Sponzorováno

TOP 8 tipů jak zlepšit vaši obranyschopnost a imunitu 4.81/5 (26)

Jak zlepšit a podpořit obranyschopnost těla?

Jak zlepšit a podpořit obranyschopnost těla?

Váš imunitní systém plní nesmírně důležitou funkci při ochraně těla před nemocemi způsobenými viry, bakteriemi, houbami a parazity. Bez něj se neobejdete. Bez něj to prostě nedáte. Mít silný imunitní systém zkrátka znamená dobré zdraví a dobrou kvalitu života. Naučte se, jak přirozeně posilovat obranyschopnost těla.

Obranyschopnost organismu a váš imunitní systém jsou nesmírně důležité. Jsou něco jako vaše osobní armáda, chrání vaše tělo proti útočníkům jako jsou bakterie, houby a viry, bránící infekcím i několika druhům rakoviny.

Úlohou imunitního systému je identifikovat a zničit vnější organismy, které napadají vaše tělo. Ve skutečnosti dokáže rozpoznat vše, co do těla nepatří a umí s tím zatočit. Ale kvůli určitým faktorům, kterým jsme vystaveni prakticky denně nebo kvůli horšímu životnímu stylu, který vedeme, může být imunitní systém oslabený. To nás ve finále činí zranitelným vůči různým druhům onemocnění. Naštěstí změnou každodenních návyků je možné znovu posilovat obranyschopnost těla. Jak na to? Poradíme vám.

Tipy pro zlepšení obranyschopnosti těla

Než se podělíme o některé způsoby, jak zlepšit vaši obranyschopnost, je zde také několik dobrých doporučení, které jsou klíčové k tomu, abyste měli silný imunitní systém.

1. Jezte kvalitní bílkoviny

Experti doporučují konzumovat libové maso, jako je hovězí maso a rybí maso. Můžete také obecně zvýšit konzumaci ryb a měkkýšů, které obsahují klíčové živiny, které posilují obranyschopnost těla. Na bílkovinách hodně záleží. Podívejte se na zajímavé zdroje bílkovin a vyberte si ty nejlepší a nejkvalitnější.

2. Dejte si více ovoce

Ovoce obsahuje především vitamíny A, C a E, které pomáhají udržet váš imunitní systém v špičkovém stavu. Chcete-li získat více vitamínu A, jezte mrkev a zelenou listovou zeleninu. Chcete-li zvýšit příjem vitamínu C, přidejte do vaší stravy citrusové plody, rybíz, černý rybíz, kustovnici nebo i camu camu. A pokud potřebujete další vitamín E, zaměřte se na konzumaci ořechů a semen. Prostě jezte ovoce a zeleninu a ony se ty vitamíny i minerály už nějak poskládají.

3. Cvičte alespoň 30-45 minut denně

Odborníci na zdraví doporučují se věnovat nejméně 30 minut denně cvičení – kromě toho, že vám udržuje postavu, zlepšuje imunitní systém, protože fyzická aktivita způsobuje rychlejší pohyb bílých krvinek a protilátek v celém těle. Rozproudíte si tím krev i lymfu a dostanete více kyslíku do těla. Pro přirozenou obranyschopnost je pravidelné cvičení důležité.

4. Vyhněte se stresovým situacím

Stres může doslova nasávat veškerou energii a vyčerpat obranné rezervy těla. Proto je nejlepší vyhnout se všem stresovým situacím a snažit se snížit vaše pracovní zatížení,. Berte věci s lehkostí (i když je to někdy hodně těžké), zkuste cvičit jógu, meditujte, choďte ven se svým psem na relaxační procházky. Tyto činnosti vám pomohou uvolnit se a osvobodí vás od stresu. Stres je zabiják imunity. Naučte se brát život s lehkostí a s humorem.

5. Jezte s rozumem

Nekonzumujte příliš mnoho jídla, to může vést k nárůstu hmotnosti a k poškození imunitního systému. Výzkum provedený vědci na univerzitě v Severní Karolíně ukázal, že obezita zabraňuje imunitnímu systému řádně fungovat a zvyšuje vaši zranitelnost vůči infekci.

Stejně důležité, jako kolik jíte, je to, co jíte. Existují živiny a potraviny, u kterých bylo zjištěno, že podporují funkci imunitního systému. Jsou to například:

 • Potraviny bohaté na vitamín C, jako jsou citrusové plody a brokolice
 • Potraviny bohaté na vitamín E, jako jsou ořechy a celozrnné potraviny
 • Česnek, je to přírodní antibiotikum, velmi silný.
 • Potraviny bohaté na zinek, jako fazole, krůtí mas, ústřice a hovězí maso
 • Bioflavonoidy, které se nacházejí v ovoci a zelenině
 • Potraviny bohaté na selen, jako kuřecí maso, celozrnné potraviny, tuňák, vejce, slunečnicová semínka a hnědá rýže
 • Potraviny bohaté na karotenoidy, jako mrkev, kustovnice či sladké brambory
 • Omega-3 mastné kyseliny, nalezené v ořeších, lososovi, tuňákovi, makrele, lněném oleji a konopném oleji.

Samozřejmě, tyto živiny do svého těla můžete dodat ve formě pilulek a dalších doplňků stravy, ale přírodní potraviny jsou vždy nejlepším a nejužitečnějším zdrojem vitamínů a minerálů. To si pamatujte. Například čerstvá zelenina a ovoce jsou k nezaplacení. Podívejte se na nejlepší potraviny pro posílení imunity.

6. Dostatečně spěte

Kvalitní spánek stimuluje a energizuje imunitní systém, zatímco spánková deprivace má na nás přesně opačný účinek. Podle autorů studie spánku publikované v roce 2001 lze pozorovat významné škodlivé účinky na imunitní funkci po několika dnech úplné deprivace spánku nebo dokonce i po několika dnech jen částečné deprivace spánku. Podle národních institucí zdravotnictví potřebuje průměrný dospělý člověk od 7 do 8 hodin nočního spánku. I když toto je hodně individuální. Některým lidem vyhovuje třeba 6 hodin, někteří potřebují i 10 hodin spánku. Spěte tak, jak vám to vyhovuje. Tak, abyste se cítili svěží a odpočatí.

Sponzorováno

Několik hodin před spánkem se vyhněte kofeinovým nápojům (a jiným stimulantům), dekongestantům, tabáku a alkoholu. Proč alkoholu? Alkohol vám může pomoci přejít do lehkého spánku, ale zasahuje do REM a hlubších fází spánku, které jsou posilňující.

7. Skoncujte s kouřením

Ve starší, ale stále relevantní studii publikované v roce 1983 byly markery imunitního systému u 35 kuřáků analyzovány předtím, než přestali tito kuřáci kouřit. Ve srovnání s kontrolní skupinou, která nadále kouřila, měli ex-kuřáci významné pozitivní změny v mnoha měřeních imunitního systému. Kouření a používání tabákových výrobků přispívá k řadě zdravotních problémů a toto je jeden z nich – kouření poškozuje váš imunitní systém.

8. Sekněte také s přemírou alkoholu

Chronická konzumace alkoholu (pravidelná a dlouhodobá) může vést k imunodeficienci, čímž se zvýší náchylnost k bakteriální pneumonii, tuberkulóze a dalším přenosným nemocem. Hodně alkoholu prostě poškozuje váš imunitní systém a vaše obranyschopnost se tak zhoršuje. Jak je známo, mírné užívání alkoholu není nikterak spojeno s negativními účinky na imunitní systém. Ve skutečnosti existuje stále více důkazů, které dokládají přínosy pro zdraví spojené s mírnou konzumací alkoholických nápojů bohatých na polyfenoly, jako je kvalitní víno nebo pivo. Rada je tedy jasná: všeho s mírou.

Několik receptů, které nakopnou vaši obranyschopnost

Poté, co začleníte výše uvedená doporučení do svého životního stylu, můžete postupovat podle následujících domácích receptů, abyste zlepšili oslabený imunitní systém a podlomenou obranyschopnost. Nezapomeňte si je sem tam dát, protože pomáhají předcházet mnoha nemocem a udržují vaše tělo připravené bojovat proti virům a bakteriím.

Tak a teď se spolu podíváme na několik výborných a zdravých receptů, které podpoří obranyschopnost vašeho těla.

1. Pomerančovo-mrkvová šťáva

Tuto šťávu si můžete snadno připravit doma, mrkev a pomerančový džus vám dodají důležité živiny, včetně vitamínu A, C a antioxidantů, které napomáhají posílení imunitního systému.

Co budete potřebovat?

 • 1 mrkev
 • 2 pomeranče
 • Trochu vody

Jak na přípravu?
Dejte mrkev do odšťavňovače a extrahujte šťávu. Pokud máte pouze mixér, tak mrkev umixujte a můžete přidat trochu vody, abyste dostali mrkvovou vodu. Poté přimíchejte 100% pomerančový džus. Nebo chcete alternativu? Snězte 2 mrkve a 1 pomeranč.

2. Kiwi + pomerančový džus

Kiwi jsou neuvěřitelně bohatá na vitamín C. V tomto receptu je kombinujete s vlastnostmi pomerančového džusu, abyste vytvořili silnou šťávu, která zvýší vaši obranyschopnost. Nachystejte si:

Jak tuto dobrotu udělat?
Umyjte, oloupejte a nakrájejte kiwi, pak umixujte v mixéru. Přidejte včelí pyl a pomerančový džus a nechte několik minut se promíchat. Tuto šťávu pijte každý den, nejlépe v zimě, kdy je zvýšené riziko nachlazení a chřipky.

TIP: Věci, které denně děláme špatně a ubližujeme se tím

3. Propolis

Propolis je druh přirozené pryskyřice vyrobené včelami, kterou používají k zakrytí otvorů v úlu, aby se zabránilo šíření bakterií. Když ho konzumujeme, bojuje proti bakteriím, působí jako dezinfekční prostředek a posiluje imunitní systém. Smíchejte 20 kapek propolisu ve sklenici vody a pijte ho třikrát denně.

4. Džus na TOP obranyschopnost

Tato super zdravá šťáva kombinuje výhody česneku, pomeranče, cibule a brokolice. Je to silný lék, který posílí imunitní systém a vaši obranyschopnost. Ačkoli nemusí mít úplně nejlepší chuť, přínos pro zdraví je úžasný a pomůže vám chránit se před různými nemocemi.

Nachystejte si:

 • 1 pomeranč
 • 2 stroužky česneku
 • 1 cibule
 • 1 brokolice

Jak na přípravu?
Vložte všechny ingredience do mixéru a mixujte. Pijte tuto šťávu jednou denně po dobu jednoho týdne a poté to zopakujte za 3 týdny až měsíc.

Obranyschopnost souvisí hodně s plícemi

Obranyschopnost organismu je hodně spojena s funkčním okruhem plic. Dle Čínské medicíny jsou hodně propojeny. Pokud okruh plic dobře funguje, náš organismus včas dokáže zareagovat na vnější podněty a ubrání se nemocem. Posilte fungování svých plic pomocí videa pod článkem. A zde se podívejte jak posílit plíce.

Jak se o svoji obranyschopnost či imunitu staráte vy? Napište nám pod článek do komentářů.

Co si ještě přečíst o imunitě a obranyschopnosti?

VIDEO: Jak posílit plíce a obranyschopnost organismu?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva