti a podporují zdraví imunitního systému.
  • Vzhledem k těmto látkám goji se přisuzuje řada potenciálních zdravotních výhod, včetně posílení imunity, podpory zdravého vidění, ochrany srdce a cév, snížení oxidačního stresu a podpora zdravého trávení. Pozor ale na to, že goji není zázračný prostředek a neexistuje žádný jednotný výzkum, který by definitivně potvrdil všechny jeho účinky. Před užíváním goji nebo jakéhokoli doplňku stravy je vždy vhodné se poradit se svým lékařem. Obecně je však Goji zdravé.

Co všechno kustovnice obsahuje?

Co všechno kustovnice obsahuje?

Goji nebo Kustovnice čínská je keř s léčivými plody, nápadně se podobajícími našim šipkám. Jeho domovem je Asie. Ovoce začíná plodit ve věku 4-6 let. Označuje se také jako „ovoce mládí“. Goji hraje nezastupitelnou roli v tradiční čínské medicíně. Traduje se, že kustovnice posiluje imunitní systém, zlepšuje zrak a chrání játra. Rovněž zlepšuje krevní oběh a má pozitivní účinek na vnitřní orgány jako ledviny, plíce.

Proč je Goji tak zajímavé?

Jako mnoho dalších plodin, které jsme u nás donedávna ani neznali, i Goji patří mezi takzvané superovoce nebo potravinu, obsahující množství prospěšných látek pro lidský organismus. Je přirozeným zdrojem energie z lehce stravitelných cukrů a provitamínu A. Obsahuje také některé vitaminy skupiny B. Má antioxidační účinky, stimuluje tvorbu červených a bílých krvinek. Obsahuje také aminokyseliny a stopové prvky jako železo, zinek, vápník, selen a další. Mnozí ji dokonce označují za nejprospěšnější rostlinu.

Kustovnice je stravou tibetských mnichů

Goji je pravidelnou stravou tibetských mnichů, kteří si ho neuvěřitelně cení jako cenný dar přírody a také díky kterému se dožívají dlouhého života. Roste především v Číně, ale i v údolích himálajských hor Tibetu a Nepálu.

Goji bobule jsou tradičně považovány za silné sexuální tonikum. Goji podporuje tvorbu testosteronu a zvyšuje sexuální funkce stejně mužů i žen. Kromě toho působí jako silné tonikum na celkovou výdrž, náladu, pohodu a odbourává stres. Všechny tyto výhody přispívají ke zdravému sexuálnímu životu.

Sponzorováno

Jistý Číňan jménem Li Ching-Yuen se dožil neuvěřitelných 256 let! A to i díky konzumaci KUSTOVNICE, spolu s dalšími bylinkami. Byl bylinkářem, který během svého života zplodil více než 200 potomků a přežil 23 manželek. Narodil se v roce 1677 a zemřel v roce 1933.

Jaké látky Goji obsahuje?

Goji je bohatým zdrojem karotenoidů, proto pomáhá uchovávat zdravou pokožku. Chrání pokožku pro škodlivým UV zářením, obsahuje dokonce více alfa a beta karotenu jak mrkev.

Mezi nejvýznamnější látky, které Kustovnice čínská obsahuje patří:

1. Lycium polysacharidy

Skutečně unikátní skupina silných antioxidantů, které neutralizují volné radikály a tím pomáhají zabraňovat poškození buněk a stárnutí organismu.

2. Aminokyseliny

Ty regenerují organismus, napomáhají při výstavbě tkání, kolagenu, kůže, vlasů, nehtů.

3. Vitamin C

Vitamín C odbourává volné radikály, je to silný antioxidant, posiluje imunitní systém, je důležitý pro tvorbu bílých krvinek a mnoho dalších prospěšných vlastností.

4. Vitamin B

Zabraňuje předčasné únavě, napomáhá dobrému trávení a chuti k jídlu, je důležitý pro činnost nervů.

5. Beta-karoten

Neutralizuje nebezpečné volné radikály, podporuje správnou funkci zraku, oddaluje tvorbu vrásek.

6. Beta-sitosterol

Beta-sitosterol zmírňuje příznaky zvětšené prostaty, omezuje vypadávání vlasů, posiluje oslabenou imunitu.

Jak konzumovat Kustovnici?

Plody Goji se dají jíst i syrové, u nás jsou však nejčastěji dostupné jako sušený produkt. Vhodné jsou prakticky do všeho. Můžete jimi ozdobit svou kaši nebo ovocná jídla, přidat je můžete i do populárních smoothies, případně jíst samostatně jako snack. Pro dosažení blahodárných účinků stačí zkonzumovat malou hrst denně (10-30g). Hrst sušených Goji si můžete přidat do kaše nebo pudinku, do ovocného, ​​či zeleninového salátu.

Zkuste i čaj z Kustovnice

Pokud nemáte rádi suché plody, tak 3 čajové lžičky Goji zalijte 3/4 litrem horké vody, nechte 3 minuty odstát a sceďte. Takový čaj si můžete dosladit medem. Podívejte se na kompletní recept na čaj z kustovnice čínské.

Také občas „zobete“ sušenou kustovnici? Napište nám o tom do komentářů.

A co si o kustovnici ještě přečíst?

VIDEO: Povídání o Goji

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva