Sponzorováno

Chlorofyl a jeho účinky na zdraví – zelená znamená život 4.89/5 (18)

  • Chlorofyl je zelený pigment, který se nachází v rostlinách a který hraje důležitou roli v procesu fotosyntézy. Zdravotní přínosy chlorofylu jsou spojeny s jeho vlastnostmi, které mohou pomoci tělu detoxikovat a podpořit zdraví. Ve článku uvedu některé z možných zdravotních přínosů chlorofylu.
  • Detoxikace: Chlorofyl může pomoci detoxikovat tělo a zbavit ho škodlivin jako jsou těžké kovy a pesticidy. Může také pomoci s eliminací nepříjemných zápachů v těle, jako je třeba zápach z úst nebo z těla.
  • Antioxidační účinky: Chlorofyl obsahuje velké množství antioxidantů, což jsou látky, které pomáhají chránit buňky před škodlivými volnými radikály. Antioxidační účinky chlorofylu mohou také pomoci s prevencí některých onemocnění a podpořit celkové zdraví.
  • Podpora imunitního systému: Chlorofyl může podpořit imunitní systém tím, že pomáhá tělu produkovat více bílých krvinek, které jsou důležité pro obranyschopnost.
  • Podpora trávení: Chlorofyl může pomoci s trávením tím, že podporuje produkci trávicích enzymů a pomáhá eliminovat škodlivé bakterie z trávicího traktu.
  • Podpora zdravého krevního oběhu: Chlorofyl může pomoci s produkcí červených krvinek, které jsou důležité pro zdravý krevní oběh. Může také pomoci s regulací krevního tlaku a snížením rizika srdečních onemocnění.
  • I když je mnoho zdravotních přínosů chlorofylu v současné době stále ve fázi výzkumu, zdá se, že konzumace potravin s vysokým obsahem chlorofylu může být prospěšná pro celkové zdraví.

Chlorofyl dělá tělo více zásaditým...

Chlorofyl dělá tělo více zásaditým…

Čím více času trávíme na slunci, tím se cítíme lépe a zdravěji. Málokdo si však uvědomuje tekutou formu světla – chlorofyl. Chlorofyl je zelené barvivo obsažené v rostlinách, sinicích a některých řasách uložené v listové zeleni vázáno na molekulu bílkoviny.

Chlorofyl léčí

Píše o něm autorka známých bestsellerů o syrové stravě, Victoria Boutenko, ve své knize Zelená pro život. Objasňuje, že chlorofyl je stejně důležitý jako sluneční světlo. Tak, jak bez slunečního světla není možný život, není možný ani bez chlorofylu. „Konzumování velkého množství chlorofylu je jako vykoupání našich vnitřních orgánů ve slunečním světle. Molekula chlorofylu se pozoruhodně podobá molekule lidské krve. Chlorofyl léčí a čistí všechny naše orgány a dokonce ničí mnoho našich vnitřních nepřátel jako patogenní bakterie, plísně, nádorové buňky a mnoho jiných,“ líčí autorka knihy.

Náš tip: zkuste tyto zelené potraviny

Pro optimální zdraví potřebujeme mít v našem vnitřním prostředí 80 až 85 procent dobrých bakterií. Přátelské bakterie produkují mnoho esenciálních živin, včetně vitamínu K, B vitamínů, více nápomocných enzymů a dalších životně důležitých substancí. Dobrá nebo aerobní bakterie prosperuje v přítomnosti kyslíku a vyžaduje si ho pro svůj kontinuální růst a existenci.

V důsledku nedostatku kyslíku v buňkách získává špatná bakterie kontrolu a začne se rozmáhat, což způsobuje extrémní množství infekcí a nemocí. „Tyto patogenní bakterie jsou anaerobní a nedokáží tolerovat kyslík ve formě plynu.

Péče o naši střevní flóru je životně důležitá.“ píše dále autorka. Dobré bakterie mohou být velmi snadno zničeny nesčetnými faktory včetně antibiotik, špatné stravy, přejídání a stresu. V takovém případě bychom mohli mít v našem těle 80 až 90 procent špatné bakterie, která ho plní toxickým kyselým odpadem. „Věřím, že dominance anaerobní bakterie v našich vnitřnostech je jednou z primárních příčin všech nemocí,“ říká Victoria Boutenko.

Podle jejích informací sloužil chlorofyl od dávných dob jako zázračný léčitel. „Chlorofyl váže na sebe podstatné množství kyslíku a proto hraje kritickou roli v podporování aerobní bakterie. Čím více chlorofylu konzumujeme, tím lepší je naše střevní flóra a celkové zdraví. Pokud bereme v úvahu, že listová zelenina je hlavním zdrojem chlorofylu, je obtížné najít vhodnější způsob konzumace chlorofylu jak pít zelené smoothies,“ míní autorka bestsellerů o syrové stravě.

Sponzorováno

Pozitivní činnosti chlorofylu

Buduje vysoký počet červených krvinek
– Zabraňuje rakovině
– Poskytuje orgánům železo
– Dělá tělo více zásaditým
– Působí proti toxinům
Zlepšuje kvalitu krve
– Čistí a zbavuje střevní tkáně zápachu
Pomáhá čistit játra
– Pomáhá zlepšovat hepatitidu
Reguluje menstruaci
Zlepšuje stav hemofilie
– Zlepšuje tvorbu mléka
– Rychleji hojí vředy
Eliminuje pachy těla
– Odolává bakteriím v ranách
Čistí zuby a strukturu dásní při zánětu
– Eliminuje zápach z úst
Ulevuje při bolestech v krku
– Je vynikajícím kloktadlem po operacích zubů
Prospívá zaníceným mandlím
– Zklidňuje bolestivé hemoroidy a zlaté žíly
– Pomáhá hojení zánětů
Revitalizuje cévní systém nohou
– Zlepšuje stav varikózních žil
– Redukuje bolest způsobenou zánětem
Zlepšuje zrak

Zajímavá je teorie, že chlorofyl se svým složením podobá na lidské krevní barvivo – hemoglobin. V podstatě je jeho chemické složení stejné až na to, že jádrem hemoglobinu jsou molekuly železa a podstatu chlorofylu tvoří molekuly hořčíku.

Chlorofyl a vliv na naši krev

Výzkumy, jejichž počátek se datuje již do roku 1926 prokázaly jeden jasný závěr – chlorofyl se v prostředí živého organismu (zvířete či člověka) chová jako fyziologický stimulant červených krvinek v kostní dřeni.

Všeobecné překvapení přinesl výzkum z roku 1936, ve kterém pozorovali reálné pacienty, kteří trpěli anémií. Rozdělili je do dvou skupin, přičemž jedna užívala pouze železo a druhá skupina vedle železe přijímala i zelené potraviny (listová zelenina apod.). Ukázalo se, že u druhé skupiny markantně stoupl počet červených krvinek i úroveň hemoglobinu v krvi.

Chlorofyl a trávení

Kromě lidí s anémií mohou příznivé vlastnosti chlorofylu využívat i všichni ostatní, kteří chtějí léčit některá onemocnění nebo zachovat si pevné zdraví. Chlorofyl pomáhá při onemocněních trávicí soustavy (pomáhá vyprazdňovat a čistit střeva), podporou tvorby červených krvinek přispívá ke zvýšení celkové výkonnosti organismu, což je velmi výhodné například u sportovců.

Vzhledem k tomu, že chlorofyl je silný antioxidant a působí i jako protizánětlivé činidlo, dokáže redukovat záněty a zabíjet některé viry a bakterie. Derivát chlorofylu – chlorophillin, ve kterém je molekula magnézia nahrazena mědí, účinně pomáhá vyrovnávat poškození způsobená kancerogenní stravou a předcházet tak vzniku rakoviny. Také významně ochraňuje játra.

Chlorofyl se často využívá v potravinářském průmyslu i přímo při přípravě jídel jako neškodné zelené barvivo.

Kde můžeme najít chlorofyl a v jaké formě se dá přijímat?

Přirozeným zdrojem chlorofylu jsou zejména zelené potraviny. Zde patří veškerá zelená zelenina a ovoce, čili různé druhy listových salátů (ledový, polní, rukola, špenát a jiné), obaly okurek, cuket, řapíkatý celer, různé klíčky a výhonky, pažitka, řeřicha, avokádo ale i čerstvé bylinky či listy jedlých květů.

Velké množství chlorofylu je například v obyčejné kopřivě, která může být zpestřením pro mnohé jídla. Jednoduše a efektně se dá připravit čerstvý chlorofylového nápoj plný vitamínů a minerálů tak, že čerstvé kopřivové listy promyjeme a rozmixujeme v mixéru s nerezovými nebo plastovými čepelemi (kvůli zachování vitamínů) na hustý džus a vypijeme. Je důležité vědět, že chlorofyl se ničí vařením, čili ideální je tyto potraviny jíst syrové, případně jen minimálně tepelně upravené.

Existují i ​​koncentrované chlorofylové přípravky ve formě tablet, prášků, tinktur, nápojů či emulzí. Přijímání chlorofylu v takové formě je pohodlnější pro lidi, kterým nechutná syrová zelená zelenina, případně mají na některé druhy zeleniny alergie. Jedná se například o spirulinu nebo zelený ječmen.

A co vy? Dáváte si někdy chlorofyl? Budeme rádi za komentáře.

VIDEO: Doporučení stravy – chlorofyl, zelené šťávy a minimum cukru

Sponzorováno

Zdroje článku a relevantní studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Chlorofyl a jeho účinky na zdraví – zelená znamená život”

  1. Karel napsal:

    Dobrý den, moc hezký článek. Myslím, že se v dnešní době málo chválí.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva