Kefír a jeho účinky na naše zdraví 4.74/5 (31)

Sponzorováno

Jak může kefír pomoci vašemu zdraví? Docela dost.

Jak může kefír pomoci vašemu zdraví? Docela dost.

Kefír je produkt zkvašeného mléka, který původně pochází odněkud z oblasti Kavkazu. Tento nápoj pili už lidé zhruba před 5000 lety a jeho tajemství přípravy se dědilo z generace na generaci, přičemž byli přesvědčeni o tom, že za jejich zdraví a vysokou dlouhověkost mohou především látky obsažené v kefíru. Částečně měli určitě pravdu…

Proč pít kefír?

Pokud pijete kefír každý den, a stačí i jeden pohár denně, dodržujete i jiné důležité zásady zdravé životosprávy, pravidelně sportujete, jste určitě zdravý a zároveň šťastný člověk. Pokud kefír nepijete, popřemýšlejte, zda s tím nezačnete … Proč? Protože kefír má neuvěřitelně pozitivní účinky na zdraví člověka.

Kefír a zdraví

Nejzákladnější pozitivní účinky kefíru na lidský organismus:

 • Pozitivní vliv na imunitní systém, zvyšuje obranyschopnost organismu
 • Zvyšuje odolnost organismu vůči chorobám a při zraněních spojených například se zlomeninami končetin, urychluje jejich zahojení
 • Reguluje krevní tlak, krevní tlak a úspěšně napomáhá k vyléčení cukrovky
 • Léčí a zlepšuje onemocnění plic, zánětů průdušek či tuberkulózy
 • Je účinným bojovníkem proti astmatu, alergiím a velkým bolestem hlavy ať už diagnózy migrény
 • Má příznivý účinek na srdce, průtok krve v oběhovém systému
 • Hojí různé ekzémy téměř po celém těle a léčí jakékoliv kožní problémy na pleti
 • Dokáže napomoci při onemocněních ledvin, močových cest a působí jako prevence onemocnění prostaty i jako účinná léčba
 • Snižuje hladinu cholesterolu, snižuje výskyt osteoporózy a revmatismu
 • Podporuje produkci enzymů a léčí všechny vnitřní i vnější záněty v celém organismu
 • Zlepšuje činnost jater, žlučníku a upravuje jejich činnost a produkci žluči
 • Zlepšuje trávicí činnost, léčí průjem, výtoky a obnovuje rovnováhu střevní flóry a žaludečních kyselin, léčí žaludeční vředy
 • Vyrábí vlastní protirakovinné složky, předchází metastázám a vede k jejich vyléčení
 • Je ideální náhradou mléka v případě alergických reakcí na mléko
 • Zpomaluje proces stárnutí, vyhlazuje a zlepšuje pleť a vlasy
 • Snižuje deprese, zvyšuje energii a pocit spokojenosti
 • Zároveň vyrábí všechny potřebné vitamíny a organismu prospěšné bakterie potřebné pro každodenní život

Recept od Rehabilitace.info – Avokádový kefír

Pokud jste se rozhodli ochutnat kefír a zároveň máte rádi netradiční, exotickou chuť, vyzkoušejte následující, skutečně originální a netradiční koktejl – kefír s příchutí avokáda.

Na avokádový kefír potřebujete:

 • 1 zralého plodu avokáda
 • 0,3 dcl kefíru
 • 1 pl citronové šťávy
 • lístky bazalky nebo mátové lístky
 • lžičku medu

Postup přípravy:
Oloupejte avokádo a spolu s kefírem a všemi ingrediencemi smíchejte v mixéru. Rozmixujte a vlijte nápoj do vysoké sklenice, naplněného do poloviny menšími kostkami ledu.

Sponzorováno

A ještě několik zajímavých benefitů kefíru

Věděli jste, že:

1. Kefír je silnější probiotikum než jogurt

Některé mikroorganismy mohou při požití mít prospěšné účinky na naše zdraví. To asi víte. Známé jsou jako probiotika. Tyto mikroorganismy mohou ovlivňovat zdraví mnoha způsoby, včetně pozitivního vlivu na trávení, udržení si stálé hmotnosti a vlivu na duševní zdraví.

Jogurt je asi nejznámější probiotické jídlo v západní stravě, ale kefír je ve skutečnosti mnohem účinnějším zdrojem. Kefirová zrna obsahují asi 30 kmenů bakterií a kvasinek, což z něj činí velmi bohatý a různorodý probiotický zdroj. Jiné fermentované mléčné výrobky jsou vyrobeny z mnohem méně kmenů a neobsahují žádné kvasinky.

2. Kefír má silné antibakteriální vlastnosti

Některá probiotika v kefíru mají ty vlastnosti, že chrání před infekcemi. Naříklad probiotický Lactobacillus kefiri. Studie ukazují, že tento probiotik může inhibovat růst různých škodlivých bakterií, včetně Salmonelly, Helicobacter Pylori a E. coli. Kefiran, typ sacharidů přítomných v kefíru, má také antibakteriální vlastnosti.

3. Kefír může chránit proti rakovině

Rakovina je v dnešní době jednou z hlavních a nejčastějších příčin smrti. Bohužel. Objevuje se, když dochází k nekontrolovanému růstu abnormálních buněk v těle. Probiotika v fermentovaných mléčných výrobcích pravděpodobně inhibují růst nádorů snížením tvorby karcinogenních sloučenin a stimulací imunitního systému. Toto ochranné působení byl opravdu prokázáno v několika studiích. Jedna studie zjistila, že extrakt z kefíru snižuje počet buněk karcinomu prsu u lidí o 56%, ve srovnání s pouze 14% u jogurtového extraktu.

4. Kefír je obecně dobře tolerován lidmi, kteří trpí intolerancí laktózy

Mléčné výrobky obsahují přírodní cukr nazývaný laktóza. Mnoho lidí, zvláště dospělí, není schopno správně trávit laktózu. Tento stav se nazývá intolerance laktózy. Bakterie mléčného kvašení ve fermentovaných mléčných potravinách (jako je kefír a jogurt) mění laktózu na kyselinu mléčnou, takže tyto potraviny mají mnohem méně laktózy než mléko.

Obsahují navíc také enzymy, které mohou ještě pomaleji rozkládat laktózu. Z tohoto důvodu je kefír obecně dobře snášen osobami s intolerancí laktózy. Mějte také na paměti, že je možné vyrábět kefír, který je 100% bez laktózy, pomocí kokosové vody, ovocné šťávy nebo jiné mléčné tekutiny.

Doporučujeme si také o kefíru přečíst

VIDEO: Jak se vyrábí domácí kefír?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

  1 komentář u článku “Kefír a jeho účinky na naše zdraví”

  1. Maria napsal:

   Dobry den, chcela by som sa opytat, kolko cukru asi zostava v kefire po jednom dni kvasenia, ked napoj este nie je velmi kysly. Dakujem, Maria

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva