Sponzorováno

Antokyaniny (antokyany) a jejich účinky na zdraví – na co jsou dobré? 4.65/5 (20)

  • Antokyany, které jsou skupinou přírodních pigmentů nalezených v rostlinách, mají významný vliv na zdraví. Hlavní výhodou antokyaninů je jejich silné antioxidační působení. V tomto článku najdete některé z hlavních zdravotních vlivů antokyaninů.
  • Mají antioxidační účinky: Antokyany mají výrazné antioxidační vlastnosti a pomáhají neutralizovat volné radikály v těle. Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které mohou poškozovat buňky a přispívat k vzniku různých onemocnění, včetně srdečních chorob, rakoviny a neurodegenerativních onemocnění. Antokyany pomáhají chránit buňky před oxidativním stresem a snižují riziko poškození způsobeného volnými radikály.
  • Super pro zdraví srdce a cév: Antokyany mohou přispět ke zdraví srdce a cév. Studie naznačují, že konzumace potravin bohatých na antokyany může snižovat riziko srdečních chorob tím, že pomáhají snižovat hladinu cholesterolu, zlepšují pružnost cév a podporují zdravý krevní tlak.
  • Mají protizánětlivé účinky: Antokyany mají protizánětlivé vlastnosti a mohou pomáhat snižovat záněty v těle. Chronický zánět je spojen s mnoha zdravotními problémy, jako jsou obezita, cukrovka, autoimunitní onemocnění a některé typy rakoviny. Antokyany mohou přispívat ke snižování zánětlivých procesů a podporovat zdraví.
  • Podpora zdravého stárnutí mozku: Antokyany mohou přispívat ke zdraví mozku a paměti. Studie naznačují, že antokyany mohou chránit nervové buňky před poškozením, zlepšovat kognitivní funkce a snižovat riziko vzniku neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba.
  • Ochrana zraku: Některé antokyany, jako je lutein a zeaxantin, mají prospěšný vliv na zrak. Tyto antokyany se nacházejí zejména v potravinách jako jsou borůvky a špenát a mohou pomáhat chránit oči před škodlivým působením volných radikálů a degenerativními očními chorobami, jako je makulární degenerace a šedý zákal.

Zdrojem antokyanů jsou zejména bobule jako borůvky, černý rybíz, ostružiny, maliny, jahody.  Ale tyto látky jsou i v některých druzích zeleniny. Třeba v červené cibuli.

Zdrojem antokyanů jsou zejména bobule jako borůvky, černý rybíz, ostružiny, maliny, jahody. Ale tyto látky jsou i v některých druzích zeleniny. Třeba v červené cibuli.

Antokyaniny jsou typem flavonoidu s antioxidačními účinky.

Přirozeně je můžeme nalézt v množství potravin – antokyany jsou pigmenty, které dávají plodům a rostlinám jejich červené, fialové a modré zbarvení (antokyany tedy jsou velmi významná rostlinná barviva). Kromě toho, že působí jako antioxidanty a bojují proti volným radikálům, mohou antokyany nabízet protizánětlivé, antivirové a protinádorové účinky.

V bylinné medicíně byly látky bohaté na antokyaniny dlouho využívány k léčbě řady stavů (včetně vysokého krevního tlaku, nachlazení a infekcí močových cest). Nedávný výzkum naznačuje, že antokyany mohou také pomoci odstranit i závažné zdravotní problémy, včetně onemocnění srdce a rakoviny.

Antokyaniny – tyto pigmenty poskytují širokou škálu barev od oranžové / červené až fialové / modré. Jsou to ve vodě rozpustné pigmenty, jsou typem flavonoidu, fytonutrientu, který se vyskytuje výhradně v rostlinách.

Potravinové zdroje antokyanů

Borůvky, černý rybíz, ostružiny, brusinky, jahody, maliny – ve skutečnosti tyto bobule nabízí obrovské množství přínosů pro zdraví. Co mají všechny tyto bobule společné, jsou antokyany – pigment, který jim dává jejich bohatou tmavě červenou či fialovou barvu. Ačkoli jsou bobule možná nejznámějšími zdroji antokyanů, tyto zdravé látky obsahuje také například řepa, třešně, lilek, švestky, granátové jablko, fialové zelí, fialové hrozny a červená cibule.

Antokyaniny se tak vyskytují v různých bobulích, červené cibuli, fazoli, granátovém jablku, hroznech, rajčatech, acai, borůvkách, aronii, bezu a višních.

Účinky antokyanů

Rostliny s těmito barevnými pigmenty jsou již dávno oceňovány v bylinné medicíně kvůli jejich četným přínosům pro zdraví. Například brusinky byly používány k léčbě infekcí močových cest, bez v boj s nachlazením a chřipkou a hloh pro snížení krevního tlaku. Moderní věda potvrzuje, že antokyany jsou lékárničkou v živém balení – potraviny a bylinky s těmito zvláštními barvami mají antioxidační, protizánětlivé, antivirové a protirakovinné vlastnosti.

Sponzorováno

Výzkum naznačuje, že fialové a červené ovoce, zelenina a bylinky – stejně jako doplňky koncentrovaných antokyaninů – mohou pomoci chránit před rakovinou, kognitivním poklesem, cukrovkou, srdečními chorobami a obezitou.

Zde je pohled na několik klíčových zjištění o antokyaninech a jejich zdravotních účincích.

1) Srdeční onemocnění

Antokyaniny mohou zlepšit zdravotní stav srdce – podle zprávy z roku 2010 zveřejněné v magazínu Nutrition Reviews. Autoři zprávy poznamenávají, že antokyaniny zřejmě zlepšují hladinu cholesterolu a metabolismus krevního cukru, stejně jako bojují s oxidačním stresem (proces, o němž je známo, že hraje negativní roli v onemocněních srdce).

Příjem antokyaninů může také pomoci zabránit vysokému krevnímu tlaku (hlavní rizikový faktor pro srdeční onemocnění), podle studie z magazínu American Journal of Clinical Nutrition z roku 2011.

2) Obezita

Předběžný výzkum naznačuje, že antokyany mohou chránit před obezitou. Ve studii v časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry z roku 2008 vědci zjistili, že myši, které po dobu osmi týdnů vědci krmili stravou bohatou na antokyany a vysoký obsah tuku, přibraly méně váhy než myši krmené jen stravou s vysokým obsahem tuků bez antokyanů. Zajímavé zjištění, že?

3) Rakovina

Antokyaniny mohou pomoci v prevenci rakoviny prsu – alespoň podle laboratorní studie publikované v magazínu Phytotherapy Research v roce 2010. V experimentech in vitro (ve zkumavkách) ukázali vědci, že antokyaniny extrahované z borůvek pomohly inhibovat růst buněk rakoviny prsu.

4) Chrání před diabetem

Studie naznačují, že antokyany mohou snižovat hladinu glukózy v krvi zlepšením inzulínové rezistence, ochranou β-buněk, zvýšením sekrece inzulínu a snížením trávení cukrů v tenkém střevě. V dlouhodobém přehledu z roku 2012 v časopise American Journal of Clinical Nutrition, vědci shromáždili informace o stravovacích návycích a životním stylu od více než 200 000 dospělých mužů a žen. Po analýze dat vědci zjistili, že lidé, kteří konzumovali antokyaniny, měli o 15% méně pravděpodobnosti vývoje diabetu typu 2. Ti, kteří jedli nejvíce borůvky, měli dokonce o 23% nižší pravděpodobnost vývoje diabetu 2. typu. Nedávná studie prokázala, že suplementace antokyaninu má u pacientů s diabetem typu 2 příznivé metabolické účinky zlepšením dyslipidemie, zvýšením antioxidační kapacity a prevencí inzulínové rezistence. V jiné studii byly potraviny bohaté na antokyaniny spojeny s nižšími hladinami inzulinu a zánětu u žen ve věku 18-76.

5) Podporují neurologické zdraví

Ve studii z roku 2010 zveřejněné v časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry vědci zjistili, že doplňky z borůvek zlepšují paměť u starších dospělých. U dospělých s časnými změnami paměti, kterým byl podáván borůvkový džus po dobu 12 týdnů, bylo zjištěno, že mají lepší paměťové schopnosti, stejně jako nižší hladiny glukózy a snížené depresivní symptomy. Spolu s antioxidačním a protizánětlivým účinkem borůvkových antokyaninů vědci poznamenali, že „antokyany jsou spojeny se zvýšenou neuronální signalizací v mozkových centrech, zprostředkováním paměťových funkcí a zlepšením likvidace glukózy, což by mělo vyústit ve zmírnění neurodegenerace“ (zdroj zde).

A konečně studie z roku 2012, zveřejněná v časopise American Journal of Alzheimer’s Disease and Other Dementias, zjistila, že konzumace více ovocných plodů snižuje kognitivní pokles u starších lidí. Ve studii výzkumníci zjistili, že borůvky a jahody nabízejí největší přínos pro ochranu funkcí mozku.

Antokyaniny pro zdraví

Pravidelná konzumace druhů ovoce a zeleniny bohatých na antokyaniny může pomoci zlepšit vaše celkové zdraví. Vědci však ještě musí zjistit, zda užívání antokyaninů ve zvýšené koncentraci může pomoci léčit nebo předcházet jakýmkoli specifickým problémovým zdravotním stavům.

Malé upozornění na závěr

Mějte na paměti, že doplňky stravy těchto látek nebyly testovány, obsah látek některých produktů se může lišit od toho, co je uvedeno na štítku produktu. Mějte také na paměti, že bezpečnost doplňků u těhotných žen, kojících matek, dětí a osob se zdravotními problémy nebyla stanovena. Pokud uvažujete o nějakém užívání antokyaninů, promluvte si nejprve se svým lékařem. Vyloučení nebo zpoždění standardní léčby může mít vážné důsledky.

Vzhledem k širokému spektru ochranných vlastností doporučujeme, aby potraviny bohaté na antokyaniny byly ve vašem každodenním jídelníčku.

Sponzorováno

A co vy? Jíte ovoce a zeleninu s obsahem antokyaninů? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva