Sponzorováno

Mladý ječmen (či zelený ječmen) a zdraví – super nejen na detoxikaci 4.87/5 (23)

Jak může mladý ječmen prospět našemu zdraví?

Jak může mladý ječmen prospět našemu zdraví?

V případě, kdy řešíme své zdravotní problémy, můžeme velmi často mezi doporučovanými blahodárnými recepty narazit na využití tzv. zelených potravin, konkrétně právě zeleného neboli mladého ječmene. Jaké látky obsahuje a jak je možné jej využít pro podporu vlastního zdraví? To si rozebereme v tomto článku.

Co mladý ječmen vůbec obsahuje?

Zelený ječmen prospěje našemu zdraví vysokým obsahem aminokyselin, enzymů a vitamínů. Má v sobě osm aminokyselin, které si naše tělo nedokáže samostatně vyrobit, ale musíme je přijímat ve stravě. Z enzymů lze uvést amylázu, cytochrom oxidázu, katalázu, lipázu a superoxid dismutázu. Jejich hlavní funkcí v těle je urychlení a umožnění průběhu některých chemických reakcí, některé z nich pomáhají odbourání negativně působících volných kyslíkových radikálů v těle. Mladý ječmen obsahuje vitamíny skupiny B, dále vitamín A, C, E a K.

Našemu tělu prospějí též minerální látky a stopové prvky. Dobrou činnost svalového a nervového systému podpoří hořčík, funkci štítné žlázy zajistí jód, roznos kyslíku po těle umožní železo a při metabolismu tuků a bílkovin nalezne své uplatnění hořčík. Nelze opomenout též obsažené zelené barvivo chlorofyl. Zajišťuje dobrý transport kyslíku po celém těle, má protizánětlivé a antioxidační účinky.

Jak podpoří zelený ječmen naše zdraví?

Zelený ječmen má mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví a může být doporučen jako vhodné řešení při rozmanitých obtížích. Mezi jeho blahodárné efekty lze uvést:

Sponzorováno

 • Vyrovnání pH v těle: Vlivem prostředí a konzumace nevhodných látek je tělo často překyseleno. Tím se stává snadným terčem k zavlečení infekce a rozvoji nemocí.
 • Podpora obranyschopnosti těla: Díky nastolení rovnováhy a podpoření funkcí těla dojde k posílení imunitního systému, organizmus se snáze ubrání infekcím.
 • Detoxikace: Jedním z výrazných přínosů zeleného ječmene je vyloučení odpadních a toxických látek z těla.
 • Pomoc při hubnutí: Vlivem již dříve zmíněných efektů dochází při konzumaci zeleného ječmene k podpoře pravidelného vyprazdňování, stimulaci dobrého metabolismu, a tím také k výraznému posílení celkové snahy o zhubnutí.
 • Prevence mnoha nemocí: Mladý ječmen a látky v něm obsažené působí na snížení hladiny cholesterolu a cukru v krvi, příznivě ovlivňují stav srdeční tkáně. Prokázané je preventivní působení před vznikem cukrovky, aterosklerózy i trávicích potíží.
 • Zlepšení stavu pokožky: Příjem zeleného ječmene pozitivně ovlivňuje léčbu kožních onemocnění – ekzémů, lupénky, vyrážek i akné.

TIP: Podívejte se na zelené recepty

Jakým způsobem se ječmen užívá?

Zelený ječmen je nejčastěji možné zakoupit jako prášek získaný usušením jeho šťávy. Jak již název napovídá, ke sklizni rostlinek dojde mnohem dříve, než jak by tomu bylo u ječmene pěstovaného pro jiné účely. Zakoupený prášek následně využijete pro přípravu nápoje. Je nutné jej konzumovat opravdu pravidelně, stačí jednu čajovou lžičku rozmíchat ve 200 ml vody, džusu nebo zeleninové šťávy. Ideální je takto vytvořený koktejl pít dvakrát až třikrát denně na lačný žaludek.

Tekutina, ve které prášek rozmícháváte, by neměla být teplá, došlo by pak ke zničení obsažených enzymů. Stejně tak platí, že zelený prášek sice můžete v kuchyni využít i jinak, nikdy by však neměl projít varem nebo se dostat do přílišného tepla. Můžete jej dát do koktejlu vytvořeného z džusu, banánu a případně i limetky nebo máty. Spolu s olivovým olejem, jablečným octem a vodou vám poskytne výbornou zálivku na listový salát. Dochutit ji můžete petrželkou, česnekem nebo dalšími bylinkami.

Při používání zeleného ječmene existuje jen opravdu málo omezení. Konzultace s lékařem je vhodná, pokud máte vážné a akutní zdravotní potíže. Ječmen se nedoporučuje začít konzumovat v době bezprostředně po operacích. Je možné užívat jej v průběhu těhotenství a následného kojení. Pro děti se hodí od věku tří let.

Co dále si o zeleném ječmeni přečíst?

VIDEO: Mladý ječmen a hodně informací o něm

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Mladý ječmen (či zelený ječmen) a zdraví – super nejen na detoxikaci”

  1. Kuba napsal:

   Zelené potraviny obecně považuji za nejlepší superpotraviny vůbec. Přesně jak se píše v tomto článku, zelený ječmen velmi pomohl mému trávení a v prvních fázích i s detoxikací organismu. Osobně mám zkušenost s produktem, který mne velmi pomohl a kombinuje v sobě sílu dokonce 4 superpotravin. Více se lze dozvědět na http://www.testymixeru.cz/category/co-pridat-do-smoothie/

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva