Sponzorováno

Avokádo a zdraví – obsahuje spoustu zdravých tuků! 4.68/5 (31)

Avokádo pomáhá při rychlejším spalování tuků.

Avokádo pomáhá při rychlejším spalování tuků.

Nejčastěji se avokádo používá v gastronomii a hlavně v mexických jídlech. Avokádo je plodem stále zeleného stromu „Persea americana“ a název pochází z aztéckého „ahuacatl“. Aztékové ho nazývali „ovocem plodnosti“ a v některých oblastech Indie zase „máslovým ovocem“. Většinou má hruškovitý nebo vejčitý tvar a drsnou zelenou nebo nahnědlou slupku. Patří do podobné skupiny rostlin jako např. skořice. I když je avokádo ve skutečnosti ovocem, není sladké, nemá ani nějak zvlášť výraznou vůni a pokud je dozrálé, má jemnou, až krémovou konzistenci.

Bohatý zdroj vitamínů a minerálů

Avokádo je zdrojem vitamínů A, C, E, ale i více minerálních látek jako například hořčíku, fosforu, draslíku či mědi. Avokádo doporučuje mnoho odborníků při dietě i přes jeho vysokému kalorickému indexu (na 100 gramů je to až 220 kcal.).

Obsahuje velmi kvalitní tuky jako kyselinu palmovou, linolovou a olejovou. Všechny tyto tuky jsou rostlinného původu co dělá avokádo opravdu ideálním ovocem.

Ne všechny tuky jsou špatné

Když mluvíme o tom kolik tuků avokádo obsahuje, proč se tedy doporučuje při dietě? Ne všechny tuky jsou špatné. Právě ty, které obsahuje toto ovoce – nenasycené mastné tuky se neukládají v tělesném tuku. A právě to je odpověď, proč je avokádo tolik doporučeno různými odborníky pro zdravé stravování.

Podle českého výživového specialisty je „avokádo ovocem velmi bohatým na vlákninu – ta pomáhá aby se potraviny pomaleji vstřebávaly a tím nedocházelo k ukládání do tuků“. „Na hubnutí se avokádo doporučuje pro tzv. nízkosacharidové diety, kde se konzumují hlavně nenasycené kyseliny. Studie American Diabetes Association ukazují, že lidé, kteří dodržují tento typ diety, zhubli více než ti, kteří drží jiný druh diet. Jednoduše řečeno, po konzumaci avokáda přichází pocit hladu mnohem později.

Avokádo pomáhá i při spalování tuků

To ale není o avokádu všechno. Pomáhá při rychlejším spalování tuků. Jak? Jedna z jeho látek zvyšuje produkci hormonu v štítné žláze. Tím stoupá úroveň metabolismu a spalují se kalorie. Další látka v avokádu zase zpomaluje uvolňování inzulínu, čímž se děje to, že si tělo nestihne uložit všechny tuky. Konzumací avokáda dokážeme také efektivně snížit hladinu cukru v krvi, což je také velmi důležité při hubnutí.

Avokádo a zdraví

Toto zajímavé ovoce je plné fytochemikálií, látek, které i když nejsou pro život člověka bezprostředně nezbytná (tak jako tuky, bílkoviny, či uhlohydráty), mohou lidské zdraví příznivě ovlivňovat. Můžeme si vzpomenout na nejdůležitější z nich, jako jsou:

Sponzorováno

Dále nám poskytuje vlákninu a jedinečnou kombinaci tuků, mastných kyselin (hlavně kyselina olejová) a tzv. mastných alkoholů. Jsou to však především tuky nenasycené. Kromě toho v něm najdeme řadu dalších živin a vitamínů jako jsou draslík, hořčík, vitamin E, vitamin C a vitaminy skupiny B. Avokádo neobsahuje žádný cholesterol ani sodík.

Jak nám avokádo může pomoci?

 • je ve všobecnosti známo, že pokud v naší stravě nahradíme nasycené tuky nenasycenými, které v avokádu výrazně převažují, snížíme množství cholesterolu v krvi a obecně snížíme pravděpodobnost výskytu srdečně-cévních onemocnění.
 • avokádo vysoký obsah antioxidantů
 • avokádo má protizánětlivé účinky (čím může pomoci při revmatismu, osteoartróze)
 • pomocí své kombinace fytosterolů a tuků zlepšuje absorpci jiných živin, které jsou rozpustné v tucích (např karotenoidy), čímž vlastně pomáhat dostat více těchto živin z potravy, kterou konzumujeme
 • lutein v avokádu má příznivé účinky na zrak
 • dosavadní výzkumy naznačují, že avokádo by svým neobvyklou kombinaci antioxidačních a protizánětlivých složek mohlo přispět k prevenci rakoviny.
 • avokádo má nízký obsah cukrů a nízký glykemický index

Avokádo v kuchyni – několik super tipů

Avokádo se výborně hodí do salátů a to ať už ovocných nebo zeleninových. Pokud se chcete vyhnout nasyceným tukům, avokádem můžete nahradit máslo v různých pomazánkách či pomazánkách. Můžete vyzkoušet avokádovou pomazánku s tuňákem, mozzarelou, či avokádovou pomazánku s fazolemi. Hodí se i na přípravu dipů a omáček.

Nejzdravějším způsobem jak používat avokádo při vaření, je ho nevařit. Když ho však přesto chcete použít jako ingredienci v tepelně upravených jídlech, je žádoucí ho tepelně zpracovávat co nejkratší dobu a při co nejnižší teplotě. Co ještě můžete zkusit, je avokádo přidat do jídla, které se právě dovařilo. Avokádo se prohřeje a zároveň zůstanou zachovány všechny zdraví prospěšné látky, které se v něm nacházejí.

A co si dále o avokádu přečíst?

VIDEO: Super snídaně s avokádem

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva