Sponzorováno

Zelený čaj a zdraví – pomáhá srdci i na hubnutí 4.86/5 (21)

Zelený čaj snižuje krevní tlak.

Zelený čaj snižuje krevní tlak.

Čaj věčného života i čaj bohů. I pod takovými přívlastky je známý zelený čaj, který s sebou přináší řadu výhod pro zdraví člověka. My si ho dnes představíme a nezapomeneme ani na jeho výhody a přínosy.

Zelený čaj se pije již po staletí

Zelený čaj se připravuje z nefermentovaných a nezvadlé čajovníkových listů a jeho popularita již léta dosahuje vrcholu v Japonsku a Číně, kde o jeho účincích vědí již staletí. Právě v nejlidnatější zemi světa má svůj původ a jeho pití se datuje již v roce 2737 před Kristem. Je i jeho největším exportérem – více než 80% zeleného čaje pochází z Číny.

Jelikož se i na západě jeho konzumace začala zvyšovat a o jeho příznivých účincích debatovat, stal se během posledních let předmětem velkého množství vědeckých studií. Ty bez výjimky prokazovaly jeho pozitivní účinky na organismus, ačkoli některé pověry zůstaly stále nepodložené.

Unikátní složení zeleného čaje

Vděčí za to hlavně svému složení, které je bohaté na množství polyfenolů a dalších antioxidantů. Skládá se z téměř 130 látek, přičemž z těch nejznámějších jsou zastoupeny alkaloidy (kofein, theofilyn, theobromin), flavonoidy, draslík, fluor, hořčík, mangan, vápník, zinek, železo, saponiny, solicit, třísloviny a několik vitaminy (B1, B2 , B3, B7, C, E, K, P).

Pozitivní účinky zeleného čaje na naše zdraví

Dnes už můžeme s určitostí říci o tom, jaké zdravotní přínosy má pití zeleného čaje. Vědci z Asie i západního světa poskytli důkazy pro více výhod, přičemž přinesli jen jednu nevýhodu – jeho vysoký příjem způsobuje nespavost, což je vzhledem k obsahu kofeinu pochopitelné. Jaké jsou ale jeho přínosy?

1. Pomáhá spalovat tuky (zvyšuje metabolismus a zefektivňuje činnost jater)
2. Chrání před kardiovaskulárními chorobami (snižuje špatný cholesterol)
3. Snižuje krevní tlak
4. Slouží jako prevence vůči vzniku cukrovky
5. Snižuje riziko bakteriální otravy jídlem
6. Bojuje proti zubním kazem a eliminuje zápach z úst
7. Chrání před hepatitidou
8. Dokáže snižovat riziko vzniku rakoviny
9. Slouží jako prevence vůči artritidě
10. Zlepšuje imunitu
11. Slouží jako ochrana před Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou
12. Dokáže bojovat proti alergiím
13. Zlepšuje paměť, mozkovou činnost a snižuje stres
14. Dá se využít jako lokální dezinfekce
15. Dá se využít jako peeling pro zlepšení stavu pokožky
16. Dá se využít jako deodorant či ochrana proti rzi

Sponzorováno

TIP: Na co je dobrý bílý čaj?

Jak moc zeleného čaje je třeba pít?

Přestože jeden šálek denně by vám z hlediska některých výhod postačil, nebude to stačit na to, abyste z něj vytěžili maximum. Vědci se v tomto ohledu jasně neshodli a dokud jedni doporučují minimálně dva šálky denně, jiní dokonce hovoří o pěti.

Z běžného pohledu by zřejmě postačilo pít tři až čtyři šálky denně, což není až tak nemožné. Pokud byste však měli přece problém s takovou častou konzumací a chtěli byste čerpat jeho výhody, existuje zelený čaj i ve formě doplňku výživy.

Zelený čaj pro zdravé srdce

Proti kardiovaskulárním chorobám působí preventivně látky katechiny, na který je zelený čaj bohatý. Podle odborníků z Harvardu lidé, kteří denně vypijí dva šálky tohoto nápoje, mají až o 44% nižší riziko úmrtí na infarkt. Jeho obrovskou výhodou je zejména to, že snižuje hladinu LDL cholesterolu, kterou je známý jako „špatný“, a zvyšuje hladinu HDL, tedy „dobrého“ cholesterolu.

Lidé, kteří pijí zelený čaj, jsou delší mladí

Japonský vědecký tým pod vedením Yasutaka Tomato sledoval tři roky 14 000 dospělých lidí ve věku 65 let. Záměrem bylo zjistit, zda pití zeleného čaje dokáže ovlivnit fyzický stav a vitálnost seniorů. Zjistili, že ti, kteří pili pravidelně zelený čaj, si oddálili známky stárnutí, snadněji se pohybovali a neměli takové problémy při oblékání nebo koupání jako lidé, kteří zelený čaj nepili.

Výsledky však mohou být ovlivněny tím, že lidé, kteří zelený čaj pili, žili celkově zdravěji. Jedli více ryb, zeleniny a ovoce, málo z nich kouřilo a byli vzdělanější. Faktorů, proč se cítili lépe, tedy může být více. Žijte také tak!

Mrkněte také na TOP 12 přírodních přípravků na hubnutí.

Na hubnutí i zdravé zuby

Zelený čaj zabraňuje usazování tuků. Pokud si neumíte představit svůj život bez kalorických jídel, snažte se je zapíjet zeleným čajem. Epigalokatechiny v něm obsaženy zpomalují vstřebávání tuku ve střevech. Takovým jednoduchým trikem tedy můžete předejít obezitě.

Pokud si dáte šálek zeleného čaje po jídle, zabráníte i tvorbě bakterií v ústech. Tím se nejen postaráte o to, aby v ústech nevznikl žádný zápach, ale také o to, aby se vám netvořil zubní plak. Předejdete zubním kazům a postaráte se o zdraví dásní.

TIP: Podívejte se na další čaje na hubnutí

VIDEO: Proč pít zelený čaj?

VIDEO: Přednáška o zeleném čaji

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva