Borůvky a jejich účinky na naše tělo – jsou na průjem, cukrovku i dobrý zrak 4.87/5 (39)

Sponzorováno

 • Borůvky jsou malé, tmavě modré nebo fialové plody, které nejen skvěle chutnají, ale také poskytují několik zdravotních výhod. Zde ve článku najdete hlavní benefity borůvek pro zdraví.
 • Antioxidanty: Borůvky jsou bohaté na antioxidanty, jako jsou flavonoidy, anthokyaniny a vitamín C. Tyto látky mohou pomoci neutralizovat škodlivé volné radikály v těle, což může chránit buňky před poškozením a snižovat oxidativní stres.
 • Podpora kardiovaskulárního zdraví: Antioxidanty obsažené v borůvkách jsou spojeny s podporou zdraví srdce a cév. Mohou pomoci snižovat hladinu cholesterolu, regulovat krevní tlak a podporovat cévní zdraví.
 • Zlepšení kognitivní funkce: Některé studie naznačují, že pravidelná konzumace borůvek může být spojena s lepší kognitivní funkcí a pamětí, zejména u starších jedinců.
 • Protizánětlivé účinky: Anthokyaniny obsažené v borůvkách mají protizánětlivé vlastnosti, což může být užitečné při snižování zánětů v těle a podporování celkového zdraví.
 • Podpora trávení: Vláknina obsažená v borůvkách může podporovat zdravé trávení a regulovat střevní funkce.
 • Ochrana před UV zářením: Antioxidanty v borůvkách mohou poskytovat ochranu proti poškození kůže způsobenému UV zářením slunce.
 • Snížení rizika cukrovky: Některé výzkumy naznačují, že pravidelná konzumace borůvek může být spojena se snížením rizika vývoje diabetu typu 2.
 • Podpora hubnutí: Borůvky jsou nízkokalorické a bohaté na vlákninu, což může být užitečné při podpoře hubnutí a udržení zdravé váhy.
 • Vzhledem k tomu, že benefity borůvek jsou široce podporovány vědeckými výzkumy, zahrnutí těchto plodů do vyvážené stravy může přinést různé pozitivní efekty pro celkové zdraví.

Borůvky a jejich účinky na naše těloRádi se touláte po lese a sbíráte borůvky? Je to skvělý relax, což je pro vaše zdraví super. Navíc je toto čerstvé ovoce plné vitaminu C a dalších antioxidantů. Tyto krásně tmavě fialové kuličky vám posílí zrak, zaženou průjem, vyrovnávají hladinu cukru v krvi a sníží cholesterol. Borůvky jsou osvědčeným lékem proti průjmu a chrání před stresem. Mají hodně vitaminu C a betakarotenu, takže jsou vhodnou ochranou před infekcemi, zejména před zánětem dutiny ústní a hrtanu.

Obsahují různé důležité organické kyseliny, cukry a barviva, z nichž například myrtilin pozitivně ovlivňuje pružnost cév v očích a v mozku. Neslazené výrobky z borůvek jsou vhodné pro diabetiky, čaj z listů mírně snižuje hladinu cukru v krvi.

Co z rostlinky borůvky sbírat?

Doporučují se sbírat zejména mladé listy a plody. Listy v období od června do září, plody od července do srpna.

Účinné látky v borůvkách?

Plody borůvky a borůvkové listy obsahují velké množství tříslovin, glykosidy, organické kyseliny, cukry a vitamíny.

Využití borůvek a jejich listů

Borůvkové listy patří mezi důležité drogy proti cukrovce (nálev poslouží místo inzulinu při slabé cukrovce) a proti střevním kolikám. Používá se při průjmu a střevním kataru, kdy se podávají plody v nálevu. Zvenku můžeme odvar z listů a plodů používat k výplachům a dezinfekci dutiny ústní při zánětu dásní. Dále se využívá při kožních onemocněních.

Sponzorováno

TIP: Pár tipů na to, jak si nezkazit zrak

Pár bezva receptů z borůvek

Zkuste z borůvek i tyto dobroty:

Čaj pro nemocné cukrovkou

Dvě lžičky řezaných listů vsypeme do 1 litru vody a 10 minut povaříme. Pijeme chladný, dva šálky denně.

Čaj proti průjmu

Dvě lžičky sušených plodů zalijeme ¼ l studené vody a necháme přes noc vyluhovat. Pijeme dva šálky denně. Sušené borůvky se již odedávna používají pro děti jako lék na průjmy. Protože drží v těle vodu, působí protizánětlivě a utišují zvracení. Nemocné dítě je může klidně během nemoci žvýkat, navíc chutnají. Pokud nejsou po ruce, účinný je i borůvkový čaj.

Odvar z borůvkových listů

Obklady z odvaru z listů přikládáme na kůži postiženou plísňovým onemocněním. Z bobulí použijeme odvar při aftech v ústní dutině.

Použití sušených borůvek

Jednu lžíci sušených borůvek zalijeme 1 litru vroucí vody a necháme stát až do vychlazení. Používáme na potírání ran, ekzémů a oparů.

Tinktura

Při průjmu užíváme asi 20 kapek v jedné lžíci teplé vody. Sušené borůvky naložíme do čistého lihu nebo destilátu.

Borůvkový kompot

Podáváme jako dietetickou součást stravy při chronickém střevním kataru a jiných onemocněních, které provázejí průjmy.

Šťáva z borůvek

Vylisovaná šťáva z čerstvých vyzrálých plodů podávaná samotná nebo ředěná vodou působí proti nachlazení, zánětu sliznice, k výplachům nosu při nachlazení, na odstranění zápachu z úst, při aftech a oparech.

Víno z borůvek proti průjmu

Tři hrsti sušených borůvek se zalijí 1/5 litru trpkého vína a nálev se pije vlažný nadvakrát se čtvrthodinovou přestávkou.

Borůvky pro dobré oči

Díky vyššímu obsahu antokyanů dokáže již dvacet deka borůvek podstatně zlepšit vidění při špatných světelných podmínkách. Potvrdila to zjištění Institutu letecké medicíny německého vojenského letectva. Pokud se chystáte vyrazit na delší cestu autem v noci, dejte si misku borůvek a uvidíte.

Pravidelně by je měl konzumovat každý, kdo dlouho pracuje na počítači – oči se s borůvkami unaví později. Toto vzácné ovoce by mělo zpomalovat stárnutí mozkových buněk a celkový proces stárnutí organismu a snižovat riziko rakoviny.

A vy si borůvky dáváte? Budeme rádi, pokud nám napíšete do komentářů.

Co si dále o borůvkách přečíst?

VIDEO: Připravte si rychlé a zdravé borůvkové smoothie

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

2 Komentářů u článku “Borůvky a jejich účinky na naše tělo – jsou na průjem, cukrovku i dobrý zrak”

 1. Martina napsal:

  Ano, borůvky jsou skvělé a jsou obohaceny o mnoho zdraví prospěšných látek. Obsahují velké množství vitamínů, antioxidantů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Pomáhají posílit imunitu, čistí krev a mohou pomoci i k omlazení. Ještě bych doporučila zařazení jejich konzumace do jídelníčku. Stačí je jíst samostatně nebo je můžete přidávat do salátů, jogurtů, ovocných a zeleninových smoothie nebo je můžete nahradit jako ozdobu na dezerty. Nezapomeňte, že borůvky jsou vynikajícím a zdravým zdrojem energie a jejich síla je fakt neskutečná.

 2. Michal napsal:

  Já osobně jsem se rozhodl, že budu konzumovat borůvky každý den – denní dávka borůvek. Rozhodování bylo jednoduché, protože jsem si přečetl spoustu článků a viděl spoustu videi. Borůvky jsou nízkokalorické a vysoké nutriční. A co je ještě důležitější, je fakt, že borůvky jsou vysoce prospěšné pro naše zdraví.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva