Sponzorováno

Je arašídové (burákové) máslo zdravé? Zdravé recepty na jeho přípravu 4.59/5 (32)

Může být arašídové máslo zdravé? Určitě ano!

Může být arašídové máslo zdravé? Určitě ano!

Jistě, arašídové máslo zrovna není potravinou, která má nízký obsah kalorií. Ale na druhou stranu má také hodně přínosů pro zdraví. Když je konzumováno s rozumem, má pro nás zdravotní výhody – díky vláknině, antioxidantům a zdravým tukům v arašídech. Arašídy mohou také snížit riziko srdečních onemocnění, to podle nedávného výzkumu z Vanderbilt University Medical Center. Známe to také, je lákavé jíst arašídové máslo přímo z nádoby (hej, vás nebudeme soudit), a tyto zdravé recepty na arašídové máslo dávají lahodnosti tohoto pokrmu nový rozměr.

Podívejte se a inspirujte se. Ale nejdříve si povíme něco málo o arašídovém másle a jeho pověsti…

Je arašídové máslo zdravé? Navzdory všem hlasům ano

Přínosy arašídového másla opravdu existují. Je to skutečně zdravý tuk. Ano, je to pravda, řekli jsem zdravý. Čtete správně. A čtěte dál.

Hodně lidí se otáčí k arašídovému máslu zády, protože se obávají, že z něho budou tlustí. Ale to není tak úplně pravda.

Hlavním důvodem, proč je arašídové máslo umístěno na „black listu“ mnoha lidí je jeho vysoký obsah kalorií. Pouze dvě polévkové lžíce arašídového másla obsahují 200 kalorií, což v závislosti na vašem denním příjmu může činit až 10 procent denního příjmu kalorií. A to je hodně. Dáte si několik takových nevinných lžic a můžete se velmi rychle dostat na polovinu denního kalorického přídělu. No, není se čemu divit. Prostě to jsou ořechy. A ty jsou sami o sobě dost kalorické. To je vše.

Byla řeč také o tucích, že? Ano, bezesporu potřebujete adekvátní zdravé tuky k tomu, abyste se cítili dobře a zůstali zdraví! Tak to je. Bez tuků naše tělo nemůže dlouhodobě fungovat.

A jistě, arašídové máslo má vysoký obsah kalorií, ale to není žádný důvod, proč ho zcela vymýtit z jídelníčku. Stejně jako u všech věcí v životě a v jídelníčku je umírněnost klíčová.

Nasycené tuky

Ale zpět k těm tukům. Kromě zmíněného kalorického zatížení, které arašídové máslo přináší, pro některé lidi je problémem i obsah nasycených tuků. Nasycený tuk byl dlouho považován za démona srdečních onemocnění a byl ztvárněn jako darebné zlo hubnoucí komunitou. To způsobilo válečný stav mezi mnoha lidmi a arašídovým máslem. A jak tomu často bývá, přišly různě modifikovaná arašídová másla. A „zlepšení“ s nízkým obsahem tuku je ještě horší než původní produkt.

Pravdou je, že nasycený tuk není kořenem veškerého zla. Ve skutečnosti je skutečně přínosný pro výrobu klíčových hormonů a vitaminů, jako je testosteron a vitamin D. Přečtěte si třeba výzkum zde.

Arašídové máslo také obsahuje množství „dobrých“ tuků nebo mononenasycených a polynenasycených tuků. Jedna porce má 8 gramů mononenasycených tuků a 4 gramy polynenasycených tuků. Tyto „dobré“ tuky pomáhají snižovat hladinu cholesterolu, snižují riziko srdečních onemocnění a snižují krevní tlak. Jsou také protizánětlivé, což ve finále může pomoci při zotavování a může to snížit riziko metabolického syndromu.

Malá příručka k nákupu arašídového másla

V dokonalém světě by jedinou přísadou v arašídovém másle byly arašídy. Koneckonců, arašídové máslo jsou jen zmačkané arašídy, ne? Samozřejmě, že to v reálném světě tak není.

Pokud se jedná o arašídové máslo, nenechte se ošálit nápisem „nízkotučné“ na štítku. Většina verzí s nízkým obsahem tuku má mnoho a mnoho přidaného cukru a částečně hydrogenovaných olejů – nebo trans-tuků, které jsou škodlivé pro vaše zdraví. Mnoho z nás vyrostlo na těchto příliš sladkých variacích, takže možná budete muset rekvalifikovat své chuťové buňky, ale stojí to za to. Využijte výhod plnotučného kvalitního arašídového másla!

Sponzorováno

Stejně tak můžete zjistit, že se prodávají i aromatizovaná arašídová másla – skořice, bílá čokoláda nebo i banán. Mějte na paměti, že tato přidaná chuť téměř vždy přichází opět na úkor přidaného cukru a uhlohydrátů, stejně jako dalších stabilizačních prostředků. Takže opět nic dobrého pro vaše zdraví.

V tomto případě je originál nejlepší volbou. Čtěte vždy etiketu s obsahem. To je základ.

Recepty na arašídové máslo

Podívejte se nyní na pár zdravých receptů na arašídové máslo. Doma udělané je nejlepší, vždy víte, co v něm je.

Klasické jednoduché a zdravé arašídové máslo

Na toto máslo si připravte:

 • 2 šálky (300 g) pražených a nesolených arašídů
 • 1/4 – 1/2 lžičky soli (nebo více, podle chuti)

Dejte arašídy do mixéru. Mixér zapněte na nízkou rychlost. Poté, co se arašídy úplně rozemelou a začnou být krémové (trvá to asi 2-3 minuty), otočte na střední rychlost. Pokračujte v míchání, dokud není arašídové máslo zcela hladké. Přidejte sůl, 1/4 čajové lžičky a mícháme po dobu 20-30 vteřin – ochutnejte po každém přidání. Dejte pak arašídové máslo do nádoby a zchlaďte – po dobu nejméně 8 hodin nebo přes noc, abyste dosáhli tradiční struktury arašídového másla.

Arašídové máslo se stévií

Na tento recept si nachystejte:

 • 4 šálky pražených arašídů
 • Pár lžiček stévie (orientujte se dle chuti)
 • 1/8 – 1/4 lžička soli (dle chuti)
 • 1 lžíce kokosového oleje

Do kuchyňského robota přidejte všechny ingredience. Mixujte až do dokud směs není hladká a máselná. Pokud je to potřebné, seškrábejte po stranách misky (v závislosti na mixéru, který používáte, to může trvat kdekoli od 3-15 minut). Sůl a stévii přidávejte až do máselného stavu. Orientujte se dle chuti. Nalijte směs do nádoby, utěsněte a uchovávejte v chladničce.

Arašídové máslo s medem

Na toto máslo budete potřebovat:

 • 450g pražených arašídů
 • 1 lžička soli
 • 1/2 či 1 lžíce medu (nebo dle chuti)
 • 2 lžíce arašídového oleje

A zde je návod:

 1. Dejte arašídy, sůl a med do misky kuchyňského robota. Mixujte po dobu 1-3 minut. Seškrábejte hmotu i po stranách misky. Vraťte víčko zpět a pokračujte v jeho mixování. Postupujte takto, dokud není směs hladká, 1 a 1/2 až 2 minuty.
 2. Umístěte arašídové máslo do vzduchotěsné nádoby a uchovávejte v chladničce po dobu až 2 měsíců.

Arašídové máslo s vanilkou a medem

Toto je náš oblíbený recept na arašídové máslo. Nachystejte si:

 • 2 šálky nesolených pražených arašídů
 • 2 čajové lžičky medu
 • 1 vanilkový fazol, rozřezaný podélně a seškrábaná semena
 • 1/2 lžičky soli nebo i více, spolehněte se na svoji chuť
 • 1-2 čajové lžičky kokosového oleje či více, pokud je to nutné

A takto postupujte při přípravě:

 1. Umístěte arašídy do kuchyňského robota a zpracovávejte asi 5 minut nebo dokud konzistence nebude připomínat krémovou pastu. Přidejte vanilkovou fazolku, med, sůl a kokosový olej. Znovu zpracujte po dobu 2-4 minut.
 2. V tomto okamžiku bude arašídové máslo docela hladké. Pokud tomu tak není, můžete přidat další kokosový olej (doporučujeme další 1-2 čajové lžičky). Měli byste také ochutnat arašídové máslo, abyste se ujistili, že sladkost a slanost jsou na podle vašich představ.
 3. Nezapomeňte, že pokud přidáte další med, budete muset přidat další kokosový olej, protože med může způsobit, že arašídové máslo se trochu zahustí.
 4. Nalijte arašídové máslo do vzduchotěsné nádoby a pevně utěsněte.

Arašídový olej se skořicí

Na tuto dobrotu si připravte:

 • 2 šálky nesolených arašídů
 • 1 polévková lžička arašídového oleje
 • 1 lžíce medu
 • 1 čajová lžička skořice

Vše smíchejte a mixujte. Opět při přípravě ochutnávejte a případně přidejte více medu nebo i trochu soli.

Sponzorováno

A co vy? Jak jste na tom s arašídovým máslem vy? Máte nějaký svůj osvědčený recept? Budeme rádi, pokud se o něj s námi podělíte.

Co si dále o arašídech přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva