Obsah článku
- Sulforafan je přírodní látka, která se vyskytuje ve specifické skupině rostlin nazývané košťálová zelenina - sem patří brokolice, květák, kapusta, zelí.
- Studie této látky ukazují, že sulforafan je pro naše tělo mimořádně dobrý + je prospěšný pro prevenci rakoviny.
- Vaření zeleniny ale jeho obsah snižuje. Kratší dušení však nevadí. Jedna studie zjistila, že obsah sulforafanu je v syrové brokolici desetkrát vyšší než u vařené brokolice.
- Při studiích se také zjistilo, že extrakty sulforafanu mohou u lidí s diabetem 2. typu výrazně snížit hladinu cukru v krvi. Diabetici, zejména diabetici s typem 2, by měli zvážit zahrnutí potravin bohatých na sulforafan do svého jídelníčku.
Tento článek shrnuje informace o sulforafanu, včetně jeho výhod, možných vedlejších účinků a zdrojů v potravě.
Co je to ten sulforafan?
Sulforafan je sloučenina bohatá na síru, která se nachází v košťálové zelenině, jako je brokolice, brukev čínská a zelí. Bylo prokázáno, že má silné zdravotní přínosy.
Nyní trochu vědy.
Uvnitř zmíněných potravin, sulforafan nabývá jinou a neaktivní formu zvanou glukorafanin. Sulforafan je aktivován, když glukorafanin přichází do styku s myrosinázou, rodinou enzymů, které hrají roli v obranné reakci rostlin. Enzymy myrosinázy se uvolňují a aktivují pouze v případě poškození rostliny. Z tohoto důvodu musí být košťálová zelenina nakrájena, nasekána nebo přežvýkána, aby se právě uvolnila myrosináza a aktivoval sulforafan.
Konec vědy :)
Syrová zelenina má nejvyšší obsah sulforafanu. ✅ Tak to je. Jedna studie zjistila, že surová brokolice měla desetkrát více sulforafanu než vařená brokolice (zdroj zde). Dušení zeleniny po dobu jedné až tří minut může být nejlepším způsobem, jak optimalizovat hladiny sulforafanu při vaření. Nejlepší je dusit zeleninu při teplotě nižší než 140 °C, protože překročení této teploty vede ke ztrátě glukosinolátů, jako je glukorafanin.
Z tohoto důvodu je nejlepší se vyhnout vaření košťálové zeleniny, nebo její přípravě v mikrovlnné troubě. Místo toho ji jezte syrovou ☝ nebo lehce dušenou ☝ – jen tak v ní maximalizujete obsah sulforafanu.
Potenciální zdravotní výhody sulforafanu
Studie na zvířatech, na lidech i studie in vitro (ve zkumavce) naznačily, že sulforafan může přinést řadu zdravotních výhod. Pojďme se na několik těch nejdůležitějších podívat.
Může mít protirakovinné účinky
Rakovina je potenciálně smrtelné onemocnění charakterizované nekontrolovaným růstem buněk. To víme všichni.
V řadě studií bylo prokázáno, že sulforafan má protirakovinné vlastnosti – snižuje jak velikost, tak počet různých typů rakovinných buněk (zdroj zde).
Sulforafan může zabránit růstu rakovinných buněk uvolňováním antioxidačních a detoxikačních enzymů, které chrání před karcinogeny – látky, které způsobují rakovinu (zdroj zde). Mějte ale na paměti, že tyto studie používají koncentrovanou formu sulforafanu, takže není jasné, zda množství obsažené v čerstvých potravinách má stejný účinek. Navíc není jasné, zda lze sulforafan v klinickém prostředí použít ke snížení rizika rakoviny a snížení růstu rakoviny u lidí (jelikož tyto studie byly provedeny in vitro).
Ale přesto pro vás máme dobrou právu. Některé studie spojily vyšší příjem košťálové zeleniny, jako je třeba brokolice, se signifikantně sníženým rizikem rakoviny.
Vědci se tedy domnívají, že sloučeniny v této zelenině – včetně sulforafanu – jsou zodpovědné za potenciální protinádorové vlastnosti.
Může podporovat zdraví srdce
Studie na zkumavkách i na zvířatech ukazují, že sulforafan může mnoha způsoby zlepšit zdraví srdce (zdroj zde).
Například sulforafan může prospět zdraví srdce snížením zánětu. Zánět ve vašem těle může vést ke zúžení tepen – což je hlavní příčina srdečních chorob. Výzkum na potkanech také naznačuje, že sulforafan může snižovat vysoký krevní tlak, což může ve finále zabránit srdečním onemocněním.
Sponzorováno
I přes tato slibná zjištění je třeba dalšího výzkumu, aby se zjistilo, zda by sulforafan mohl zlepšit zdraví srdce u lidí.
Může pomoci při cukrovce (může mít antidiabetické účinky)
Diabetes 2. typu je chronické onemocnění postihující miliony lidí na celém světě. Lidé s diabetem typu 2 nemohou účinně transportovat cukr z jejich krve do buněk, což ztěžuje udržování zdravé hladiny cukru v krvi.
Ve 12 týdenní studii u 97 osob s diabetem 2. typu bylo zkoumáno, jak moc extrakt z výhonku brokolice – ekvivalent asi 150 µmol sulforafanu – denně ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Studie zjistila, že sulforafan účinně snížil hladinu cukru v krvi nalačno o 6,5% a zlepšil hemoglobin A1c, marker dlouhodobé kontroly hladiny cukru v krvi. Tyto účinky byly zvláště silné u účastníků, kteří byli obézní se špatnou kontrolou diabetu. Což je přeci super.
Příznivé účinky sulforafanu na hladinu cukru v krvi podporují také studie na zvířatech.
Další přínosy sulforafanu pro zdraví
Studie ukazují, že sulforafan může mít také další zdravotní přínosy:
- ✅ Může léčit určité příznaky autismu. Studie u 29 mladých mužů s autismem zjistila, že denní dávky 50–150 µmol sulforafanu po dobu 18 týdnů zlepšily příznaky autismu, jako je sociální interakce a verbální komunikace (zdroj zde).
- ✅ Může chránit před sluncem. Studie naznačují, že sulforafan může chránit před poškozením pokožky ultrafialovým (UV) světlem ze slunce (zdroj zde).
- ✅ Může chránit před poškozením mozku. Podle studií na zvířatech může mít sulforafan potenciál ke zlepšení zotavení po poškození mozku a ke snížení mentálního úbytku po poškození mozku (zdroj zde).
- ✅ Může zlepšit zácpu. Ve čtyřtýdenní studii u 48 dospělých se zlepšily příznaky zácpy po konzumaci 20 gramů brokolice bohaté na sulforafan. A třeba u klíčků vojtěšky, které neobsahují sulforafan, nebyl potvrzen v tomto směru žádný účinek.
- Několik studií zjistilo, že sulforafan může chránit mozek ✅ před dlouhodobým poškozením po traumatických poraněních.
Je důležité poznamenat, že většina těchto studií byla provedena na izolovaných lidských buňkách nebo zvířatech. Je tedy zapotřebí dalšího výzkumu, aby se potvrdilo, že by měl sulforafan na člověka stejné účinky.
Vedlejší účinky a bezpečnost s ohledem na sulforafan
Konzumace sulforafanu v množstvích nalezených v košťálové zelenině se považuje za bezpečnou, jen s několika – pokud vůbec nějakými – vedlejšími účinky. Doplňky sulforafanu k dispozici v obchodech se zdravou výživou a online prodejcích. Tyto doplňky se obvykle vyrábějí z brokolice nebo výtažku z brokolice a obvykle obsahují více sulforafanu, než kolik se ho přirozeně vyskytuje v potravinách.
K aktivaci jsou také k dispozici doplňky glukuraninu – předchůdce sulforafanu – v kombinaci s myrosinázou. Tyto přípravky jsou uváděny na trh pro zvýšení produkce sulforafanu ve vašem těle.
Přestože neexistují žádná doporučení týkající se denního příjmu sulforafanu, většina dostupných zdrojů doporučuje užívat přibližně 400 mcg denně – to je obvykle rovno 1–2 tobolkám.
⚡ A co vedlejší účinky této sloučeniny? ⚡ S vedlejšími účinky sulforafanu byly spojeny: mírná plynatost, zácpa a průjem. Je ale zapotřebí dalšího výzkumu k určení ideální dávky.
Zdroje sulforafanu
Sulforafan může být získán přirozeně z celé řady košťálových zelenin. Tato zelenina poskytuje nejen sulforafan, ale také mnoho dalších důležitých vitamínů, minerálů a antioxidantů. Chcete-li zvýšit příjem sulforafanu, přidejte do své stravy více z následujících druhů zeleniny:
- klíčky brokolice
- brokolice
- květák
- kapusta
- růžičková kapusta
- zelí, červené a bílé odrůdy zelí
- čínské zelí
- řeřicha
- rukola
⚠ Pamatujte: Je důležité nakrájet zeleninu dříve, než ji budete jíst, a dobře ji žvýkat, abyste aktivovali sulforafan z jeho neaktivní formy, glukorafaninu. Pro optimalizaci příjmu sulforafanu jezte zeleninu syrovou nebo dušenou při teplotách nižších než 140 °C.
Chcete-li dále zvýšit příjem, přidejte do jídel hořčičná semínka. Jsou bohaté na dietní myrosinázu, která může pomoci zvýšit dostupnost sulforafanu, zejména ve vařené zelenině.
Sponzorováno
A co říci nakonec? Přidání sulforafanu do vašeho jídelníčku, tedy začlenění více košťálové zeleniny jako přílohy k jídlu, je výživný a chutný způsob, jak zlepšit vaše zdraví.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články