Sponzorováno

Mangostan – ovoce pro zdraví i krásu. Zkuste ho! 4.78/5 (9)

mangostanMangostan (Garcinia mangostana) patří k tradičním léčebným prostředkům v oblastech Asie. Domorodé obyvatelstvo využívá chutné plody desítky let při léčbě běžných zdravotních problémů, kožních potíží, průjmy i infekcí.
Dlouhodobé výzkumy ovoce nasvědčují tomu, že mangostan si jednoznačně zaslouží, aby ho poznal celý svět. Na úvod malé upozornění, nezaměňujte si mangostan s více známým mangem.

Plod mangostanu zaujme na první pohled vzhledem, chutí i aroma

Plody, v odstínu červenohnědé až záhadné fialové barvy s průměrem do 7 centimetrů, rostou na stromě, který dorůstá do výšky 6 až 25 metrů. Vyznačuje se tmavohnědou až uhlově černou kůrou. Dužina exotického ovoce je příjemně sladkokyselá, šťavnatá a měkká. Sestává se z několika trojúhelníkových dílů, které jsou bílé jako sněhové vločky. Sněhobílý vnitřek je chráněn hladkou slupkou, která díky své tloušťce dokonale chrání cenný obsah plodu. Uvnitř ovoce se mohou, ale nemusí, nacházet jadérka. Semena jsou vhodné ke konzumaci pouze po tepelné úpravě – vaření nebo pečení.
Mnozí se pokoušeli zjistit původ svůdného mangostanu – Thajsko, Barma, Kambodža, Malajsie nebo Singapur? Do dnešních dob se nikomu nepodařilo vypozorovat, odkud pomalu rostoucí strom opravdu pochází. Jisté je, že stromy mají rády horké a vlhké podnebí. V současnosti se stromu daří v oblasti jihovýchodní Asie a jeho plody jsou rozšířené po celém světě.

TIP: Znáte pupalkový olej?

Sponzorováno

Mangostane, jaký máš pro lidské zdraví dar?

Plod mangostan nabízí lidskému organismu množství cenných látek – silné antioxidanty (xantony), významné polysacharidy, katechiny, polyfenoly, vitamín C a B1, železo, vápník, fosfor a vlákninu.
V zemích, odkud ovoce pochází, si uvědomují jeho léčivou sílu celé generace domorodých obyvatel. Přidává se do domácích krémů a mastí, které jsou určeny pro léčbu kožních obtíží. Kůra v podobě čaje se využívá při eliminaci průjmů, léčbě pohlavních chorob, problémů s močovými cestami a bolestivé menstruaci.
Obzvláště zajímavé jsou výsledky vědeckých studií, které hovoří jasnou řečí. Mangostan disponuje protizánětlivými, protiplísňovými a antiseptickými vlastnostmi, které se skvěle uplatňují zejména při kožních problémech. Za tuto skutečnost odpovídá více než 40 aktivních látek z řady antioxidantů, které podporují funkce imunitního systému. Odborníci potvrdili významné protirakovinné účinky.

Mangostan snižuje hladinu cholesterolu a působí proti stárnutí. Díky všestranné prospěšnosti a vynikající chuti se extrakty z ovoce stávají vyhledávaným předmětem doplňkové léčby mnoha nemocí a významným prostředkem prevence.

Staňte se zdravou a krásnou s mangostany!

Mangostan se dá sehnat i v našich končinách. Pokud hledáte léčebný a preventivní prostředek, který lahodí tělu i duši, mangostan je ideální volba. Pokud se chcete vyhnout létání po obchodech, pořiďte si ovoce ve formě stoprocentní šťávy nebo gelu. Tímto způsobem jej můžete pohodlně konzumovat a použít v domácí kosmetice. V případě, že vás trápí konkrétní problém, užívejte ho orálně i perorálně. Extrakt je vhodný při akné, ekzémech a celé řadě dalších kožních problémů. Dámy ocení jeho schopnost zpomalit stárnutí a účinkovat při léčbě kvasinkových infekcí. Pomůže při bolestivé menstruaci a trávicích potížích.

Tip pro domácí použití – Výživná pleťová maska ​​s mangostany

Smíchejte ¼ šálku kvalitního bílého jogurtu s čajovou lžičkou šťávy z mangostanu. Naneste na očištěnou pleť a nechte 20 minut působit. Pokožka zůstane po aplikaci masky jemná, hebká a svěží.

Sponzorováno

TIP: Garcinie kambodžská a zdraví – pomáhá hubnout nebo ne?

VIDEO: Exotické ovoce – mangostan

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva