Sponzorováno

Resveratrol a zdraví – je nejen ve víně – pomáhá proti rakovině? 4.77/5 (31)

 • Resveratrol je přírodní sloučenina patřící mezi polyfenoly, která se nachází v některých rostlinách, zejména v hroznech, červeném víně a arašídech. Mnoho výzkumů se zabývá potenciálními účinky resveratrolu na zdraví, ačkoli některé z těchto účinků stále nejsou zcela jasné. V tomto článku jsou některé z možných účinků resveratrolu.
 • Antioxidační vlastnosti: Resveratrol má silné antioxidanty vlastnosti, což znamená, že může pomoci chránit tělo před poškozením volnými radikály. Oxidativní stres, způsobený volnými radikály, je spojen s různými chorobami, včetně srdečních onemocnění, rakoviny a stárnutím.
 • Ochrana srdce: Některé studie naznačují, že resveratrol může mít pozitivní účinky na zdraví srdce tím, že snižuje hladinu "špatného" LDL cholesterolu, zlepšuje funkci cév a snižuje záněty. To by mohlo přispět k prevenci srdečních onemocnění.
 • Možná ochrana proti rakovině: Některé výzkumy naznačují, že resveratrol by mohl mít schopnost inhibovat růst některých druhů rakoviny a mohl by působit jako potenciální prostředek pro prevenci rakoviny. Však dodatečné studie jsou potřebné k potvrzení těchto účinků.
 • Účinky proti stárnutí: Resveratrol byl spojován s prodloužením života a zlepšením metabolismu u laboratorních zvířat v některých studiích. Nicméně, jeho účinky na prodloužení lidského života zůstávají stále předmětem výzkumu a nejsou dosud definitivně prokázány.
 • Ochrana mozkových funkcí: Některé studie navrhují, že resveratrol může mít pozitivní vliv na mozkové funkce a může být spojen s ochranou před neurodegenerativními onemocněními, jako je Alzheimerova choroba.
 • Je důležité zde také poznamenat, že účinky resveratrolu na zdraví nejsou zcela objasněny, a mnoho studií bylo provedeno na laboratorních zvířatech nebo na buněčné úrovni. Je zapotřebí více klinických studií na lidech, aby se definitivně potvrdily jeho účinky a optimální dávkování. Konzumace potravin obsahujících resveratrol, jako je červené víno, může být jedním způsobem, jak zahrnout tuto sloučeninu do stravy, ale měli byste dbát na umírněnost, zejména pokud jde o alkohol. Před zahájením jakýchkoli doplňků stravy se doporučuje konzultovat se zdravotním odborníkem.

Vysoký obsah resveratrolu má ve srovnání s bílým především červené víno, protože při jeho fermentaci se používají i slupky z hroznů.

Vysoký obsah resveratrolu má ve srovnání s bílým především červené víno, protože při jeho fermentaci se používají i slupky z hroznů.

Resveratrol je přirozeně se vyskytující fytoalexin, který se vyznačuje širokou škálou biologických účinků, prospěšných pro lidské tělo.

Resveratrol a jeho historie

Byl poprvé izolován v roce 1940 z kořenů bílé čemeřice (Veratrum grandiflorum) a následně v roce 1963 z kořene rdesna japonského (Polygonum cuspidatum), známé v japonštině jako Ko-jo-kon. Tato rostlina se využívala v tradičně asijské medicíně již po staletí, jako lék na hnisavé dermatitidy, kapavku, hyperlipidemii a favus.

Nicméně tato látka získala svou pozornost až začátkem 90. let a to v souvislosti s tzv. „francouzským paradoxem“. Termín vznikl na základě studií, ve kterých bylo prokázáno, že výskyt srdečního infarktu byl u obyvatel Francouzka o 40% nižší ve srovnání s ostatními zeměmi Evropy a to navzdory nadměrné konzumaci jídel se zvýšeným obsahem nasycených tuků. Tento fakt byl připsán pravidelné konzumaci malých dávek červeného vína, bohatého na resveratrol.

Výskyt Resveratrolu a přírodní deriváty

Resveratrol je přítomen v různých druzích rostlin, ovoce a jeho produktech. Nachází se v arašídech, hroznu, borůvkách, malinách, moruši, borovici lesní a hladké, a také ve více než 70 jiných druzích rostlin. Obsah resveratrolu různých zdrojích se značně liší v závislosti na faktorech, jakými jsou klima, odrůdy, plísňové infekce, vinařské postupy a UV záření.

Sponzorováno

V čem se tedy nachází resveratrol?

 • hrozny (slupka i semena)
 • ořechy
 • červený grep
 • granátová jablka
 • některé druhy drobného bobulovitého ovoce (rybíz, borůvky)
 • kůra borovice černé
 • především kořen křídlatky japonské

Resveratrol a víno

Z vinné révy (Vitis vinifera) byl poprvé izolován v roce 1976 a v roce 1992 byl izolován z červeného vína. Největší množství resveratrolu se nachází v čerstvých slupkách hroznů, kde jeho množství dosahuje 50-100 mg resveratrolu gram slupky, což odpovídá 5-10% jeho hmotnosti.

Vysoký obsah resveratrolu má ve srovnání s bílým především červené víno, protože při jeho fermentaci se používají i slupky z hroznů. Právě v nich se nacházejí zmíněné fenolické látky, mezi jaké patří i resveratrol. Daří se mu zejména v chladných a vlhkých vinicích, protože vyšší obsah resveratrolu ve víně je způsoben i bojem rostlin proti zvýšenému výskytu plísní.

Biologické a chemické vlastnosti resveratrolu

Resveratrol je produkován širokým spektrem rostlin (přibližně 31 rodů), obvykle není přítomen ve velkém množství a je produkován v stresové reakci, jako stresový hormon rostlin. Patří do skupiny tzv. obranných molekul – fytoalexinů, které ochraňují rostlinu proti mechanickému poranění, patogennímu poškození, při nedostatku živin, během kolísání teploty jakož i proti jiným faktorům životního prostředí, například vystavení ozónu, UV záření a jiných stresorů.

Účinky resveratrolu na naše zdraví

 • chrání srdečně-cévní systém, mimo jiné tím, že snižuje tvorbu „špatného“ LDL-cholesterolu a zvyšuje tvorbu „dobrého“ HDL-cholesterolu
 • má kladný vliv i na plíce, především v případě chronické obstrukční plicní nemoci, ale i při astmatu
 • brání nadměrné srážlivosti krve, je tedy prevencí trombózy
 • má protirakovinné účinky, zpomaluje růst rakovinných buněk, je schopen je i ničit, aktivizuje schopnost regenerace zdravých buněk
 • má protizánětlivé, antibakteriální a protiplísňové účinky
 • má antialergické účinky, protože neutralizuje vylučování histaminu
 • snižuje riziko demence, tedy i riziko vypuknutí Alzheimerovy choroby
 • je efektivním kosmetickým prostředkem, protože brání předčasnému stárnutí, obnovuje kolagenová vlákna, udržuje hladkost a pružnost pokožky
 • zvyšuje odolnost organismu proti stresu
 • je velmi efektivní při retinopatii (poškození sítnice oka) u cukrovkářů a hypertoniků, má blahodárný vliv na zrak

Resveratrol a neplodnost mužů

Resveratrol je látka, kterou si některé rostliny (např. hrozny) produkují jako svou ochranu a posilu pro stresové situace (nejčastěji napadení plísní). Má různé účinky – podobně jako řada podobných rostlinných látek (alicin – česnek, genistein – sója, katechiny – zelený čaj, kurkumin – kurkuma, emodin – aloe) působí antimikrobiálně a virostaticky a je velmi silný antioxidant (tedy působí protizánětlivě), a k tomu ještě zlepšuje citlivost buněk na inzulín. Na tom by však nebylo nic převratného.

Zjistilo se však, že resveratrol umí ještě jednu, dosud u jiných zkoumaných (přírodních i syntetických) látek nevídanou věc. Resveratrol totiž aktivuje a podporuje geny zvané sirtuiny, které hrají důležitou roli při ochraně buněk a jejich genetické informace (DNA).
 
Studie prokázaly, že snížení nadváhy a obezity hraje obrovsky důležitou roli ve vývoji mužské neplodnosti. Stále větší počet studií tak potvrzuje, že resveratrol může pomáhat při mužské neplodnosti. V jedné studii byla hodnocena kvalita spermatu. Bylo hodnoceno 324 mužů – 73 podvyživených, 82 normální hmotnosti, 95 s nadváhou a 74 obézních mužů. Cílem této studie bylo zkoumat účinky léčby resveratrolem na pohyblivost a aktivitu spermií u obézních mužů.

Sponzorováno

Bylo pozoruhodné, že se po užívání resveratrol pohyblivost spermií u obézních mužů opravdu zlepšila.

Dále si přečtěte

Zdroje článku a studie o resveratrolu

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva